Ortopedas traumatologas pataria: kriskite susigūžę „ežiuku“

Deimantė Zailskaitė
2016-01-15
Šalies ligoninėse – slidžiuose keliuose paslydusių ir susižeidusių pacientų antplūdis. „Kaip ir kiekvieną rytą, žingsniavau į darbą, staiga paslydau ir kritau“, - pasakoja Dangutė Mauricaitė (45 m.), kuri stipriai susižalojo ranką ir bent keliems mėnesiams iškrito iš įprasto gyvenimo ritmo.
Ortopedas traumatologas pataria: kriskite susigūžę „ežiuku“
„Išėjau iš ligoninės labai bijodama. Atrodo, ir neslidu, bet dar jaučiausi nesaugiai. Kiekvieną žingsnį žengdama atsargiai dėjau koją. Manau, baimė kurį laiką dar išliks. Kritimas visada yra netikėtas. Niekas jo nelaukia. Nelygumas kelyje ar dar kas nors – niekas nėra apsaugotas nuo tokių nelaimių“, - sako medikė Dangutė Mauricaitė.

„Negalėjau pasikelti ir atsistoti ant kojų. Prie manęs priėjo vyriškis (ačiū jam) ir pasiūlė pagalbą. Paprašiau, kad padėtų atsistoti. Svaigo galva, jaučiau silpnumą ir stiprų skausmą. Rankos nejudinau, nekračiau, laikiau ją atsargiai prispaudusi prie savęs“, - apie nelaimę, įvykusią prieš keletą dienų, pasakoja D.Mauricaitė.
Sukaupusi jėgas moteris, dirbanti slaugytoja Santariškėse, Vaikų ligoninės Naujagimių intensyviosios terapijos skyriuje, vis dėlto ryžosi tęsti kelionę į darbą.
 
„Matyt, pervertinau jėgas. Kai žmonės eina išgėrę ir linguoja į šonus, taip ir aš visiškai nevaldžiau kūno. Apsikabinau medį, pastovėjau, pailsėjau. Sakau: Dange, tu turi nueiti į darbą. Kai mane pamatė kolegos, stebėjosi, kaip aš sugebėjau. Pajutau, kad skausmas stiprėja, o ant rankos pamačiau kauburį. Supratau, kad tikrai lūžo, bet viso atviro „grožio“ (lūžio – red.) nemačiau. Pirmąją pagalbą man suteikė ligoninės skyriuje“, - pasakoja moteris.
 
Tuomet Dangutė pateko į Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės gydytojų rankas. Jai iš karto buvo padaryta operacija, kurią atliko RVUL Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos skyriaus gydytojas Juozas Ravinskas.
 
„Ligoninėje praleidau tris dienas. Kiekvieną dieną buvo perrišimai, mano sveikatos būklės stebėjimas. Manau, kad trims mėnesiams tikrai iškritau iš gyvenimo ritmo. Bijau gydytojų net paklausti, kokios yra prognozės. Kaip medikė, esu nusiteikusi, kad lūžis rimtas. Tai yra kairiojo stipinkaulio sąnarinis lūžis su poslinkiu.

 
Vieną operaciją man jau padarė. Dabar uždėtas aparatas, kuris tempia kaulus ir pirmadienį važiuoju pasirodyti gydytojams. Jie žiūrės, ką daryti toliau. Ačiū skyriais gydytojams ir slaugytojoms. Pirmasis mano susidūrimas su šios ligoninės personalu maloniai nustebino. Galiu tik galvą nulenkti prieš visus, su kuriais man teko tas tris dienas draugauti, ir nuoširdžiai padėkoti“, - kalbėjo moteris.
 
Pacientės nuotaika gerėja, nors ranką vis dar skauda. „Baisu, kad miegodama ar versdamasi ant šono neužkliudyčiau, netgi miegodama ją turiu atsargiai prie savęs laikyti. Didžiulis diskomfortas.
 
Išėjau iš ligoninės labai bijodama. Atrodo, ir neslidu, bet dar jaučiausi nesaugiai. Kiekvieną žingsnį žengdama atsargiai dėjau koją. Manau, baimė kurį laiką dar išliks. Kritimas visada yra netikėtas. Niekas jo nelaukia. Nelygumas kelyje ar dar kas nors – niekas nėra apsaugotas nuo tokių nelaimių“, - sako medikė.


Komentaras
Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos skyriaus gydytojas Juozas Ravinskas:

- Šis atvejis išskirtinis tuo, kad dažniausiai – apie devyniasdešimt penki procentai - stipinkaulių lūžių būna uždari. Tai buvo atviras lūžis ir alkūnkaulio išnirimas. Per mėnesį turime po vieną tokį atvejį, kartais kas du mėnesius. Atviras lūžimas visada gali sukelti infekcijos pavojų, pūliavimą ir gydymą taikome visai kitoks.
 
Uždedam išorinės fiksacijos aparatą ir laukiame, kol sugis žaizdos. Jei prasideda infekcija, gydymas gali užsitęsti ir tris, ir penkis mėnesius, kartais žmonės serga visą likusį gyvenimą.
 
Bet ši pacientė jau yra išrašyta į namus. Ten žaizdos gražios, viskas gražiai gyja, karščiavimo nėra. Dabar lauksime dešimt dienų, kol viskas susitvarkys, ir gydymą tęsime toliau. Gali būti, kad ji po dviejų su puse mėnesių bus visiškai darbinga ir nejaus jokių pasekmių.

 
Interviu
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) ligoninės Kauno klinikų gydytojas ortopedas traumatologas, LSMU Sporto instituto direktorius, profesorius Rimtautas Gudas:


- Ar daug nelaimėlių, kurie netinkamai pastatę koją slysta ir gauna rimtą traumą, pakliūna į jūsų rankas?
- Dabar žiemos metas, tad mes, ortopedai traumatologai, dirbame išsijuosę. Per kiekvieną budėjimą praktiškai susiduriame su panašiais atvejais. Taip pat daugėja slidininkų, kurie skambina iš kalnų pažįstamiems, kad jau raktikaulis ar petys išniro, raiščiai nuplyšo arba kulkšneliai lūžo.
 
Didžiausia problema, esant slidiems keliams, - su pagyvenusiais žmonėmis, kuriems lūžta šlaunikaulio kaklelis. Senyvo amžiaus žmonių kaulai retesni. Jiems užtenka ir nežymiai slystelėti, netgi nepargriuvus lūžta šlaunikaulio kaklelis.
 
Dažnėja žastikaulio kaklo lūžimų, netgi skeveldrinių. Žmogus, būdamas ir jaunesnio amžiaus, stipriai paslysta, griūna, remiasi alkūne arba ranka – tuomet pačiame peties sąnaryje lūžta esanti žastikaulio galva. Kartais kaulų vientisumo tokiais atvejais nepavyksta atstatyti, netgi tenka endoprotezuoti peties sąnarį.
 
Sunkiausi pacientai patenka į mūsų Traumų ir skubios pagalbos centrą, kada būna ir pilvo sužeidimas, ir krūtinės ląstos, ir plaučių, ir galvos trauma, ir kaulų lūžimai. Atvykus tokiam pacientui subėga visų sričių specialistai, sudarantys traumos komandą. Sudėtingiausi pacientai yra tokie, kada jau reikia nustatyti eiliškumą ir nuspręsti, kurią kūno dalį pirmiausiai reikia tvarkyti, norint išgelbėti gyvybę. Aišku, prioritetas būna galvos smegenų trauma, kaukolės pamato ir kiti lūžimai.

 
Kuriam laikui pacientas, gavęs traumą, iškrenta iš įprasto gyvenimo ritmo? Bandysiu atspėti, pacientai turbūt maldauja: pagreitinkite kaip nors kaulų gijimą?
- Jeigu lengvesnės traumos – keturi šeši mėnesiai, bet būna „iškrenta“ ir iki metų laiko. Tai labai priklauso nuo to, kokia yra trauma.
 
Dar nebuvo nė vieno paciento, kuris sakytų, kad neskubėkite. (Juokiasi.) Suprantame, kaip jaučiasi traumą gavęs žmogus ir visada elgiamės taip, tarsi patys būtume atsidūrę jo vietoje. Be abejonės, tai yra neatidėliotini darbai ir mes savęs netausojame – yra visą parą budinčios brigados.
 
- Kokios tendencijos vyrauja traumatologijoje, kai vis rečiau pamatysi gipsuotą pacientą, dažniau jis „įvelkamas“ į modernias įtvarų konstrukcijas?
-Be abejonės, gipso ir skeletinių tempimų laikas jau seniai praėjęs. Šiuolaikinės technologijos leidžia lūžusį kaulą stabiliai fiksuoti, yra taikomi užrakinami sraigtai, konstrukcijos, plokštelės, intramedulinės vinys, inkaruojantys sraigtai, kurie padeda stabiliai fiksuoti lūžgalius ir leidžia pacientui anksti pradėti minti, lankstyti galūnę ir išvengti komplikacijų.
 
Būna situacijų, kuomet patirta galvos trauma komplikuota, žmogus komos būsenos, jo negalima operuoti, tada lūžis laikinai imobilizuojamas su gipso įtvaru.
Bet gipsas ypač reikalingas ir naudojamas daugiau viršutinių galūnių – rankų, riešų, pirštų lūžiams. Ypač kuomet senyvo amžiaus žmogaus dėl širdies ar kitų problemų operuoti neįmanoma.
 
Gipsas vis tiek nėra pamirštas, jis labai reikalingas ir naudingas, bet jau nebenaudojamas taip plačiai, kaip anksčiau.
 
-Pacientai klauso įtempę ausis: ar įmanoma krentant kaip nors išvengti traumos?
-Aišku, įmanoma. Pirmiausiai siūlyčiau išsirinkti patogius batus ir išmokti griūti ant šono, susigūžus kaip „ežiukui“. Jokiais būdais nesiremkite alkūnėmis, ypač atlenkiant riešus. Atrodo, kristi ant šono truputį drastiška, nesimokinsi specialiai ir negriuvinėsi, bet kartais tokiu būdu galima išvengti rimtų traumų. Kita vertus, paslydimai įvyksta netikėtai, dažniausiai kai skubame, kai galva būna pilna įvairiausių minčių. Jeigu jau slidu – neskubėk, visur spėsi, niekas niekur nepabėgs. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Budinti vaistinė


      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

      razinka


      Sveika šeima


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      G.Thunberg – pranašė savame krašte?

      Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Kaip striksi dominatriksė?
      Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

      Naujas numeris