Prof. Jonas Valantinas: „Nerealu per vienuolika metų išnaikinti hepatitą C“

Aigustė Tavoraitė
2016-11-25
„Perspektyvas gydant hepatitą C turime geras, jei tik ligonių kasos nesustabdys naujų vaistų kompensavimo. Reikia suvokti, kad daug nuostolingesnis valstybei yra pažengusių ligų dėl laiku nediagnozuoto hepatito gydymas, kepenų transplantacijos“, – sako VUL Santariškių klinikų Hepatologijos, gastroenterologijos ir dietologijos skyriaus vadovas prof. Jonas Valantinas.
Prof. Jonas Valantinas: „Nerealu per vienuolika metų išnaikinti hepatitą C“
„Užsikrėtusieji hepatitu ilgą laiką nejaučia jokių simptomų. Jie išryškėja kur kas vėliau – ligai gerokai pažengus, jau išsivysčius kepenų cirozei, todėl diagnozuoti šią ligą labai sudėtinga. Nors tai nėra dažna infekcija, pagal užsikrėtusiųjų kiekį Europos Sąjungoje esame vieni pirmaujančių“, - sako profesorius Jonas Valantinas.

Faktas
Pasaulio sveikatos organizacija yra užbrėžusi tikslą, kad iki 2025-ųjų turėtų būti visiškai išnaikintas hepatitas C.

 
Hepatitu susirgę žmonės dažniausiai kreipiasi į gydytojus, kai liga jau įsisenėja. Kodėl šlubuoja šių sunkių kepenų ligų ankstyvoji diagnostika?
Užsikrėtusieji hepatitu ilgą laiką nejaučia jokių simptomų. Jie išryškėja kur kas vėliau – ligai gerokai pažengus, jau išsivysčius kepenų cirozei, todėl diagnozuoti šią ligą labai sudėtinga. Nors tai nėra dažna infekcija, pagal užsikrėtusiųjų kiekį Europos Sąjungoje esame vieni pirmaujančių.
 
Remiantis mūsų tyrimais, tokie žmonės sudaro 2,4 procento. Taigi šalyje gali būti apie septyniasdešimt tūkstančių žmonių, sergančių ar nešiojančių hepatito B ar C virusą. Bene blogiausia padėtis yra Rumunijoje – 3,2, Italijoje – 2,6, kitose šalyse užsikrėtusiųjų skaičius maždaug siekia 2–3 procento.

 
Testuoti būtent reikėtų sergančiuosius ankstyva ligos stadija, kai virusą dar galima išgydyti. Todėl šiuo atveju reikėtų daugiau šviesti žmones, kalbėti apie rizikos grupes, kurioms atlikti testą dėl hepatitų B ir C virusų pirmiausia turėtų pasiūlyti ir paskatinti šeimos gydytojai. Bet tų rizikos grupių yra nemažai ir jie paprastai visų jų neprisimena.
 
Kas labiausiai turėtų skubėti pasitikrinti?
Tai visų pirma žmonės, kurie buvo donorais iki 1993 metų – tik nuo tų metų pradėtas mūsų šalyje tirti kraujas. Didesnei rizikos grupei priklauso ir tie, kuriems buvo perpiltas kraujas. Tačiau ir šiais laikas nėra šimtaprocentinės garantijos: ir išsivysčiusiose šalyse – Vokietijoje ar Danijoje – pasitaiko, kad perpila infekuoto kraujo.
 
Pasitikrinti reikėtų sergantiems hemofilija, Žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV), turintiems tatuiruočių, auskarų. Testuoti reikia visus intraveninių narkotikų vartotojus ir sėdinčiuosius kalėjimuose, nes ten yra daug užsikrėtusių žmonių, turinčius daug seksualinių partnerių. Būtina išsitirti ir šeimos nariams, jei vienam kuriam nustatomas hepatitas. Rizikuoja ir medicinos darbuotojai, dirbantys su krauju arba netyčia įsidūrę adata.
 
Žinoma, visur tie testai yra mokami, tačiau nėra neįperkami. Lengviausia testavimą atlikti tampant kraujo donoru. Tuomet žmogų ištiria dėl visų hepatitų – A, B, C, ŽIV.
 

Šeimos gydytojai jau keletą metų gali atlikti kepenų transaminazes – tirti kepenų ląstelių funkcionavimą. Tai - labai pigus tyrimas. Ir radus kokių nors nukrypimų jau reikėtų pacientą siųsti pas specialistus išsitirti dėl hepatito.
 

Didžiausią pavojų kelia hepatitas C, nes labai mažai ligonių savaime pasveiksta. Pernai sergantieji šia liga sulaukė sprendimo kompensuoti naujos kartos vaistus, kurių efektyvumas siekia beveik šimtą procentų.
Pirmaisiais metais mums leido gydyti tik sergančiuosius trečiojo ir ketvirtojo fibrozės laipsniais, t.y. kepenų ligai jau toli pažengus. Ketvirtas fibrozės laipsnis – tai kepenų cirozė, liga gali tik progesuoti. Galima tik pristabdyti šį procesą, kiek sumažinti kepenų vėžio atvejų.
 
Gydyti reikėtų jaunesnius ligonius. Daugelyje šalių gydyti pradedama jau nuo antrojo fibrozės laipsnio. Liepos mėnesį ligonių kasos mums irgi leido gydyti tokius pacientus. Anksčiau gydymas buvo labai sudėtingas, dešimt kartų sunkesnis nei pačios ligos simptomai – žmonėms tekdavo veik pusę metų vaikščioti su gripo savijauta, gydymą lydėdavo daug šalutinių reiškinių. Todėl daug žmonių numodavo ranka ir neskubėdavo kreiptis pagalbos.
 
Dabar visai kitas reikalas – tereikia išgerti tris keturias tabletes per dieną, nėra jokių šalutinių reiškinių, o poveikis beveik šimtaprocentinis. Galbūt tik vienas kitas pasitaiko atvejis, kai nepavyksta pasiekti norimo rezultato. Pacientų srautas dabar padidėjo du tris kartus ir dėl anksčiau nesėkmingo gydymo. Tai – normalus procesas, būdingas visoms naujus vaistus taikyti pradėjusioms valstybėms, vėliau ta statistika susireguliuoja.

 
Išaugęs norinčiųjų gydytis srautas ligonių kasų neišgąsdino?
Toks pacientų „bumas“ ligonių kasas tikrai kiek išgąsdino. Bet reikia suvokti, kad daug nuostolingesnis valstybei yra pažengusių ligų gydymas, kepenų transplantacijos.
 
Remiantis kartu su Amerikos ligų kontrolės institutu atliktų tyrimų rezultatais, prognozės buvo tokios: iki 2030-ųjų, jeigu gerai diagnozuosime, tokių ligonių tik daugės, o jų skaičius mažėti pradeda tik tada, kai priimamas sprendimas normaliai gydyti.
 
Tai laukia šviesesnė perspektyva kovojant su hepatitais?
Pasaulio sveikatos organizacija yra užbrėžusi tikslą, kad iki 2025-ųjų turėtume visiškai išnaikinti hepatitą C. Aišku, tai - nerealu. Tačiau tokiu lozungu vadovautis galima. Todėl neatsitiktinai dar praeitais metais šie nauji vaistai buvo įtraukti į esminių vaistų sąrašą. Taigi jei ligonių kasos nesustabdys naujų vaistų kompensavimo, matau geras bendras perspektyvas.

 
Po metų dvejų metų laukiame pangenotipinių vaistų, kurie tinka gydyti visų genotipų virusą. Dabar galime gydyti tik viruso pirmą genotipą, o dažniausi Lietuvoje yra pirmo, antro ir trečio, rečiau – ketvirto (atsivežami kur iš Egipto) genotipo virusai. Blogiausia dabar situacija su antru ir trečiu genotipu. Jei jie nepasiduoda įprastiniam gydymui, kitas gydymas Lietuvoje nėra kompensuojamas.
 
Visai kita situacija kalbant apie hepatitą B – sergančiųjų nėra daug, prieš šį virusą vykdoma visuotinė vakcinacija dar kūdikystėje, taip pat ir vėliau galima skiepą pakartoti. Sergančiųjų hepatitu B Lietuvoje nėra daug. Gydymo galimybės geros, yra kompensuojamųjų vaistų, nors ir ne visi. Pakankamai nebloga situacija. Kita bėda, jei žmonės nenori vakcinuotis, tuomet patys turi prisiimti atsakomybę susirgę.

 
Dosjė
1977 m. baigtas Vilniaus universitetas, Medicinos fakultetas, įgyta gydytojo gastroenterologo spec.
1983 m. Vilniaus universitete apginta medicinos mokslų kandidato (nostrifikuota medicinos daktaro, 1993 m.) disertacija.
1993 m. Vilniaus universitete suteiktas docento pedagoginis mokslo vardas.
2001 m. Vilniaus universitete apginta habilituoto mokslų daktaro disertacija.
Nuo 1996 m. UAB „SK Impeks Medicinos diagnostikos centras“, gydytojas echoskopuotojas.
Nuo 2005 m. Vilniaus universitetas, Medicinos fakultetas, Hepatologijos, gastroenterologijos ir dietologijos centras, direktorius.
Nuo 2000 m. UAB „Vilniaus širdies chirurgijos centras“, gydytojas gastroenterologas.
Lietuvos gastroenterologų draugijos prezidentas. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris