Robertas Badaras: „Jei neturi fantazijos – toksikologu nebūsi“

Aigustė Tavoraitė
2016-06-23
„Girtumas nėra liga, tad ilgieji savaitgaliai srautų skyriuje nepadidina. Labai gerai, kad Kaune pagaliau atidaryta blaivykla - pripažinta, jog yra problema. Tokios iniciatyvos reikėtų ir kituose miestuose. Bet kam kišti pinigus, jei daktarai su slaugytojomis ir taip „susitvarko“?“ – sako Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Toksikologijos centro vadovas klinikinės toksikologijos gydytojas, gydytojas anesteziologas-reanimatologas dr. Robertas Badaras (51 m.).
Robertas Badaras: „Jei neturi fantazijos – toksikologu nebūsi“
„Manęs jau niekas nebestebina. Tikrąja to žodžio prasme tris kartus yra tekę gaivinti tą patį žmogų. Atsidūrusiųjų n-tąjį kartą reanimacijoje – pilna...“, - sako Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Toksikologijos centro vadovas klinikinės toksikologijos gydytojas, gydytojas anesteziologas-reanimatologas dr. Robertas Badaras.

Dažnai trimituojama apie didžiulį alkoholio suvartojimą Lietuvoje. Jei tauta tiek geria, kas tuomet dirba? Ar šia problema kartais nemanipuliuoja politikai bei visuomenininkai?
Nežinau, kokį problemos vertinimo atskaitos tašką reikėtų pasirinkti, bet situacija per pastaruosius dvidešimt metų vienareikšmiškai blogėja. Komplikacijų skaičius nemažėja, sunkių pacientų srautas nuolat auga. Anksčiau nustatyti kepenų cirozę dvidešimtmečiui būdavo įvykis, o dabar tokių atvejų daugybė.
 
Nebūdavo ir tiek alkoholizmo sukeltų traukulių. Dabar per dieną turime apie dešimt tokių pacientų. Tai – dvidešimties trisdešimties metų amžiaus asmenys. Manęs jau niekas nebestebina. Tikrąja to žodžio prasme tris kartus yra tekę gaivinti tą patį žmogų. Atsidūrusiųjų n-tąjį kartą reanimacijoje – pilna...
 
Šviesos tunelio gale nematyti?
Pasaulio sveikatos organizacija aiškiai nurodo, kaip pažaboti alkoholio vartojimą: mažinti pasiūlą ir reklamą, didinti mokesčius. Viskas. Norvegijoje yra apie keturis šimtus alkoholio pardavimo taškų, o Lietuvoje – per devyniolika tūkstančių. Ir dar maža – neduokdie, nebeleisim prekiauti benzino kolonėlėse! Jos iškart bankrutuos... Nereikia juokinti su tokiais „griežtais“ įstatymais.

 
Priverstinis gydymas nuo alkoholizmo padėtų?
Priklausomiems nuo alkoholio reikėtų padėti pasveikti – visuomenei taip yra pigiau nei mokėti už kitas ligas, atsiradusias jų negydant. Bet priverstinis gydymas nuo pat pradžios buvo prastas projektas, kurį kuriant net nebuvo konsultuotasi nei su mumis, nei psichiatrais, nei priklausomybių ligų gydytojais.
 
Yra veikiančios sistemos, o mes užsimojame sukurti naują lietuvišką. Pas mus gali pagauti žmogų, vairuojantį 50-tą kartą išgėrusį, bet jis važinės toliau. Tai – visiška mūsų teisinės sistemos impotencija. Jei neužmušė ko, važinės toliau. Amerikoje yra bausmės pakeitimas gydymu. Jei žmogus pasirašo valstybės prižiūrimam gydymui, trejus metus jį prižiūri teisėjas. Tai šiandien efektyviausia sistema.
 
Artėja ilgasis savaitgalis. Sulauksite daugiau pacientų?
Apsinuodijusiųjų alkoholiu srautui ilgieji savaitgaliai įtakos nedaro, o girtumas nėra liga. Labai gerai, kad Kaune pagaliau atidaryta blaivykla, pripažinta, kad yra problema. Tokios iniciatyvos reikėtų ir kituose miestuose. Bet kam kišti pinigus, jei daktarai su slaugytojomis ir taip „susitvarko“?
 
Policija girtuoklių bijo, o ligoninės vargsta. Vaikšto po priėmimo skyrių koks penkiolika personų ir kraupina aplinkinius leksikonu ir požiūriu. Lengviausia juk viską medikams suversti...
 
Daug jaunuolių renkasi, jų manymu, „švaresnius“ kvaišinimosi būdus. Ar jie nenusvers alkoholio vartojimo?
Mano vaikai jau suaugę, bet žmona dar kartais jiems grįžus iš vakarėlio užuodžia alaus kvapą. Tuomet sakau: „Džiaukis, nes kai grįš naktį ir niekuo nekvepės, tada jau reikės klausti, ką jie ten darė – juk ne arbatą gėrė...“ Jaunimas dabar išties geria mažai, jie atranda kitų „džiaugsmų“: pradeda nuo „žolės“, vėliau įninka į kitus psichostimuliantus. Patys jau nebežino, ką vartoja – žolės testas nieko neberodo, dabar ta „žolė“ – gryna chemija.
 
Tokius kvaišalus vartojančių žmonių fizinė sveikata išlieka gal ir ilgiau nei alkoholikų, bet galvos visam laikui „nuvažiuoja“. O apsinuodijimai naujomis medžiagomis kitokie nei alkoholiu ar senaisiais narkotikais. Štai po sostinę žiemą laksto nuogas, nemotyvuotai agresyvus vyras, puldinėja visus. Tokiems nuo fizinio aktyvumo dar labiau organizmas „užverda“ ir jie žūva. Pilna tokių. Tik dažniausiai nurodoma, kad mirė dėl širdies sutrikimų.

 
Esate atkreipęs dėmesį, kad ne mažesnę bėdą sukelia ir vaistų vartojimas.
Tai sulaukusių 40–50 metų žmonių problema. Apsinuodijimai vaistais tik auga. Jie net „nukonkuravo“ heroiną. Po kokių dešimties metų mirčių nuo vaistų Lietuvoje kaip Amerikoje bus aštuonis kartus daugiau nei nuo minėto narkotiko. Pavyzdžiui, mūsų šalies fenomenas – širdies lašai. Jie turi būti lašinami, o ne geriami.
 
O dabar buteliukai parduodami be dozavimo angų. Pasitaikė atvejis, kai vienas profesorius nevartojo alkoholio, tačiau kepenų rodikliai buvo blogi. Jis skundėsi širdies bėdomis ir, pasirodo, kas dieną išgerdavo po penkis buteliukus širdies lašų, tai yra – pusę butelio degtinės...
 
Galima sakyti, toksikologo darbe prireikia ir detektyvo uoslės...

Tai – labai įdomi profesija. Šiame darbe galima įžvelgti nemažai detektyvo elementų – reikia daug spėlioti, mąstyti, įsivaizduoti, kaip galėjo būti. Norint būti toksikologu būtina turėti fantaziją. Neatsitiktinai žaviuosi ir Arturo Konano Doilio romanais, ypač šiuolaikine britų „Šerloko“ ekranizacija, kur išryškinta nuodijimų tema.
 
Beje, pats rašytojas buvo kokainistas, o jo pagrindis herojus Šerlokas Holmsas – morfinistas. Šiaip nuo pirmų dienų studijuodamas mediciną norėjau būti toksikologu. Aišku, atidirbti tokiame konvejeryje dvidešimt penkerius metus gali tik viską darydamas ramiai, paskaičiuotai, pragmatiškai.

 
Dosjė
1989 m. baigė Kauno medicinos institutą (dabar – Lietuvos sveikatos mokslų universitetas), įgijo gydomosios medicinos specialybę.
Nuo 1990 m. dirba klinikiniu toksikologu.
Nuo 1991 m. – Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės (RVUL) Ūminių apsinuodijimų skyriuje.
1995–1998 m. ligoninės Priėmimo skyriaus vadovas.
Nuo 2010 m. – yra RVUL Toksikologijos centro vadovas.
2016 m. apgynė biomedicinos mokslų daktaro disertaciją tema „Greitoji opiodinė detoksikacija taikant naują pamažu didėjančių naltreksono dozių indukcijos metodą“.
Stažavosi Rusijoje, Lenkijoje, JAV. Jis yra įvairių toksikologijos mokymo priemonių, daugybės mokslinių straipsnių ir pranešimų bendraautoris.
Pagrindinės domėjimosi kryptys: priklausomybių gydymas, inkstų pakaitinė terapija.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris