Santariškių klinikose – dvi išskirtinės operacijos

www.lsveikata.lt
2016-05-23
VUL Santariškių klinikų medikų darbą vainikavo dvi išskirtinės operacijos. Pacientei, kuriai po infarkto susiformavo skilvelio aneurizma, pirmą kartą pasaulyje atlikta minimaliai invazinė procedūra ir pirmą kartą Lietuvoje riešo operacijai panaudojus mikrochirurginę technika jaunam vyrui išgelbėta ranka.
Santariškių klinikose – dvi išskirtinės operacijos
Santariškių klinikų medikai, pritaikę Čekijoje išmoktą metodą, jaunam vyrui išgelbėjo ranką. Pirmą kartą Lietuvoje tokiai riešo operacijai panaudota mikrochirurginė technika.

Pirmą kartą pasaulyje

„Kai kuriems pacientams po infarkto susiformuoja randas, iš kurio susiformuoja kairiojo skilvelio aneurizma. Užsikimšus vainikinei kraujagyslei, susiformuoja tam tikra pūslė, kurioje kaupiasi per daug kraujo, širdis nebepajėgi visaverčiai atlikti savo darbo, žmogus ima dusti, tinsta kojos. Tokiu atveju būtinas chirurginis gydymas“, – pasakoja intervencinis kardiologas dr. Giedrius Davidavičius.
 
Santariškių klinikose nuolat vyksta mokslinė veikla, kurios metu ieškoma naujų, pacientui palankesnių, mažiau invazinių pagalbos būdų.

„Iki šiol pacientų su skilvelio aneurizma laukdavo sudėtinga operacija, kurios metu būdavo prapjaunamas krūtinkaulis, prijungiama dirbtinė kraujotaka, sustabdoma širdis, kad būtų galima atlikti širdies geometrijos ir tūrio atkūrimo operaciją, – kolegai antrina širdies chirurgas dr. Gintaras Kalinauskas.
 
Amerikiečių mokslininkai sukūrė metodą kairiojo skilvelio aneurizmos sutraukimui (plikacijai) panaudojant specialias priemones – taip vadinamus „inkarus“. Šios priemonės leidžia grąžinti širdžiai įprastą formą (sutraukiant susidariusią pūslę) ir užtikrinti jos veiklą. Bendradarbiaudami su amerikiečiais, Santariškių klinikų medikai siekė, kad operacijos taptų kuo mažiau invazyvios.
 
Pirmasis užsibrėžtas tikslas buvo atlikti aneurizmos sutraukimo operaciją nepajungus dirbtinės kraujotakos ir nesustabdžius paciento širdies. Tiesa, šiame etape buvo prapjaunamas krūtinkaulis. To pasiekti pavyko jau prieš 4-5 metus. Sėkmė leido svajoti ir siekti dar daugiau – atlikti operaciją neprapjovus krūtinkaulio, nepajungus dirbtinės kraujotakos ir nesustabdžius širdies.
 
Šio tikslo pasiekti pavyko – pirmą kartą pasaulyje, dalyvaujant partneriams iš Amerikos, Santariškių klinikų medikų komanda per nedidelį šoninį pjūvį atliko kairiojo skilvelio aneurzimos plikaciją (sutraukimą). 64-erių metų pacientę operavo Santariškių klinikų kardiochirurgai prof. Kęstutis Ručinskas, dr. Gintaras Kalinauskas, Vilius Janušauskas, Aleksejus Zorinas, intervenciniai kardiologai – dr. Giedrius Davidavičius, dr. Vytautas Abraitis, kardiologai – Rimgaudas Katkus, Agnė Drąsutienė, anesteziologas dr. Robertas Samalavičius.
 
„Tai - išskirtinis įvykis ne tik Santariškių klinikų, bet ir pasaulio medicinos istorijoje. Nuoširdžiai tikimės ir tikime, jog ateityje tokios operacijos taps dar paprastesnės, lengviau atliekamos. Džiugina ir tai, jog Santariškių klinikos buvo pasirinktos pirmajai operacijai ne atsitiktinai – Amerikos mokslininkai įvertina visos mūsų komandos kompetenciją, sukurtas darbo sąlygas (turime išskirtinę hibridinę operacinę), ilgametę patirtį bei mokslinį siekį. Tačiau mums dar šiek tiek trūksta lėšų tolesnei naujų technologijų plėtrai ir eksperimentinės laboratorijos renovacijai, kuri atitiktų pasaulinius standartus. Tikime, jog ateityje tokias operacijas jau galėsime atlikti be pjūvio, o per kraujagysles naudodami kateterius“, – ateities planais dalijosi Kardiologijos ir angiologijos centro vadovas prof. Audrius Aidietis.
 

Pirmą kartą Lietuvoje

„Prieš penkerius metus nukritau ir susižalojau riešą. Iš pradžių nekreipiau į tai ypatingo dėmesio, mat užsiimu boksu, motokrosu, tad prie traumų ir skausmo esu pripratęs. Ilgą laiką delsiau kreiptis į medikus, bet po ketverių metų supratau, jog be jų pagalbos neapsieisiu, todėl atvykau konsultacijai į Santariškių klinikų Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos centrą“, – pasakoja Andrej Andrusov.
 
Santariškių klinikų plastikos chirurgai nustatė, jog traumos metu Andrej lūžo vienas riešakaulio trumpųjų kaulų – laivelis. Per ketverius metus lūžis nesugijo, todėl buvo nuspręsta operuoti. Operacijos metu į nesugijusią vietą persodintas kaulas iš stipinkaulio.

 
„Deja, pirmosios operacijos metu kaulas neprigijo ir nesulaukėme tokio rezultato, kokio tikėjomės. Turėjome spręsti, ką daryti toliau. Vienas galimų pasirinkimų buvo išimti neprigijusį kaulą ir uždaryti sąnarį taip, kad ranka per riešą beveik nejudėtų. Žinoma, tokia perspektyva nedžiugino nei paciento, nei mūsų. Todėl konsiliumo metu nusprendėme atlikti laivelio kaulo mikrochirurginę operaciją. Tokia operacija, kiek mums yra žinoma, Lietuvoje atlikta pirmą kartą“, – pasakoja Andrej operavęs plastikos chirurgas Darius Jauniškis.
 
Antrosios operacijos metu iš šlaunikaulio vidinio krumplio paimtas kaulo fragmentas su kraujagyslėmis, kad kaulas turėtų savo kraujotaką ir lengviau prigytų. Pacientą operavę plastikos chirurgai Darius Jauniškis, Linas Motūza bei traumatologas–ortopedas Simonas Kaupas tikisi, jog ateityje Andrej riešo funkcijos visiškai sugrįš.
 
„Operacija sudėtinga ir ypatinga buvo tuo, kad reikėjo dirbti su ypač mažomis struktūromis – iš šlaunikaulio paimtas kaulas buvo vos pusės centimetro pločio ir pusantro centimetro ilgio, o kraujagyslės – milimetro storio. Be to, tokių operacijų iki šiol Lietuvoje niekas nebuvo atlikęs, nors laisvo audinio persodinimas su kraujagyslėmis vyksta jau seniai“, – operacijos ypatumus vardino gydytojas Linas Motūza.
 
Andrej operavę Santariškių medikai prieš kelias savaites stažavosi Čekijoje, kur dalyvavo dviejose mikrochirurginėse riešo operacijose, kurias atliko vienas žymiausių Čekijos plaštakos chirurgų dr. Radek Kebrle. Būtent ši patirtis ir leido pacientui pasiūlyti naują gydymo būdą, kuris sugrąžintų riešo judesius. Kitu gi atveju būtų atlikta riešo sąnario funkcijas ribojanti operacija.
„Šiandien jaučiuosi gerai. Visai kitaip nei po pirmosios operacijos, todėl tikiuosi, jog po kurio laiko vėl galėsiu grįžti prie įprasto gyvenimo ritmo ir mėgstamo sporto“, – ateities planais dalinosi pacientas.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris