Ne svorio gramai lemia gimstančio žmogaus esmę

Aigustė Tavoraitė
2015-11-23
„Vieni vaiko raidos specialistai mano, kad neišnešiotas naujagimis tam tikra prasme visą gyvenimą lieka neišnešiotu žmogumi. Tačiau taip pat galima tvirtinti, kad gimti anksčiau laiko nėra stigma. Labai daug genijų gimė neišnešioti“, – sako Vilniaus universiteto profesorė Santariškių klinikų Perinatologijos centro vyriausioji gydytoja neonatologė Nijolė Drazdienė.
Ne svorio gramai lemia gimstančio žmogaus esmę
„Technologijų turime daug, dabar svarbiausia tinkamai taikyti jas, galvoti apie individualizuotą gydymą ir požiūrį į naujagimius: jis – žmogus, nors ir labai mažas. Ne svorio gramai nulemia žmogaus esmę“, - sako Vilniaus universiteto profesorė Santariškių klinikų Perinatologijos centro vyriausioji gydytoja neonatologė Nijolė Drazdienė.

Jau penktą kartą lapkričio 17-ąją paminėjome Pasaulinę neišnešiotų naujagimių dieną. Kaip keičiasi priešlaikinio gimdymo situacija mūsų šalyje?
- Lietuvoje prieš laiką gimsta penki šeši procentai kūdikių. Daug tai ar mažai, sunku vertinti. Tačiau žemesnis nei 6,5 procentų dažnis yra laikomas mažu. Galime pasidžiaugti, kad per pastarąjį 25-metį šis rodmuo beveik nekinta.
Mūsų šalyje vis daugiau pavyksta išgelbėti labai mažų neišnešiotų naujagimių. Jau išgyvena apie septyniasdešimt procentų mažiau nei kilogramą sveriančių kūdikių, net devyniasdešimt septyni procentai - 1000–1499 gramų svorio naujagimių.
Be abejo, norėtume, kad vaikučių išgyvenamumo rodikliai būtų dar geresni. Tačiau nepaisant visų mūsų pastangų, naujų technologijų ir tausojančių gydymo metodų, tai ne taip paprasta pasiekti – ne visos komplikacijos suvaldomos.
 
Su kokiais pavojais susiduriama gimus neišnešiotam kūdikiui?

Tokio vaikučio visos organizmo sistemos nebrandžios. Viskas priklauso nuo neišnešiojimo laipsnio, tačiau pagrindinis dalykas – naujagimio gebėjimas savarankiškai kvėpuoti.
Vaikui gimus laiku, išsiskleidžia plaučiai ir prasideda kvėpavimas. Kitu atveju taikoma pagalbinė kvėpuojamoji terapija. Gali tekti naujagimį intubuoti ir taikyti dirbtinį plaučių ventiliavimą, į kvėpavimo takus įpurkšti biologiškai aktyvios medžiagos – surfaktanto, nuo kurio priklauso plaučių skleidimąsis. Pastarieji du metodai padarė perversmą ir labai sumažino neišnešiotų kūdikių mirtingumą.
Pavojų gyvybei sukelia ir kraujotakos problemos. Dažnai mažesniam nei 28 savaitės naujagimiui išlieka atviras arterinis latakas. Kartais jį tenka užverti vaistais ar net chirurginiu būdu. Dažnai būna žarnyno, smegenų kraujotakos problemų ir kt. Svarbu ne tik išgelbėti kūdikį, bet ir išvengti tolesnių pasekmių jo sveikatai.
Mes visada tikimės, kad neišnešiotam kūdikiui galėsime padėti, bet kartais nepavyksta. Kiekvieno vaiko gimimas ir išgyvenimas mums yra stebuklas.
 
- Priešlaikinis gimimas tikriausiai veikia ir tolesnę vaiko raidą? 
- Rizikos veiksnių yra daug. Pirmiausia – neišnešiotų naujagimių retinopatija (akių pakitimai). Todėl reguliariai tikrinamas tokių vaikų regėjimas. Kartais laiku pastebėti pakitimai išgelbėja net nuo apakimo. Galima pasidžiaugti, kad šioje srityje yra pasiekta nemaža pažanga.
Kai alveolės dar tik būna pradėjusios formuotis, gali atsirasti bronchų plaučių displazija (lėtinė plaučių liga). Galimi raumenų tonuso pakitimai, didesnis polinkis į mažakraujystę. Dėl pažeidimų galvos smegenyse vyresniame amžiuje gali kilti integracijos į sociumą (darželyje, mokykloje) problemų. Todėl neišnešiotų vaikų raida, gebėjimai turi būti nuolat stebimi.
 
Neišnešiotukų raidos priežiūrai turime tinkamas sąlygas?
- Manau, kad taip. Mūsų šalyje sukurta efektyviai veikianti perinatalinės medicinos sistema, yra visos sąlygos prigimtinei žmogaus teisei – saugiam gimimui ir gyvenimo pradžiai. Tačiau turime siekį, kad Lietuvoje specialus komandinis neišnešiotų naujagimių stiprinimas, kaip daugelyje Europos šalių, būtų pratęstas iki mokyklinio amžiaus. Dabar neišnešiotų vaikų raida profilaktiškai yra stebima maždaug 12–18 mėnesių. Aišku, ta pagalba teikiama ir vėliau. Jei raida normali, šeimos gydytojas ar pediatras stebi vaiką, o pažeidimų ir komplikacijų dėl neišnešiojimo turinčiais vaikais rūpinasi Vaiko raidos centro specialistai. Tačiau tiems vaikams, kurie aiškių raidos sutrikimų neturi, trūksta kompleksinio patikrinimo pagal specialius kiekvienai amžiaus grupei pritaikytus testus.
 
Kas dažniausiai padidina priešlaikinio gimdymo riziką?
- Turime daugybę priežasčių, bet ne visas galime atsekti. Didelę įtaką daro nėštumo nutraukimai. Po jų vaikeliui sudėtinga tinkamai įsitvirtinti gimdoje. Reikia atkreipti dėmesį ir į būsimos mamos ligas, endokrininės sistemos veiklą, nėštumo eigos patologiją bei komplikacijas. Priešlaikinio gimdymo rizika didėja, jei pirmas kūdikis buvo neišnešiotas, jeigu yra daugiavaisis nėštumas ir kt.

Viena šių dienų priešlaikinio gimdymo priežasčių – liberalus požiūris į lytinių partnerių kaitą. Tai padidina svarbaus rizikos veiksnio – lytiškai plintančių infekcijų - pavojų. Kita vertus, jokiu būdu negalima teigti, kad tik rizikingai besielgiančios moterys sulaukia tokių vaikų. Sveiką gyvenimo būdą pasirinkę partneriai irgi neišvengia šio netikėtumo.
Įvertinę rizikos veiksnius, medikai stengiasi pratęsti priešlaikinio gimdymo laiką skirdami vaistus. Net viena išlaukta diena – jau laimėjimas, o kartais pavyksta pristabdyti procesą ir dviem savaitėms ar daugiau.
 
Kaip šį išbandymą išgyvena mamos?
- Vienos suvokia tai kaip realybę, kitos niekaip nesugeba priimti žinios, lyg siena atsitveria. Yra tų, kurios vis suka plokštelę, kaltina save, prireikia ir psichologo pagalbos. Tačiau šiuolaikiniai tėvai yra nemažai apsiskaitę, turi žinių ir neretai jie patys, adekvačiai įvertindami šią sunkią situaciją, mums tik padeda. Džiugu, kad Lietuvoje yra įsikūrusi neišnešiotų naujagimių tėvų bendruomenė, kuri dabar organizuoja sutelkiančias neišnešiotų naujagimių dienas.
 
Pati irgi sulaukėte neišnešioto sūnaus. Ką patartumėte kitoms mamos? 

- Galvoju, kad reikia pasitikėti medikais, savimi ir viskas bus gerai.
 
- Ar realizuojate save pasirinkusi gydytojos neonatologės kelią?
- Stojau mokytis į pediatriją, nes norėjau būti vaikų gydytoja. Po mokslų pirmus metus ja ir dirbau. Tačiau likimas taip pakreipė, kad sulaukusi kvietimo iš profesijos mokytojos Kotrynos Jusionienės atsidūriau naujagimių skyriuje.
Profesija labai sunki. Bet šiuolaikinė neonatologija turi didžiules galimybes padėti naujagimiams. Anksčiau kai kuriuos dalykus žinojome teoriškai, bet tikrai nemaniau, kad dar pati dirbdama galėsiu taikyti naujus metodus.
Technologijų turime daug, dabar svarbiausia tinkamai taikyti jas, galvoti apie minimaliai invazinį, individualizuotą gydymą ir požiūrį į naujagimius: jis – žmogus, nors ir labai mažas. Ne svorio gramai nulemia žmogaus esmę.


Dosjė
1972 m. baigė VU Medicinos fakultetą, įgijo gydytojo pediatro specialybę.
1972–1990 m. – gydytoja pediatrė, neonatologė.
1990–2007 m. vadovavo Vilniaus m. universitetinės ligoninės Naujagimių skyriui.
2003–2014 m. vadovavo Vaikų ligoninės, Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos filialo Neonatologijos centrui.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris