Traumatologai įspėja: drėgna žolė - slidi kaip ledas

Deimantė Zailskaitė
2016-07-01
Vasarą, ypač per ilguosius savaitgalius, gydymo įstaigas užplūsta susižaloję, sunkesnes ir lengvesnes traumas patyrę pacientai. Anot gydytojų, dar ir karščiai lemia nekoordinuotus žmonių veiksmus ir jie susižaloja lygioje vietoje, pavyzdžiui, ant drėgnos žolės, kuri ne mažiau slidi nei ledas.
Traumatologai įspėja: drėgna žolė - slidi kaip ledas
Respublikinėje Vilniaus universitetinėje ligoninėje operacijos laukiantis Algirdas Aliukonis ilgąjį savaitgalį traumą patyrė eidamas maudytis. Pasak gydytojų, vilniečio trauma - nuplyšusi kairės kojos keturgalvio raumens sausgyslė - palyginti reta. Gydymo įstaigoje pacientai dėl šios sausgyslės plyšimo operuojami kartą per mėnesį ar net per du mėnesius.

Atsistoti jau nepajėgė
„Nuvažiavome prie ežero. Vanduo šiltas, kodėl gi neišsimaudžius?“ - pasakojimą pradeda ligoninėje prieš operaciją kalbintas Algirdas Aliukonis (65 m.), kuris ilgąjį Joninių savaitgalį netikėtai susižalojo prie vandens telkinio ir buvo išvežtas į ligoninę. Tiesa, Vilniuje gyvenantis Algirdas nė nespėjo pradėti vandens maudynių.
 
„Čia maudydavausi nuo vaikystės. Žengiau labai atsipalaidavęs, netikėtai slystelėjau ir iš karto suklupau. Pirmiausiai pagalvojau, gal sustreikavo širdis. Atsistoti jau nebesugebėjau. Artimieji pribėgo ir mane pakėlė“, - pasakojo operacijos Respublikinėje Vilniaus universitetinėje ligoninėje laukęs vyras.
Artimieji Algirdą parvežė į namus. „Žmona pasiūlė kviesti greitąją pagalbą. Galvojau, kad pakentėsiu. Buvau įsitikinęs, jog skausmas turėtų greitai praeiti. Koją apvyniojau elastiniais tvarsčiais ir nuėjau miegoti“, - prisimena vyras.
 

„Susimeistravo“ įtvarą                           
„Kitą rytą žiūriu, kad koja vis tiek krypsta, tad ką aš padariau – paėmiau lentelę, įdėjau prie skaudančios kojos kaip atramą, užbintavau ir vaikščiojau, kol atvažiavo greitoji medicinos pagalba“, - prisimena kojos traumą patyręs vyras.
 
Nepaisant nelaimės, vyro nuotaika pakylėta. Jis tikino, jog nė kiek nebijo operacijos ir visiškai pasitiki Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės gydytojais. „Dar vaikščiosiu, - humoro jausmo ligoninės palatoje nepraranda Algirdas. - Džiaugsiuosi vasara toliau, tikiuosi, dar dirbsiu. Be darbo negaliu gyventi.“
 
Jis teigia labai mėgstantis vandens pramogas ir kiekvieną vasarą važiuoja prie ežero. Ir ne tik vasarą. „Kai jaunesnis buvau, pirtelę užkurdavau ir į prūdelį šokdavau, kol vanduo užšąla“, - pasakoja vyras, pridurdamas, jog anksčiau buvo patekęs į baisią avariją, kurios metu patyrė sunkių sužalojimų.

 
Komentaras
Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Ortopedijos skyriaus gydytojas ortopedas traumatologas Kiril Popov:
- Pacientui A.Aliukoniui buvo nuplyšusi kairės kojos keturgalvio raumens sausgyslė. Operacijos metu ji sėkmingai susiūta.
Ši trauma – palyginti reta, mūsų ligoninėje pacientai dėl šios sausgyslės plyšimo operuojami kartą per mėnesį ar net per du mėnesius.
 
Vien sausgyslei sugyti prireiks pusantro mėnesio, dar apie porą mėnesių užtruks paciento reabilitacija. Taigi po tokios traumos žmogus nedarbingas būna apie keturis mėnesius.

Kalbant apie šios vasaros traumų tendencijas, galima pasakyti, kad vyresnio amžiaus pacientų grupėje jos nekinta – dažniausi viršutinės šlaunikaulio dalies lūžiai. Tarp jaunesnių pacientų padaugėja Achilo sausgyslės plyšimo – po šių traumų darbingumo taip pat netenkama trims keturiems mėnesiams. Tradiciškai vasarą daugiau traumų dėl girtumo, dėl aktyvesnio laisvalaikio lauke, dėl darbo su įvairiais mechaniniais prietaisais.

 
Trys klausimai 
Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Ortopedijos ir traumatologijos centro vadovas prof. Narūnas Porvaneckas:

- Nuo praėjusio ilgojo savaitgalio, turbūt gydytojai traumatologai ortopedai dirba pasiraitoję rankoves... Kas jus labiausiai nustebino?

- Iš tikrųjų turime daug darbo. Nustebino tai, kad išsiblaškę žmonės tampa pacientais, kuomet kuria ugnį ir apsidegina degiuoju skysčiu. Kaip bebūtų keista, apsidegina karštu vandeniu, nors esant aukštai temperatūrai reikėtų kaip ir vėsaus vandens, bet būdami išsiblaškę ir paveikti karščio jie elgiasi neatsargiai ir neadekvačiai.
 
Daug traumų įvyksta dėl alkoholio, kuris esant aukštai temperatūrai dar labiau sukelia nekoordinuotus žmonių veiksmus ir jie susižaloja lygioje vietoje arba ant drėgnos žolės, kuri, beje, yra ne mažiau slidi nei ledas. Turėjome nemažai blauzdos kaulų, kulkšnių lūžių. Tiesa, tokios traumos labiau būdingos žiemai. Nemažai žmonių susižaloja krisdami iš aukščio, pavyzdžiui, nuo kopėčių ar iš medžio. Užtenka vieno arba pusantro metro aukščio, kad žmogus susižalotų gana sunkiai: įvyksta stuburo, kulnakaulio, netgi dubens kaulų lūžiai, kurie yra labai sunkiai ir ilgai gydomi bei turi daug komplikacijų.
 
- Nelaimių turbūt netrūksta ir prie vandens telkinių?
- Turbūt neurochirurgai dažniau susiduria su traumomis, ištikusiomis prie vandens telkinių. Pačios skaudžiausios patiriamos nardant nežinomosiose vietose. Kuomet atsitrenkus galva į dugną arba į kokį kitą daiktą lūžta stuburo slanksteliai ir traumuojamos stuburo smegenys.
 
Tokią traumą patyręs žmogus paralyžiuojamas. Neprošal pagyvenusiems žmonėms, kurie alkoholio galbūt nevartoja, bet geria aibę vaistų, sukeliančių galvos svaigimą, priminti, kad karščio metu jis dar labiau pasireiškia. Nukritę dėl galvos svaigimo senjorai patiria traumas, kurias labai sunku gydyti ir kurios turi rimtų pasekmių ateityje.
 
- Patyrus traumą, nelaimėlio atostogos tikriausiai būna visiškai sužlugdytos?
- Taip. Jūs gi įsivaizduokite, lūžusiam dilbio kaului sugyti vidutiniškai reikia dviejų su puse mėnesių. O kur dar reabilitacija? Blauzdos kaulas gis keturis mėnesius su trupučiu ir dar pusantro mėnesio trunkantis reabilitacinis gydymas. Kaulo lūžiai yra pavojingi tuo, kad jų audinys gyja labai ilgai ir ne visuomet sugyja. Kartais tenka operuoti ir du, ir tris, ir keturis kartus. Dėl to poilsiaudami žmonės, jei nori nepatirti traumų, turėtų būti labai atsargūs. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Budinti vaistinė


      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

      razinka


      Sveika šeima


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      G.Thunberg – pranašė savame krašte?

      Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Kaip striksi dominatriksė?
      Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

      Naujas numeris