Vėžys nebeatims vilties susilaukti vaikų

Saulenis Pociūnas
2014-12-05
Iki šiol vėžiu susirgusios jaunos moterys, beje, kaip ir vyrai, beveik nebeturėdavo vilčių susilaukti vaikų. Lapkričio pabaigoje Nacionalinio vėžio instituto (NVI) Onkochirurgijos klinikoje kartu su Mokslinių tyrimų centru pirmą kartą Lietuvoje buvo sėkmingai atlikta kiaušidžių audinio užšaldymo procedūra. Po jų pacientės, baigusios visus vėžio gydymo etapus, ateityje turės galimybę natūraliu keliu susilaukti vaikų.
Vėžys nebeatims vilties susilaukti vaikų
Lietuvoje kol kas kiaušidžių audinio užšaldymo procedūra atlikta dviem pirmosios pacientėms. Užsienyje jau yra gimę 30 vaikų, kurie į šį pasaulį atėjo po krioprezervacijos (ilgalaikio užšaldymo) procedūros.

Pirmieji žingsniai Lietuvoje 
Užsienyje jau yra gimę 30 vaikų, kurie į šį pasaulį atėjo po krioprezervacijos (ilgalaikio užšaldymo) procedūros. Lietuvoje kol kas kiaušidžių audinio užšaldymo procedūra atlikta dviem pirmosios pacientėms. Operacijas atlikęs NVI Onkoginekologinio skyriaus gydytojas onkologas ginekologas Kastytis Žilinskas pripažįsta, kad tai – nauja, tačiau daug optimizmo pacientams teikianti sritis.
Baigusios vėžio gydymo etapus, moterys ateityje turės galimybę ir natūraliu keliu susilaukti vaikų. Chirurginių operacijų Vilniuje metu negimdžiusioms 29-erių ir 27-erių pacientėms, sergančioms kiaušidžių vėžiu, buvo paimti naviko nepaliesti kiaušidės audinio fragmentai užšaldymui ir ilgalaikiam saugojimui.
Analogišką procedūrą galima atlikti ir kitų rūšių vėžiu sergančioms pacientėms. Jeigu moteris, kuriai diagnozuotas pirmosios stadijos onkologinė ligą, nuspręstų, kad ateityje, sėkmingai išgydžius ligą, ji norėtų susilaukti vaikų, Lietuvos medikai jau gali jai padėti. Ir palikuonių susilaukti galima bus natūraliu būdu, nes kiaušidžių audinių reimplantacija turėtų sugrąžinti vaisingumo funkciją.
Maža to, po tokių operacijų moterims nebereikės gerti hormoninių vaistų, nes kiaušidžių veikla turėtų būti atkurta.

Panašią procedūrą jau anksčiau galėdavo naudotis vyrai – iki chemorapijos kurso jie taip pat galėdavo užšaldyti spermos pavyzdžių, o įveikę ligą – dirbtiniu būdu susilaukti palikuonių.
 
Daug pacientų nebus
Tiesa, šias operacijas atlikęs K.Žilinskas sako nesitikįs, kad pacienčių bus labai daug. Vis dėlto yra ir medicininiai faktoriai – greta amžiaus cenzo (iki 39 metų), būtinos ir kruopščios medikų išvados bei indikacijos. Tačiau akivaizdu, kad maždaug po penkerių metų Lietuvoje bus galima kalbėti apie pirmuosius po tokių procedūrų gimusius kūdikius. Po chemoterapijos, kurios 6 ciklai užtrunka maždaug pusmetį, 3 metus pacientės bus kruopščiai stebimos. Ir tik tada, kai taps visiškai aišku, jog liga nugalėta, moterys galės vėl kreiptis į medikus – tai būtų savotiška atbulinė procedūra. Aišku, pirmiausia bus nuodugniai ištiriami Mokslinių tyrimų centre saugomi audinių mėginiai, kad nepaaiškėtų, jog į pasveikusį organizmą „sugrąžintas“ ir vėžio užkratas.
Ar reikės dirbtinio apvaisinimo, ar viskas įvyks natūraliai – čia jau kiekviena istorija yra unikali. Medicinoje yra pasitaikę įvairių būdų, o per tuos pusketvirtų metų nuo pirmųjų kiaušidės audinio fragmentų ilgalaikio užšaldymo atvejų, tikimasi, Lietuvos įstatymų leidėjai sudėlios visus taškus ir pagalbinio apvaisinimo įstatymo galutinėje redakcijoje – tada ir pagalbinis apvaisinimas nebekeltų tiek bereikalingų ginčų.

 
 Mini interviu
 Nacionalinio vėžio instituto Onkoginekologijos skyriaus ginekologas onkologas Dr. Kastytis Žilinskas:

Ar tokios operacijos, kurias atlikote dviem pirmosioms pacientėms, yra kuo nors ypatingos?
- Operacijomis kiaušidės audinį galėjome paimti ir prieš gerus du dešimtmečius, tačiau dabar yra technologijos, kurios leidžia užšaldyti ir ateityje panaudoti šiuos audinius. Todėl laparoskopinė operacija nebuvo ypatinga, galima sakyti – tradicinė, tačiau svarbiausia, kas bus po jos. Noriu tikėtis, kad nuo šių pirmų pavyzdžių reikalai pasistūmės. Dabar gal penkeriais metais atsiliekame nuo kolegų iš užsienio, tačiau mėginame vytis. Čia gi niekas per vieną dieną neįvyks, ligai išgydyti reikia laiko, todėl apie pirmus rezultatus – šiuo atveju, vėžį nugalėjusių pacienčių vaikus - galėsime kalbėti turbūt po penkerių metų.
 

- Žinia apie tokias operacijas ne vienam suteiks vilčių, bet juk yra ir gana griežti atrankos kriterijai?
- Medicina žengia į priekį, matome, kad pasveiksta vis didesnė dalis ligonių, onkologinės ligos diagnozuojamos ankstyvos stadijos, moterys Lietuvoje dabar gimdo vėliau, todėl manome, kad pirmieji pavyzdžiai suteiks pagrįsto optimizmo. Išgirdus žodį „vėžys“, gyvenimas tikrai nesibaigia. Tačiau apie savus vaikus, ypač nėštumą natūraliu būdu po chemoterapijos, galvoti gali ne visos pacientės. Svarbus yra jų amžius, svarbu, kad liga nebūtų išplitusi, tada pagelbėti galėsime. Priešingu atveju, deja, ir dabartinė medicina bus bejėgė.
 
- Diagnozę „vėžys“ išgirdę pacientai turbūt pirmiausia galvoja apie chemoterapiją ir kitus gydymo metodus. Ar jauni ligoniai svajoja apie tai, kas gali būti po 5 ar 10 metų?
- Vėžys vis dažniau diagnozuojamas ir jaunoms moterims, kurios tikrai turi dar daug svajonių. Todėl turime ir psichologiškai paruošti žmones, kad ateityje jie galės gyventi visavertį gyvenimą, kad diagnozės paskelbimu niekas nesibaigia. Onkologinių ligų gydymas paveikia moterų hormonų apykaitą, o būtent kiaušidės gamina moters organizmui būtinus hormonus. Jeigu natūraliai Lietuvoje moterys menopauzės sulaukia maždaug 52-55 metų amžiaus, tai onkologinės ligos gydymas šį procesą gali sutrikdyti gerokai anksčiau. Žinau, kaip skausmingai moterys reaguoja į šiuos organizmo pakitimus, atsiranda ne tik fizinių, bet ir psichologinių bėdų, todėl kiaušidės funkcijų atstatymas svarbus ne vien kalbant apie vaikus. Pilnavertis moters gyvenimas po gydymo – ypatingai svarbus. O šiandien mes jau galime joms suteikti pagrįstą viltį. Būti moterimis, mamomis...
 

Komentaras
Onkologinių pacientų vaisingumo išsaugojimo programos vadovė Živilė Gudlevičienė:

Taikant sveiko kiaušidžių audinio užšaldymo metodą, operacijos metu kiaušidės žievinis sluoksnis, kuriame yra pirminių folikulų, atskiriamas ir užšaldomas, o baigus gydymą, remisijos metu, atšildomas ir transplantuojamas atgal į moters organizmą. Tokiu būdu ne tik išsprendžiama moters vaisingumo problema, bet ir atkuriama natūrali hormonų gamyba, moterims nereikia skirti papildomos pakaitinės hormonų terapijos. Taikant ankstyvąją navikų diagnostiką ir pažangų gydymą šių asmenų išgyvenamumas ženkliai gerėja, todėl dauguma jauno amžiaus pacientų po vėžio gydymo susiduria su nevaisingumo problema. Moterims tai dažniausiai būna dėl priešlaikinio kiaušidžių rezervo išsekimo, vyrams – dėl operacijos metu pašalinamų sėklidžių. Tokie metodai kaip reprodukcinių audinių šaldymas užsienyje jau yra taikomi paaugliams mergaitėms ir berniukams, sergantiems onkologinėmis ligomis.
Prisipažinsiu, kad mus imtis šios programos irgi paskatino vaikų hematologai.
Ši Nacionalinio vėžio instituto onkologinių pacientų vaisingumo išsaugojimo programa yra nemokama.
Vejamės kitas šalis. Amerikoje sveikos jaunos moterys pamėgo šaldyti savo reprodukcinius audinius ir organus, kad sulaukusios amžiaus, kai karjera jau padaryta, galėtų panaudoti savo kiaušides ir susilaukti palikuonių. Technologijos tai leidžia daryti ir sveikiesiems, tai net tampa savotišku mados reikalu, o onkologiniai ligoniai gauna papildomą galimybę ateityje susilaukti vaikų.
Europoje tokias technologijas ypatingai skatina Belgija, Ispanija, Vokietija, tarp lyderių – ir Izraelis, bet pastarojoje šalyje irgi populiaresni komerciniai užsakymai. Latvijoje jau seniai veikia pagalbinio apvaisinimo kompensacijos sistema, tačiau jie technologiškai audinių šaldymo srityje nuo mūsų atsilieka, todėl kaimynai labai susidomėjo Lietuvoje jau atliktomis operacijomis.
Šios paslaugos užsienyje tikrai nėra pigios, mes kol kas viską darome nemokamai, nors nemenkus procedūrų kaštus sudaro ne tik pats užšaldymas, bet ir kasdienis šaldiklių eksploatavimas.
Tiesiog noriu pasakyti pacientams, kad vėžys - nėra mirties nuosprendis. Taip, yra buvę mirtinų atvejų, bet būtina žiūrėti į ateitį ir siekti grįžti į normalų gyvenimą.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris