Lozoriaus viltis prisikelti primena ir skulptoriaus gyvenimą

Violeta Bučiūtė
2016-06-03
„Mūzų šventė“ Nacionaliniame dramos teatre, „Šaulys“ Šiaulių Saulės laikrodžio aikštėje, paminklas Sausio 13-osios aukoms Antakalnio kapinėse „Pieta“, atkurtos Vilniaus arkikatedros frontono skulptūros. Įžymiųjų prieš ketverius metus anapilin išėjusio Nacionalinės premijos laureato Stanislovo Kuzmos darbų sąrašą papildo šiandien, penktadienį, Santariškių klinikų kiemelyje atidengiama skulptūra „Lozoriau, kelkis“.
Lozoriaus viltis prisikelti primena ir skulptoriaus gyvenimą
Šviesaus atiminimo skulptorių Stanislovą Kuzmą, sirgusį širdies liga, Santariškių medikai ne vieną sykį kėlė naujam gyvenimui. Todėl penktadienį atidengiamo monumento „Lozoriau, kelkis“ tematika - scena, aprašyta Biblijoje, kai Jėzus prikelia mirusį Lozorių, - primena paties menininko gyvenimą.

Dedikacija medikams
Naujasis skulptoriaus S.Kuzmos kūrinys – gydytojo pašaukimui dedikuota skulptūrų kompozicija. Menininko likimas susiklostė taip, kad įžengęs į ketvirtą dešimtį jis susirgo sunkia širdies liga, kuri skulptorių, jo šeimą ir gydytojus susaistė kelis dešimtmečius trukusia bičiulyste. Ši draugystė tęsėsi iki pat skulptoriaus mirties.
 Būtent 2012-aisiais, iškart po S.Kuzmos mirties, ir gimė idėja pastatyti monumentą.

Santariškių klinikų Širdies chirurgijos centro buvusių vadovų prof. Algimanto Marcinkevičiaus, po to prof. Vytauto Jono Sirvydžio sekretorė Marija Virketienė prisimena gavusi tuometinių Santariškių klinikų vadovų prof. Aleksandro Laucevičiaus ir dr. Vaclovo Jurkuvėno prašymą pasidomėti, gal yra likusi nepastatyta bent viena S.Kuzmos skulptūra, kurią būtų galima dedikuoti ligoninei. Susisiekus su skulptoriaus našle, paaiškėjo, kad yra ne tik skulptūros maketas, bet ir paties menininko palikta šio kūrinio dedikacija Santariškių klinikoms bei medikams.
 
Atgimusi idėja
Pasirodo, skulptūrinės kompozicijos medinis 40 centimetrų aukščio maketas buvo sukurtas jau 1989-aisias.

Šiam kūriniui prieš daugiau nei ketvirtį amžiaus menininką įkvėpė medicinos profesorius Algimantas Marcinkevičius. Skulptoriaus žmona atsimena, kad profesorius tuomet kreipėsi į S.Kuzmą sakydamas: „Jūs sukuriate tikrus meno kūrinius aikštėse, o mes pagydę ligonį nejaučiame jokio apčiuopiamo dvasinio rezultato. Ar negalėtumėte ko nors sukurti ir mums, medikams?“
 
Tuomet S.Kuzma per kelis mėnesius Santariškių administracijai atnešė skulptūros maketą ir iškart buvo nutarta, kad ją reikia statyti, tačiau numatytoje vietoje vėliau buvo suplanuota koplyčia, tad idėja buvo užmiršta ir iš naujo atgimė prieš ketverius metus.
 
Vieningam tikslui susitelkė VšĮ Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų administracija, Stanislovo Kuzmos šeima bei Labdaros ir paramos fondas „VU profesoriaus Algimanto Marcinkevičiaus mokinių klubas“, geros valios žmonės, organizacijos, įmonės, valdžios atstovai, meno mecenatai. Daliai darbų finansuoti buvo sėkmingai parašytas projektas Lietuvos kultūros tarybai. Per beveik ketverius metus skulptūrų kompozicijai pastatyti buvo surinkta kiek daugiau nei 200 tūkst. eurų.
 
Tikėjo Aukščiausia jėga
„Kadangi vyras sunkiai sirgo, jam buvo reikalinga nuolatinė gydytojų priežiūra. Iš pradžių Stanislovo santykiai su gydytojais buvo oficialūs, bet metams bėgant jų kalbos ėmė krypti apie gyvenimą, meną, kultūrą, filosofiją ar šeimą“, - pasakojo skulptoriaus našlė Lida Kuzmienė.
 
Pasak jos, aštuntame dešimtmetyje prof. A.Marcinkevičiaus jos vyrui atlikta širdies operacija (pakeisti du širdies vožtuvai), kurios asistentu buvo prof. V.J.Sirvydis, tuo metu buvo unikali. Menininko gyvybę ji palaikė dar trisdešimt metų. 
„Vyras buvo įsitikinęs, kad norėdamas gyventi, ligonis ir gydytojai turi kooperuotis prieš ligą ir tikėti Aukščiausia jėga – sėkme, kuri žmogų vienaip ar kitaip lydi“, - prisiminimais dalijosi L.Kuzmienė.
 
Skulptoriaus našlės teigimu, jam atrodė, kad gydytojai – tarsi dievai, gebantys prikelti žmogų, o jų darbą globoja angelas. Todėl monumento „Lozoriau, kelkis“ tematika ir buvo perkelta į sakralinį lygmenį. Tai scena, aprašyta Biblijoje, kai Jėzus prikelia mirusį Lozorių, primenanti paties menininko gyvenimą.
 
Bičiulystė, nepaisanti etikos

„Stanislovas daug laiko praleisdavo ligoninėje, po vožtuvų keitimo operacijos jį teko daug kartų pakartotinai gydyti, todėl mes

tapome labai geri draugai. Pagal etiką gydytojas su ligoniu neturėtų šitaip susibičiuliauti, bet likimas taip sudėliojo, kad mūsų keliai nesiskyrė iki pat jo mirties“, - sakė širdies chirurgas, habilituotas biomedicinos mokslų daktaras, akademikas, profesorius emeritas Vytautas Jonas Sirvydis.
 
Profesorius prisimena, jog jam su žmona būdavo labai malonu, kai S.Kuzmos šeima sutikdavo kartu praleisti atostogas Sirvydžių sodyboje. Akademikas su šypsena prisimena, kad menininkas buvo kone kiekvienos diskusijos užmanytojas. Pasak akademiko V.J.Sirvydžio, skulptorius buvo ištikimas šeimai, didelis Lietuvos patriotas, istorijos žinovas, mėgo kalbėti apie filosofines aukštumas, sovietiniais laikais bažnyčioms kūrė šventųjų skulptūras, domėjosi religija. Jis buvo drąsus, ideologijai nepataikavęs, žmogus.
 
„Po kiekvieno sveikatos pablogėjimo per tris dešimtmečius Stanislovas sukurdavo vis naują didingą kūrinį. Neabejoju, kad naujausia Nacionalinės premijos laureato skulptūra padės ligoniams sustiprinta dvasia žengti į Santariškių klinikas ir tai prisidės prie jų gydymo sėkmės“, - pridūrė širdies chirurgas prof. V.J.Sirvydis.
 
Tėvo darbus užbaigė sūnus
„Didžiausia sėkmė, kad skulptoriaus gyvenimas yra pratęstas po jo mirties. Tai - didžiausias įvertinimas jam ir medikų darbui“, - įsitikinusi L.Kuzmienė.

 
Jos teigimu, viena didžiausių atsakomybių atiteko sūnui, taip pat skulptoriui Algirdui Kuzmai. Tėvo sukurtą trimatės kompozicijos maketą jis pasiryžo paversti tikra skulptūra. „Stasys labai pasitikėjo Algiu dėl to, kad paskutinius dešimt metų, susilpnėjus sveikatai, fizinius darbus daugiausiai atlikdavo sūnus“, - sakė menininko našlė.
 
„Imtis tėvo darbų man nebuvo naujiena. Prie jų formos buvau pripratęs. Skirtumas tik, kad anksčiau šalia būdavo autorius. Kai pradėjau dirbti prie skulptūros „Lozoriau, kelkis“, tėvas o jau buvo iškeliavęs anapilin, tad visuomet su juo bendraudavau mintimis ir į visus jam užduotus klausimus laukdavau atsakymo“, - atviravo A.Kuzma.
 
Skulptūros realizavimas truko trejus metus. Prie techninių monumento darbų prisidėjo ne tik S. Kuzmos sūnus, bet ir architektas Rolandas Palekas, prie akmens darbų talkino akmenskaldis Viktoras Solominas, žmonės Kaune iš bronzos liejo detales.
 
Visus darbus atlikome tradicinėmis priemonėmis, nenaudodami kompiuterizuotų priemonių būtent tam, kad formos būtų tikros. Ypatingiausias dalykas skulptūroje – kompozicinė schema. Ji žiūrovą įsuka lyg sūkurys. Trys figūros tarsi persipina viena su kita, vyrauja dinamika bei dramatizmas“, - skulptūros išskirtinumą pristatė S.Kuzmos sūnus Algirdas.
 
Stanislovo Kuzmos mintys
„Žinau, kad negalima amžinai būti – reikia leisti kitiems pasireikšti. Nejaučiu mirties baimės. Manau, jog reikia gyventi taip, kad nebijotum iškeliauti. Tiesiog reikia subręsti mirčiai, tada gyvenimo likutis taps labai prasmingas.“
„Aš dažnai pajuntu, kad žmonių susitelkimas ir man suteikia jėgų. Kyla tokia adrenalino audra, kad nė pats nepajuntu, kaip viską padarau.“
 
„Pati svarbiausia mano mūza – žmona, su kuria mes draugaujame nuo aštuntos klasės. Pačiais sunkiausiais momentais ji buvo ir tebėra su manimi. Ji visada buvo pati tikriausia mūza.“
„Užtenka ir to gyvenimo, kurį turėjau. Aš – negodus gyventi.“
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris