LOPL: keli ar keliolika metų, priklauso nuo paciento

Saulė Norvilaitė
2016-11-18
Vilnietis Stanislovas Ladukas (86 m.) jau šešiolika metų gyvena sirgdamas lėtine obstrukcine plaučių liga (LOPL). „Šiuo metu, galima sakyti, lūkuriuoju, nes paūmėjimas įprastai būna prieš Naujuosius metus“, – sako pacientas.
LOPL: keli ar keliolika metų, priklauso nuo paciento
Dažniausiai (80 proc. ligos atvejų) LOPL sukelia rūkymas. Todėl norint sėkmingai kontroliuoti ligą šio žalingo įpročio būtina atsikratyti.

Kai plaučiuose stinga oro
„LOPL diagnozė sutapo su širdies problemomis, buvo kraujagyslių susiaurėjimas, o po to labai greitai prasidėjo plaučių problema. Kadangi gyvenau kalnuotoje Antakalnio gatvėje, įkalnę jausdavau kaip gulsčiukas – lipant į kalniuką man pradėdavo trūkti oro. Anksčiau į penktą aukštą kas antrą laiptelį užlipdavau, o dabar trečiame aukšte tenka sustoti“, – pasakojo Stanislovas.
 
Vilnietis patiria ligos potvynių ir atoslūgių – ypač sunkus metas sveikatai yra pavasaris ir ruduo, kai vyrui prireikia medikų pagalbos. Didelio diskomforto, kai nėra paūmėjimo, pacientas nejaučia. Svarbiausia ryte gerai išsikosėti. Kad būtų lengviau tai padaryti, Stanislovas kasryt daro mankštą. Tuomet vyrui atrodo, kad oras ima plūsti į plaučius ir savijauta pagerėja.
 

„Būklei paaštrėjus krūtinė tampa sunkesnė, užspausta, atsigulus naktį jaučiasi karkalai, plaučių švilpimas. Turiu inhaliatorius, kuriuos naudoju kasdien po kelis kartus. Be abejo, nuolat vartoju daug skysčių. Kai vaistai ir žolelių arbatos nebepadeda, tenka kreiptis į gydytoją, kuri liepia nedelsiant atvykti – viskas baigiasi antibiotikais. Taip nutinka vieną du kartus per metus“, – apie gydymosi rutiną kalbėjo S.Ladukas.

 
Vyras prisipažįsta esąs išties jautrus – kai tik nerimauja ar jaučia įtampą, jam ima trūkti oro, o kai gera nuotaika, sekasi mėgstamas fizinis darbas, tada ir sveikata gera.
 
Ligos kaltininkas – cigaretės

Rūkymas - pagrindinė vyro ligos priežastis. Stanislovas prisipažino rūkęs daugiau nei trisdešimt metų. Kaip bebūtų, S.Ladukui pavyko atsikratyti šio įpročio dar likus daugiau nei dešimtmečiui iki LOPL diagnozavimo. „Anuomet turėjau įdomią gydytoją, kuri man pasakė, kad reikėtų pagalvoti apie metimą, nes girdėdavo karkalus plaučiuose ir perspėjo, kad rūkymas vėliau gali atsiliepti sveikatai. Ji primygtinai nereikalavo, bet mane taip paveikė jos abejingumas, kad susimąsčiau, jog šitas malonumas nevertas tęsti, nors tai padaryti buvo nepaprastai sunku. Rimtiems rūkaliams reikia pasiutiškai daug valios.
 
Plaučiai nuo nikotino gal ir apsivalė, bet pasekmės liko“, – prisipažino pacientas. Save lygindamas su kitais bendraamžiais vilnietis įsitikinęs, kad gali fizinio darbo padaryti ne mažiau, bet jo būklę itin lemia nuotaika bei orų permainos. Kadangi peršalimas gali sukelti paūmėjimą, Stanislovas vėsiomis vėjuotomis dienomis stengiasi prisidengti burną, kad neįkvėptų šalto oro.  

 
Interviu
Santariškių klinikų Pulmonologijos ir alergologijos centro vadovas prof. dr. Edvardas Danila:


- Ar susiduriate su LOPL diagnostikos sunkumais?
- Ši liga dažniausiai diagnozuojama įsisenėjusi. Dauguma žmonių, ypač rūkančių, nekreipia dėmesio į pirmuosius simptomus, tokius kaip lėtinis kosulys, skrepliavimas ir prisitaiko prie atsirandančio dusulio bei fizinio krūvio pajėgumo sumažėjimo.
 
Jie nesiskundžia ir nėra tiriami dėl lėtinės obstrukcinės plaučių ligos. Su peršalimo ligomis neįmanoma supainioti, nes pastarosioms būdinga staigi pradžia, sloga, temperatūra, kosulys, galintis trukti iki dviejų mėnesių, o skrepliavimas nėra nuolatinis. Jeigu gydytojas įtaria, šią ligą dažniausiai diagnozuoja nesunkiai.
 
Būtinas plaučių funkcijos tyrimas, kad galėtume patvirtinti vieną būdingiausių šios ligos požymių – kvėpavimo takų (bronchų) obstrukciją. Pirmasis įtarimas turėtų kilti rūkančiam žmogui, jeigu jis rūko bent kelerius metus. Jeigu žmogus dirba plaučiams žalingoje aplinkoje, pavyzdžiui, medienos, baldų, tekstilės pramonėje, jis taip pat yra rizikos grupėje.
 
Ilgainiui atsiranda kiti LOPL požymiai – švokštimas arba fizinio krūvio netoleravimas, kai žmogus ima dusti anksčiau įprasto fizinio aktyvumo metu. Labai retais atvejais pasitaiko įgimta ligos forma, galinti pasireikšti nerūkantiems, maždaug keturiasdešimties metų amžiaus asmenims, dėl vieno fermento trūkumo (alfa 1 antitripsino) – tai emfizema.
 

- Kaip gydomi LOPL sergantys pacientai?
- Gydymas yra nemedikamentinis ir medikamentinis. Pirmojo gydymo pagrindą sudaro rizikos veiksnių išvengimas – labai svarbu mesti rūkyti, fizinis aktyvumas, grūdinimasis, skiepijimasis nuo gripo, o kai būklė išties sunki – yra kvėpavimo nepakankamumas – deguonies terapija.
 
Šios terapijos metu naudojami deguonies koncetratoriai, iš oro sukoncentruojantys didesnį deguonies kiekį nei įprastai įkvepiama, ir žmogus nuolat kvėpuoja pro nosies kaniules. Medikamentinio gydymo pagrindas – bronchus plečiantys vaistai, dauguma atvejų naudojami įkvepiamos formos pavidalu.
 
Kita vaistų grupė – mažinantys uždegimą. Jie skiriami daliai ligonių, tai priklauso nuo indikacijų. Stanislovas vienas iš nedaugelio žmonių, kuris paklausė gydytojų rekomendacijų ir metė rūkyti, o tai vienas svarbiausių veiksnių, sulėtinantis LOPL progresavimą ir komplikacijų atsiradimą bei didinantis gydymo veiksmingumą.
 
- LOPL gydymui dažnai taikoma plaučių transplantacija?

- Deja, transplantacijai dauguma šių ligonių jau yra per seni, nes dažniausiai serga vyresnio amžiaus asmenys. Be to, ilgainiui LOPL lemia kitų organų pažeidimą. Plaučiai nebeatlieka funkcijos, organizme ima trūkti deguonies, todėl žmogus, ypač pirmaisiais metais, kol nežino sergąs, riboja fizinį aktyvumą.
 
Dėl fizinio aktyvumo ribojimo, deguonies trūkumo pradeda nykti raumenys, jiems nykstant ima retėti kaulai – osteoporozė. Kiti veiksniai – deguonies stoka tiesiogiai ir netiesiogiai pažeidžia kraujagysles, širdį, smegenis. Transplantacijai jau per vėlu, nes vieno organo išgelbėjimas neišgelbėja kitų. Jeigu pacientas nėra tokio senyvo amžiaus, transplantacija įmanoma, bet vienas svarbiausių veiksnių – žmogaus supratimas ir bendradarbiavimas.
 
Tai pasireiškia metimu rūkyti, nes tokiu būdu pristabdomas ligos progresavimas. Kokie resursai transplantacijai turėtų būti panaudoti žmogui, kuris pats nenori gydytis? Turime transplantacijos indikacijas, kontraindikacijas. Visgi, tokią operaciją vertėtų daryti, kai žmogus ima sveikai gyventi. Su liūdesiu galiu pasakyti, kad tik nedidelė dalis pacientų, net ir patekusių pas mus į ligoninę, meta rūkyti, nors žino, kad liga nuo to atsirado ir progresuoja, mažina gydymo veiksmingumą.
 
- Kiek ilgai pacientai gali išgyventi su tokia diagnoze?
- Mirtingumas yra labai didelis. LOPL – trečia dažniausia mirties priežastis pasaulyje. Viskas priklauso nuo to, kokios stadijos liga buvo diagnozuota. Jeigu žmogus tvarkingai gydosi, meta rūkyti, jis gali gyventi labai ilgai ir jo gyvenimas gali būti santykinai neblogas.
 
Kai liga diagnozuojama vėlai, pažeisti kiti organai ir pacientas nevykdo gydytojų nurodymų – situacija sudėtinga. Disciplinuotas žmogus laikosi nurodymų, judėdamas išlaiko skeleto ir kvėpavimo raumenis, jam mažėja depresija, kaulų retėjimo rizika, gerėja fizinio krūvio tolerancija. Ligos eiga labiau priklauso nuo paties žmogaus.
 
Vieniems tai kelerių metų klausimas, kitiems – keliolikos. Šiam pacientui liga diagnozuota pakankamai anksti. Tačiau svarbiausia tai, kad jis laikosi gydytojų nurodymų – vartoja vaistus, kai reikia atvykti kontrolinio vizito pakoreguoti gydymą, jis atvyksta, reikia prižiūrėti ir gydyti gretutines ligas, jis tą daro. 


 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris