Klimatologė Audronė Galvonaitė: „Orai yra gydytojas diagnostikas“

Deimantė Zailskaitė
2014-08-08
„Jeigu žmogus girdėtų, ką organizmas apie jį šneka, labai nustebtų. Jis tikrai negražiais žodžiais apie jus šneka, kai šitaip save alinate“, - sako klimatologė Audronė Galvonaitė (64), kritikuodama tūlo lietuvio elgesį per karščius.
Klimatologė Audronė Galvonaitė: „Orai yra gydytojas diagnostikas“
Klimatologė Audronė Galvonaitė pataria: jeigu pradedate prakaituoti, išgerkite labai karštos arbatos. Po penkių minučių nustosite, nes organizmas sumažins temperatūros skirtumą tarp išorės ir jūsų organizmo.

- Turbūt neverta džiūgauti, kad į Lietuvą atėjo afrikiniai karščiai?
- Mes gyvename vidutinių platumų klimato juostoje, o dabartinis Lietuvą užplūdęs karštis jau yra tropinis, kaip jūs sakėte, afrikinis. Lietuvoje yra buvusi ir aukštesnė temperatūra: 1994 metais užfiksuota + 37,5 temperatūra, bet laikėsi tik vieną dieną. Tais metais pradėta kalbėti apie karščio bangas – apie naują problemą, atsiradusią su klimato kaita, kai daugiau nei trisdešimties laipsnių temperatūra laikosi ne vieną dieną, o savaitę. 1994 metais tokia temperatūra laikėsi devynias dienas. Mažai trūko, kad būtų paskelbta katastrofinė padėtis, nes toks karštis yra alinantis tiek gyvūnams, tiek augalams, tiek žmonėms. Dabartinis karštis mūsų organizmui irgi yra didžiulis stresas.
 
- Ar mokame teisingai elgtis per karščius? Ką patartumėte?

- Pirmiausiai žmogus turi gerti daug vandens. Jeigu pradedate prakaituoti, geriau išgerkite labai karštos arbatos. Po penkių minučių nustosite prakaituoti, nes organizmas sumažins temperatūros skirtumą tarp išorės ir jūsų organizmo. To mane išmokė Vidurinėje Azijoje, kur karštis siekia iki 40 laipsnių. O būnant Vengrijoje vienoje konferencijoje gydytojai rekomendavo per karščius stebėti savo šlapimą.
Jis turi būti bespalvis ir bekvapis. Jeigu per karščius šlapimas keičia spalvą, reiškia, jūsų organizmas pradeda nuodytis. Jums trūksta vandens.
Kaip dar pasiruošti? Visų pirma, per tokius orus reikėtų keisti gyvenimo būdą.
Manau, kad reikėtų keisti ir darbo laiką, ypač dirbantiems lauke, pavyzdžiui, kelių tiesėjams, statybininkams. Karšto klimato kraštuose yra vadinamoji siesta. Vietiniai gyventojai vidurdienį nedirba – ne taip, kaip pas mus plikomis galvomis ir be jokių galvos apdangalų užsilipę ant namo stogo. Pas mus dabar diena ilga, tad reikia dirbti anksti ryte ir pakankamai po pietų.
 
- Jums neatrodo, kad lietuviai visai nesirūpina savo sveikata?
- Dauguma lietuvių iš tikrųjų nesirūpina savo sveikata. Nežinau, kiek reikės mums pragyventi, kad pagaliau suvoktume, kaip reikia elgtis per karščius.
Dar vienas dalykas: žmonės, būkite atidūs ir pakantūs kitiems. Jeigu matote nukritusį žmogų, nereiškia, kad jis yra girtas. Jį gali elementariai ištikti šilumos smūgis. Buvo atvejis, kai dvylikos metų vaikas aštuonias valandas išgulėjo saulės atokaitoje ir tai niekam nerūpėjo. Gydytojas, važiuodamas troleibusu, atsitiktinai pamatė, iššoko iš troleibuso ir prilėkęs sušuko vienintelį žodį: vandens! Pasirodo, vaikas ėjo iš mokyklos ir jį ištiko vadinamoji dehidratacinė koma. Jis krito ir be sąmonės išgulėjo aštuonias valandas. Gydytojas sakė, dar truputėlį ir to vaiko niekas nebūtų išgelbėjęs. Mūsų abejingumas - didžiulė problema, nes žmonės krenta, miršta, dehidratacinė koma gali ištikti kiekvieną - nuo mažo iki suaugusio.

 
- Ar jau turime duomenų, kiek ilgai Lietuvoje laikysis tokie karščiai?
- Ko gero, bus karštas ir rugpjūtis. Pas mus vidutinė metinė temperatūra – 6, 2, o karščiausio mėnesio – 16, 7. Dabar prie jūros buvo 7 laipsniais aukštesnė temperatūra. Tai yra nepaprastai daug. Ir kaip bebūtų keista, šiais metais iš viso toks jausmas, lyg Lietuva apsivertė aukštyn kojomis, nes prie jūros karščiau nei Rytinėje Lietuvoje, ko neturėtų būti.
 

- Koks oras jums yra geriausias?
- Geriausias oras yra dargana. Visų pirma, organizmas gauna pakankamai drėgmės, mes nesenstame. Kodėl mūsų moterys ilgai išlaiko jaunatviškumą? Todėl, kad pas mus nebuvo didžiulių temperatūrų kontrasto. Pasižiūrėkite, kaip susiraukšlėję šiauriečiai ir pietiečiai – jų veidai tiesiog išvagoti gilių raukšlių. Žinote, koks yra Holivudo gražuolių oras? Kada yra dulksna. Tokiu oru labai gerai valosi organizmas, veido oda. Todėl ir vadinamas Holivudo gražuolių oras. Mūsų organizmui geriausias oras, kai yra apie 70 procentų santykinė drėgmė ir iki 25 laipsnių šilumos. Tada jaučiamės patys žvaliausi ir darbingiausi.
 
- Ar mokslas jau artėja prie to, kada galės pateikti ypač tikslias orų prognozes?
- Niekada nebus tikslių prognozių, nes viskas, kas patenka į atmosferą, vienokiu ar kitokiu būdu iškreipia orų prognozę. Ir nėra tokios galingos technikos, kuri įvertintų gamtos visumą. Geras pavyzdys - 2012 metais buvo prognozuojami vidutiniškai šilti sausis ir vasaris. Ir staiga - didžiuliai šalčiai. Kodėl? O todėl, kad Kamčiatkoje įvyko vulkano išsiveržimas, o Australijoje – šimtmečio dulkių audra. Kas gali numatyti visa tai? Ogi niekas!
 
- Dabar suprantu, kodėl pasirinkote tokią specialybę – jūsų darbas nepaprastai įdomus...
- Tai tikrai yra nepaprastai įdomi profesija. Juokauju, kad neišeisiu iš darbo, kol nesužinosiu, kas yra kamuolinis žaibas. (Šypsosi.) O šiaip laukiate troleibuso, stebėkite debesis ir, pamatysite, patys pradėsite prognozuoti orus. Pirmiausia stebėkite, kokia debesų forma, mintyse pagalvokite, koks gali būti debesų aukštis, ar debesys leidžiasi žemyn ar kyla į viršų, kas su jais vyksta, ar jie keičia spalvą, formą. Pavyzdžiui, matote, kamuolinis debesis virsta priekalu, kurio viršus pradeda tamsėti, jau tada neškite muilą, nes artėja rimtas reikalas. (Šypsosi.)

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Budinti vaistinė


    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Nuo kitų metų ES startuos svarbus sveikatos politikos pokytis – jungtinis sveikatos technologijų vertinimas (STV). Ar tai bu...
    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...

    razinka


    Sveika šeima


    Išmanusis muilas – švarioms linksmybėms

    Kad ir kiek žalos pridarė pandemija, tikėjome, kad šio to ir išmokė: rankų higienos taisykles mintinai galėjo išpyškinti ir suaugęs, ir pradinukas. Pasibaigus pandemijai, geriems įpročiams iškilo grėsmė būti užmirštiems. Laimei, higienos įgūdžių svarbos nepamiršta Lietuvos sveikatos mo...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Dirbtinį intelektą pasitelks vaistams gaminti

    Nuo „Chat GPT“ iki virtualių asistentų – dirbtinis intelektas (DI) tampa itin svarbiu šiuolaikinio žmogaus gyvenimo atributu. Didesnę reikšmę jis įgauna ir medicinoje. Panaudojimo spektras itin platus: DI bus galima pasitelkti tiek atliekant tyrimus ar chirurgines procedūras, tiek ir gaminant vaistus.&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Henrikas Vaitiekūnas Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Ar gudresnis valgo skaniau?
    Henrikas Vaitiekūnas Ar gudresnis valgo skaniau?
    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija

    Naujas numeris