Valerijus Ostapenko: „Kai matau moters akyse viltį, suprantu, kad viskas ne veltui“

Evelina Machova
2016-03-14
„Prisipažinsiu, kai pamatau moters akyse viltį, suprantu, kad viskas - ne veltui. Matyt, ir dirbu tam, kad pamatyčiau tą švytėjimą. Tuomet norisi padaryti dar daugiau - grąžinti ne tik sveikatą, bet ir gyvenimo kokybę“, - sako Nacionalinio vėžio instituto Krūties ligų chirurgijos ir onkologijos skyriaus vedėjas, chirurgas onkologas, prof. habil. dr.Valerijus Ostapenko.
Valerijus Ostapenko: „Kai matau moters akyse viltį, suprantu, kad viskas ne veltui“
Vasario 16-ąją Nacionalinio vėžio instituto Krūties ligų chirurgijos ir onkologijos skyriaus vedėjas, chirurgas onkologas prof., habil. dr.Valerijus Ostapenko iš prezidentės Dalios Grybauskaitės gavo garbingą apdovanojimą. LR Prezidento kanceliarijos nuotraukos/ R. Dačkus

- Vasarį iš Prezidentės rankų gavote apdovanojimą už nuopelnus Lietuvai. Koks jausmas?
- Nenusakomas... Didžiulis pasitenkinimas darbu, kurį dirbu beveik keturis dešimtmečius. Įrodėme, jog Lietuvos medikai dirba lygiai taip pat profesionaliai kaip ir užsienio kolegos. O tai, kad įvertina ne tik jie, bet ir aukščiausi šalies pareigūnai, – malonu. Tačiau tai ne mano vieno, o ir komandos nuopelnas. 
 
Prieš kelerius metus Krūties centras tapo pirmuoju Aukščiausio lygio kompetencijos krūties ligų centru (angl. - of Excellence) Baltijos šalyse. Per kelis dešimtmečius padarėme daug, kad Lietuvos moterys būtų gydomos šiuolaikiškai. 
 
- Onkologinių ligų gydymas reikalauja daug ir žmogiškųjų, ir finansinių resursų. Ar jų pakanka?
- Faktas, kad jų reikia daug. Kiekvienas gydytojas nori dirbti su pačia moderniausia įranga. Tačiau, žvelgiant visos šalies mastu, lėšos sveikatos apsaugai nėra milžiniškos, bet negaliu pasakyti, kad situacija labai prasta. Viskas pagal išgales. Tiesa, pasikeitus instituto administracijai, situacija gerėja. 
 
Naujasis vadovas pirmomis dienomis sukvietė ir paklausė, ko trūksta, kad pagerintume gydymo rezultatus. Išklausė. Planuose - modernios įrangos pirkimas. Moterims, sergančioms krūties vėžiu, kuomet taikomas ilgalaikis spindulinis gydymas, bus galima jį sutrumpinti iki vienos dienos. 
 
- Jūsų iniciatyva Lietuvoje įdiegtos naujos krūties plastinių rekonstrukcijų metodikos. Kas paskatino imtis šios srities?
- Kai tik pradėjau karjerą, pagrindinis krūties vėžio gydymas buvo radikalus. Tausojančios operacijos nerekomenduotinos. Tačiau radikalios operacijos ne visoms pacientėms buvo reikalingos. Dirbdamas su moterimis mačiau, kaip joms sunku priimti sprendimą dėl operacijos, tad norėjosi padėti. 
 
Juk šiuolaikinio gydymo prioritetai yra ne tik moters sveikata, svarbu ir jos gyvenimo kokybė. O nerekonstravus krūties, jos pasiekti neįmanoma. Turime gydyti radikaliai, jei reikia, bet kartu ir pasistengti, kad pacientei būtų užtikrinta gyvenimo kokybė. Taip gimė viena, po to kita disertacija, skirtos plastinei rekonstrukcijai. Paskui reikėjo visa tai pritaikyti praktikoje. 
 
- Sakoma, kad moterys - nenuspėjamos kaip pavasario vėjas. Ar sunku su jomis dirbti?
- Nelengva, bent jau šioje srityje. Bendravimas turi būti kaip partnerių. Jei mes, vyrai, chirurgai, prisimintume, kad ji ne tik pacientė, bet ir moteris, kuriai svarbu, kaip ji atrodo, būtų paprasčiau. Reikia mokėti paaiškinti kiekvieną gydymo žingsnį: kodėl vienas ar kitas sprendimas priimamas. 
 
- Pokalbio pradžioje užsiminėte, jog kasmet diagnozuojama pusantro tūkstančio naujų krūties vėžio atvejų. Kokie moterų išgyvenamumo rodikliai?
- Vienareikšmiškai atsakyti sunku. Per pastaruosius penkerius metus pastebimas ryškus pagerėjimas ir su tuo labai susijusios prevencinės programos. Žinoma, dabar ir diagnostikos galimybės kur kas geresnės. Pamatome vos kelių milimetrų navikus, ko anksčiau nė negalėjome įsivaizduoti. Vienu sakiniu galiu pasakyti, jog šiuolaikinių technologijų dėka, krūties vėžys diagnozuojamas anksčiau, todėl ir gydymo rezultatai kur kas geresni.
 
- Moterys vis dar dažnai sako, kad išgirdusios diagnozę „vėžys“, manė, jog tai - pasaulio pabaiga... Gal šis požiūris po truputį keičiasi?
- Mano giliu įsitikinimu, taip. Prie to prisideda ir žiniasklaida. Moterys išgirsta, perskaito daug sėkmės istorijų, kuomet kalba vėžiu sirgusios ir pasveikusios pacientės. Didžiausias lūžis turbūt yra tai, kad jos nebebijo kalbėti apie ligą. Vėžys - ne nuosprendis. Tiesa, onkologijoje kaip ir bet kurioje kitoje medicinos srityje būna skaudžių atvejų. 
 
Tačiau jei ligą pasiseka pričiupti anksti, gydytojas padarys viską, kad pacientė kuo greičiau grįžtų į visavertį gyvenimą ir būtų laiminga. 
Moterims, kurių šeimoje yra pasitaikę krūties vėžio atvejų, reikia atlikti genetinius tyrimus. Atradę mutacijas, prevencinio tipo operacijomis galime ligai užkirsti kelią. Visas moteris ir paneles norėčiau paraginti profilaktiškai tikrintis sveikatą. 
 
- Jūsų tėvas - garsus chirurgas, brolis - taip pat chirurgas, tiesa pilvo. Ar šeimoje auga ir trečioji Ostapenkų dinastijos karta?
- Matyt, tėčio genai (juokiasi). Jis buvo geras gydytojas, domėjosi krūties patologijomis. Brolis - puikus pilvo chirurgas, turi, kaip dažnai sakoma, lengvą ranką. Ir apie tėtį taip kalbėdavo. Matyt, vaikai irgi tą medicinos geną paveldėjo. Vyresnysis sūnus jau baigia mokslus ir bus chirurgas, jaunėlis - ketvirto kurso medicinos studentas. Kartais pajuokaujame, kad nuo 1955 metų Ostapenkų dinastija išgydė tūkstančius žmonių. Viliuosi, kad dar kokį šimtą metų gydysime, nes vyriausiajam sūnui - tik dvidešimt aštuoneri. 
 
Blogai ar gerai, kad vaikai pasuko šio keliu, nežinau. Mano laikais, kai iš tos pačios šeimos būdavo keli gydytojai, tai sulaukdavo nemažai kritikos. Dabar viskas kitaip. 
Jiems gal net tam tikra prasme lengviau. Nuo mažų dienų mato, koks yra tas gydytojo darbas. 
 
Turbūt sutiksite, jog daugelis šią profesiją mato tik iš gražios, gal net herojiškos pusės – gelbėja gyvybes. Bet niekas nemato nei nemiegotų naktų, mirčių, psichologinių problemų, išgyvenimų dėl ligonio. Tai - nematoma mediko darbo pusė. Bet nepaisant to, man tai - pats geriausias darbas. Tikiuosi, kad ir mano vaikai jį taip pat mylės.

Dosjė
V.Ostapenko dėka Lietuvoje įdiegtos naujos krūties plastinių rekonstrukcinių operacijų metodikos. Gydytojas pateikė ir rekomendacijas, kaip pagerinti dėl krūties vėžio gydytų pacienčių gyvenimo kokybę. Didelį dėmesį skiria vėžio profilaktikai Lietuvoje, dalyvauja organizuojant atrankines profilaktines programas.

Siekdamas pagerinti gydytų pacienčių gyvenimo kokybę didžiausią dėmesį skiria plastinėms rekonstrukcinėms operacijoms. 
Aktyviai dalyvauja ir skaito pranešimus tarptautiniuose onkologų ir plastinių rekonstrukcinių chirurgų kongresuose. Visuomenės organizuojamos akcijos „Nedelsk“ dalyvis.Profesinių draugijų: Lietuvos onkologų, Plastinės rekonstrukcinės chirurgijos,

Tarptautinės kovos su vėžio liga, EUSOMOS, narys. Lietuvos senologijos draugijos prezidentas, Tarptautinės senologijos draugijos direktorių tarybos narys.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris