Kaip neregė dainininkė skaidres darė

Deimantė Zailskaitė
2014-12-19
Iš pradžių regėjimo negalią turinčiai dainininkei Vaidai Butautaitei (25) buvo skaudu. O dabar ima juokas iš kuriozinės situacijos, kuri nutiko studijuojant Lietuvos edukologijos universitete: „Man reikėjo daryti skaidres!
Nors aš manau, kad jos nėra pats būtiniausias dalykas“, - svarsto mergina.
Tačiau ji nekaltina universiteto, kuriame egzistuoja pakankamai griežta tvarka. Vaida kaltina pati save.
Kaip neregė dainininkė skaidres darė
Regėjimo negalią turinčiai dainininkei Vaidai Butautaitei buvo skaudu, kai ginantis diplominį darbą reikėjo paruošti skaidres. Dabar – juokinga.

Prašė draugės pagalbos
Savo pačios nuostabai, muzikos pedagogiką universitete pasirinkusi Vaida buvo paprašyta padaryti skaidres (!), kaip kiekvienas gerai matantis studentas.
„Mūsų kursui buvo pasakyta, jog reikės padaryti skaidres. O aš, žinote, kvailė, nelabai ir guodžiausi, jog man bus sunkoka susidoroti su tokia užduotimi. „Žinai, reikėtų, juk čia bakalauro darbas, tu gausi lygiai tokį patį diplomą kaip ir visi studentai, o regintiems žmonėms labai svarbus vizualus vaizdas“, - išgirdau paaiškinimą, pasiguodusi dėstytojai. Jeigu reikia, aš ir padarysiu, kas man belieka...
Tiksliau, ne aš padariau, o už mane padarė draugė, profesionali dizainerė, - pasakoja Lietuvos edukologijos universitete studijas baigusi 25-erių mergina. –  Kas skaidrėse buvo parašyta, aš nežinojau, bet, kadangi šalia buvo darbo vadovė, peržiūrėjo.
Kurso draugai patikino, kad skaidrės labai gražios, spalvotos. Ir aš sakiau: gaila, negaliu pasižiūrėti... Skaidres man spaudė kiti, kas buvo jose pavaizduota, aš buvau susirašiusi Brailio raštu ant popieriaus lapo“.
Muzikiniame televizijos projekte „Chorų karai“ besiruošianti dalyvauti mergina prisipažįsta, kad daryti skaidres ją paskatino noras gauti aukštą įvertinimą (už bakalauro darbą ji gavo devynetą).

„Tuo momentu buvo skaudu, bet dabar mane ima juokas. Neseniai internete vienas neregys parašė žinutę: žinote, dabar visi darysime skaidres, nes universitetuose to reikalaujama“. Pagalvojau: iš dalies tai yra universiteto problema, iš kitos pusės mano bėda, nes aš nenuėjau į dekanatą ar pas katedros vedėją ir nepasiskundžiau, kad man bus per sunku... Kadangi nesu piktas žmogus, nenorėjau su niekuo ginčytis, tik pasiguodžiau draugams, iš kurių sulaukiau nuostabos: Ką? Skaidres? Tau?!!
Neturiu teisės pykti ant universiteto. Bet man šiek tiek liūdna ir skaudu.
Užtat dabar Klaipėdos universitete, kur studijuoju dvasinio konsultavimo ir asistavimo magistrantūroje, skaidrių nebereikia daryti. Dėstytojai patikino, kad iš manęs to nereikalaus“, - atsiduso mergina.

Susitarimo reikalas
Vis dėlto Vaida patikina, kad universitete studijuoti jai patiko – dėstytojai ir studentai ją sutiko labai draugiškai, ypač gražių žodžių negailėjo savo darbo vadovei Vaivai Jucevičiūtei-Bartkevičienei.
„Aš manau, kad tai turėtų būti susitarimo reikalas. Pirmiausiai reikia labai gerai įsigilinti, ką skaidrės pakeis. Aš manau, kad per girdėjimą ir klausymą taip pat galima daug suprasti, o skaidrės nėra pats būtiniausias dalykas. Kitiems neregiams, nuėjus pas katedros vedėją, aš linkėčiau išsiaiškinti, ar skaidrės tikrai yra būtinos“, - pataria mergina.
„Paprastai auditorijoje vykstant renginiui mes skaidrių neruošiame. Žinoma, yra silpnaregių, kurie gali įžiūrėti, bet, jeigu tai visiškai nematančiųjų auditorija, tikrai nenormalus dalykas. Iš tarptautinių renginių irgi žinau – tarkime, Kleitone naudojami garsiniai komentarai ir panašiai. Kokia prasmė daryti skaidres, jeigu tu nematai?“ – klausia Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos specialistė Audronė Jozėnaitė.
 
Nemato nieko blogo
„Lietuvos sveikata“ apsilankė Lietuvos edukologijos universitete: susitikome su Muzikos katedros vedėja doc. dr. Asta Rauduvaite, kuri nuomonės į diktofoną išsakyti nepanoro. Užtat pasikalbėjome su mokslų daktare Vaiva Jucevičiūte-Bartkevičiene, kuri ir buvo V.Butautaitės bakalaurinio darbo vadovė:
„Mūsų universitete yra muzikos pedagogikos programa, kuri aiškiai reglamentuoja, ką studentas turi padaryti - specialios neįgaliųjų ugdymo programos nėra.
Vaidai studijuojant remtasi įvertinimo kriterijais, kurie taikomi visiems universiteto studentams, - sakė lektorė V.Jucevičiūtė-Bartkevičienė. - Tame nematau nieko blogo, nes skaidres jai vis tiek padėjo daryti draugai.
Aš manau, kad taip ji netgi geriau jautėsi, visiškai neišsiskyrė iš kitų studentų ir  buvo absoliučiai – ko mes ir siekėme – lygiavertė šios bendruomenės narė, galinti pademonstruoti visą savo išmanymą, erudiciją, visus gebėjimus ir įgytas kompetencijas.

Kita vertus, nors skaidrės lyg ir privaloma dalis, bet tikrai nėra lemianti“.

Komentarai
Seimo narys, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos profesorius Vytautas Juozapaitis: 


- Tai panašu į visišką nesąmonę, kurios neįmanoma suvokti.
Man sunku komentuoti, kai nežinau visų detalių, turėčiau pasitikslinti ir išsiaiškinti, kodėl taip atsitiko. Jūs turbūt suprantate, kad negalima aklam žmogui liepti fotografuoti.

Arba tai yra baisus nesusipratimas – kažkas kažko nesuprato, o jeigu čia yra tiesa ir neregintys studentai verčiami daryti tokius dalykus, gali būti pažeistos žmogaus teisės.
 

Neįgaliųjų reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos laikinai direktorės pareigas einanti Jolanta Šliužienė:

- Tikrai nežmoniška situacija, nes yra ir kitokių būdų, kaip perteikti informaciją, nebent mergina studijuoja informacines technologijas ir ateityje būtų kompiuterių specialistė. Kitu atveju reikėtų ieškoti bendro sprendimo, o ne versti daryti tai, ko mergina negali atlikti dėl savo negalios.
Mergina turėtų pasiskųsti. Iš tiesų universitetai turi savo priežiūros institucijas – apie tai reikia pranešti arba rektoriui, arba rektorių kolegijai. Jeigu mergina galvoja, kad dėl to nukentėjo jos įvertinimo rezultatas, turėtų rašyti Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybai.
 
Lietuvos edukologijos universiteto rektorius Algirdas Gaižutis:

- Aš žinau, kad pas mus yra studentų su negalia.
Jiems sudarome visas sąlygas studijuoti – ir liftas įrengtas, ir įvažiavimai pritaikyti. Kokia ten situacija – nieko nesu girdėjęs. Gal kas nors perlenkia? Juk ne kokie puspročiai dirba universitete. Aš neįsivaizduoju, kad galėtų būti tokia situacija, jog aklas studentas būtų verčiamas daryti skaidres. Universitetų ir kolegijų daug yra, bet mūsų universitetas išsiskiria tuo, kad santykiai tarp darbuotojų ir studentų - ypač pagarbūs“.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Budinti vaistinė


      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

      razinka


      Sveika šeima


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      G.Thunberg – pranašė savame krašte?

      Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Kaip striksi dominatriksė?
      Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

      Naujas numeris