Traumatologams darbymetis visada

Deimantė Zailskaitė
2015-01-08
Paspaudus šaltukui, reikėtų sulėtinti gyvenimo tempą, ypač vyresnio amžiaus žmonėms, - perspėja gydytojai traumatologai, kuriems nuolat tenka apžiūrėti sunkesnes ar vidutiniškas traumas patyrusius pacientus. Išbėgimas į gatvę, nesvarbu, yra perėja ar nėra, gali baigtis liūdnai, žmogų iš gyvenimo ritmo išmušant nuo poros savaičių iki kelių mėnesių.
Traumatologams darbymetis visada
Kaskart po švenčių maratono pacientų skaičius ligoninėse išauga bent trečdaliui: vieni netikėtai paslysta ir griūna, kiti, įtraukti šventimo karštinės, pavėluotai susirūpina nepraeinančiu skausmu sumušimo vietoje.

Pasekmės – ilgalaikis nedarbingumas
„Darbymetis pas mus visada. Nėra skirtumo – žiema, vasara ar ruduo, traumų skaičius visą laiką išlieka didelis“, - sako Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Skubiosios pagalbos skyriaus vyresnysis gydytojas ortopedas traumatologas Artūras Zubrickas.
Anot gydytojo, žiemos laikotarpiu traumų pobūdis šiek tiek pasikeičia: padaugėja paslydimų ir susimušimų, raiščių patempimų, išauga kaulų lūžių tikimybė.
„Per parą vidutiniškai tenka apžiūrėti 110 pacientų. Standartinės traumos – čiurnos sąnario raiščio, kelio sąnario raiščio patempimai, plyšimai, moterims dažniausiai pasitaiko dilbio kaulų distalinės dalies lūžiai, kuomet krentama ant plaštakos.
Pasekmės – ilgalaikis nedarbingumas, paskui reabilitacija. Žmogus iškrenta iš rikiuotės nuo trijų savaičių iki kelių mėnesių.

Kiekviena trauma turi priežastis, kaip ir bet kokia liga, tarkime, nepatogi avalynė arba skubėjimas, neatsargumas, prisideda nepalankios klimatinės sąlygos“, - pasakoja A.Zubrickas.
Gydytojams traumatologams laisvesnis laikas nebent kovo, spalio mėnesiais, kuomet nėra šalčio, neslidu, baigiasi atostogų metas, įvairūs sodininkystės darbai.
„Tiesa, kiekvieną mėnesį jaučiame, kada yra išmokamos nedarbingumo ir neįgalumo pašalpos, nes padidėja alkoholio vartojimas. Dar pacientai labai reaguoja į mėnulio fazes: per pilnatį irgi jaučiamas pacientų antplūdis“, - pastebėjimais dalijasi Skubiosios pagalbos skyriuje dirbantis medikas.
 
Lietuviai tampa atsargesni
„Neturime karščiuojančių, nušalusiomis galūnėmis pacientų, tik vieną kitą pagėrusį, kurį reikia prablaivyti“, - pasakoja Šiaulių greitosios medicinos pagalbos stoties vyriausioji gydytoja Eugenija Kukaitienė. Medikė pastebi, kad Šiaulių regione jau kuris laikas ramiau, nepasitaiko incidentų ir su petardomis.
„Tik dvylikos metų vaikui į lūpą buvo pataikiusi nesprogusi petarda, tačiau nieko baisaus neįvyko: šiek tiek sumušta lūpa, nereikėjo nei siūti.
Nudurtų taip pat nebuvo, bet nemažai turėjome girtų, sudaužytais veidais, pamuštomis akimis pacientų.
Rajonuose iškvietimų irgi vidutiniškai – tai širdys, tai plaučiai, tai galvos, tai insultai, tai pilvo skausmai, nuo persivalgymo, gal persigėrimo pavieniai kasos uždegimai. Bet, kad žmogui būtų iškilęs mirtinas pavojus, tokių atvejų tikrai neturėjome“, - sako medikė.
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Ortopedijos traumatologijos klinikos Mišrių traumų skyriaus gydytojas ortopedas traumatologas dr. Vytautas Toliušis džiaugiasi, jog šventinis laikotarpis, lyginant su praėjusiais metais, buvo pakankamai ramus – sunkaus pobūdžio traumų, laimei, nepasitaikė.

„Galime pasidžiaugti, jog buvo palankios gamtinės sąlygos: nebuvo sniego, grėsmingų orų, kuriuos prognozavo mūsų šalies meteorologai: esą snigs, pustys, susidarys plikledis.
Nors mūsų klinika buvo pasiruošusi darbingam periodui, traumų padidėjimo  nepastebėjome – traumatologų darbas vyko įprastu ritmu, - pasakoja medikas. - Jeigu kiekvieną dieną Priėmimo skyriuje konsultuojame apie dvidešimt trisdešimt pacientų, per šventes pacientų skaičius išauga trečdaliu.
Vyravo nesudėtingos traumos: raiščių daliniai plyšimai, sumušimai, turėjome ir smurtinių sužalojimų, kai pacientai buvo sumušami arba patys dalyvavo muštynėse.
Manau, kiekvienais metais lietuviai tampa atsargesni, įvertina sveikatai ir gyvybei kylantį pavojų“.
Anot gydytojo, šaltuoju metų laiku, kuomet snieginga ir slidu, jauni žmonės labiau linkę prisitaikyti prie oro sąlygų – jie pasirenka tinkamą avalynę, elgiasi gerokai atsargiau.

„Problemų iškyla, kuomet pagyvenę žmonės pervertina galimybes, ypač neįvertindami oro sąlygų į lauką išeina avėdami netinkamą avalynę, vaikšto be pagalbinių priemonių, nors šios būtų reikalingos jų atveju. Jie paprastai patiria ne sunkias, bet vidutinio sunkumo traumas“, - pasakoja gydytojas traumatologas.
Jis atkreipia dėmesį, jog traumas gaunantys pacientai esti kelių tipų.
„Turime pacientų kategoriją, kurie, nepaisant buvusių traumų, sugrįžta pas mus pakartotinai. Kaip bebūtų liūdna, stebime daugiau pacientų, kurie gyvena asocialų gyvenimą, neturi nuolatinės gyvenamosios vietos.
Skyriuje nuolat gydome porą trejetą tokių pacientų, kuriems traumos įvyksta dėl atitinkamo gyvenimo būdo.
Kita kategorija – vyresnio amžiaus pacientai, kurie turi daug gretutinių ligų: dažnai jiems pasireiškia galvos svaigimai, blogesnis judesių koordinavimas, paprastai jie yra vyresni negu šešiasdešimt penkerių metų amžiaus, yra išreikšta kaulų osteoporozė. Būna, kad prieš dvejus metus įvyksta šlaunikaulio lūžis, po dvejų metų kartotinos traumos metu įvyksta kitas: tik susvaigsta galva ir jie griūva, patirdami įvairaus pobūdžio ir sudėtingumo skeleto traumas. Trečia pacientų grupė - kurie nelinkę laikytis gydytojo rekomenduojamo pooperacinio gydymo rėžimo.
Jie įsivaizduoja, kad yra išoperuoti ir antrą dieną jų kaulai yra sveikutėliai. Tokie pacientai yra patys sau gydytojai ir pas mus apsilanko dažnai kartotinai.“
Kauno klinikose dirbantis medikas pataria atidžiai laikytis saugaus eismo taisyklių.
„Kada žmogus eina per perėją, kaip sakoma, greitai įbėga į ją ir pavėluotai įvertina realią situaciją, tokiais atvejais traumų pasekmės dažniausiai būna labai skausmingos. Pasikartosiu – viską reikia derinti prie oro sąlygų, nes dažnai keliai būna slidūs, neduok Dieve susidaro atodrėkis, o kelininkai ne visada spėja pabarstyti smėlio. Išbėgimas į gatvę, nesvarbu, yra perėja ar nėra, gali baigtis liūdnai. Šaltuoju metų laiku reikėtų lėtinti tempą, ypač vyresnio amžiaus žmonėms“, - pataria gydytojas.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris