Prof. Gintautas Brimas: „Chirurgui, matyt, reikia turėti agresijos“

Gintarė Kaminskienė
2016-01-07
Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Bendrosios chirurgijos centrui vadovaujantis abdominalinis chirurgas prof. habil. dr. Gintautas Brimas yra dirbęs ne vienoje gydymo įstaigoje ir jau daugelį metų dėsto studentams. Profesorius pripažįsta - darbas universitete yra jo profesinio kelio variklis, leidęs pasiekti to, kad jis tapo chirurginio nutukimo gydymo Lietuvoje pradininku.
Prof. Gintautas Brimas: „Chirurgui, matyt, reikia turėti agresijos“
„Reikia didelio virsmo, kad žmonių sąmonėje nutukimas būtų suvokiamas kaip liga, o ne apsileidimas“, - sako Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Chirurgijos skyriui vadovaujantis abdominalinis chirurgas prof. habil. dr. Gintautas Brimas.

- Bendrosios praktikos gydytojai sako, kad nutukusių žmonių šalyje vis daugiau. Per ilgametę praktiką tokią tendenciją pastebite?
- Ne paslaptis, kad nutukimas apibūdinamas kaip pasaulinio masto epidemija. Jei kalbėsime apie Lietuvą, sergančiųjų nutukimu turime apie dvidešimt procentų. Tad, atsižvelgiant į mūsų populiacijos dydį, problema – pakankamai didelė.
 
Deja, nutukimas yra ne tik estetika. Jis lemia ne vieną ligą: cukrinį diabetą, širdies ir kraujagyslių ligas, metabolinį sindromą, stuburo, sąnarių ligas, podagrą. Net skrandžio, kasos, storosios žarnos ir inkstų vėžiai dažniau diagnozuojami nutukusiems.
 
- Suprantu, kad daugelis į jus kreipiasi tik tuomet, kai jau serga nutukimo sukeltomis ligomis.
- Tiesa. Mes, medikai, iki šiol per menkai akcentuojame nutukimo grėsmę. Nė viena kita liga nėra taip plačiai paplitusi pasaulyje. Ji lengvai diagnozuojama. Turime aiškius standartus, kada žmogus turi antsvorio, kada - pirmo, antro ar trečio laipsnio nutukimą. Lengva diagnostika tarsi leidžia manyti, kad tokia čia ir liga.
 
Kita vertus, medikai neturėdami vaistų, jo negali efektyviai nutukimo gydyti. Kada lieka tik chirurginis gydymo būdas, atsiranda properša, kurią peržengti labai sunku. Tarkime, endokrinologas gali skirti vaistų nuo cukrinio diabeto, tačiau svorį reguliuoti pataria sportu ir tinkama mityba. Jei žmogus neturi motyvacijos, rezultato nėra.

Nėra gydymo vientisumo. Reikia didelio virsmo, kad žmonių sąmonėje nutukimas būtų suvokiamas kaip liga, o ne apsileidimas.
 
- Dažnai antsvorio turintys žmonės kaltina „išsitampiusį skrandį“. Tai realu?
- Yra žinoma, kad nutukusių žmonių skrandžiai yra dvigubai didesni už tų, kurie yra liesi, todėl ir suvalgyti tokiems reikia dvigubai daugiau, kad jie jaustųsi tokie pat sotūs. Deja, nėra žinoma, ar kai kurie žmonės jau gimsta su didesniais skrandžiais ar jie juos ištampė gyvenimo metu.
 
- Skrandžio mažinimas gali išspręsti su nutukimu kovojančių pacientų problemas?
- Operacija nėra panacėja, išsprendžianti visas problemas, yra ir neigiamų aspektų. Gali būti, kad nebegalėsite valgyti tam tikrų maisto produktų ar privalėsite naudoti papildus.
 
Pooperacinis gyvenimas turi savo specifiką, tačiau žmogus yra žmogus ir tam tikrą gyvenimo dalį neretai praleidžia nukrypdamas nuo normų ir taisyklių. Pobūviai, banketai, jų metu vartojamas alkoholis, kuris neleidžia savęs kontroliuoti. Dėl to gali kilti ir pooperacinių problemų.
 
- Dažnai tenka susidurti su neišsipildžiusiais pacientų lūkesčiais?
- Prieš operaciją pacientas yra konsultuojamas pakankamai ilgai, apie valandą. Jei žmogus serga mažakraujyste, nesiūlome jam apylankos operacijos, nes ji gali paskatinti ligos vystymąsi.
 
Jei žmogus rūko ar vartoja alkoholį, nesiūlome malabsorbcinių operacijų, nes negavus reikiamo kiekio baltymų, kepenų cirozė gali formuotis daug greičiau. Surinkęs reikiamą informaciją specialistas parenka tinkamiausią variantą.
 
Savo ruožtu pacientas, išgirdęs apie rizikas ir, žinodamas, kas jo laukia po operacijos, taip pat renkasi. Tai vadinama ligonio dalyvavimu gydymo procese.
 
- Jūsų nuomone, mediko darbas Lietuvoje pakankamai apmokamas?

- Už gydytojo darbą Lietuvoje tikrai nėra tinkamai atlyginama. Reikėtų pasižiūrėti į vidurkius. Mano nuomone, pradedantis gydytojas turėtų gauti du tūkstančius eurų. Europoje toks atlygis yra įprastas. Tai, beje, leistų spręsti gydytojų emigracijos klausimą. Išvažiuoja jie gi dėl pinigų.
 
Kadangi išvažiuoja geriausi, turime ir kitą problemą. Yra tokių specialistų, kurie dėl tam tikrų savybių negali pretenduoti į darbo vietą užsienyje. Jei grietinėlės netenkame, mums lieka liesas pienas.
Tuomet ir pensijinio amžiaus gydytojai skatinami likti darbo vietose. Nežinau, ar tai yra gerai. Manau, situacija tampa iškreipta. Patys pacientai kalba, kad konsultuotis geriausia su senu ir patyrusiu mediku, o opertuotis – pas jauną.
 
- Apie darbą kalbate su užsidegimu. Kodėl pasirinkote šią profesiją?
- Turbūt atsitiktinai. Mano šeimoje nebuvo medikų. Mama - techninių mokslų atstovė, universiteto dėstytoja, tėtis – inžinierius. Buvau geras mokinys, sekėsi viskas, todėl, kai atėjo laikas rinktis, neturėjau aiškaus kelio, tačiau tais laikais jis buvo būtinas. Jei būčiau nestojęs į aukštąją, reikėtų autis „čebatus“ ir žygiuoti į tarybinę kariuomenę. To nenorėjau.
 
Pasirinkau specialybę, į kurią kaip ir į teisę stoti buvo sunkiausia. Sprendimą priėmiau iššūkio principu. Tas noras įveikti barjerą pravertė ir profesiniame kelyje.

 
Daktaro disertaciją rašiau Maskvoje. Man buvo pasiūlyta tuomet nauja tema apie chirurginį nutukimo gydymą. Nebuvau labai patenkintas, tačiau temai jaučiau savotišką potraukį, mat vaikystėje buvau labai storas vaikas. Patyriau viską, ką gali patirti storuliai.
 
- Svarbiausia savybė, norint būti chirurgu yra...
- Chirurgui, matyt, reikia turėti tam tikros agresijos. Būti šiek tiek „bukam“ emociškai, mąstyti konkrečiai. Operuoti sunku, jei esi poetiškas ir dvasingas žmogus. Chirurgija neišvengiamai susijusi su komplikacijomis ir mirtimis. Mūsų darbe negali būti filosofijų ar svarstymų. Kartais turi tik dalį sekundės pagalvoti, ką reikia daryti.
 

Dosjė
Abdominalinės chirurgijos gydytojo darbo patirtis ir pedagoginio darbo stažas nuo 1983 metų.
1984 m. Vilniaus universiteto Medicinos fakultete tapo medicinos gydytoju.
1990 m. Maskvos medicinos akademijoje apsigynė medicinos mokslų daktaro vardą.
2004 m. pirmasis atliko laparoskopinę nutukimo gydymo operaciją.
2008 m. Vilniaus universitete tapo habilituotu daktaru (HP).
Yra atlikęs per 700 abdominalinės (pilvo) chirurgijos operacijų. (Esu atlikęs daugiau nei 1000 nutukimo operacijų. O abdominalinių – net nežinau, ne mažiau 5000).
Didelę gyvenimo dalį užėmė įvairių draugijų steigimas ir vadovavimas joms. Buvo minimaliai invazinės chirurgijos draugijos pirmininku. Bariatrinės chirurgijos steigėjas ir pirmasis pirmininkas.
Šaliai atgavus nepriklausomybę atliko pirmąsias atviras chirurgines operacijas nutukimui gydyti.
 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Budinti vaistinė


      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

      razinka


      Sveika šeima


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      G.Thunberg – pranašė savame krašte?

      Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Kaip striksi dominatriksė?
      Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

      Naujas numeris