Po užgauliojimų gatvėje užsieniečiai studentai įkūrė „kebabų“ grupę

Gediminas Dubonikas
2015-02-27
Netolerancija kitokiems nei dauguma Lietuvoje nėra retas reiškinys. Su juo yra susidūrę ir užsienio šalių studentai, mūsų universitetuose kremtantys medicinos mokslus. Kai kurie jų prisipažino ne tik sulaukę viešų replikų dėl egzotiškos išvaizdos, bet ir buvo išvadinti „kebabais“. Vis dėlto, tokie incidentai studentų entuziazmo neatšaldė, o kūrybingas jaunimas į kovą su patyčiomis metė ko gero geriausią ginklą – humorą.
Po užgauliojimų gatvėje užsieniečiai studentai įkūrė „kebabų“ grupę

Replikų nepabūgo
Mūsų šalyje medicinos mokslus studijuojantiems užsienio šalių piliečiams iškyla pačių įvairiausių iššūkių. Vienas jų – visuomenės netolerancija. Lietuvoje ne kartą yra pasitaikę atvejų, kuomet užsieniečiai sulaukdavo viešų replikų ar užgauliojimų. Pasirodo, su panašia situacija yra susidūrę ir kai kuriuose miestuose gyvenantys „Lietuvos sveikatos“ pašnekovai.
Žurnalistams pakalbinus Kaune studijuojančią egiptiečių kilmės airę Shaden Zuhairy, mergina pripažino, kad gatvėje yra tekę išgirsti ir ne itin malonių epitetų. Ketvirtakursė Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) studentė prisimena, kad anksčiau yra pasitaikę atvejų, kuomet moksleiviai gatvėje laidė replikas jos atžvilgiu, tačiau pastaruoju metu tokių atvejų ji teigė nepastebinti.
Vilniuje situacija šiuo klausimu atrodo kiek kitokia. „Nė vienas studentas niekada dėl to nesiguodė. Be to, pas mus nėra daug tamsaus gymio studentų – tik keturi“, – teigia Vilniaus universiteto (VU) Medicinos fakulteto Tarptautinių ryšių ir programų prodekanė Vaiva Hendrixson. Jai pritarė ir VU Studentų atstovybės Medicinos fakultete pirmininkė Eglė Budrytė, pabrėžusi, kad Vilniaus gyventojai yra labiau pripratę prie įvairių tautų atstovų.

Tiesa, patyčios viešose vietose nesumažino užsieniečių noro studijuoti Kaune. Praėjusiais metais LSMU užsienio studentai subūrė akapelos grupę. Būsimieji medikai muzikinę grupę pavadino šmaikščiai ir išradingai – „Kebapella“. Toks pavadinimas kilo todėl, kad kai kurių grupės narių gymis yra tamsesnis ir lietuviai gatvėje ar kitose viešose vietose juos yra pavadinę „kebabais“. Tačiau tokios replikos studentams nuotaikos nesugadino, o įžeidimus jie sugebėjo paversti humoru.

Adaptacija – individualus dalykas
Be patyčių viešose vietose, Lietuvoje studijuojantiems užsieniečiams kartais kyla ir kitų sunkumų. Visų pirma studentai, atvykę iš už tūkstančių kilometrų, turi adaptuotis svetimoje valstybėje, prisitaikyti prie kartais visiškai skirtingų gamtinių sąlygų, gyvenimo ritmo, kalbos ir mūsų visuomenės, taip pat studijų sistemos ypatybių.
„Adaptacija svetimoje šalyje, manau, yra labai individualus dalykas. Vieniems ji sekasi lengviau, kitiems – sunkiau. Mano manymu, tie jaunuoliai, kurie pasiryžo studijuoti užsienyje, jau yra apsisprendę priimti iššūkius“, – teigė V.Hendrixson.
Tai, kad prisitaikyti lengva ne visiems, pastebi ir LSMU atstovai. „Yra nedidelė dalis studentų, kurie susiduria su sunkumais prisitaikant naujoje kultūroje, šalia nesant artimųjų“, – teigia Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Tarptautinių ryšių ir studijų centro vadovė Rūta Antanaitienė.
Abiejų universitetų atstovės tikino, kad mokymo įstaigos stengiasi visokeriopai padėti svetimšaliams.
 

Vilioja ne tik studijų kaina
Nepaisydami sunkumų, užsienio šalių piliečiai vis dažniau studijoms renkasi mūsų šalį. Pasak doc. V.Hendrixson, kuruojančios tarptautines studijas, šiemet šiame fakultete studijuoja 75 nuolatinių studijų užsienio studentai. Užsieniečiai kremta mediciną ir odontologiją, o paskaitos vyksta anglų kalba.
Prodekanės teigimu, nuolatiniai studentai atvykę daugiausiai iš Europos Sąjungos, tačiau yra ir iš tolimesnių kraštų. Pasidomėjus, kas užsieniečius vilioja rinktis medicinos studijas Lietuvoje, V.Hendrixson atsakė nedrįstanti teigti, kad jaunimas čia atvyksta vien dėl studijų kainos - yra ir kitų argumentų, tokių kaip studijų kokybė, universiteto prestižas ir kt. Su tuo sutinka ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Tarptautinių ryšių ir studijų centro atstovė Rūta Antanaitienė. Moteris pasakojo, kad pas juos studijuoja nemažai užsienio šalių piliečių. Šiais mokslo metais universitete daugiausia mokosi studentai iš Švedijos, Izraelio ir Ispanijos, tačiau išaugo ir kitų šalių jaunimo srautas. Pasak jos, LSMU studijų kainos žemesnės nei, pavyzdžiui, centrinės Europos valstybėse, nekalbant jau apie Vakarų Europą.
 

Pasilieka nedaug
Nors mūsų šalyje užsienio studentų daugėja, sunku pasakyti, kiek jų pasiliks Lietuvoje. Tiek VU, tiek ir LSMU atstovai sako, kad tendencijos rodo, jog užsieniečiai po studijų baigimo dažniausiai išvyksta.
„Lietuvoje pasilieka nedaug, dalis jų sukuria šeimas su mūsų šalies gyventojais arba tęsia studijas rezidentūroje. Kauno klinikose šiemet turime tik 12 rezidentų užsieniečių atliekančių specialybės studijas ir praktiką, kai iš viso lietuvių rezidentų yra net 1014“, – teigia ir R.Antanaitienė.
Be abejo, viena išvykimo priežasčių – atlyginimų skirtumai. Medikai kai kuriose Vakarų valstybėse kelis kartus daugiau nei Lietuvoje.
 
Tarp kitko
Nors užsienio studentų, norinčių tapti medikais, kasmet vis daugėja, po studijų Lietuvoje didžioji jų dalis išvyksta.
Akademinėje aplinkoje patyčių nekyla, tačiau gatvėje užsienio šalių medicinos studentai yra susidūrę su replikomis ar įžeidinėjimais. 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris