Specialybė, kur miklių pirštų nepakanka

Evelina Machova
2018-02-10
„Man patinka dirbti ir pacientai tai turbūt jaučia. Be to, naudojame modernias interaktyvias technologijas, virtualią realybę“, - į klausimą, kaip užsitarnauja pacientų palankumą, atsako Kauno Respublikinės ligoninės ergoterapeutė Silva Vaicekauskaitė-Bagdonė.
Specialybė, kur miklių pirštų nepakanka
„Daugeliui mūsų sunkumai užsisegti sagą arba nusiskusti barzdą, valgyti peiliu ir šakute atrodo nesuprantami, tačiau tiems, kurie patyrė traumas, tai - didelis žingsnis“, - Kauno Respublikinės ligoninės ergoterapeutė Silva Vaicekauskaitė-Bagdonė.

- Buvęs gydytojas Adam Kay knygoje, kurioje aprašė savo, kaip jauno gydytojo, patirtis, teigė, jog mediciną dažniausiai renkasi gydytojų vaikai arba tie, kurių šeimoje buvo bent vienas žmogus, susijęs su medicina. Tiesa?
- Taip, tai turbūt gana dažna situacija. Mano atvejis - ne išimtis. Medikų šeimoje netrūksta. Sesuo ir pusseserė - slaugytojos, dėdė - gydytojas. Ir aš taip pat dar mokykloje svajojau apie mediciną, o tvirtai apsisprendžiau būdama gal devintokė ar dešimtokė. Su klase vykome į tuometinį Kauno medicinos universiteto Anatomijos muziejų. Medicina man iš karto „prilipo“, žavėjo aplinka, žmonės.

- Ergoterapija nemažai daliai pacientų turbūt skamba keistai. Ar dažnai sulaukiate klausimų, kas tai per specialybė?

Taip, sulaukiu, ir ne tik iš pacientų. Yra nemažai tokių, kuriems mano specialybė skamba egzotiškai. Reabilitacija, kineziterapija, fizioterapija dažniausiai yra žinomos bei suprantamos sritys, o ergoterapija taip ir lieka nežinoma. Bet aš džiaugiuosi pasirinkusi tokią profesiją, nes galiu supažindinti visus su šia sritimi bei įrodyti jos naudą. Ergoterapeutas po įvairių traumų bei ligų padeda pacientams atkurti motorines ir pažintines funkcijas, kad sumažintų patologiją, pagerintų sveikatą ir jie galėtų grįžti į visavertį gyvenimą, dirbti įprastą darbą. Jei to padaryti nepavyksta, funkcijas kompensuojame pagalbinėmis priemonėmis bei patariame, kaip pritaikyti aplinką namuose.

- Chirurgai darbuojasi skalpeliu, šeimos gydytojų vienas pagrindinių prietaisų stetoskopas. O kokie pagrindiniai ergoterapeuto įrankiai?
- Rankos, smegenys ir vaizduotė. Šiuo metu jau galime pasidžiaugti, kad turime galimybes naudoti modernius metodus, kurie paspartina sveikimą ir priartina pacientą prie jam įprastos aplinkos. Vaizduotę pasitelkiame sudėtingesniais atvejais, kai paciento reabilitacijos poreikiai yra specifiniai. Pavyzdžiui, žmonių, patyrusių insultą, sutrikimai skirtingi, nes viskas priklauso nuo to, kuri galvos smegenų zona pažeista. Kiekvienam žmogui taikoma individuali ergoterapija, kurią turime nuolat koreguoti kintant funkcinei būklei. Todėl mūsų darbe labai svarbi vaizduotė.

- Kalbant apie ligas ir jų gydymą dažnai girdime apie algoritmą. Ar ergoterapijoje jo nėra? 
- Bendri principai yra, bet kiekvienu atveju turime individualiai sugalvoti, kaip pasieksime vieno ar kito rezultato. Pacientus stebime, tiriame, tariamės su kolegomis, nes dirbame komandoje ir ieškome geriausio sprendimo. Į pagalbą pasitelkiame ir interaktyvias technologijas, ir virtualią realybę, gydymo rezultatai priklauso nuo mūsų pasirinkimų.

- Internete pacientai jus giria kaip puikią specialistę ir, galima sakyti, veržte veržiasi į jūsų rankas. Kuo užsitarnaujate tokį palankumą?
- Man patinka dirbti ir pacientai tai turbūt jaučia. Be to, naudojame daug interaktyvių technologijų, virtualios realybės. O naujovės, kaip žinia, traukia visus. Šios technologijos leidžia pacientams kiekvieną dieną patiems matyti sveikimo rezultatus, juos analizuoti.

Jie labai laukia užduoties pabaigoje ekrane pasirodančios galutinės rezultatų lentelės, kurioje pateikiami išsamūs tos dienos rezultatai. Juos čia pat galima palyginti su vakarykščiais. Po kiekvieno užsiėmimo su pacientu aptariame, kaip sekėsi, padiskutuojame, kodėl tądien sekėsi prasčiau, sunkiau nei vakar, jeigu taip nutiko. Išanalizavus rezultatus, nustatomi kitos dienos tikslai, koreguojamas ergoterapijos planas.
Įsivaizduokite jūsų ranka paralyžiuota, kas dieną atliekame pratimus, bet plika akimi rezultatų nematote. Apima nusivylimas. O interaktyviosios technologijos fiksuoja net menkiausią raumens susitraukimą. Ta nedidelė viltis skatina pacientą dirbti dar daugiau. Daugeliui mūsų sunkumai užsisegti sagą arba nusiskusti barzdą, valgyti peiliu ir šakute atrodo nesuprantami, tačiau tiems, kurie patyrė traumas, tai - didelis žingsnis.

- Jauni gydytojai kartais paburnoja, kad karjeros pradžioje jie dažnai dirba pasiuntinukų o ne medikų darbą. Jūsų istorija, spėju, kitokia?

- Galima sakyti ir taip. Daug domėjausi, dalyvavau parodose, dalindavausi mintimis su administracija. Buvome pirmieji, kurie Lietuvoje pradėjome dirbti su interaktyviomis technologijomis bei virtualia realybe. Po to mūsų pavyzdžiu pasekė ir kolegos. Nors pradžia nebuvo lengva. Tikrai niekas iš kolegų nuo pirmos mano darbo dienos negalvojo, kad esu profesijos guru. Natūralu, kad kiekvienas jaunas specialistas turi įrodyti ko yra vertas. Karjerą prieš daugiau nei dešimtmetį, dar kaip magistrantė, pradėjau nedideliame kabinetuke - dviese su kolege dalijomės ta įtakos zona. (juokiasi) Kiekvienam jaunam medikui patarčiau būti iniciatyviam ir nesitikėti, kad viską kas nors atneš ant padėklo. Tikrai ne.

- Daug perspektyvių medikų, baigę studijas, laimės ieško svetur, nes ten ir atlyginimai geresni, ir darbo sąlygos. Tarp ergoterapeutų irgi vyrauja tokios nuotaikos?
- Svetur ergoterapeutui lengviau. Ten ši specialybė visiems puikiai žinoma, pripažįstama. Lietuvoje vis dar reikia įrodinėti, kas mes tokie ir kokia iš mūsų nauda. Svetur ši specialybė perspektyvesnė ir geriau apmokama. Bet man patinka dirbti čia, dar daug reikia nuveikti. Turiu visas sąlygas tobulėti.

- Pasvajokim. Kadangi užsiminėt, jog per dešimt metų jūsų darbo sąlygos kardinaliai pasikeitė, kaip jas įsivaizduojate dar po dešimtmečio?
- O, svajoti ir norėti galiu visko ir daug. Bet jei rimtai, norėčiau, kad po dešimties metų būtų visas ergoterapijos skyrius su atskirais kabinetais, pritaikytais skirtingų funkcijų atkūrimo poreikiams. Taip pat toliau dirbti su interaktyviomis technologijomis, sudaryti darbo su šiomis technologijomis metodikas, nes kol kas viso to nėra. Kaip ir sakiau, svajoti po truputį nemoku.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Budinti vaistinė


      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

      razinka


      Sveika šeima


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      G.Thunberg – pranašė savame krašte?

      Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Kaip striksi dominatriksė?
      Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

      Naujas numeris