Kirkšnies išvaržos operacija – per dešimt minučių

Aigustė Tavoraitė
2017-01-20
Apie jau su kirkšnies išvarža gimusios Agnės ligą šeima sužinojo tik prieš pat jos trečiąjį gimtadienį. Tik mamos pastabumo ir intuicijos dėka išvarža mergaitei buvo nustatyta laiku ir sėkmingai išoperuota. 
Kirkšnies išvaržos operacija – per dešimt minučių
Agnei kirkšnies išvaržos operacija atlikta prieš pat jos gimtadienį. Taikant modernią, vadinamąją PIRS, metodiką gydytojai mergaitę išoperavo vos per dvidešimt minučių. „Galvojau, kad reikės dar kurį laiką dukrelei praleisti ligoninėje, tačiau gydytojas sakė, kad kitą dieną Agnę galima drąsiai leisti ir į darželį“, – pasakoja mergaitės mama Žana.

 Apie ligą nebuvo girdėjusi
Žana Kurklėnienė (32 m.) prisimena, kad dukrelės kirkšnies išvaržą pastebėjo visiškai atsitiktinai. „Perrengiant mergaitę tiesiog atkreipiau dėmesį į dešinėje pusėje kirkšnyje iškilusį nedidelį guziuką. Dukrytę nuolat maudžiau, nebūčiau galėjusi jo nepastebėti, – pasakojo moteris. – Vyras ramino – gal vaikas kur nukrito, susitrenkė, bet mėlynės nebuvo matyti...“
 
Praėjo kelios dienos, bet aptiktas darinukas moteriai nedavė ramybės. „Vis neradau vietos, motinos nuojauta kuždėjo, kad čia yra kažkas rimčiau“, – sako Žana.
Paskambinusi gydytojai sulaukė panašaus svarstymo, kaip ir iš vyro lūpų, – gal mergaitė kur darželyje užsigavo. Tačiau atvežtai apžiūrėti dukrelei buvo iškart įtarta kirkšnies išvarža. Galutinei diagnozei nustatyti šeima buvo nusiųsta į Santariškių klinikas.
 
„Buvau priblokšta, kai patvirtino diagnozę, apie tokią ligą net nebuvau girdėjusi“, – pasakoja moteris. Ji džiaugėsi, kad pastebėjo, atrodytų, nekaltą guziuką, nes ne viena mama dažnai neatkreipia dėmesio į tokius pakitimus.
Jokių kitų ligą galėjusių išduoti simptomų nebuvo – nei skausmo, nei pasikeitusio mergaitės elgesio. Agnė buvo sveika, gerai augo, negalėjai nė įtarti, kad mergaitė turi šią įgimtą bėdą.
Tiesa, vaiką dažnai vargino vidurių užkietėjimas. Jis, pasak gydytojų, ir galėjęs paskatinti išryškėti išvaržą – dažnai stanginantis greičiau atsirado matomas guzas kirkšnyje.

 
Lyg dienos nuotykis
Operacija buvo greitai paskirta – spalio pradžioje, prieš pat Agnės gimtadienį. Dukrelės operacijos dieną Žana prisimena išliejusi daug ašarų. Tačiau viskas praėjo sklandžiai, operacija truko labai trumpai. Moteris apstulbo, kad iškart po jos su mergaite galėjo grįžti namo.
„Galvojau, kad reikės dar kurį laiką dukrelei praleisti ligoninėje, tačiau gydytojas sakė, kad kitą dieną Agnę galima drąsiai leisti ir į darželį“, – sako moteris.
 
Po narkozės valandą kitą mergaitei reikėjo atsigauti, bet kitą dieną ji išties buvo aktyvi, žaidė. „Negalėjai ir įtarti, kad prieš dieną ji buvo operuota. Mergaitei tai buvo lyg dienos nuotykis“, – dabar su palengvėjimu atsidūsta mama.
Tiesa, moteris kiek nerimauja, kad užkietėję viduriai Agnę vargina ir dabar, tačiau medikai patikino, kad atsinaujinti išvarža negali.

 
Interviu
Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų filialo Vaikų ligoninės vaikų chirurgas Arūnas Strumila:
 
Agnei pritaikėte naują pasaulyje išvaržų operacijos metodiką. Kuo ji pranašesnė už ankstesnius gydymo būdus?
Tokios operacijos atliekamos jau daugelyje užsienio šalių. Šią naujovišką metodiką kurį laiką taikome ir mūsų ligoninėje. Tai laparoskopinė asistuojanti kirkšnies išvaržos operacija – PIRS (angl. Percutaneous internal ring suturing, liet. perkutaninis vidinio kirkšnio kanalo žiedo perrišimas).
 
Šis metodas leidžia operaciją atlikti saugiai ir labai greitai – tereikia dvidešimties ar dar mažiau – dešimties penkiolikos minučių. Ji yra mažiau skausminga ir ne taip traumuoja vaiką. Taip pat – beveik nepaliekama galimybė patologijai atsinaujinti, ji tesiekia vieną procentą.
 
Taip operuojant prireikia labai mažų pjūvių – trijų milimetrų bamboje, per kurį įleidžiama laparoskopinė vaizdo kamera. Ja kontroliuojant per vieno dviejų milimetrų dydžio pjūvį atliekamas perkutaninis vidinio kirkšnio kanalo žiedo perrišimas. Žaizdos nereikia siūti, užtenka užklijuoti specialiu pleistru.
 

Anksčiau atliekant atvirą operaciją kirkšnies srityje virš išvaržos prireikdavo mažiausiai dviejų trijų centimetrų pjūvio, likdavo didesnis randas, ilgiau trukdavo narkozė, pooperaciniu laikotarpiu vaikui labiau skaudėdavo. Taikėme ir standartines laparoskopines operacijas.
 
Tuomet reikėdavo įvesti daugiau darbinių instrumentų, buvo atliekama daugiau, trijų penkių milimetrų dydžio pjūvių. Laparaskopiniu būdu operuotos išvaržos turėjo didesnę atsinaujinimo tikimybę (apie du procentus), operacija trukdavo ilgiau, reikalavo itin didelio chirurgo įgudimo.
 
Vaikams dažnai diagnozuojamos išvaržos?
Vaikų išvaržos yra įgimtos. Šiaip tai nėra dažnas sutrikimas – jis pasitaiko iki penkių procentų mažųjų pacientų. Neišnešiotiems naujagimiams rizika didesnė – siekia trisdešimt procentų. Berniukams išvaržos pasitaiko dažniau nei mergaitėms, dažniausiai išvarža būna dešinėje pusėje (šešiasdešimt procentų atvejų), rečiau – kairėje (trisdešimt procentų) ar abipusė (dešimt procentų).
 
Pagrindiniai simptomai mažiems vaikams – gumbas kirkšninėje srityje, rečiau skausmas ir vaiko neramumas. Paprastai šią ligą pastebi mamos prausdamos, rengdamos vaiką. Vyresnieji dažnai pasiskundžia pilvo skausmu.
 

- Kas lemia kokio amžiaus vaikui išryškės išvarža?
Dažniausiai kirkšnies išvarža diagnozuojama iki vienerių metų amžiaus. Kartais ji matoma nuo pat gimimo. Tačiau naujagimio išvaržos maišas, kurį reikia pašalinti, yra labai plonas ir labai lengva jį pažeisti, todėl išvaržos operuoti neskubama, nebent ji įstringa. Ypač jei ruošiamasi operuoti atviru būdu, stengiamasi kūdikį paauginti bent iki kelių mėnesių. Tiesa, mūsų ligoninėje laparoskopinės išvaržos operacijos atliekamos ir naujagimiams.
 
Ar gali išvarža išnykti savaime?
Jei išvarža jau atsirado, ji nebeišnyks ir toliau tik didės. Be to, kai išvarža yra kairėje pusėje, yra dešimties penkiolikos procentų tikimybė jai atsirasti ir dešinėje pusėje. Taikant minėtą PIRS metodą operacijos metu galima apžiūrėti, ar nėra išvaržos kitoje pusėje ir prireikus išoperuoti abi puses vienu metu. Tokiu atveju išvengiama dar vienos operacijos.
 
Laiku nesikreipiant į gydytojus, greičiausiai komplikacijų išvengti nepavyksta? 
Berniukams didžiausias pavojus, jog įvyks įstrigusių žarnų nekrozė. Mergaitėms dažniausiai išvaržos maiše įstringa kiaušidė. Joms tai pasitaiko dažniau nei berniukams. Todėl jei atsirado gumbas kirkšninėje srityje, vaikas neramus, jam skauda, reikėtų kuo greičiau vykti į ligoninę. Jeigu nepavyksta atstatyti įstrigusios išvaržos, tenka skubiai operuoti.

 
Tarp kitko
Neišnešiotiems ir mažo svorio kūdikiams išvaržos susiformuoja dažniau, nes jų pilvo sienelės yra silpnos.
Nuo neįgimtų išvaržų galima apsisaugoti tinkamai treniruojant pilvo preso raumenis, stengiantis nekelti labai sunkių daiktų. Išvaržos pavojus padidėja senstant, nes silpnėja raumenys ir jungiamasis audinys. Įtarus išvaržą būtina kreiptis į chirurgą.


 lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris