Teisininkas Rytis Valūnas: „Sportas atsveria įtemptą darbą“

Domantė Juknonytė
2017-03-13
Alytiškis Rytis Valūnas (31 m.) per sąlyginai neilgą karjerą užsitikrino profesionalaus ir tarptautiniu mastu pripažinto teisininko vardą. Šiuo metu „Klaipėdos Naftos“ Teisės departamento vadovu dirbantis vyras nuolatos plečia domėjimosi sritis, tuo pačiu neapleidžia nuo mažens ugdytos meilės sportui. 
Teisininkas Rytis Valūnas: „Sportas atsveria įtemptą darbą“
„Vaikystėje turėjau antsvorio, todėl neliko kitos išeities, tik bandyti fiziškai sustiprėti. Nuo penktos klasės išbandžiau įvairias sporto šakas“, - pasakoja „Klaipėdos Naftos“ Teisės departamento vadovas Rytis Valūnas.

- Kai 2015-aisiais Bendrovių ir institucijų teisininkų asociacija (BITA) jus išrinko Lietuvos Metų teisininku, teigėte, jog įvertinimas yra stimulas tobulėti. Kas pasikeitė jūsų veikloje per šiuos metus?
- Pradėjau studijuoti tarptautinėje vadovų magistrantūros programoje, siekdamas plėsti žinių akiratį, turėti platesnį suvokimą, kaip veikia šiuolaikinis verslas, ko reikia geram vadovavimui. Vėl esu studentas – tai didžiausias pokytis. Kalbant apie praktinę teisinę veiklą, pakito darbo pobūdis – tenka daugiau atsakomybės sprendžiant įmonės strateginius reikalus.
 
Esate studijavęs net keliuose Lietuvos ir užsienio universitetuose. Kaip vertinate akademinį lygį skirtingose šalyse? 
- Studijuojant teisę Lietuvoje trūko sąlyčio su praktika. Mes baigėme studijas turėdami puikias teorines žinias, bet menką praktinį suvokimą, ko reikia klientui teisininko atžvilgiu. Atsidūręs darbo rinkoje suvoki, jog nors ir turi pagrindus, reikia mokytis iš naujo.

Besimokydamas JAV supratau, kad gali būti ir kitaip: teisės studijose integruoti ekonomikos, vadybos, politikos dalykai, orientuojamasi į praktiką, mokymosi procese aktyviai dalyvauja verslo, teisės firmų, diplomatijos, nevyriausybinių organizacijų atstovai. Studentas ruošiamas darbo rinkai; diegiama, jog baigęs universitetą turi mokėti save tinkamai reprezentuoti, „parduoti“ gerąja prasme.
 
- Akivaizdu, jog šių dienų pasaulyje specialistų kompetencijų ribos sparčiai plečiasi. Kokių savybių reikia šiuolaikiniam teisininkui?
- Svarbu gerai išmanyti teisinį reguliavimą, gebėti greitai orientuotis ir rasti kuriančius vertę sprendimus, o ne sakyti „ne, negalima“. Lyderiauja tie teisininkai, kurie aiškiai specializuojasi. Rytdienos pasaulyje siekiant tapti geru teisininku, vien specifinių teisės žinių nepakaks, būtina ugdyti tarpdisciplininį suvokimą, inovatyvumą, gebėti nuspėti klientų, industrijos poreikius, sekti globalios konkurencinės aplinkos tendencijas. Teisininkų konkurentais tampa dirbtinis intelektas. 
 
Jūsų profesinio domėjimosi sritys taip pat kinta?
- Pasaulyje tiek įdomybių, jog kasdien norisi išmokti naujų dalykų, tobulėti, nesustoti vienoje vietoje. Žinios pasensta, todėl natūralu, jog domėjimosi kryptys nuolatos kinta, atsiranda naujos, papildomos veiklos. Pavyzdžiui, šiuo metu Pasaulio ekonomikos forumo „Global Shapers“ tinklo (R. Valūnas yra šios organizacijos Lietuvoje steigėjas, - aut. past.) narių iniciatyva mūsų šalyje vykdomas „Woman Go Tech“ projektas, skirtas drąsinti jaunas moteris įsitraukti į informacinių technologijų (IT) sektorių. Tai – labai įdomi sritis. Teko kaip reikiant pasigilinti, kas sąlygoja susiklosčiusią padėtį rinkoje, kaip ją reikėtų spręsti.
 
Ar išsiaiškinote, kodėl tiek mažai moterų dirba IT sferoje? 
- Priežasčių ne viena. Viskas prasideda nuo tėvų auklėjimo, mokyklinio ugdymo. Mūsų švietimo sistemoje vis dar egzistuoja profesijų suskaidymas į labiau „vyriškas“ ir „moteriškas“. Nuo pat mažens moksleiviams diegiamas stereotipinis mąstymas, neva informacinių technologijų, telekomunikacijų srities profesijos labiau tinka vyrams.

Kita priežastis, lemianti vyrų dominavimą IT sektoriuje yra ta, jog dalis moterų nesulaukia aplinkinių palaikymo arba nuleidžia rankas po nepavykusio bandymo pradėti studijas ar įsidarbinti IT srityje. Todėl kartu su „Woman Go Tech“ projektu siekiame sulaužyti stereotipus; norime parodyti, jog IT kompanijos taip pat skatina moterų įsitraukimą į šį sektorių.
Šiuolaikinėse sėkmingose komandose svarbi ne tik lyčių, bet ir tautybių, kultūrų, amžiaus įvairovė – skirtingos patirtys ir požiūriai leidžia generuoti geriausias idėjas.
 
- Karjeros sėkmei įtakos turi ir gyvenimo būdas. Kaip leidžiate laisvalaikį, atsiribojate nuo įtampos?
- Aktyvus gyvenimo būdas, sportas – pagrindinis laisvalaikio užsiėmimas, mažinantis įtampą. Šiltuoju metų laiku renkuosi bėgiojimą, krepšinį, taip pat lankausi treniruoklių salėje. Sporto klubuose susiformuoja vieni kitus pažįstančių nuolatinių lankytojų grupelės, gali ne tik pasportuoti, bet ir pabendrauti.  

Pastaruoju metu stengiuosi daugiau skaityti grožinės literatūros. Tai puikus atsipalaidavimo būdas, leidžiantis pabėgti iš korporatyvinio pasaulio, pamatyti kūrybiškas perspektyvas. Paskatintas savo dėstytojos pradėjau lankyti ir improvizacijos užsiėmimus. Improvizacijos treniruotės, be patiriamų gerų emocijų, moko nusiimti socialines kaukes, padeda geriau pažinti save – bet kokiose gyvenimiškose situacijose atsiranda didesnis komfortas.
 
- Sportas visuomet užėmė svarbią vietą jūsų gyvenime? 
- Vaikystėje turėjau antsvorio, todėl neliko kitos išeities, tik bandyti fiziškai sustiprėti. Nuo 5 klasės išbandžiau įvairias sporto šakas. Ankstyvoje paauglystėje mama nuvedė į treniruoklių salę (beje, tuo metu sporto klubų kultūra dar nebuvo išsivysčiusi ar asocijuojama su sveika gyvensena); vėliau pradėjau dalyvauti jėgos trikovės varžybose, jaunių čempionatuose laimėjau prizines vietas. Jėgos trikovė tam tikru etapu buvo tarsi gyvenimo palydovas, studijuodamas įsitraukiau ir į Mykolo Romerio universiteto rinktinę. Tačiau prieš 8 metus baigiau karjerą supratęs, jog aukštų sportinių rezultatų siekimas sunkiai suderinamas su dirbančio žmogaus režimu, o dideli svoriai yra ir iššūkis sveikatai.
 
- Ko išmokė ši patirtis?
- Disciplinos, užsispyrimo visose gyvenimo srityse – studijose, darbe. Pavyzdžiui, gauti stipendiją studijoms JAV bandžiau net tris metus iš eilės, kol pavyko įstoti ir išvažiuoti pačiam be fondų pagalbos. Galiausiai, aktyvus gyvenimo būdas duoda naudą fizinei sveikatai ir garantuoja geresnę savijautą. 


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris