Šeimos netgi išyra, jeigu partneris nelaiko šlapimo

Deimantė Zailskaitė
2016-05-09
Ar tiesa, kad šlapimo nelaikymas arba inkontinencija kamuoja tik pagyvenusius žmones arba sunkiai sergančius bei vartomus ligonius? 
„Iš mano kabineto išėjo palyginus jauna moteris, neturinti nė keturiasdešimties, kuri kenčia dėl šlapimo nelaikymo. 
Ji sėdėjo ir verkė: negaliu su vaikais palakstyti, negaliu ko nors pakelti, negaliu juoktis, nusičiaudėti, nes iš karto prateka šlapimas“, - pasakoja žinomas urologas prof. Balys Dainys.
Šeimos netgi išyra, jeigu partneris nelaiko šlapimo
Šlapimo nelaikantys asmenys taip pat vengia komandiruočių, nes jiems reikia lankytis nepažįstamoje aplinkoje, ir nežinia, kur bus tualetas. Tokių žmonių yra gana daug, tik jie vengia apie tai kalbėti ir bando patys susitvarkyti.


„Tikrai negalima teigti, kad šlapimo nelaikymas arba inkontinencija yra senų žmonių liga. Kas šešta gimdžiusi trisdešimtmetė, kas ketvirta gimdžiusi keturiasdešimt penkerių metų moteris ir kas antra gimdžiusi penkiasdešimtmetė susiduria su šlapimo nelaikymo problema, kuri turi neigiamos įtakos žmogaus gyvenimo kokybei. Moteris, kuriai pasireiškia dirglioji šlapimo pūslė, kuomet šlapintis užsinorima čia ir dabar, ir nėra jokių galimybių valingai susilaikyti, lytinio akto metu gali nelaikyti šlapimo. Būna, kad partneriai to netoleruoja ir šeima išsiskiria“, - pasakoja VšĮ „Inkocentras“ direktorė Jurga Misevičienė, akcentuodama, jog dažniau šlapimo nelaiko moterys negu vyrai.
 
Šlapimo nelaikymas vargina apie 300 tūkst. gyventojų Lietuvoje. Dalis jų – darbingi ir aktyvūs žmonės, kurie kiekvieną dieną eina į darbą. Be abejo, darbdaviai neįtaria, su kokiomis problemomis susiduria kai kurie jų darbuotojai.
„Jeigu žmogus nedrįsta netgi gydytojui pasakyti, ką jau kalbėti apie darbdavius. Tokie žmonės naudoja šlapimą sugeriančias priemones, kurių, priklausomai nuo šlapimo nelaikymo laipsnio, yra labai įvairių. Aktyvūs pacientai yra pamėgę sauskelnes kelnaites - tai yra sauskelnės, panašios į apatinį trikotažą.

 
Bėda ta, kad darbe sunku pasikeisti slaugos priemonę. Sunku ją nusinešti, kad nepastebėtų kolegos, o tualetuose nėra kur pasidėti drabužių, pavyzdžiui, kostiuminių kelnių. Galų gale slaugos priemonę reikia išmesti. Šlapimo nelaikantys asmenys taip pat vengia komandiruočių, nes jiems reikia lankytis nepažįstamoje aplinkoje, ir nežinia, kur bus tualetas. Tokių žmonių yra gana daug, tik jie vengia apie tai kalbėti ir bando patys susitvarkyti“, - pasakoja medikės išsilavinimą turinti J.Misevičienė.
 
„Inkocentro“ iniciatyva, pacientų organizacijų nariai buvo prašomi užpildyti anonimišką anketą. Pacientai nurodė, kad jie slaugos priemonėms per mėnesį išleidžia nuo 45 iki 100 eurų.
„Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijos nurodo, kad žmogui, kuris nori neiškristi iš aktyvaus socialinio gyvenimo, reikia iki trijų slaugos priemonių per dieną. Tačiau Lietuvoje kompensuojama tik viena ir tik nuolatinės slaugos poreikį turintiems pacientams. Kai tuo tarpu socialiai aktyviems, darbingiems šlapimo nelaikymą patiriantiems asmenims nei įklotai, nei sauskelnės nėra kompensuojami.
 
Nuo šių metų pradžios buvo sudaryta darbo grupė, į kurią įeina Sveikatos apsaugos bei Socialinės apsaugos ir darbo ministerijų specialistai, keletas pacientų organizacijų, tarp kurių - ir „Inkocentras“. Mūsų tikslas – pakeisti medicinos pagalbos priemonių kompensavimo sąlygas. Tiek padidinti priemonių kiekį, tiek praplėsti diagnozių, kurioms esant kompensuojamos slaugos priemonės, sąrašą. Visa ši komanda siekia dirbti, kad pagerėtų šlapimo nelaikančiųjų gyvenimo kokybė“, - sako J.Misevičienė.

 
Komentaras
Gydytojas urologas prof. Balys Dainys:


- Neretai jauno amžiaus moterims, ypač po gimdymo, atsiranda šlapimo nelaikymo problemų ir jos priverstos vaikščioti su įklotais. Priežastys, kurios lemia šlapimo nelaikymą, gali būti įvairios. Kaip jau minėjau, moterims po gimdymo, kai būna įvairūs plyšimai, tam tikros gimdymo komplikacijos, kai pasislenka vidaus organai, prasideda ir šlapimo nelaikymo problemos.
 
O vyrus šios bėdos dažniausiai kamuoja dėl prostatos problemų. Vyresniems - dėl prostatos hiperplazijos ar onkologinių ligų, o jaunesniems - dėl prostatito atsiranda imperatyvinis šlapinimasis ir jie nebesuspėja nubėgti iki tualeto.
Šlapimo nelaikymas pasireiškia ir sergant neurologinėmis ligomis, ypač Parkinsono, Alzheimerio, senatvinėmis demencijomis.

Tai - labai svarbi ne tik medicininė, bet ir socialinė problema, kadangi šlapimo nelaikantys žmonės itin vengia būti viešumoje.

 
Sveikatos apsaugos ministerijos atsakymas dėl kompensavimo:
Medicinos pagalbos priemonės (toliau – MPP), tarp jų ir skirtos slaugai, įrašomos į Kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių sąrašą (C sąrašą), vadovaujantis sveikatos apsaugo ministro patvirtinta tvarka.
Gamintojų pateiktas paraiškas įrašyti MPP į kompensavimo sąrašus įvertina ministro įsakymu sudaryta Ligų, vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija.
 
Visos MPP yra vertinamos vadovaujantis funkcinės vertės kriterijumi, tai yra įvertinama ligos, kuriai skirta MPP, įtaka sveikatai, asmens darbingumui, įvertinama MPP socialinė svarba, tai yra, ar priemonė kompensuoja asmens prarastas funkcijas ir atkuria (pagerina) darbingumą, sumažina slaugos poreikį. Taip pat įvertinama MPP kaina.
Šiuo metu į C sąrašą yra įtrauktos šios priemonės, skirtos tik slaugai: sauskelnės, įklotai, vienkartinės paklodės, urostominiai maišeliai ir plokštelės, įvairūs tvarsčiai.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris