Sėklidės vėžys neatima vaisingumo

Saulė Norvilaitė
2016-12-27
Kaunietis Audrius P. (36 m.) - tikras kovotojas : jis išgyveno inkstų transplantaciją ir įveikė sėklidės vėžį. Pacientas prieš kelerius metus jau buvo susitaikęs su mirtimi, tačiau dabar jis yra laimingas tėtis, auginantis du vaikus ir besimėgaujantis gyvenimu.
Sėklidės vėžys neatima vaisingumo
Sėklidžių vėžys yra dažniausiai vyrų, nuo 15 iki 35 metų, vėžio forma. Ši liga sudaro 1-1,5 proc. visų vyrų onkologinių ligų ir 5 proc. urologinės sistemos navikų. Per paskutiniuosius 40 metų sergamumas sėklidžių vėžiu pasaulyje išaugo dvigubai. Lietuvos vėžio registro duomenimis, prieš aštuonerius metus Lietuvoje diagnozuota 49 nauji sėklidžių vėžio atvejai.

Retas ligų komplektas
Audriaus gyvenime ligų netrūko. Dar vaikystėje jis susirgo inkstų uždegimu, jo pasekmė - suaugus vyrui prireikė transplantuoti inkstą. Po operacijos, kad organizmas neatmestų transplantuoto organo, jis vartojo imunitetą slopinančius vaistus. Nežinia, ar dėl to, bet netrukus vyras susirgo onkologine liga – sėklidės vėžiu.
 
„Dar mokykloje dėl inkstų problemų vartojau hormoninius vaistus, nuo kurių tiesiog išsipūčiau – priaugau svorio. Išvykęs studijuoti mažiau tikrinausi sveikatą, nes nebuvo poreikio. O po studijų pradėjo vis dažniau kamuoti stiprūs galvos skausmai, turimi vaistai nepadėjo, todėl kreipiausi į polikliniką.
 
Nieko nelaukę medikai mane nusiuntė pas nefrologus, kurie po krūvos tyrimų pareiškė, kad mano inkstas praktiškai nebefunkcionuoja, todėl reikės transplantacijos. Jos laukiau metus, o per tą laiką man darė dializes. Praėjus maždaug dvejiems metams po operacijos netikėtai padidėjo viena seklidė, iš karto nuvykau pasitikrinti. Paaiškėjo, kad onkologiniai žymenys kelis šimtus kartus viršijo normą. Taip prasidėjo dar vienos ligos įveikimo kelias“, – pasakojo pacientas.

 
Audriui sėklidėje buvo aptiktas navikas, todėl teko ją nupjauti ir pradėti chemoterapijos kursą. Vėžys aptiktas bene paskutinės stadijos, todėl metastazės jau buvo pasklidusios po visą kūną – plaučiuose, pilve, net ant persodinto inksto. Gydymas pavyko sėkmingai, kadangi vyras dėl persodinto inksto ilgą laiką vartojo imunitetą slopinančius vaistus, todėl agresyvi chemoterapija greitai įveikė vėžio židinius. Tuomet chirurginiu būdu naviko židiniai buvo pašalinti galutinai.
 
Šiuo metu vyras pas medikus lankosi kas kelis mėnesius pasitikrinti onkologinius žymenis, kad neatsinaujintų vėžys. „Vis pagalvoju, ar man nuo pat pradžių toks ligų scenarijus buvo surežisuotas ar tai tik sutapimas. Viena problema po kitos.
 
Netgi galvojau, kam man ta transplantacija. Kiek pamenu save prieš kelerius metus, maniau, kad man nebedaug beliko, kaip dažniausiai ir būna, sergant panašiomis ligomis. Buvau įsitikinęs, kad gyvenimas baigėsi, todėl į viską ėmiau žiūrėti ramiai, nes nežinojau, kuri diena gali būti paskutinė. Galvojau apie blogiausią variantą, bet tikėjausi geriausio. Buvau viskam pasiruošęs“, – tuometinę emocinę būseną prisimena kaunietis.
 
Pasirodo, tai bene trečias tokių ligų komplekto, kai žmogus, kuriam persodintas inkstas, susirgo sėklidžių vėžiu, atvejis pasaulyje ir pirmasis Lietuvoje.
Audrius šiuo metu yra sveikas ir laimingas, turi šeimą ir gali dirbti. Tik negali sunkiai kilnoti, nes vienoje rankoje pacientas turi veikiančią fistulę, kuri skirta dializei, kad didesniu greičiu būtų galima valyti kraują. Šiuo metu dializės Audriui nereikia, tačiau transplantuotas inkstas nėra amžinas, todėl fistulės jam dar gali reikėti. Be to, dėl chemoterapijos susiaurėjo kraujagyslės, o tai apsunkina kateterio įvedimą į veną.

 
Interviu
Kauno klinikų Onkologijos ir hematologijos klinikos gydytoja onkologė chemoterapeutė dr. Laura Kairevičė:
 
- Audrius yra pirmas Lietuvoje pacientas, turintis tokį neįprastą ligų derinį. Papasakokite jo ligos istoriją.

- Tai - retas ligų derinys. Kai pradėjau jį konsultuoti, ėmiau skaityti, kaip pasaulis gydo tokius pacientus, ką daryti su imunosupresija – vis dėlto tai onkologinė liga, be to, imunosupresiją sukelianti chemoterapija. Ypač bijojome komplikacijų. Beje, vienas standartiškai skiriamas vaistas prie germinacinių navikų gali turėti neigiamą poveikį inkstams. Tuomet reikalinga papildoma apsauga.
 
Po inkstų transplantacijos pacientas vartojo imunosupresinius vaistus. Toks žmogus būna jautrus bet kokiai virusinei ar bakterinei infekcijai. Padidėja ir onkologinių ligų rizika, nes imunitetas yra slopinamas. Šios ligos nėra tiesiogiai susijusios, tačiau rizika šiuo atveju susirgti sėklidžių vėžiu buvo didesnė. Germinaciniai sėklidžių navikai dažniausiai atsiranda dėl to, kad vaikystėje sėklidės būna nenusileidusios ir kabo pilvaplėvės ertmėje, tuomet jos linkusios supiktybėti. Šio onkologinės ligos riziką padidina diabetinės mutacijos ir translokacijos.
 
Daliai pacientų net nėra aišku, kur atsiranda pirminis židinys. Dažniausiai tai būna sėklidės ar kiti lytiniai organai, bet daliai ligonių ta pati liga gali tarpuplautyje. Šiam pacientui pirminis navikas atsirado sėklidėje, jis buvo išplitęs. Todėl vyras gavo gana agresyvią keturių kursų chemoterapiją, o tai dar labiau slopino imunitetą. Jam vis „prisimesdavo“ infekcijos, krisdavo kraujo rodikliai.
 
Jis buvo vienas tų, kuriuos teko išnešioti ant rankų, stebėti ir gydyti infekcijas sunkiai bei ilgai. Man šis žmogus, nors neturiu jokio giminystės ryšio, kaip pacientas yra labai brangus, nes reikėjo labai pasistengti, kad jis įveiktų ligą ir apskritai išgyventų. Dabar jį prižiūri ir gydymą koreguoja nefrologai.

 
- Kaip kovojote su sėklidžių vėžio metastazėmis? Ar išlieka rizika, kad pacientui liga gali atsinaujinti?
- Pacientui teko pašalinti sėklidę, kurioje buvo aptiktas navikas. Tačiau po operacijos organizme dar buvo likę keli židiniai, kurie taip pat buvo pašalinti chirurginiu būdu. Židinius aptikome transplantuotame inkste, plaučiuose, taip pat limfmazgiai pilvaplėvės ertmėje buvo pažeisti. Tikimybė visada lieka, kad vėžys gali atsinaujinti, nes šis pacientas vartoja imunosupresinius vaistus.
 
Didžiausia ligos atsinaujinimo rizika yra per pirmuosius dvejus metus – tai būdinga visoms onkologinėms ligoms. Jau praėjo penkeri metai, kai jam baigėme taikyti chemoterapiją ir kol kas neturime jokių požymių, kad liga progresuotų.
 
Imunosupresantus vartojantiems žmonėms tokia rizika iš tiesų lieka visą gyvenimą. Įprastai po penkerių metų onkologinis ligonis, jei vėžys nepasikartojo, laikomas pasveikusiu. Rizika susirgti vėžiu tokiam žmogui yra tokia pati kaip ir bet kuriam mūsų. 
 
- Ar įmanoma pačiam vyrui įtarti dar ankstyvoje stadijoje, kad jis serga sėklidės vėžiu, ir spėti laiku apsilankyti pas gydytoją?
- Jei žmogus domisi sveikata, padidėjusią sėklidę tikrai apčiuopia ir į gydytoją kreipiasi greitai. Kartais žmogus į gydytoją kreipiasi jau ligai pažengus, kai vėžys metastazavęs. Įprastai daugiau simptomų žmogus nejaučia, nebent metastaziniai židiniai arba limfmazgiai būna dideli ir ima spausti kokį nervą, tuomet atsiranda skausmas, bet liga jau būna išplitusi. Navikas, užspausdamas šlapimtakį, gali sukelti hidronefozę, inkstų nepakankamumą. Lietuviai dažnai yra tvirtesnio charakterio ir galvoja, kad ligos simptomai paprasčiausiai praeis.
 
Šita liga dėkinga tuo, kad yra jautri chemoterapijai, dažniausiai imti gydyti šį vėžį nebūna per vėlu. Tačiau jei ligą aptinkame dar ankstyvoje stadijoje, tai pacientui chemoterapijos gali ir visai nereikėti – tik pašalinti sėklidę. Pacientai turi didelį šansą visiškai pasveikti. Beje, paprastai urologai pirmieji nustato šią diagnozę, kadangi jie žino, jog reikia paimti standartinius vėžio žymenis šiai ligai.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris