Klausos negalią turintis vaikinas kartais pasijunta svetimas savo šalyje

Nerijus Bliujus
2017-03-06
Vilnietis Karolis nuo pat gimimo susidūrė su klausos problemomis. Nors pačiam vaikinui tai nesukelia didelių nepatogumų, gyventi Lietuvoje turint klausos negalią nėra paprasta.
Klausos negalią turintis vaikinas kartais pasijunta svetimas savo šalyje
Klausos netekimas yra vienas dažniausių sveikatos sutrikimų. Pasaulyje yra daugiau nei 275 milijonų žmonių, kurie turi vidutinio sunkumo ar visišką abiejų ausų kurtumą. 80 proc. kurčių ir neprigirdinčių žmonių gyvena mažų ir vidutinių pajamų šalyse.

Negirdi nuo pat kūdikystės
„Labai mažai girdžiu abejomis ausimis. Taip buvo nuo pat gimimo, todėl nuo mažens turėjau nešioti klausos aparatą. Jis padeda man girdėti tėvus, aplinkinius. Tačiau ne visada norisi klausyti pašalinių garsų. Ypač miegant. Tada jį tiesiog išjungi, nusiimi ir miegi ramiai“, – pasakoja Karolis.
Vaikinas pripažįsta, kad šalia ausies prikabintas aparatas išskirdavo jį iš kitų. O tai vaikystėje nebuvo labai malonu.
 
„Vaikystėje aš ir pats nesuprasdavau, kodėl man reikia nešioti kažkokį aparačiuką, kad viską girdėčiau, o kitiems ne. Jausdavau ir aplinkinių žvilgsnius. Sunku buvo susirasti draugų, kol nepradėjau lankyti  mokyklos, kurioje buvo ir daugiau neprigirdinčiųjų. Joje sutikau daug žmonių, su kuriais dar ir dabar puikiai bendraujame. Apskritai, kurčiųjų bendruomenė yra glaudi. Todėl dabar draugų tikrai netrūksta“, – sako Karolis.
 

Moka kalbėti ir gestais, ir lūpomis
Lankydamas specialią mokyklą, Karolis išmoko bendrauti ne tik gestais, bet ir įprasta kalba. Be to, komunikuoti su kitais padeda ir įvairios išmaniosios technologijos, telefonai.
„Anksčiau žmonės stebėdavosi mano kurtumu. O dabar jau viskas pasikeitė ir Lietuvoje tikrai daug civilizuotų žmonių, kurie nesistebi, jog aš negirdžiu. Ir apskritai vis dažniau pasitaiko atvejų, kai žmogus pradeda su manim bendrauti gestais.
 
O tai jau man būna neįprasta. Aš pats moku tiek gestų, tiek verbalinę kalbą. Tačiau mano verbalinė kalba nėra tokia aiški kaip nuolat ja bendraujančiųjų. Tad jeigu kartais žmonės nesupranta, ką aš sakau, ar nepažįsta gestų, tiesiog į telefoną užrašau kelis žodžius ir parodau“, – teigia Karolis.   
 
Lietuvoje pragyventi nelengva
„Lietuvoje pragyventi turint klausos negalią nėra labai paprasta. Visų pirma dėl to, jog mūsų gaunama pašalpa nėra labai didelė. O susirasti gerą darbą, turint klausos negalią, irgi nelengva. Dažniausiai darbdaviai duoda tik kokius sunkius, pagalbinius darbus, už kuriuos moka minimumą. Štai man, pavyzdžiui, yra tekę dirbti viename parduotuvės centre salės darbuotoju. Darbas buvo tikrai sunkus.
 
Grįždavau vėlai, tekdavo ir savaitgaliais bei švenčių dienomis padirbėti, o mokėdavo minimalų atlyginimą. Ištempiau ten vos pusę metų. Dabar susiradau darbą vienoje gamykloje. Nors tai ir nėra itin lengva, nes tenka dirbti su staklėmis, tačiau grafikas yra bent jau pastovus, o ir moka šiek tiek geriau. Visgi ateityje norėčiau susirasti kitokį darbą. Man labai patinka dirbti su kompiuteriu ir nuotraukų redagavimo programomis. Galbūt ateityje pavyks save realizuoti šioje srityje“, – svarsto Karolis.
 
Važiuos į užsienį
Karolis Lietuvoje turi didelį draugų bei artimųjų ratą, tačiau kartais pasijunta tarsi būtų svetimas savo šalyje. Labiausiai dėl to, jog yra neįvertintas ir nereikalingas. Todėl rimtai svarsto palikti Lietuvą.
„Užsienyje situacija tikrai geresnė. Pavyzdžiui, didžiojoje dalyje Vakarų Europos šalių kurtieji ne tik gauna didesnes pašalpas, bet ir jų integracija į darbo rinką yra kur kas pažangesnė. Mano keli draugai gyvena ir dirba užsienio šalyse. Tad jeigu artimiausiu metu nepavyks susirasti geresnio darbo ir Lietuvoje nepasikeis požiūris į neprigirdintį darbuotoją, emigruosiu ir aš“, – prisipažįsta Karolis.


 
Interviu
Vaikų ligoninės Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų filialo vyresnioji gydytoja otorinolaringologė audiologė dr. Inga Julija Sruogienė.
 
- Klausos sutrikimai. Kokie jie būna? Kas juos sukelia?
- Žmogaus klausos mechanizmas yra sudėtingas. Jame dalyvauja tiek matomos, tiek nematomos ausies anatominės struktūros: ausies kaušelis, išorinė ausies landa, būgnelis, klausos kauliukai, klausos receptoriai sraigėje, klausos nervas bei centrinė klausos sistema, esanti smegenyse – kur ir vyksta visa gautos garsinės informacijos analizė. Kiekvienos iš jų ar kelių pažeidimas gali sąlygoti klausos sutrikimą. Klausos sutrikimai gali būti įgimti ir įgyti. Jų priežastys įvairios: genetinės, traumos (kaukolės, akustinės), meningitai, dažni ausų uždegimai, autoimuninės ligos, insultai, chemoterapinio gydymo šalutinis poveikis. Deja, bet vykstant organizmo senėjimui, klausa taip pat silpsta.
 

- Kokie naujausi metodai taikomi klausos sutrikimų gydymui? Kaip ateityje bus padedama žmonėms su klausos negalia?
- Tiek chirurginės, tiek konservatyvios klausą gerinančios sritys nuolat tobulėja. Šiandieną labai pažengusi ausies klausos atkuriamoji chirurgija – taikomi įvairūs, vidurinės ausies protezai, implantai. Neįtikėtinai sparčiai plėtojamos skaitmeninės kompiuterinės klausos aparatų technologijos, kurių tikslas atkurti kuo natūralesnę klausą.
 
- Ne kartą yra tekę girdėti kurčiųjų skundų, jog yra ypač sunku pritaikyti klausos aparatus? Kaip jie yra parenkami? 
- Klausos aparatai gali būti pritaikomi tiek vaikams, tiek suaugusiems. Jeigu pažeistos ausies receptoriaus ar klausos nervo struktūros arba chirurginio gydymo dėl įvairių faktorių taikyti negalima, tinkamiausias klausos atkūrimo būdas – klausos aparatų parinkimas. Pacientui atliekami klausos tyrimai: toninė slenkstinė audiograma, kalbinė audiograma ar papildomi tyrimai.
 
Vaikų klausos tyrimai bei metodikos skiriasi nuo suaugusiųjų. Dažnai tenka atlikti objektyvius klausos tyrimus taikant narkozę, nagrinėjant sukeltus potencialus smegenyse. Taigi, klausos tyrimai gali būti psichoakustiniai, subjektyvūs ir objektyvūs. Gydytojas pagal klausos tyrimų duomenis įvertina sutrikimo pobūdį, laipsnį, reabilitacijos su klausos aparatais prognostinius faktorius. Ausis - porinis organas. Be galo svarbu, kiek tai įmanoma, atkurti abiejų ausų klausą, kad ji būtų fiziologinė. Jei blogai girdima abiem ausimis, skiriami du klausos aparatai. Klausos aparatai taikomi individualiai, pagal paciento poreikius, derinami ant paciento ausies.
 
Todėl klausos aparato neįmanoma nupirkti be žmogaus, pavyzdžiui, kam nors dovanų. Šiandieną šiuolaikinių klausos aparatų pasirinkimas yra labai didelis: nuo moderniausių technologijų iki ausies landoje telpančių „nematomų“ klausos aparatų. Linkiu pacientams pasitikėti klausos protezavimo specialistais, nes jų tikslas – yra parinkti jums tinkamiausią klausos aparatą.
 
- Ar įmanoma išvengti tokios negalios?
- Iš esmės ne. Reikia gyventi ir džiaugtis gyvenimu.Tik tada, jei pajutote kad sutriko klausa, geriau greičiau kreptis į klausos srityje dirbantį specialistą. O naujagimių klausa sėkmingai rūpinasi naujagimių objektyvi klausos patikra, kuri yra privaloma. 
 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris