Po sąnario operacijos atidumo stinga ir šeimos gydytojams, ir pacientams

Gintarė Kaminskienė
2015-10-30
Valstybinė ligonių kasa skaičiuoja, kad praėjusiais metais atlikta daugiau nei šeši tūkstančiai sąnarių endoprotezavimo operacijų. Deja, ne visos jos baigiasi sėkmingai. Ypač vyresnio amžiaus žmonės komplikacijų, kurios gali pasireikšti net dėl stipresnio peršalimo ar sugedusio danties, rizika yra padidėjusi. Ortopedai traumatologai apgailestauja, kad kartais šeimos gydytojai, tokiems pacientams netinkamai skyrę gydymą, pablogina ne tik jų gyvenimo kokybę, bet ir gerokai padidina gydymo kaštus.
Po sąnario operacijos atidumo stinga ir šeimos gydytojams, ir pacientams
Specialistai pastebi, kad maždaug iki dviejų procentų pacientų po operacijos prasideda karščiavimas dėl infekcijos. Šeimos gydytojai pradeda gydyti ją patys ir, skirdami antibiotikus, sutrukdo vėliau atlikti tikslų mikrobiologinį tyrimą ir priimti teisingus sprendimus.

Komplikacijos po poros mėnesių
Pensininkas Stasys Bernotas (73) gyvena Tauragėje. Prieš septyniolika dienų dėl kilusių komplikacijų jam atlikta skubi klubo sąnario operacija.
Istorija prasidėjo nuo to, kad vyriškis prieš kiek daugiau nei pusmetį sužinojo, jog susidėvėjo jo kairiojo klubo sąnarys. „Jutau skausmą. Ko norėti, kai kaulas į kaulą trinasi. Gydytojai Tauragėje padarė nuotrauką ir nusprendė, kad reikia dirbtinio sąnario. Stojau į eilė ir laukiau apie pusmetį“, – prisimena pensininkas. Operacija atlikta Tauragėje.
Deja, po poros mėnesių S.Bernoto sveikata netikėtai suprastėjo. „Žaizda po poros mėnesių truputį supūliavo, iki 39 su trupučiu pakilo temperatūra. Dukra mane nuvežė į ligoninės priimamąjį. Ten kaip tik budėjo gydytojas iš Kauno“, – prisimena garbaus amžiaus vyras. Pacientui iš karto teko vykti į Kauno klinikas.
„Šeštadienį išvežė, o sekmadienį jau mane operavo. Dabar jaučiuosi gerai ir esu dėkingas medikams. Po dviejų dienų jau pradėjau vaikščioti su ramentais“, – sako jėgas praktiškai atgavęs S.Bernotas.

 
Netinkamas gydymas
Tiesa, šis atvejis, galima sakyti, - tikra sėkmės istorija. Mat ortopedams traumatologams, pasirodo, tenka susidurti ir su uždelstais atvejais. O kai kada specialistams „kortas sumaišo“ ir šeimos gydytojai.
LSMU Kauno klinikų Viešosios komunikacijos tarnybos vadovė Milda Dabrauskienė „Lietuvos sveikatą“ informavo, kad viena tokiais atvejais dažniau pasitaikančių komplikacijų - protezo infekcija, dėl kurios sąnarį reikia operuoti pakartotinai. „Mūsų specialistai pastebi, kad maždaug iki dviejų procentų pacientų po operacijos prasideda karščiavimas dėl infekcijos, kai reikalingas išsamus specializuotas ištyrimas. O šeimos gydytojai pradeda gydyti ją patys ir, skirdami antibiotikus, sutrukdo vėliau atlikti tikslų mikrobiologinį tyrimą ir priimti teisingus sprendimus“, – teigia M.Dambrauskienė.

 
Interviu
Apie komplikacijas po sąnarių endoprotezavimo operacijų ir netinkamo jų gydymo pasekmes kalbamės su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikų Ortopedijos ir traumatologijos klinikos vadovu prof. dr. Alfredu Smailiu.
 
- Dažnai sulaukiate pacientų, kuriems po sąnarių keitimo atsiranda komplikacijų ?
Per metus pacientų su vienokiomis ar kitokiomis gijimo problemomis po sąnarių protezavimo operacijų sulaukiame nuo septyniasdešimties iki šimto. Tad vienas toks pacientas per savaitę – įprastas reiškinys.
 
- Tiesa, kad viena problemiškiausių – protezo infekcija?

Vienas požymių – pakilusi temperatūra. Didžiausia problema, kad pacientai tuomet kreipiasi į šeimos gydytojus, o šie, neišsiaiškinę iki galo karščiavimo priežasčių paskiria antibiotikų. Kas tuomet? Pacientui, turinčiam pakeistą sąnarį, antibiotikai naudos neatneša, o neteisingai skirto vaisto vartojimas lemia mikroorganizmų atsparumą. Toliau gydant tokį žmogų, jam būtina skirti labai stiprius ir kur kas brangesnius antibiotikus. Be to, pastarieji kai kuriais atvejais net būna sunkiai toleruojami. Tad pradiniu infekcijos etapu paskirti paprasčiausi antibiotikai gali turėti skaudžių pasekmių.
 
- Apie kokias antibiotikų vartojimo pasekmes kalbate?
Gali tekti pašalinti protezą ir gydyti infekciją su judėjimo apribojimais ir kenčiant skausmus. Tai trunka nuo keturių iki aštuonių mėnesių. Tik visiškai ją išgydžius galima pakartotinai atlikti sąnario operaciją.
 
- Ką tuomet daryti pacientui, kurio sąnarys protezuotas ir jam pakyla temperatūra – vengti šeimos gydytojo kabineto?

Ne, tačiau norime atkreipti dėmesį, kad šeimos gydytojai turėtų būti itin atidūs. Pirmiausia pagalvoti, ar karščiavimas gali būti susijęs su atlikta operacija. Bent menkiausias įtarimas, jog tai yra tikroji pakilusios temperatūros priežastis, turėtų kilti, kai pacientas mini, jog ėmė skaudėti protezuotą sąnarį, operacinės žaizdos vietoje atsirado paraudimas. Toks pacientas iš karto tiesiogiai turėtų būti siunčiamas konsultacijos pas gydytoją specialistą. Kaip ir šiuo konkrečiu atveju – laiku atvykęs pacientas buvo operuotas, jam suteikta reikiama pagalba. Ir jis laimingas, ir mes. Be to, išsaugojome protezą.
 
- O jei pacientas būtų kreipęsis vėliau?
- Atvykęs po trijų savaičių ar mėnesio, prieš tai jau būtų vartojęs antibiotikų. Tuomet temperatūra nukrenta, atrodo, pagerėja, gyventi galima, bet vaikščioti sunku. Kai jau atsiveria vadinamoji fistulė – operacinė žaizda, tuomet prasideda didieji vargai. Esame turėję net atvejį, kai pacientui gydymas šiuolaikiniais stipriausiais antibiotikais buvo neveiksmingas. Tokiu atveju gali grėsti net amputacija.
 
- Kiek laiko praeina po sąnario keitimo operacijos, kai gali pasireikšti komplikacijos?
Labai įvairiai. Jei praėjo kelios dienos ir temperatūra sukilo – infekcija ūmi. Tačiau apskritai tokia komplikacija gali apsireikšti ir po mėnesio, ir po metų. Pakaks, pavyzdžiui, stipriau peršalti.
 
- Kokie sveikatos sutrikimai ar kiti faktoriai didina komplikacijų riziką?
- Iš tiesų vienas komplikacijų rizikos faktorių yra amžius. Moksliškai įrodyta, kad vyresnių žmonių imunitetas silpnesnis. Kitas rizikos veiksnys – higienos stoka. Lietuvoje šie įgūdžiai dar tikrai gerintini. Be to, pakankamai daug pacientų gyvena kaimo vietovėse, tad atvyksta ir susižeidę su šakėmis, ir įsikirtę kirviu, o tai – potenciali infekcijos pradžia. Kitas dalykas, kuris be galo akivaizdus – prasta burnos higiena. Tai yra didžiulė bėda. Atrodytų, kas yra bendro tarp kelio ar klubo sąnario endoprotezavimo ir dantų būklės? Kraujotaka infekciją nuneša ten, kur yra svetimkūnis. Kiek esame gydę nepagydomas infekcijas, tik atlikus dantų rovimus, žmonės pradeda sveikti. Tad priimdamas pacientus Konsultacinėje poliklinikoje primygtinai aiškinu apie tai, kad prieš sąnario protezavimą būtina susitvarkyti burnos ertmę. Tačiau žinau, kad tikrai ne visi tai padarys, nes odontologijos paslaugos pakankamai brangios. Vyresnio amžiaus žmonių dantų ir burnos būklę taip pat būtų galima įvardyti kaip itin prastą, o tai tam tikrais atvejais, deja, atsiliepia ir mūsų darbui.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Budinti vaistinė


      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

      razinka


      Sveika šeima


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      G.Thunberg – pranašė savame krašte?

      Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Kaip striksi dominatriksė?
      Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

      Naujas numeris