Nekaltas peršalimas ilgam paguldydavo į lovą

Deimantė Zailskaitė
2016-04-29
„Nuo vaikystės buvau silpnas peršalimams. Persirgau viskuo, kuo tik įmanoma. Buvo pažeisti mano inkstai. Gydytojai taip ir nerado priežasties“, - pasakoja Palangoje gyvenantis Gedas Petraitis (50), prieš metus internete aptikęs klastingos ligos, kuri jam buvo diagnozuota tik praėjusių metų pabaigoje, aprašymą.
Nekaltas peršalimas ilgam paguldydavo į lovą
„Man yra paskirtas specialus vaistas, kurį kiekvieną savaitę leidžiuosi pats namuose. Jeigu jis nebūtų kompensuojamas, net ir turėdamas nemažas pajamas, neišgalėčiau visą likusį gyvenimą kiekvieną savaitę jį vartoti“, - prisipažįsta restoranui vadovaujantis Gedas Petraitis, kuriam diagnozuotas pirminis imunodeficitas.

Prarado dalį klausos
„Taip ir prasidėjo mano ligų epopėja: išsigydžiau inkstus, tuomet atlikus kraujo tyrimus man nustatytas hepatitas C. Išsigydžiau jį, pradėjau dažnai sirgti plaučių uždegimu. Per metus sugerdavau du tris antibiotikų kursus.
Mane vargindavo dažni peršalimai, kurie komplikuodavosi plaučių uždegimu, o paskutinius dvejus metus jau pradėjau sirgti ir ausų uždegimu. Netgi praradau dalį klausos. Neseniai, naršydamas internete, iškapsčiau informacijos, kad tai - pirminio imunodeficito požymiai“, - pasakoja pats sau diagnozę įtaręs G.Petraitis.
 
Pacientas kreipėsi į Kauno klinikas, kur veikia Pirminio imunodeficito centras. Jam vadovaujanti profesorė Brigita Šitkauskienė atliko tyrimus ir patvirtino paciento spėjimus, kad jis iš tikrųjų turi įgimtą imunodeficitą (antikūnų nepakankamumą).
„Man yra paskirtas specialus vaistas, kurį kiekvieną savaitę leidžiuosi pats namuose. Jeigu jis nebūtų kompensuojamas, net ir turėdamas nemažas pajamas, neišgalėčiau visą likusį gyvenimą kiekvieną savaitę jį vartoti“, - prisipažįsta restoranui vadovaujantis vyras.
 

Silpniausia vieta - plaučiai
„Pastebėjau, kad dabar lengviau „pernešu“ peršalimus. Kiekvieną dieną jaučiuosi geriau ir geriau“, - džiaugiasi vyras, paklaustas, kaip pasikeitė jo gyvenimas nustačius diagnozę ir paskyrus tinkamą gydymą. - Neseniai buvo atlikti tyrimai. Viskas gerai, tik plaučiuose nustatyti pažeidimai. Man yra obstrukcinis bronchitas, esu priverstas vartoti vaistus.
 
Šiuo metu mano plaučiai labiausiai pažeisti. Bet aš sportuoju ir gyvenu visavertį gyvenimą. Tik gailiuosi, kad vaikystėje nebuvo tokių tyrimų ir gydytojų... Jeigu sudėtume visą laiką, kurį praleidau ligos patale, penkerius šešerius metus tikrai reikėtų išbraukti iš mano gyvenimo. Noriu padrąsinti tuos, kuriems yra nustatytas imunodeficitas: svarbiausia su šia liga susidraugauti.“
 
Vyras pasakoja, kad norėdamas sustiprinti organizmą, kokių priemonių tik nėra išbandęs – ir grūdinosi, ir domėjosi liaudiškais imunitetą stiprinančiais receptais. Tačiau šios priemonės, kai yra diagnozuotas imunodeficitas, neefektyvios. Tokiais atvejais reikalingas specialus gydymas.


Interviu
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Pulmonologijos ir imunologijos klinikos profesorė, Kauno klinikų Pirminio imunodeficito centro vadovė, gydytoja alergologė ir klinikinė imunologė Brigita Šitkauskienė:
 
- Apie pirminį imunodeficitą nėra plačiai kalbama... Ar lietuviai turi pakankamai informacijos ir žinių, kokia tai liga?
- Iš tikrųjų pacientai, o kartais ir gydytojai, nepakankamai žino apie pirminius (įgimtus) imunodeficitus. Pirmąkart įgimtas antikūnų imunodeficitas buvo aprašytas gydytojo Brutono 1952 metais. Daugėjant duomenų apie imuninės sistemos funkcijas, sužinoma, kad esant ir vieno jos komponento ar funkcijos sutrikimui, gali pasireikšti imunodeficitas.
 
Kai kurie žmonės jau gimsta turėdami silpnesnes organizmo gynybines funkcijas, todėl būna linkę dažniau ir sunkiau sirgti įvairiomis infekcinėmis ligomis. Įgimto imunodeficito atvejais imuninio atsako sutrikimai lemia imuniteto susilpnėjimą, sudarant sąlygas kur kas lengviau pasikartoti infekcijoms ar kilti kitiems sveikatos sutrikimams.
 

Kai kurios pirminio imunodeficito formos yra lengvos – liga gali būti nepastebėta ilgus metus, o sunkesni ligos atvejai pastebimi gana greitai vos tik gimusiam kūdikiui.
Siekiant kuo plačiau informuoti visuomenę apie pirminius imunodeficitus, skatinti medicinos darbuotojus gilinti žinias apie šias ligas, pasaulyje kasmet organizuojami Pasaulinės pirminio imunodeficito savaitės renginiai. 
 
- Kokie yra pirmieji požymiai, leidžiantys įtarti šią ligą?
- Vienas svarbiausių pirminio imunodeficito ženklų – polinkis dažniau sirgti infekcinėmis ligomis, tai yra plaučių uždegimu, sinusitu ar net kraujo užkrėtimu. Jeigu žmonėms susidaro sunkiai gyjančių pūlinių, infekcijos sunkiai gydomos, skiriant antibakterinius vaistus – tai gali būti pirmasis ligos signalas.
 
Infekcijos būna užsitęsusios, pasikartojančios, linkusios tapti lėtinėmis. Dėl nuolat pasikartojančių ligų gali sutrikti vaiko raida, sulėtėti augimas, organizme formuojasi negrįžtami organų pokyčiai, gyvybei pavojingos komplikacijos.

 
Ligoniai, kuriems diagnozuotas pirminis imunodeficitas, žymiai dažniau yra linkę sirgti onkologinėmis ir autoimuninėmis ligomis.
Didžioji dalis žmonių, gaunančių tinkamą gydymą, gali gyventi įprastą gyvenimą: dirbti, mokytis, norimu būdu leisti laisvalaikį. Anksti diagnozavus ir paskyrus tinkamą gydymą (pavyzdžiui, esant antikūnų nepakankamumui, skiriamas pakaitinis gydymas imunoglobulinais), galima išvengti gyvybei pavojingų komplikacijų ir užtikrinti visavertę gyvenimo kokybę.
 
- Tad, ar pirminis imunodeficitas sunkiai diagnozuojamas?
- Pati pirminio imunodeficito diagnostika nėra labai sudėtinga. Tačiau tenka apgailestauti, kad apie šią ligą vis dar pagalvojama per retai ar net pavėluotai, kai jau pasireiškia komplikacijos. Nors pradžioje šios ligos dažnai pasireiškia kaip įprastos ausų, plaučių infekcijos arba pasikartojančios virškinamojo trakto infekcijos, uždegiminės sąnarių ligos, bet pastebėjus, jog jos užklumpa gana dažnai, būna neįprastos eigos, derėtų apsvarstyti imunodeficito galimybę.
 
Įtarus imuninės sistemos sutrikimą reikėtų kreiptis į specializuotą centrą konsultacijos. Lietuvos universitetiniuose centruose atliekami imunologiniai tyrimai, kurie leidžia nustatyti vis daugiau imuninės sistemos pažeidimų. Dėl kai kurių atskirų imunologinių, genetinių tyrimų sudėtingumo, esant reikalui, jie atliekami kitų šalių specializuotose laboratorijose.

 
Tarp kitko 
Medicininių šaltinių duomenimis, suskaičiuojama daugiau nei 200 skirtingų pirminio imunodeficito formų. Per paskutinį dešimtmetį moksliniais tyrimais nustatyta daugiau nei 140 genetinių mutacijų, dėl kurių susiformuoja skirtingi pirminiai imunodeficitai. Atskiros pirminių imunodeficitų formos priskiriamos retų ligų grupei, bet suskaičiavus kartu visus žinomo pirminio imunodeficito atvejus šiuo metu pasaulyje juo serga apie 6 milijonai žmonių.
 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris