Medikus nustebino pareigūno sveikatos kortelė

Deimantė Zailskaitė
2014-10-20
„Policijos patruliams tenka dirbti su įvairaus plauko asmenimis. Šie dažnai nėra labai švarūs, neretai turi sveikatos problemų, todėl tikimybė užsikrėsti egzistuoja... “, - sako policijos pareigūnas Ramūnas Matonis.
Jam pačiam yra tekę į teismus lydėti teisiamuosius, sergančius užkrečiamomis ligomis: tuberkulioze, AIDS, hepatitais...
Medikus nustebino pareigūno sveikatos kortelė
„Profesinės ligos gali būti susijusios su tarnyba - darbu naktį ir pamaininiu darbu, šaunamojo ginklo panaudojimu, todėl didesni sveikatos reikalavimai keliami ir dažniau tikrinama sveikata tų pareigūnų, kurie pagal pareigybių aprašymus patruliuoja, saugo asmenis, vykdo mobiliąsias palydas, konvojuoja“, - pasakoja policijos pareigūnas Ramūnas Matonis.

Lydėdavo užsikrėtusius asmenis
Kadaise televizijos šokių projekte išgarsėjęs policijos komisaras ne kartą girdėjo klausimą, kodėl pasirinko nelengvą policininko darbą, kur tyko daugybė išbandymų, kur tenka susidurti su ne pačiais maloniausiais žmonėmis.
„Tai greičiau buvo atsitiktinis sprendimas. Mane visuomet žavėjo profesijos, kurios susijusios su galimybe sportuoti, todėl neatsitiktinai svarsčiau, ką rinktis - policiją ar kariuomenę. Pasirinkau policiją, nes ši profesija man pasirodė reikšmingesnė, joje yra daugiau galimybių atsiskleisti. Mane labiausiai žavi tai, kad čia nėra monotonijos. Darbe niekuomet netrūksta ypatingų įvykių, adrenalino, todėl nuobodžiauti čia tikrai nėra kada“, - apie profesijos žavesį pasakoja R.Matonis.
„Man asmeniškai daugiau nei ketverius metus yra tekę dirbti konvojavimo padalinyje, tekdavo į teismus lydėti teisiamuosius, sergančius įvairiomis ligomis: tuberkuliozė, AIDS, hepatitai ir taip toliau.
Tai nėra labai malonu, tačiau supranti, kad vykdai pareigas ir į tai paprasčiausiai nebekreipi dėmesio. Tik stengiesi naudotis pirštinėmis, turėti mažiau kontaktų su teisiamuoju, ir tiek, - sako pašnekovas ir čia pat priduria, - pareigūnai dirba areštinėse, lankosi įkalinimo įstaigose, kuriose sąlygos, švelniai tariant, yra prastokos. Tačiau džiugu, kad tam skiriama vis daugiau dėmesio, patruliai aprūpinami vienkartinėmis pirštinėmis, kitomis būtinomis priemonėmis, todėl rizika užsikrėsti mažėja.
Vieša paslaptis, kad prieš penkiolika dvidešimt metų į tai niekas nekreipė dėmesio.“
 

Ypatingas dėmesys sportui
Sveikatos priežiūros tarnybos prie Vidaus reikalų ministerijos duomenimis, 2013 metais 142 pareigūnai buvo pripažinti netinkamais tęsti tarnybą esamose pareigose. Remiantis atliktais tyrimais, dažniausiai pasitaikančios pareigūnų sveikatos problemos - susijusios su kraujotakos sistemos, jungiamojo audinio ir raumenų ligomis, endokrininėmis priežastimis.
Pareigūnų iki keturiasdešimt metų sveikata profilaktiškai tikrinama vieną kartą per trejus metus, vyresnių nei keturiasdešimt metų – kas dvejus.
„Profesinės ligos gali būti susijusios su tarnyba - darbu naktį ir pamaininiu darbu, šaunamojo ginklo panaudojimu, todėl didesni sveikatos reikalavimai keliami ir dažniau tikrinama sveikata tų pareigūnų, kurie pagal pareigybių aprašymus patruliuoja, saugo asmenis, vykdo mobiliąsias palydas, konvojuoja, taip pat pareigūnų, atliekančių objektų patikrą, kurios tikslas – aptikti, nustatyti ir neutralizuoti ginklus ar šaudmenis, sprogstamąsias medžiagas, užtaisus“, - priežastis vardija R.Matonis.
Pareigūno džiaugsmui, jam rimtų sveikatos problemų kol kas pavyksta išvengti. Fizinę formą padeda palaikyti sportas.
„Šiemet apsilankęs poliklinikoje net sulaukiau nustebusių gydytojų klausimų, kodėl mano sveikatos kortelė praktiškai tuščia. (Šypsosi.) Apskritai sportui policijoje skiriamas ypatingas dėmesys, vyksta daugybė čempionatų, didelė dalis pareigūnų sportuoja, kai kurie net profesionaliai“, - sako porą kartų per savaitę sportuojantis R.Matonis.
 
Kreipiasi į psichologus
R.Matonis pasidžiaugia, kad šiuo metu sistemoje yra dvidešimt penki psichologai, kurių pagalba labai naudinga ir svarbi.
„Man asmeniškai neteko, tačiau vis daugiau pareigūnų kreipiasi į psichologus įvairiais klausimais. Jeigu anksčiau tai būdavo laikoma gėdingu reiškiniu, pamažu požiūris keičiasi“, - sako jis.
Vis dėlto ranka pasiekiama psichologinė pagalba visuomenės neapsaugo nuo girtų ir prie vairo sėdusių policininkų.
„Tikrai nėra taip, kad policininkai kuo nors išsiskirtų iš kitų visuomenės grupių. Nors akademinė bendruomenė pareigūnus, medikus, mokytojus ir menininkus priskiria prie labiausiai patiriančių stresą, tačiau matome, kad alkoholizmo problema egzistuoja mūsų visuomenėje. O policininkai yra tos pačios visuomenės dalis, jie juk nenukrenta iš kosmoso. Tarp 12 tūkstančių darbuotojų pasitaiko ir tokių atvejų, tačiau pastaruoju metu tam skiriamas dėmesys ir kontrolė tokią riziką sumažina iki minimumo“, - patikina R.Matonis.


Komentaras 
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų darbo medicinos gydytoja Teresė Genovaitė Bagdonienė:
- Policininkai, karininkai, tardytojai, prokurorai dėl ligų, susijusių su tarnyba, yra draudžiami iš valstybės biudžeto. Vidaus reikalų ministerijos Centrinė medicinos ekspertizės komisija nustato, ar pareigūno liga susijusi su tarnyba, ar nesusijusi.

Pareigūnai dirba padidėjusios rizikos sąlygomis ir kiekvieną dieną patiria milžinišką stresą.
Pavyzdžiui, atsimenu vieną atvejį – prieš kelerius metus į mane kreipėsi policininkas, maždaug penkiasdešimties metų amžiaus, sakydamas: kai tik pradedu dirbti, patiriu įtampą – iš karto pakyla kraujo spaudimas, nes mūsų toks sunkus darbas, iš mūsų tiek daug reikalaujama, dažnai reikia lavonus traukti - aš nebegaliu toliau dirbti.
Pareigūnai dažniausiai susiduria su nervų sistemos, širdies ir kraujagyslių ligomis, dėl patiriamo streso atsiranda piktnaudžiavimo alkoholiu problemų.
 
Mini interviu
 Apie bene didžiausią policininkų bėdą – alkoholizmą - kalbamės su Lietuvos policijos kapelionu kunigu Algirdu Toliatu:
 

- Jūs, kaip kunigas, tikriausiai esate išklausęs tūkstančius tikinčiųjų išpažinčių. Sakykite, ar yra buvę atvejų, kai išpažinties metu policininkas pripažįsta turintis alkoholizmo problemą?
- Iš tikrųjų esu išklausęs tūkstančius išpažinčių. Policininkų - tikrai ne. Kadangi visos jėgos struktūros į bažnyčią žiūri pakankamai atsargiai, kaip į tokią instituciją, kuri galbūt labiau tinka silpnesniems. Nors, manyčiau, toks požiūris nėra teisingas. Bet aš turbūt turiu daugiau pažįstamų kunigų negu policininkų, kurie turi alkoholizmo problemą. Vieni pripažįsta, kiti – ne.

- Vis dažniau pasigirsta: girtas policininkas sėdo prie automobilio vairo ir užmušė žmogų... Kaip išgėrinėjančius policininkus suimti į griežtas rankas?
- Kiek aš matau dirbdamas su skirtingomis institucijomis, policija daugiausiai dirba šiuo klausimu – kovoja prieš alkoholizmą. Ir, jeigu žiūrėtume procentaliai, daugiau į avarijas papuola kitų profesijų atstovai – tiesiog apie tai mažiau kalbama. Man patys policininkai guodžiasi: sako, dešimt metų dirbau ne prie vieno projekto, kažkas kažkur padarė avariją ir mes, visi policininkai, esame blogi.
Žinoma, apmaudu dėl sukeliamų avarijų, tačiau, žinote, kada policijoje visiškai nebeliks šių problemų, – kuomet išnyks pati visuomenė, nes policija atspindi mūsų visuomenės dalį. 

- Atvirumo akimirkomis pareigūnai neklausia patarimo, kaip elgtis, jeigu alkoholiu piktnaudžiauja jų kolega?
Porą kartų yra klausinėję. Bet paprastai tai - problema, apie kurią kalbėti yra gėda.
Manyčiau, didžiausia neteisybė, kurią mes galime padaryti – tai badyti pirštais ir sakyti: policininkas toks ir anoks. Tokiu būdu dar labiau stumi policijos bendruomenę užsidaryti savo kiaute ir nespręsti šitos problemos.

- Ne vienerius metus vykdomos įvairios prevencinės programos, priklausomybę turintiems žmonėms siūloma psichologinė pagalba. Kas policininkus verčia toliau kilnoti taurelę?
- Jeigu dešimt metų dirbi su žudikais, nuolat tame maliesi ir maliesi – tai palieka tavyje pėdsaką ir keičia tavo psichiką.
Kaip žmonėms padėti atsipalaiduoti kitaip, negu vartojant alkoholį – tam turėtume skirti daugiausiai dėmesio.
Pats generalinis sako: reikia užbėgti įvykiams už akių. Gerai - jeigu pareigūnas turi priklausomybės problemų, sudarykime jam sąlygas gydytis, keistis, kalbėti – yra psichologai, yra įvairiausių pagalbos būdų. Iš tikrųjų policija nusiteikusi padėti darbuotojams. 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris