Nematoma krepšinio pusė

Andrius Balčiūnas
2015-09-17
Tūkstančiai sporto aistruolių vėl stebi Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės dvikovas Europos čempionate. Žiūrovai nemato krepšininkų treniruočių metu išlieto prakaito, jų fizinės ir psichologinės savijautos, patiriamo skausmo, kuris lieka už oficialių rungtynių žvilgesio ar pralaimėjimų kartėlio. Todėl sportininkų pastangos pasiekti aukščiausius rezultatus kartais lieka neįvertintos.
Nematoma krepšinio pusė
Ir Jonas Valančiūnas, ir Italijos rinktinės lyderis Andrė Bargnani Europos krepšinio čempionate turėjo sveikatos problemų: mūsiškį buvo užpuolęs virusas, „mėlynųjų“ atstovui ramybės neduoda praeityje patirtos traumos.

Kaip atgauna jėgas

Krepšinis - itin dinamiškas sportas. Dėl gausių šuolių, staigaus krypties keitimo, sportininkų sąnariai, griaučių sistema ir širdis patiria milžinišką krūvį. Čempionatuose krepšininkai turi žaisti daug intensyvių rungtynių, o poilsiui skiriama mažai laiko, todėl didele problema tampa įsisenėjusios ir nespėjusios sugyti traumos. Traumuotas krepšininkas gali būklę pabloginti į aikštelę grįžęs per anksti. Jei traumą patiria komandos lyderis, treneriams ir žaidėjui tenka priimti sudėtingą sprendimą, ar siekti pergalės ir rizikuoti sportininko sveikata. „Šiuolaikinis krepšinis yra kontaktinis ir labai intensyvus sportas ir jei sportininkai tinkamai savimi nesirūpins ir negaus reikiamos priežiūros, karjeros pabaiga gali ateiti greičiau“, – sako sporto medicinos gydytojas Gediminas Tankevičius.

Todėl sportininkams, labai svarbus poilsis tarp varžybų. Tačiau jokių ypatingų jėgų atgavimo metodų, kuriuos naudotų tik krepšininkai, nėra. Po varžybų pailsinti nuvargusius sąnarius ir raumenis sportininkams padeda ledo vonios ir kitos šalčio procedūros, didelis vaidmuo tenka įvairioms fizioterapinėms procedūroms, masažams. Sportininkams, kurie siekia atgauti jėgas, labai svarbi subalansuota mityba, kad būtų užtikrintas maistingųjų medžiagų, mineralų ir skysčių balansas. Jei krepšininkas suserga ir negali tinkamai maitintis, organizmas nusilpsta ir jam sunku atsigauti, todėl rungtynėse sportininkas gali jaustis išsekęs ir nedemonstruoti viso savo potencialo.
Profesionalūs atletai, kurie siekia aukščiausių rezultatų, didelį dėmesį skiria sporto medicinos naujovėms. Krepšinyje jų daug – nuo mitybos iki reabilitacijos technikų. „Stebuklų nėra, svarbiausia – natūralus organizmo gijimo procesas, o visos priemonės turi tam sudaryti optimalias sąlygas“, – teigia gydytojas G.Tankevičius. Gijimą aktyvuojančių ir pagreitinančių naujovių bent jau kol kas nėra. Kartais tam tikros inovacijos dėl aktyvios reklamos imamos taikyti gana greitai, tačiau pritrūkus konkrečių įrodymų, jos telieka praeinančia mada. Ir tik aiškiais įrodymais pagrįstos naujovės, krepšinyje yra priimamos palankiai bei užsilieka ilgam.
 
Psichologinė kova

Vis dėlto, kaip pabrėžia gyd. G.Tankevičius, rezultatus krepšinyje lemia ne vien tinkamas fizinis pasirengimas. Nemažiau svarbūs yra sportininkų įgūdžiai, technika ir tinkamai parinktos žaidybinės schemos. Atsiskleisti žaidėjams gali trukdyti psichologiniai barjerai, susikaustymas ar dėl sirgalių vilčių jaučiama įtampa.
Tinkamas psichologinis žaidėjų pasirengimas gali lemti ne tik individualią, bet ir visos komandos sėkmę. „Geriausia, kai sportininkas iš karto ruošiasi ir yra ruošiamas visapusiškai – tiek fiziškai, tiek ir psichologiškai“, – teigia sporto psichologė Lina Vaisetaitė.

Universalaus modelio, kaip tai padaryti, nėra. Kiekvienas sportininkas geriausiai pažįsta save ir žino, kokie treniruočių metodai ir poilsio būdai jam tinka labiausiai. Asmeninė patirtis, konsultacijos su treneriu dažnai padeda tinkamai pasiruošti varžyboms tiek fiziškai, tiek ir psichologiškai. L.Vaisetaitė pabrėžia trenerio ir sportininko ryšio svarbą – krepšinyje jis nėra toks intensyvus, kaip individualaus sporto šakose, nes treneriui tenka konsultuoti visą sportininkų komandą.
Kol atletai ir treneriai susitvarko su savo užduotimis, papildoma specialisto pagalba nėra būtina. Jei treneris ar sportininkas jaučia tam tikrų įgūdžių ir informacijos trūkumą, pagalbos turėtų kreiptis į sporto psichologijos specialistą. Jo konsultacijos gali būti naudingos tiek komandinėse, tiek ir individualiose sporto šakose besivaržantiems atletams.
Individualaus sporto atstovai yra tiesiogiai atsakingi už rezultatą, o komandiniame sporte atsakomybė tarsi padalinama visiems komandos nariams, žaidėjai jaučia vieni kitų palaikymą. Tai nereiškia, kad komandinio sporto atstovus slegia mažesnė atsakomybės našta. L.Vaisetaitė teigia, kad kai kuriems žmonėms sunkiau susidoroti su jausmu, kad jų veiksmai lemia visos komandos sėkmę. Krepšinio komandos, kurias į priekį veda ryškios sporto žvaigždės, dažnai pasižymi nepastoviu žaidimu. Jei lyderis nesusitvarko su stresu, nejaučia rinktinės draugų palaikymo ir nedemonstruoja puikios formos, visa komanda žaidžia vangiai. Tuo tarpu stiprų tarpusavio palaikymą demonstruojančios ekipos gali kompensuoti pavienių žaidėjų nesėkmes ir efektyviau susitvarkyti su keliamais uždaviniais, kaip jau ne kartą įvyko šiame krepšinio čempionate.
Sporto psichologas gali padėti susidoroti su kylančia įtampa ir grįžti į vėžes po varžybų metu kilusių netikėtumų. Tačiau Lietuvoje profesionalūs sportininkai dar gana retai kreipiasi pagalbos į sporto psichologus, todėl jų darbą dažnai turi atlikti asmeniniai bei komandų treneriai.
 

Tarp kitko
Skysčiai sportuojant gali būti žalingi
Gydytojai ir treneriai nuolat kartoja, kad aktyviai sportuojant reikia gausiai vartoti skysčius. Kol sportininkai bando išvengti neigiamų dehidratacijos pasekmių, įmanoma ir priešinga reakcija. Nauji moksliniai tyrimai atskleidžia, kad per didelis skysčių vartojimas sportuojant, gali būti žalingas ir net mirtinas. Treniruotės metu sportininkui išgėrus per daug skysčių, gali pavojingai sumažėti druskos kiekis kraujyje, atsirasti galvos svaigimas, skausmas ir netgi ištikti mirtis. Tyrimą atlikęs gyd. M.Rosner, dirbantis Virdžinijos universiteto medicinos mokykloje JAV, sportininkams rekomenduoja skysčius vartoti tik jaučiant troškulį, taip išlaikant tinkamą skysčių balansą.



Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris