Martynas Laukaitis: „Noriu dirbti Lietuvoje. O tu?“

Evelina Machova
2018-01-15
„Apie mediciną pradėjau galvoti būdamas devintokas. Mano mama - šeimos gydytoja, jaunesnis brolis – medikas, tiesa, šiuo metu dirba Vokietijoje. Seserį, irgi gydytoją, stengiuosi įkalbėti, kad neišvyktų. O aš noriu dirbti čia“, - sako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Rezidentų tarybos narys kraujagyslių chirurgijos rezidentas Martynas Laukaitis. 
Martynas Laukaitis: „Noriu dirbti Lietuvoje. O tu?“
„Daug jaunų gydytojų niurzga, nepatenkinti, bet nieko nedaro. Todėl siūlau visų pirma pradėti nuo savęs: pasižiūrėkime, kaip vienoje ar kitoje situacijoje patys jaustumėmės būdami pacientais, ir išdrįskime kalbėtis ir bandykime keisti. Lengva nebus, bet galėsime dirbti savo šalyje“, - sako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Rezidentų tarybos narys kraujagyslių chirurgijos rezidentas Martynas Laukaitis.


Minėjai, kad apie mediciną svajojai jau mokyklos suole. Labai skiriasi gydytojo darbo įsivaizdavimas nuo realybės?
- Mediko darbą įsivaizdavau tokį, kokį jį matydavau kino filmuose ar serialuose. Nieko nežinojau apie darbo specifiką, gal šiek tiek apie šeimos gydytojo darbą. Nemaniau, kad tai - fiziškai ir emociškai sunkus darbas, kad jis vargina. Žinojau, jog kasdien teks būti atsakingam, bet nežinojau, kad galiu perdegti. Nemaniau, jog tapęs gydytoju rezidentu pirmus metus atliksiu pasiuntinuko vaidmenį, pildysiu begales dokumentų, kas yra ne pagrindinis gydytojų darbas.


- Gydytojai rezidentai dažnai užsimena apie tą „pasiuntinukų“ vaidmenį pirmaisiais darbo metais. Bet turbūt ir kitose šalyse daugelis jaunųjų gydytojų to neišvengia?
- Vargu ar rastume bent vieną šalį, kur viskas idealu. Vokietijoje irgi vyko streikai, kol gydytojai rezidentai išsikovojo savo vietą. Mes gi galėtume nebedaryti jų klaidų. Problema ta, kad nevertiname gydytojo rezidento darbo ir ką iš tikrųjų jis gali padaryti. Mes, rezidentai, nesikratome atsakomybės nors kartais iš mūsų reikalaujama daug, galbūt kartais ir per daug. Bet suprantame, kad galime daugiau, ir žinome, kad mūsų darbas nėra tik štampukų ar parašų rinkimas. Ne tam šešerius metus mokėmės. Mes turime būti gydytojai.

- Ar tai jaunuosius gydytojus labiausiai ir pykdo dabartinėje sveikatos sistemoje?
- Nepasakyčiau, kad pikta. Yra žmonės, kurie šią sistemą ilgai kūrė ir šiandien yra tarsi „įjungę“ gynybinius mechanizmus. Nesakau, kad jie daro ką nors blogai, tik gal ne viskas pasiteisino. Kaip rezidentų atstovas manau, kad mūsų pajamos, kurios yra padalintos į atlyginimą ir stipendiją, turėtų būti sujungtos ir taptų draudžiamosiomis. Darbo užmokesti turėtų didėti, nes pastarąjį dešimtmetį, nuo tos dienos, kai atsirado, jis nebuvo didinamas. Tačiau kitas ypač svarbus klausimas - gydytojų paruošimo gerinimas. Nes jis netolygus, skiriasi vertinant atskiras specialybes. Man, tarkim, pasisekė, jog pasirinkęs kraujagyslių chirurgiją turiu gerus mokytojus, rezidentūros studijų programa šauni. Tačiau taip yra ne visur, todėl ir gydytojų paruošimas skirtingas.

- Vis dėlto užsienio gydymo įstaigos, klinikos mielai darbui priima medikus iš Lietuvos. Vadinasi, paruošimas yra geras...

- Esame gabūs. Nemanau, kad užsienio ligoninės daro išskirtinį prioritetą gydytojams iš Lietuvos. Ima visus, nes laukia pigesnių gydytojų. Mes gi išlaidaujame, paruošiame gydytojus ir po to juos išsiunčiame dirbti svetur.

- Kiek valstybei kainuoja gydytojo paruošimas?
- Tiksliai negaliu pasakyti, bet kai stojau, buvo apie septyniasdešimt tūkstančių litų, be rezidentūros, kuri sudaro dar tiek pat. Vieno gydytojo paruošimas kainuoja kelias dešimtis tūkstančių eurų. Problema ta, kad Lietuvoje neturime jokios gydytojų poreikio apskaitos. Universitetai pasako, kiek studentų gali priimti, tiek ir studijuoja. Bet niekas neskaičiuoja, kiek per artimiausią dešimtmetį reikės, pavyzdžiui, kardiologų ar kitos specialybės medikų. Todėl natūralu, kad jei vienais metais chirurgiją baigia dvidešimt chirurgų, ne visi ras darbo Lietuvoje ir teks emigruoti. Todėl ir keliame klausimą, kad gal jau laikas pradėti taupyti ir skaičiuoti medikų poreikį, pagal tai reguliuoti studentų srautus. Taip pat siūlome atsisakyti ir mokamos rezidentūros. Tai - keistas dalykas. Baigęs medicinos studijas tampi gydytoju rezidentu, ir moki pinigus už tai, kad galėtum dirbti ligoninėje. Visiškas absurdas!

- Pokalbio pradžioje užsiminei, jog brolį bandai prikalbinti grįžti atgal į Lietuvą, nuo emigracijos nori atkalbėti ir seserį. Kaip manai, kuo jaunimą vilioja darbas užsienyje?
- Turbūt viena pagrindinių motyvavimo priemonių - pinigai. Ar svetur geriau? Nežinau. Manau, jog abu pasirinkimai turi ir pliusų, ir minusų. Nežinau, ar gyvendami svetur kolegos jaučiasi emociškai laimingesni. O tiems, kurie norėtų grįžti, galiu pasakyti, jog Lietuvoje situacija pokyčių atžvilgiu - puiki. Daug jaunų gydytojų niurzga, nepatenkinti, bet nieko nedaro. Todėl siūlau visų pirma pradėti nuo savęs: pasižiūrėkime, kaip vienoje ar kitoje situacijoje patys jaustumėmės būdami pacientais, ir išdrįskime kalbėtis ir bandykime keisti. Lengva nebus, bet galėsime dirbti savo šalyje.



Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris