Treniruotės kalnuose – be dopingo šešėlio

Saulenis Pociūnas
2014-12-15
Šiuolaikiniame sporte pergalę gali lemti kad ir viena šimtoji sekundės dalis. Akimirka, kuri gali atnešti garbingą titulą arba kartų nusivylimą. Profesionalų sporte už kiekvieną medalį galima gauti solidžią premiją, todėl kai kurie atletai pergalių siekti bando, nusižengdami sąžiningos kovos principams. Tačiau mus šį sykį domina legalus „dopingas“ – tai treniruotės aukštikalnėse, kurias vertina ne tik ištvermės sporto šakų atstovai.
Treniruotės kalnuose – be dopingo šešėlio
Puikiai Pasaulio plaukimo čempionate pasirodžiusi Rūta Meilutytė šį rudenį pirmą kartą stovyklavo Prancūzijos Pirėnų kalnuose įsikūrusiame Pierre'o de Coubertino sporto komplekse. Pasak merginos trenerio Jonathanas Ruddo, norėta išbandyti, kaip treniruotės aukštikalnėse paveiks Rūtos rezultatus.

Naudojasi ir plaukikai
Katare vykusiame plaukimo 25 m baseine pasaulio čempionate Rūta Meilutytė dar sykį įrodė, kad ji šiuo metu diktuoja madas plaukimo krūtine rungtyse. Kol buvusi jos varžovė rusė Julija Jefimova dėl draudžiamų preparatų vartojimo yra diskvalifikuota, mūsų šalies „auksinė žuvelė“ svarbiausiu tikslu vadina 2016 m. Brazilijoje vyksiančias olimpines žaidynes.
Rio de Žaneiro miestas irgi įsikūręs kiek aukščiau jūros lygio, kai kurie būsimieji olimpiniai objektai – beveik 1000 m aukštyje. Todėl šių metų rudenį Rūta ir jos treneris Jonathanas Ruddas pirmą kartą stovyklavo Prancūzijos Pirėnų kalnuose įsikūrusiame Pierre'o de Coubertino sporto komplekse. „Mes ieškome naujų galimybių. Norėjome išbandyti, kaip treniruotės aukštikalnėse paveiks Rūtos rezultatus. Kadangi efektą galima pajusti ne iš karto, dar nesu apsisprendęs, ar tokias stovyklas aukštikalnėse tęsime. Bet jeigu Rūta plauks greičiau, panašius treniruočių metodus tikrai įtrauksime, kai ruošimės svarbiausiems olimpinio ciklo startams“, - pasakojo Anglijos Plimuto mieste su plaukikais dirbantis treneris.
17-metė sportininkė prisipažino, kad pirmoji treniruočių savaitė kalnuose buvusi ypač sunki, tačiau po to, kai organizmas priprato prie mažesnio deguonies kiekio, sportuoti buvo lengviau. „Be to, labai gražūs vaizdai, kurie leido pakeisti įprastą aplinką ir kitaip pažiūrėti į treniruotes“, - pasakojo sportininkė.

Šiemet medaliais Europos čempionate nudžiuginęs plaukikas iš Anykščių Giedrius Titenis irgi treniruočių programose aukštikalnes yra įrašęs. Sportininkas ten vyksta 2-3 kartus per metus.
 
Ką duoda organizmui?
Lietuvos edukologijos universiteto biomedicinos mokslų profesorius Kazys Milašius pritaria, kad į aukštikalnes atletai vyksta ne grožėtis peizažais. 3 ar 4 savaičių stovyklose dirbama, kad svarbiausiose varžybose būtų pasiekta norimų rezultatų. „Treniruojantis aukštikalnėse suintensyvėja kvėpavimo sistemos veikla. Jei ramybės būsenoje plaučių ventiliacija mažai pakinta, atliekant fizinį krūvį ji gerokai padidėja, o dirbant intensyviai – gali pasiekti ir du šimtus litrų per minutę. Suaktyvėja širdies bei kraujagyslių sistemos reakcija. Širdis perpumpuojamo kraujo kiekį per minutę didina dažnindama susitraukimus. O didžiausias širdies tūris aukštikalnėse pasiekiamas dirbant mažesnio intensyvumo darbą, negu jūros lygyje, – teigia profesorius.
Po 4-5 savaičių treniruočių stovyklos kalnuose sportininkai, nusileidę į sau įprastą erdvę, pirmą bei antrą dieną būna ypač geros formos, jie gali pasiekti aukštą rezultatą, nuo trečiosios dienos fizinis darbingumas mažėja, o antroji sportinio piko „banga“ būna 18-24 dienomis. Todėl daugelis atletų iš stovyklų aukštikalnėse paprastai grįžta likus maždaug 3 savaitėms iki svarbiausių startų. Trečioji „legalaus dopingo“ banga organizmą pasiekia praėjus kiek daugiau nei mėnesiui, tačiau ji nebebūna tokia stipri.
 
Kalnus pakeičia palapinė miegamajame
Viena garsiausių Lietuvos ilgų nuotolių bėgikių, šalies maratono bėgimo rekordininkė Živilė Balčiūnaitė bene pirmoji Lietuvoje turi aukštikalnes... savo miegamajame. Jos namuose yra žemo slėgio palapinė. Ji leidžia sportininkei treniruotis sau įprastoje aplinkoje, tačiau ilsėtis palapinėje, kurioje kvėpuojamų dujų santykis yra panašus kaip aukštikalnių oro.
Palapinės viduje atmosferos slėgis normalus, bet tiekiamame į ją ore dalis deguonies pakeista azotu bei inertinėmis dujomis. Pagal likusio deguonies koncentraciją reguliuojamas „aukštis“, kuriame nori miegoti palapinės gyventojas. „Gyvenk aukštai, treniruokis – žemai“, - mėgsta sakyti treneriai. Palyginimui – deguonies kiekis ore normaliomis sąlygomis (jūros lygyje) yra beveik 21 proc., o maždaug 2400 m aukštyje – apie 13 proc. Treniruojamasi nealinant organizmo, o poilsio sąlygos verčia organizmą mobilizuotis ir būti geriau pasirengus rimtiems sportiniams išbandymams. Žemas deguonies slėgis įkvepiamame ore stimuliuoja natūralią eritropoetino gamybą. Būtent šis hormonas skatina eritrocitų gamybą kaulų čiulpuose. Eritrocitų (raudonųjų kraujo kūnelių) baltymas hemoglobinas turi savybę plaučiuose prisijungti kraujo plazmoje ištirpusį deguonį ir pernešti jį į raumenis: štai čia ir slypi pagrindinė ir legali geresnių rezultatų paslaptis.

Šią palapinę 35-erių maratonininkė įsigijo prieš dešimtmetį. Būtent joje miegojo treniruočių stovykloje Vengrijoje, po kurios pasiekė Lietuvos rekordą 2005 metų lapkritį. Jos nauda įsitikinusi kita bėgikė Vaida Žūsinaitė, kuri geriausius rezultatus irgi yra pasiekusi po nakvynių „ciklo“ šioje išretinto oro palapinėje.
Dabar tokių technologijų meistrai siūlo ne tik palapines, bet ir viešbučius su puikiai įrengtais žemo deguonies slėgio kambariais.
Jeigu finansai jums neleidžia sportinės formos gerinimui skirti bent 7-8 tūkstančių litų (tik nepamirškite, kad tokio poilsio kampelio įrangai reikalingas nuolatinis elektros energijos tiekimas...), galite rinktis pigesnį ir gana elementarų sprendimą – specialią kaukę, per kurią kvėpuojant galima, pavyzdžiui, minti dviračio treniruoklį: nelabai patogu, bet aukštikalnes galite turėti greta. Beje, vienas garsiausių Lietuvos dviračių sporto trenerių Valerijus Konovalovas irgi savo auklėtiniams gali pasiūlyti tokią palapinę.
Dirbtines „aukštikalnes“ kraujo kokybei (ir sportiniam rezultatui) gerinti naudojo tituluočiausias pasaulio sportininkas, 18 kartų olimpinis čempionas plaukikas amerikietis Michaelas Phelpsas, maratono bėgimo pasaulio rekordininkė britė Paula Radcliff, NBA „Detroit Pistons“ klubo krepšininkai.
 

Komentaras
Živilės Balčiūnaitės treneris Romas Sausaitis:


- Aukštikalnių poveikį rezultatams žino ne tik ištvermės rungčių sportininkai. Ten nereikia „juodai“ dirbti, nereikia alinti organizmo, nes gamta natūraliai veikia žmogų – nusileidęs į sau įprastą aukštį, jis pirmą arba antrą dieną gali pasiekti puikų rezultatą.
Kai aš aktyviai sportavau, vykdavome į treniruočių stovyklas Tian Šanio kalnuose, Kirgizijoje, prie Isyk Kulio ežero. Ten būdavome keturias savaites, po to grįždavome porai savaičių į Lietuvą, tada – vėl į kalnus... Tokios stovyklos prieš svarbiausius sezono startus duodavo labai daug naudos.
Dabar kalnus tikrai galima pakeisti palapine, ją galima vežtis į treniruočių stovyklas: bėgiojame, pavyzdžiui, Portugalijoje, lygumose, kur klimatas palankus, o grįžus pailsėti arba naktį miegama dirbtinai sudarytose aukštikalnėse.
Tik gaila, kad objektyvių tyrimų rezultatų apie palapinių poveikį sportininkams nėra. Viskas labai individualu – vieniems patinka ir tinka, kiti pabando ir atsisako.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Budinti vaistinė


      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

      razinka


      Sveika šeima


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      G.Thunberg – pranašė savame krašte?

      Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Kaip striksi dominatriksė?
      Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

      Naujas numeris