Vasaros pramogas iškeitė į darbą laboratorijoje

Lina Pakratjevaitė
2014-08-28
Į studijas jau kitą savaitę susirinkę studentai turės ką papasakoti. Vieni jų darbavosi Lietuvos ligoninėse, kiti vyko į praktikas užsienyje. Šeštakursė Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Medicinos fakulteto studentė Agnė Ruminaitė vasarą leidžia laboratorijoje. Būsimoji medikė teigia esanti sužavėta darbu laboratorijoje bei pataria ir kitiems studentams čia išmėginti jėgas.
Vasaros pramogas iškeitė į darbą laboratorijoje
„Ateityje taip pat žadu neapleisti mokslinės veiklos ir tikiuosi dar ne kartą sugrįžti į laboratoriją, ten tikrai nuostabu. Susikaupimas, ypatingas kruopštumas, atsakomybė ir kartu įdomūs bei gabūs žmonės šalia tavęs. Iš jų galima daug ko pasimokyti“, - pasakoja du vasaros mėnesius laboratorijoje dirbusi LSMU Medicinos fakulteto studentė Agnė Ruminaitė.

- Papasakok, kaip atsidūrei laboratorijoje? 
- Taip jau nutiko, kad mokslas man nebuvo svetimas ir mane žavėjo. Prieš porą metų iš kolegų studentų gavau laišką apie Lietuvos mokslo tarybos projektą „Studentų mokslinės veiklos skatinimas“. Labai susidomėjau. Studentas, nesvarbu kuriam Lietuvos universitetui priklauso, gali pretenduoti į praktikos vietą liepos–rugpjūčio mėnesiais, laisvu nuo pagrindinių studijų metu. Rekomenduojama pasirinkti ne tą universitetą, kuriame studijuoji. Taip atsiranda galimybė geriau pažinti ir kitas įstaigas, domėtis mokslu dar būnant studentu ir pamatyti mokslininko kasdienybę. Galima užpildyti paraiškas į dvi praktikos vietas. Žinoma, reikia siųsti motyvacinius laiškus, pažymą apie rudens semestro įvertinimus. Atranka yra visur. Tuomet manęs neatrinko, konkursai yra nemaži. Turbūt dar ir dėl to, kad studentas gauna stipendiją (apie 2000 Lt per du mėnesius). Šiais metais vėl pabandžiau laimę ir man pavyko. Mane atrinko į praktikos vietą „Santakos“ slėnio Naujausių farmacijos ir sveikatos technologijų centre. Praktikos tema „Tiofeno darinių priešvėžinio aktyvumo tyrimas“. Praktikos vadovė – dr. Vilma Petrikaitė, dirbanti Vilniaus universitete ir LSMU. 
 
- Praktikos tema atrodo įdomi, tačiau kartu ir sudėtinga. Ką spėjai nuveikti per du mėnesius? 
- Iki praktikos pradžios žinojau, jog dirbsiu su vėžio ląstelių linijomis, išmoksiu jas atšildyti, persėti į plokšteles, dirbsiu su junginiais. Viskas buvo gana miglota. Baiminausi, kad man, ne farmacininkei, iškils sunkumų. Dabar galiu pasakyti – tai geriausia vasara, kokia tik galėjo būti. Praktika, kaip ir minėjau, trunka du mėnesius, liepą ir rugpjūtį. Pirmosiomis savaitėmis į laboratoriją eidavau kone kasdien. Teko prisiminti chemiją, matematiką, išmokau sverti junginius, apsiskaičiuoti tirpalų koncentracijas, pasiruošiau vėžio junginius, su kuriais dirbsiu ir toliau. Su praktikos vadove susitarėme, kad dirbsiu su dviem ląstelių linijomis: U-87 ir SK-N-BE(2). Iš pradžių man šie kodai nieko nesakė, o dabar jau žinau, kad U-87 yra smegenų glioblastoma, o SK-N-BE(2) – smegenų neuroblastoma. Man tikrai pasisekė gauti tokią šaunią, jaunatvišką ir entuziastingą vadovę kaip dr. Vilma Petrikaitė. Ji išsamiai ir kantriai mane moko, aiškina, atsiunčia namų darbams užduočių, reikiamos ir naudingos literatūros. Vėliau į laboratoriją ėjau tuomet, kai suplanuodavau eksperimentus – tris keturis kartus per savaitę. Dirbau pusę dienos. 
Ir nors iš pradžių bijojau suklysti, tačiau po kiek laiko pagavau ritmą ir neblogai įsivažiavau. Susidraugavau su daugeliu laboratorijos darbuotojų. 
Dabar žinau, kaip prižiūrėti ląsteles, kad jos nenumirtų ir būtų tinkamos eksperimentui. Kai pasiruošiu ląsteles ir persėju jas į lėkšteles, kitą dieną darau bandymą: pilu ant ląstelių atrinktus junginius, kiekvieną jų pasigaminu skirtingu skiedimu. Tuomet tris paras ląstelės inkubuojasi ir tada dažau jas specialiu MTT dažu, matuoju bangos ilgį spektometru ir gaunu reikiamus rezultatus. Čia yra daug darbo su mikroskopu ir aš tuo labai džiaugiuosi, nes planuoju būti patologė.
 
- Rekomenduotum tokią praktiką ir kitiems studentams?
- Šis projektas yra tikrai labai vertingas ir naudingas. Visiems mokslu besidomintiems studentams tikrai rekomenduoju vieną vasarą taip padirbėti. Tiesiog skaitykite naujienas www.lmt.lt puslapyje, jei gerai pamenu, atranka prasideda pavasarį. 
 
- Ar ir toliau dirbsi laboratorijoje?
- Su darbo vadove turime planų parengti mokslinio darbo tezę ir pristatyti ją konferencijoje. Ateityje taip pat žadu neapleisti mokslinės veiklos ir tikiuosi dar ne kartą sugrįžti į laboratoriją, ten tikrai nuostabu. Susikaupimas, ypatingas kruopštumas, atsakomybė ir kartu įdomūs bei gabūs žmonės šalia tavęs. Iš jų galima daug ko pasimokyti. Geras jausmas, kai vasarą lauki kitos dienos, kad ir vėl galėtum eiti dirbti į laboratoriją. Tiesiog darau, kas man tikrai patinka. Tobulėti niekada nebus per daug.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Budinti vaistinė


    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Nuo kitų metų ES startuos svarbus sveikatos politikos pokytis – jungtinis sveikatos technologijų vertinimas (STV). Ar tai bu...
    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...

    razinka


    Sveika šeima


    Šuo su breketais – nauja odontologų kasdienybė

    Sakoma, koks šeimininkas – toks ir šuo. Stebint prastus Lietuvos gyventojų dantų būklės rodiklius, augintinių burnos problemų komentuoti nebereikia. Veterinarijos gydytoja odontologė Ernesta Vercinskaitė-Pagojė sako, kad net 90 proc. šeimininkų augintinių burnos bėdų nepastebi ir pagalbos kreipiasi per vėla...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    „Titaniko“ II ateitis: fiasko ar bravo?

    „Titanikas“ II gali sukurti taiką. Šis gali tapti taikos laivu visoms pasaulio valstybėms“, – sako ekscentriškasis australų verslininkas Clive Palmeris. Pastarasis savųjų planų sukurti istorinio tragiško likimo laivo repliką nepamiršo. Jis prisimena ne tik romantinę Džeko ir Rouzės ...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Henrikas Vaitiekūnas Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Ar gudresnis valgo skaniau?
    Henrikas Vaitiekūnas Ar gudresnis valgo skaniau?
    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija

    Naujas numeris