Respublikinėje Šiaulių ligoninėje – sėkmingas širdies stimuliatoriaus startas

Zita Katkienė, Respublikinės Šiaulių ligoninės viešųjų ryšių specialistė
2015-03-09
Du Respublikinės Šiaulių ligoninės pacientai, patekę į gydymo įstaigos istoriją kaip pirmieji ligoniai, kuriems buvo implantuoti širdies stimuliatoriai. Vyriškiai neslepia džiaugsmo: gyvens! Pamažu pasimirš ir iki šiol persekiojusią baimę užmigti. Ligoninės Širdies ir kraujagyslių centro gydytojas kardiologas Vytenis Tamakauskas, konsultuotas profesoriaus Aro Puodžiukyno, atliko pirmąsias elektrokardiostimuliatoriaus implantavimo operacijas bei Šiauliuose pradėjo naują širdies ligų gydymo etapą.
Respublikinėje Šiaulių ligoninėje – sėkmingas širdies stimuliatoriaus startas
Kardiologas Vytenis Tamakauskas tikrina pacientų Antano (dešinėje) ir Zenono stimuliatoriaus nustatymų ir maitinimo elementų būklę.

Širdis stojo tris kartus
Zenonas ir Antanas - pirmieji pacientai, kuriems Respublikinėje Šiaulių ligoninėje atliktos elektrokardiostimuliatoriaus implantavimo operacijos. Tiesa, dabar vyriškiai nesutaria tik dėl to, kuris turėtų būti pirmasis istorijoje.
Antrą dieną po operacijos pacientus aplankęs kardiologas V.Tamakauskas konstatuoja: „Abiejų pacientų širdys dirba puikiai“.
Zenonas prisiminė, jog anksčiau dažnai apimdavo snaudulys. Ypač sunerimo, kai užsnūdo vos įlipęs į lėktuvą. Su žmona tąkart skrido pailsėti į Turkiją. Vos įsitaisiusį kėdėje vyrą apėmė snaudulys. Žmona vėliau pasakojo apie tai, kaip jis užsimerkė ir nepatogiai atvirto, ėmė balti ir vėsti. Moteris pajudino savo žmogų, bet šis nerodė jokių gyvybės ženklų ir ji ėmė šauktis pagalbos. Į dar nespėjusį pakilti lėktuvą buvo iškviesti medikai, Zenoną atgaivino.
Tai buvo 2013 metų rugsėjo 14 diena, kuri ponui Zenonui nepasimirš, nes tada pirmą kartą buvo sustojusi jo širdis. Antrą kartą sustojo... po dviejų valandų, to paties skrydžio metu. Tada pagelbėjo lėktuvo įgula: davė deguonies, dėjo šaltus ledus, kaip ir prieš tai pagalbą teikę medikai.   
Poilsis Turkijoje nebuvęs ramus – baimė užmigti vargino ne tik Zenoną, bet ir žmoną. Grįžęs iš kelionės išskubėjo pas šeimos gydytoją, kuri ir skyrė kardiologo konsultaciją.

Gydytojas paaiškino, jog kai abu kartus lėktuve vyras „užmigo“, jam buvo sustojusi širdis. Trečią kartą Zenono širdis sustojo pernai spalį. Tuomet, medikai iš „lengvo sapno“ nubudusiam pacientui paaiškino, kad būtina operuoti širdį, kuriai „neužmigti“ gali padėti stimuliatorius.
„Malonu, kad Šiauliai pasiekė tokį lygį. Mano savijauta gera – sveikas buvau, sveikas esu, tik dabar nebereikės bijoti užmigti“, - pasakojo pirmasis ligoninės pacientas, kuriam buvo atlikta širdies stimuliatoriaus implantavimo operacija.

„Širdis gali nebenubusti“
69-erių Antanui širdies veiklos problemų atsirado, kai vyras išėjo užtarnauto poilsio.
Trisdešimt metų jis dirbto aviacijoje: karo lakūnui teko tarnauti Afganistane, Afrikoje, Angoloje, Sirijoje. Nebuvęs tik Australijoje ir Pietų ašigalyje. Įtampa, stresas, pavojai buvo darbo kasdienybė. Skraidyta ir reaktyviniais, ir krovininiais lėktuvais. Tačiau vyras sveikata nesiskundė – širdis veikė puikiai.
Po tarnybos Antanas su šeima įsikūrė Šiauliuose. Gyvenimas tapo sėslus, ramus ir čia nei iš šio, nei iš to „sustreikavo“ širdis.  
Prieš dvejus metus širdies veiklą tikrino Respublikinės Šiaulių ligoninės kardiologai, tuomet siuntę Antaną konsultuotis į Kauną. Po tyrimų medikai nusprendė, jog širdies stimuliatoriaus dar nereikia, bet širdies veikla, gydytojai atviravo, esanti „ant ribos“.
„Jaudinausi, išgyvenau. Juk operuoja ne koją ar ranką, o širdį - pagrindinį žmogaus organą Sustoju, pakosėju – ritmas vėl atsistato ir toliau gyvenu. Atsitiktinai sužinojau, kad Šiaulių ligoninėje yra naujas specialistas, kuris ir atliks šias operacijas. Kreipiausi į daktarą Vytenį Tamakauską ir jis sutiko, sakė, jog būsiu pirmas jo pacientas, kuriam implantuos širdies stimuliatorių. Bet pirmuoju tapti neteko – „aplenkė“ kolega“, - juokauja ponas Antanas.

Kiekviena operacija - nenuspėjama
Pasak kardiologo V.Tamakausko, kiekviena stimuliatoriaus implantavimo operacija yra nenuspėjama, todėl niekada negalima prognozuoti, kaip bus. Mat skirtingose vietose yra žmonių kraujagyslės ir atlikti operaciją - menas.
„Tikėjomės gero rezultato ir jis toks yra: jokių komplikacijų, pacientai jaučiasi puikiai. Ne tik po operacijos. Jos metu vyrai pasakojo, kaip jaučiasi,“ - sako gydytojas.

Abiem pacientams stimuliatoriaus garantinė trukmė – apie 10 metų, tačiau tikrintis teks dažniau. Pas gydytoją reikės atvykti ir aparato patikrai. Pirmoji - po trijų mėnesių, vėliau – kartą per metus.
Antrą parą po stimuliatoriaus implantavimo operacijos abu pacientai išleisti namo. Po operacijos grįžę namo, pasak V.Tamakausko, pacientai turėtų jaustis kaip kiekvienas sveikas žmogus: toliau gyventi, dalyvauti kasdieninėje veikloje, nepatirti jokių negatyvių jausmų, nes liga yra įveikta.
 
Komentarai
Respublikinės Šiaulių ligoninės direktoriaus pavaduotoja medicinai Vaiva Makštutienė:

- Idėja pradėti elektrokardiostimuliatoriaus implantavimo operacijas puoselėta daugelį metų, tačiau realizuota dabar, kai sukurtos reikiamos sąlygos, suburta specialistų komanda. Esu dėkinga ligoninės gydytojams, nestovintiems vietoje, norintiems tobulėti ir taikyti modernius gydymo metodus.



Širdies ir kraujagyslių centro vadovė doc. Dr. Jurgita Plisienė:

- Tai - didelis žingsnis į priekį, kuriam ruoštasi atsakingai: įsigyta reikiamų priemonių, sudaryta galimybė gydytojams Vyteniui Tamakauskui ir Remigijui Vaičiuliui dalyvauti tobulinimosi kursuose Kauno klinikose, kur jie ne tik pagilino teorines žinias, bet ir dalyvaudami operacijose tobulino praktinius įgūdžius. Didelį indėlį į šių operacijų pradžią įdėjo Rentgenochirurgijos ir neinvazinės kardiologijos skyriaus vedėja Aušra Dambrauskaitė, organizuodama darbą taip, kad pacientui būtų teikiamas saugus ir kokybiškas gydymas.
 

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Širdies aritmijų sektoriaus vadovas, prof. Aras Puodžiukynas:

- Dalis kardiologinių pacientų yra kaip „tiksinčios bombos“: kartais net minutės ar valandos tampa labai svarbios, pervežimas ar delsimas gali blogai baigtis. Ne visada „tiksinčią bombą“ saugu iš Šiaulių vežti į Kauną, Klaipėdą ar Vilnių. Tokių operacijų poreikis auga. Mat žmonių amžiaus vidurkis didėja, atsiranda daugiau medicinos galimybių gerinti gyvenimo kokybę. Tačiau tai nereiškia, kad labai padaugėjo sergančiųjų – anksčiau daugiau žmonių mirdavo, nesulaukdavę pagalbos. Širdies stimuliatorių būtinybė atsiranda nepriklausomai nuo žmogaus socialinės padėties, finansinių galimybių, lyties ar amžiaus kategorijos. Kartais tenka tokias operacijas atlikti ir kūdikiams dėl įgimtų širdies veiklos sutrikimų.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris