Prof. Arūnas Germanavičius: „Smurtas tarp psichikos ligonių - labai retas reiškinys“

Saulė Norvilaitė
2016-06-06
„Manoma, kad psichiatrijos metodai tik naudoja lėšas ir negrąžina ekonomikai jokios naudos. Noriu akcentuoti, kad yra atvirkščiai. Valstybė, kuri neinvestuoja į psichikos sveikatos priežiūrą, praranda labai daug“, - teigia Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Psichiatrijos klinikos profesorius dr. Arūnas Germanavičius.
Prof. Arūnas Germanavičius: „Smurtas tarp psichikos ligonių - labai retas reiškinys“
„Nė vienas pacientas, kuris gydytas priverstinai, nėra tiesiog išleidžiamas į laisvę. Teismo sprendimu jam toliau skiriamas priverstinis ambulatorinis gydymas. Deja, psichikos sveikatos centrai yra labai netolygūs“, - teigia Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Psichiatrijos klinikos profesorius dr. Arūnas Germanavičius.

- Neseniai vykusioje konferencijoje kalbėjote apie teismo psichiatrijos pacientų poreikius...
- Teismo psichiatrijos sritis - labai specifinė. Kalbame apie nedidelę dalį žmonių, dėl psichikos sutrikimo ir negautos laiku pagalbos padariusių nusikaltimą, dėl kurio buvo pripažinti nepakaltinamais. Šiuo metu vienintelėje Rokiškio psichiatrijos ligoninėje vykdomas tokių žmonių priverstinis gydymas. Jų yra per tris šimtus. Skaičius pamažu didėja, nes gerėja diagnostika, atpažįstamumas teismuose, vykdant ikiteisminius tyrimus.
 
Mano pranešimas buvo apie tai, kad Lietuvai reikalinga metodika vertinti tokių žmonių poreikius. Kol kas jos neturime. Pasaulyje gi seniai suvokta, jog teismo psichiatrijoje svarbu nustatyti pacientų elgesio riziką, kad padarę nusikaltimą dėl psichikos sutrikimo, jie daugiau nebenusikalstų, kad juos būtų galima pagydyti arba kontroliuoti. Paraginau kolegas ir kartu Valstybinę teismo psichiatrijos tarnybą apie tai pagalvoti.
 
- Minėjote, kad priverstinai šiuo metu gydoma per trys šimtai nuteistųjų. Kokie metodai yra taikomi jų psichikos ligoms gydyti?

- Gydymo galimybės įvairios: Rokiškio psichiatrijos ligoninėje taikomas gydymas vaistais, psichoterapija, vykdomi grupiniai užsiėmimai, tačiau akcentas visgi yra vaistai, įvairūs socialinės adaptacijos mokymo būdai, taip pat užimtumas ir darbinė veikla.
 
Pagrindinė problema - pacientų grąžinimas į jų aplinką. Šioji dažnai būna susijusi su kriminaliniu pasauliu, kartais su labai dideliu smurtu. Tad specialistai turėtų vertinti aplinką, į kurią pacientai bus grąžinami, kad būtų išvengta pasikartojimų. Tiesa, smurtas tarp psichikos ligonių yra labai retas reiškinys. Sveiki žmonės žymiai dažniau padaro žiaurius nusikaltimus.
 
- Priverstinai gydyti pacientai, išrašyti iš psichiatrijos ligoninės, paliekami vienui vieni?
- Lietuvoje nėra sistemos, pagal kurią specialistai galėtų įvertinti informaciją apie tų žmonių gyvenamąją aplinką. Atsakomybė suteikiama tik tiems psichikos sveikatos centrams, kurie toliau rūpinsis iš psichiatrijos ligoninės išrašytų pacientų ambulatoriniu priverstiniu gydymu. Nė vienas pacientas, kuris gydytas priverstinai, nėra tiesiog išleidžiamas į laisvę.
 
Teismo sprendimu jam toliau skiriamas priverstinis ambulatorinis gydymas. Deja, psichikos sveikatos centrai yra labai netolygūs. Dalis jų yra didžiuosiuose miestuose, juose dirba specialistų komanda, galinti intensyviai rūpintis tokiais pacientais, bet kai kur rajonuose trūksta specialistų, psichologų, socialinių darbuotojų. Ten pacientų priežiūra yra blogesnė ir pakartotino nusikaltimo rizikos laipsnis gali būti didesnis.
 
- Iš jūsų pasisakymo suprantu, kad viena šiandienos psichiatrijos problemų – paslaugų prieinamumas.
- Pagrindinė problema yra psichologinių paslaugų ir psichoterapijos prieinamumas. Šiuo metu yra šimtas aštuoni psichikos sveikatos centrai, kuriuose dirba bent po vieną psichiatrą. Apie du šimtai psichiatrų dirba ambulatoriniuose centruose. Vyrauja tokia tendencija, kad psichiatrai pacientui dėl įvairių nusiskundimų taiko gydymą vaistais.
 
Pasaulyje tai nėra priimtina, kadangi pirminis daugumos lengvesnių psichikos sutrikimų sprendimas yra psichoterapija arba psichologinis konsultavimas. Šiuo metu Seime rengiamas Psichologų veiklos įstatymas, tiesa, jis yra bendrinio požiūrio. Įstatymas reglamentuos psichologų profesijos veiklą: tai ir organizacinė, ir pedagoginė psichologija, psichologo darbas mokyklose.
 

Sveikatos apsaugos ministerijoje dirbame su Psichologų sąjunga ir siekiame tiksliau reglamentuoti psichologo darbą sveikatos priežiūros įstaigose. Turi būti įvardinta psichologo kompetencija, kvalifikacija, kokias studijas jis baigęs. Yra daug aukštųjų mokyklų, kurios ruošia psichologus, tačiau ne visi jie gali konsultuoti pacientus. Taip pat labai svarbu įvardinti, kaip vykdoma profesinė priežiūra. Nepriklausomas specialistas galėtų vertinti, kaip psichologas ar psichoterapeutas dirba su sudėtingesniais pacientais. Šiuo metu profesinės priežiūros sistemos Lietuvoje neturime. Tai daro tik privačiai dirbantys psichologai, jeigu jie to nori.   
 
- Dabar imta daug ir atvirai kalbėti apie savižudybių problemą. Ar tai prisideda prie jų masto mažinimo?
- Atviras kalbėjimas - pirmas žingsnis į problemos pripažinimą tiek visuomenės, tiek politikos lygmeniu. Tačiau to nepakanka, nes reikalingi konkretūs rizikos vertinimo instrumentai. Pavyzdžiui, yra Kupiškio modelis: prieš dvejus su puse metų prasidėjusi iniciatyva, kurios metu bandoma mokymų pagalba, geresnio bendradarbiavimo tarp savivaldybės įstaigų būdu suteikti efektyvesnę pagalbą žmonėms.
 
Šis modelis pasiteisino, nes buvo įdiegta stebėsenos sistema – kiekvieną mėnesį žinoma, kokie žmonės bandė žudytis, analizuojamos priežastys ir visi specialistai – gaisrininkai, policininkai, savivaldybės darbuotojai, socialiniai darbuotojai – žino, kaip teisingai elgtis su žmonėmis rizikos zonoje. Lieka tik vadovautis šia gerąja patirtimi ir kituose kaimo rajonuose, kur savivaldybės gali nesudėtingai perduoti informaciją.

 

Dosjė
1994 m. baigė VU Medicinos fakultetą gydomosios medicinos specialybę.
1995-2001 m. VU Psichiatrijos klinikos asistentas.
1996-2000 m. VU Psichiatrijos klinikos doktorantas.
1996 -1998 m. Psichiatras-ordinatorius Respublikinėje Vilniaus psichiatrijos ligoninėje.
1998 – 2000 m. Psichiatras-konsultantas Vilniaus universitetinėje ligoninėje ir poliklinikoje Raudonasis Kryžius.
1998 – 2016 m. Psichiatras-ordinatorius Vilniaus Psichikos sveikatos centre.
2000 – 2001 m. Psichiatras-konsultantas Lietuvos žmonių su proto negalia bendrijos projekte „Viltis“.
2001 m. apgynė psichiatrijos krypties biomedicinos mokslų daktaro disertaciją.
2001 – 2004 m. Direktorius ir psichiatras VšĮ „Vilniaus Psichosocialinės reabilitacijos centras“.
2007 m. Lietuvos Psichikos sveikatos strategijos, priimtos LR Seime, bendraautoris.
2016 m. LR sveikatos apsaugos ministro patarėjas.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris