Kovai su cistine fibroze atkaklus vaikinas pasitelkė sportą

Žiedūnė Juškytė
2017-10-02
Kai Dovydui Kazlauskui (20 m.) diagnozavo cistinę fibrozę, jam buvo 6-eri. Jo vaikystė nebuvo tokia kaip daugelio – didžiąją laiko dalį jis praleisdavo ligoninėje. „Troškau pabandyti ir sau pačiam įrodyti, kad galiu pasiekti tai, apie ką svajojau. Gal trumpiau, bet norėjau gyventi visavertiškiau“, – apie pokyčius pasakojo Dovydas.
Kovai su cistine fibroze atkaklus vaikinas pasitelkė sportą
„Žmogaus pats turi pasirinkti kelią – būti sužlugdytas ligos ar imti veikti ir bandyti ką nors pakeisti, – pasakoja cistine fibroze sergantis Dovydas. – Mane geriausiai motyvavo, kad reikia gyventi taip, tarsi kiekviena diena būtų paskutinė. Stengiausi sau įrodyti, kad aš galiu, kad esu toks kaip kiti. Labai svarbu palaikymas ir svarbiausia niekada nepasiduoti.“

Liga vijo ligą
Ligoninės palatos, tyrimai, vaistai... Berniuko imunitetas buvo labai silpnas, jis nuolat sirgo. Vaikščioti jam buvo taip sunku, tad teko sėsti į neįgaliojo vežimėlį. Silpni kaulai keldavo daug problemų: greit lūždavo rankos, kojos, išnirdavo kaklo slanksteliai.
Tik sulaukęs 10 metų, Dovydas suvokė, kokia kankinanti jo liga. Dėl fizinių kančių bei patyčių berniukas ilgainiui susirgo depresija.
 
„Man atrodydavo, kad medikai kartais nuleisdavo rankas, bet turiu nepasiduodančią mamą, kuri visuomet traukia į priekį ir padeda“, – pasakojo D.Kazlauskas.
Vaikinas visada svajojo būti atletiškas, tačiau vos tik pradėjus sportuoti, viskas baigdavosi traumomis. „Troškau pabandyti ir sau pačiam įrodyti, kad galiu pasiekti tai, apie ką svajojau. Gal trumpiau, bet norėjau gyventi visavertiškiau, – sakė Dovydas. – Supratau, jei kuo nors neužsiimsiu, mano gyvenimas toks ir liks.“
 

Sportavo pats
Būdamas 17-os vilnietis savarankiškai pradėjo reguliariai sportuoti. Dovydas buvo liesas ir silpnas, tad iš pradžių sunkiai sekėsi atlikti paprasčiausius fizinius pratimus, o pabėgiojus vos keletą minučių, dėl astmos apimdavo dusulys. Didelis užsispyrimas ir atkaklumas davė naudos. Žingsnelis po žingsnelio, jo kūnas stiprėjo.
 
Vaikinas pagalbos neieškojo, sportavo pagal galimybes ir paties susirinktą informaciją. „Pradėjau sportuoti vienas, niekada pas trenerius nėjau, nes abejojau, ar jie sugebės man padėti. Pats pradėjau domėtis, skaityti, bendravau su mitybos specialistais, – pasakojo Dovydas. – Teko gerokai pasistengti ir viską atrasti pačiam – buvo sunku surinkti tiek daug informacijos ir pritaikyti ją būtent sau.“ Vis tik į medikus vaikinui teko kreiptis.
 
Liga ugdo asmenybę
Dėl silpnos širdies ir bendros būklės gydytojai Dovydui patarė nesportuoti, vaikinas ne kartą buvo išvežtas į ligoninę.
„Sportas nebuvo geriausia išeitis gerinti mano sveikatą, nes dėl to turėjau daug problemų – širdis buvo beveik sustojusi, negalėjau pakelti tokio krūvio. Gydytojai patarė imtis mažesnio fizinio krūvio, labiau skirto plaučiams – daryti pratimus, kurie lavintų plaučius, ilgai vaikščioti, – pasakojo D.Kazlauskas. – Anksčiau pradėjęs sportuoti jausdavausi labai blogai, bet pastaruoju metu sportas palaiko mano gyvybę, mano plaučiai pradėjo priimti krūvį, jie kone dvigubai stipresni, negu buvo anksčiau.“
 
Pasak Dovydo, gydytojai dabar ragina jį nesustoti ir toliau sportuoti. „Jie mato, kad tai, ką darau, man padeda“, – pasakojo vaikinas.
Dabar Dovydui yra 20 m., jis studijuoja Kūno kultūrą Lietuvos edukologijos universitete, kiekvieną dieną lankosi treniruoklių salėje ir padeda sportuoti kitiems, motyvuoja nepasiduoti, siekti tikslų. „Būna įvairių ligų, bet dažnai situacija priklauso nuo paties žmogaus. Jis pats turi pasirinkti kelią – būti sužlugdytas ligos ar imti veikti ir bandyti ką nors pakeisti, – sako Dovydas. – Mane geriausiai motyvavo, kad reikia gyventi taip, tarsi kiekviena diena būtų paskutinė. Stengiausi sau įrodyti, kad aš galiu, kad esu toks kaip kiti. Labai svarbu palaikymas ir svarbiausia niekada nepasiduoti.“
 
Dovydas įsitikinęs, ši liga jam atnešė daug kančių, bet kartu išugdė tvirtą asmenybę bei privertė į gyvenimą žiūrėti kitaip. „Pasižiūriu į kitus žmonės ir, atrodo, kad jie dėl tokių paprastų dalykų ar pinigų nervinasi. O man kiekviena diena svarbi, todėl vertinu žmogiškus dalykus, pavyzdžiui, draugystę. Liga iš manęs padarė teisingą žmogų, stengiuosi padėti kitiems, – pasakojo Doyvdas. – Atrodo gyveni, bet kai vieną dieną patenki į ligoninę ir žinai, kad eini mirties slenksčio link, tai pakeičia požiūrį į gyvenimą. Lietuvoje nėra daug žmonių, sergančių šia liga, bet kiekvienais metais dažniausiai bent keli išeina.“

 

Apie ligą
Cistinė fibrozė, tai genetiškai paveldima lėtinė liga, kuri pažeidžia plaučius, kasą, kepenis ir žarnyną. Vienas pagrindinių cistinės fibrozės padarinių yra lėtinis plaučių audinio pažeidimas: nuo paprasčiausio peršalimo ar gripo iš karto kyla komplikacijos – dusulys, nesibaigiantis kosulys.


Specialistų komentarai
Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Cistinės fibrozės centro gydytoja, vaikų ligų skyriaus vedėja, vaikų pulmonologė Violeta Radžiūnienė

- Dovydą gydžiau maždaug nuo tada, kai jam buvo dvylika metų. Dėl ligos jam kasdien reikėjo vartoti daug vaistų. Ilgainiui vaikinas suprato: jei nieko nedarys, taip ir bus visą gyvenimą.

Paauglystėje dažnai atsitinka, jog vaikai pradeda neigti lėtines ligas, ne visada pasako tėvams, jog būklė pablogėjo. Dovydas ėmėsi sporto 17-os ir matome, jog tai jam padeda ne tik fiziškai, bet ir emociškai. Sportas ne tik sustiprino visą Dovydo kūną, bet ir kvėpavimo takus, dėl to jo savijauta daug geresnė, jis ištvermingesnis. Sportas Dovydo ligos neišgydė, tačiau būklę pagerino.
 
Žmonės turi sportuoti ir judėti, tačiau kiekvienas turi žinoti, kaip tai daryti. Fizinis krūvis cistine fibroze sergantiems žmonėms itin naudingas ir reikalingas, bet turi būti pamatuotas, ne per intensyvus. Matome, kad būtent kūno rengyba Dovydui tinka ir atneša jam naudos.
Šiuo metu Lietuvoje cistine fibroze sergančiųjų yra apie 80, o du trečdaliai iš jų – vaikai. Šiuo metu vyriausias šia liga sergantis žmogus Lietuvoje yra 33 metų, beje, sergančiųjų amžius ilgėja.
 
Sporto medicinos gydytojas Kęstutis Linkus:

- Cistinė fibrozė nėra liga, trukdanti užsiimti fizine veikla. Jeigu plaučiai treniruojami, stiprėja ne tik jie, bet ir raumenynas. Kai kuriose situacijose sportuojant gali pritrūkti deguonies, bet raumenynas tam tikrą laiką adaptuojasi dirbti be deguonies. Šia liga sergantis ir sportuojantis žmogus netaps pasaulio čempionų, tačiau gyvenime fizinis pasirengimas jam bus naudingas.  
 
Tokiam žmogui pirmos treniruotės, ypač intensyvesnės, bus labai sunkios, mat organizmas patirs nuolatinį deguonies badą. Po to kūnas adaptuosis ir pripras. Vis dėlto, jei cistine fibroze sergantis žmogus jaučiasi gerai, dar nereiškia, kad jo kūnas nepatiria streso. Jei treniruotės santykinai intensyvios, ilgainiui gali išlįsti ligos ar traumos, gali formuotis lėtinis nuovargis. Fizinio krūvio perkrovos net ir sveikam žmogui kenkia.
Sergant bet kokia lėtine liga, dėl fizinio krūvio rekomenduojama pasitarti su specialistais – kineziterapeutais ar sporto medicinos gydytojais. Sportas sustiprino visą Dovydo organizmą, iš nuotraukų matyti, kad rezultatas yra iš tiesų geras. 


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris