Neįgaliesiems į pagalbą atskuba ir karinės pajėgos

Deimantė Zailskaitė
2015-03-24
„Ant Gedimino kalno galiu patekti, o į Vilniaus Rotušę – niekaip“, – nusijuokia neįgaliojo vežimėlyje sėdintis vyras, su kuriuo aplankėme pagrindinius miesto objektus, norėdami išsiaiškinti, kaip šie pritaikyti judėjimo negalią turintiems žmonėms.
Dažnai, kad patektų į pastato vidų, neįgaliojo vežimėlyje sėdintys žmonės turi pasitelkti visą išmonę. Jiems į pagalbą neretai atskuba ir karinės pajėgos.
Neįgaliesiems į pagalbą atskuba ir karinės pajėgos
Su neįgaliojo vežimėlyje sėdinčiu Aleksandru Pacevičiumi L.S. žurnalistai aplankė ne vieną įstaigą, stebėdami, kaip jos pritaikytos neįgaliųjų poreikiams. Prie Krašto apsaugos ministerijos maloniai nustebino tinkamoje vietoje įrengtas skambutis. Paskambinus, neužtruko pasirodyti ir pagalba.

„Jeigu nori padėti – nemaišyk“
„Suplanuoju maršrutą. Blogiausiu atveju paskambinu į tas vietas, kur man reikia nuvykti“, - neįgaliojo vežimėlyje sėdintis Aleksandras Pacevičius pasakoja, kokių priemonių imasi, kad patektų į vieną ar kitą vietą.
„Su kirpyklomis - didžiulė problema. Mieste jos įrengtos daugiabučių pirmuose aukštuose, įėjimas į jas veda laiptais, - sako vyras, paklaustas, į kokius objektus sudėtingiausia patekti, sėdint neįgaliojo vežimėlyje. – Viešbučiuose dažniausiai taip pat vos vienas du kambariai pritaikyti neįgaliesiems. Nors ypatingo pritaikymo ir nereikia. Svarbu, kad būtų plačios durys ir galėtum lengvai įvažiuoti į patį kambarį, o tualete – įrengtas vadinamasis sanitarinis mazgas.“
Ar dažnai vyrui tenka praeivių prašyti pagalbos? „Dažnai būna, kad žmonės patys pasiūlo pagalbą, ypač prie parduotuvės, kai išlipu iš mašinos. Ir aš turiu atsisakyti, nes jie nežino kaip padėti. Yra toks posakis: jei nori padėti – nemaišyk. Žmonės nežino, kaip elgtis su neįgaliojo vežimėliu. Jie galvoja, vežimėlį pastums ir viskas, bet man reikia užkelti ratukus ant šaligatvio. Pamato, kad aš ant dviejų ratų stoviu ir jau baisu, jog apsiversiu – žmogus pradeda mane gaudyti, laikyti“, - pasakoja Aleksandras.
 
Bibliotekos: misija neįmanoma
Pirmas objektas, į kurį leidomės su Aleksandru – Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka.

Atvažiuoti atvažiavome, bet į vidų taip ir nepatekome. Prie durų nebuvo netgi skambučio, kuris padėtų išsikviesti pagalbininką neįgaliojo vežimėlyje sėdinčiam žmogui. Tiesa, skambutis buvo, bet jis įrengtas taip aukštai, kad neįgaliojo vežimėlyje sėdintysis jo paprasčiausiai nepasiektų.
„Be šansų patekti į biblioteką“, - konstatavo iš visų pusių pastatą apžiūrėjęs Aleksandras.
Man įėjus vidun ir pasiteiravus, kaip į biblioteką įvažiuoti žmogui, sėdinčiam neįgaliojo vežimėlyje, budėtojas sumišo. Jis paragino susisiekti su Komunikacijos skyriumi arba vadovybe. „Žinokite, iš kitos pusės jis įvažiuos, bet ten laiptai irgi statūs“, - leido suprasti, kad į biblioteką taip ir nepateksime.
Supratome: šiandien knygų tikrai nepaskaitysime. „Ta pati problema iškyla ir Lietuvos mokslų akademijoje“, - Aleksandras prisiminė, kiek buvo vargo jam dalyvaujant keliuose renginiuose. Teko pasirūpinti pagalbininkais, kurie jį užneštų laiptais į viršų.
 
Ministerijoje – skambutis ir fizinė jėga
„Tas pats buvo ir Krašto apsaugos ministerijoje, kai ėjau pas ministrą: stiprūs vyrukai užnešė mane į trečią aukštą, - pasakoja Aleksandras. – Su šia problema susidūrė pats ministras J.Olekas, kai buvo susilaužęs koją ir jam buvo sudėtinga vaikščioti. Paskui iš užsienio buvo atvažiavęs vienas politikas. Jis be kojos – su protezu.
Ministras prisipažino, kad jam buvo gėda prieš svečius, kurie negalėjo laisvai patekti į pastato vidų. Atrodo, ką neįgaliesiems daryti Krašto apsaugos ministerijoje?
Bet dabar tokia geopolitinė situacija, kad atvažiuoja ir sužeistieji iš Ukrainos“, - paaiškina Aleksandras.
Taigi nuvykome patikrinti, kokia šiuo metu situacija Krašto apsaugos ministerijoje.
Ir nudžiugome prie ministerijos durų išvydę skambutį.
Paskambini ir tavęs ateina pasiimti stiprus vyrukas.
Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas pats tikrino, kaip veikia skambutis, ar greitai sureaguoja budėtojų poste sėdintys vyrukai.
„Turime karišką pagalbą – telefono skambutį ir budinčius karius, kurie pagelbsti neįgaliems žmonėms. Kadaise, eidamas į darbą, pats buvau išbandęs.

Budintys karo policininkai labai greitai atskubėjo į pagalbą. Šiais metais turėtų būti pagaminta ir įrengta pakilimo technika, kuri leis kiekvienam atvykusiam pakilti į reikiamus aukštus“, - užtikrina ministras.
Dar viena problema, kai reikia patekti į Centrinį paštą, esantį Gedimino prospekte, nors, kaip atkreipia dėmesį Aleksandras, būtų nesudėtinga įrengti pakilimą prie šoninio įėjimo. Sunku patekti ir į Vilniaus rotušės pastatą, kur vyksta įvairūs visuomeniniai renginiai. Vyras pamena, kadaise jį pats Artūras Zuokas padėjo užnešti laiptais į viršų.
Vilniaus Rotušės vadovas Jonas Jonynas sutinka, kad situacija labai negraži:
„Iš tikrųjų skaudu. Yra paruoštas projektas, laukiame investicijų...“ O kol administracija gyvena laukimu, kaip yra sprendžiamas neįgaliųjų pakilimo klausimas?
„Tuo baisiuoju būdu – paimame ir užnešame žmogų su visais ratukais.
Sakykime, dažnai bendraujame su Tomu Šernu, tai tiesiog prašome ar savanorių, ar kariuomenės pagalbos. Kadaise įsigijome itališką aparatūrą, bet, kaip parodė praktika, ji nėra veiksminga tokiems laiptams. Per daug primityvi, kad mums net baisu ją naudoti – ji visa slidinėja“, - apie nepasiteisinusią iniciatyvą pasakoja J.Jonynas.
 

Komentarai
Neįgaliųjų reikalų departamento laikinoji direktorė Jolanta Šliužienė:

- Su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija parengėme klausimyną, kad būtų įvertintas mokyklų prieinamumas.
Nuostata turi būti tokia - nepriklausomai kiek judėjimo negalią turinčių žmonių yra, aplinka privalo būti pritaikoma. Juolab kad žmonėms, judantiems neįgaliojo vežimėliu, pritaikyta aplinka yra patogi ir daugeliui kitų: pavyzdžiui, jeigu į parduotuvę yra patogu įvažiuoti žmogui, sėdinčiam neįgaliojo vežimėlyje, patogu ir tėveliams, stumiantiems vežimėlį su mažu vaiku.
 
Lietuvos žmonių su negalia sąjungos projektų koordinatorė Vilūnė Martišauskaitė: 

- Visiškai pritaikytų objektų, pagal universalaus dizaino parametrus, Vilniuje ir visoje Lietuvoje praktiškai nėra. Maždaug trisdešimt procentų pastatų yra prieinami, dvidešimt procentų – priėmimas ribotas, kada reikalinga asistento pagalba. Ir apie pusė pastatų gali būti iš viso neprieinami.
Universitetai po truputį prisitaiko, didžiausia problema kol kas yra su darželiais ir mokyklomis.
Kartais būna pritaikoma, bet nėra nuorodų prie pagrindinio įėjimo ir žmogus nuvažiuoja.
Pavyzdžiui, biblioteka netoli Vokiečių gatvės: jie yra įsirengę keltuvą, bet niekur nėra nuorodų. Kaip neįgaliajam sužinoti, kad už namo yra keltuvas? Taigi trūksta nuorodų ir informacijos. 


    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris