Kai esi geriausias, tau niekas nekainuoja

Deimantė Zailskaitė
2014-10-13
Dažnas sportininkas, ypač žengiantis pirmuosius žingsnius į didįjį sportą, tiesiai šviesiai rėžia: toli gražu iš sporto gyventi neišeina. Anot jėgos sporto atstovų, mažiausia trauma kainuoja nedarbo dienas, operacijas... Tad, prabėgus varžybų maratonui, vieni sportininkai skaičiuoja laimėjimus, kiti suvedinėja išlaidas, dar labiau grimzdami į finansinius nuostolius.
Kai esi geriausias, tau niekas nekainuoja
„Man niekada net nebūtų šovusi mintis eiti pas psichologą. Aš niekada nepakelčiau svorių, jeigu man reikėtų psichologinės pagalbos. (Šypsosi.) Tai yra silpnumo požymis. O galiūnas yra stiprus“, - tikina stipriausiu pasaulyje žmogumi tituluojamas Žydrūnas Savickas.

Vien sporto klubui – šimtas eurų
„Visos sporto šakos yra brangios. Visų pirma - laiko, visų antra - finansiniu ir visų trečia - sveikatos atžvilgiu. Kad ir mažiausias pasitempimas varžybose tau kainuoja nedarbo dienas, operacijas. Tarkime, aš gyvenu Dubline, tad sportuoti klube mėnesiui kainuoja šimtas eurų. Dar moki už papildus, jeigu kokia traumikė, eini pas fizioterapeutą, geriausiu atveju jeigu jis padeda, jeigu nepadeda, tada eini pas masažuotoją. Kiekvienas seansas kainuoja po penkiasdešimt eurų. Mažiausiai reikia penkių dešimties seansų. Susidaro didžiulės sumos“, - pasakoja sparčiais žingsniais į galiūnų sporto olimpą žengiantis 28-erių Marius Lalas.
Visa laimė, kad sportininkas susiieškojo darbą užsienyje, kitaip tektų atsisakyti malonumo sportuoti.
„Dirbu sandelyje. Darbas – fiziškai sunkus. Skalbimo mašinas nešiojame rankomis. Aš galėčiau nesportuoti, niekas manęs neverčia to daryti, bet man patinka galiūnų sportas. Tarkime, uždirbamus pinigus skiriu sveikatai, sportui, papildams, o atsisakau naktinių klubų, alkoholio, cigarečių. Pinigų grįžimo kol kas nėra. Kiek žinau, vienintelis sportininkas galiūnų sporto šakoje, kuris gali gyventi iš šio sporto – tai Žydrūnas Savickas. Daugiau nežinau nė vieno, kuris iš šio sporto galėtų sau leisti gyventi ir nedirbti“, - sako sportą hobiu vadinantis Marius.
 
Netgi prizai - likučiai
Per paskutiniąsias varžybas jėgos sporto atstovė Viktorija Ivaščenkova tapo absoliučia nugalėtoja – 23-ejų mergina „nukabino“ septynis medalius, tris apdovanojimų taures, šešis maišus prizų su papildais, gydomaisiais kremais, kvietimais į soliariumą... Viktorija prisipažįsta: tik per vienerias varžybas sulaukė piniginio apdovanojimo. „Gavau tris šimtus litų“, - šypsosi sportininkė.
Kadaise mergina susidūrė su kuriozine situacija: gavo penkias pakuotes papildų - po kilogramą! Tik šių galiojimo laikas jau ėjo į pabaigą... „Matote, netgi prizai yra likučiai, - sako sportininkės treneris Vytautas Šefeldas, pridurdamas, - kiek buvo varžybų, realiai nueiname į minusą. Susimoki startinį mokestį, o varžybų prizais padengti išlaidų visiškai neužtenka. Toli gražu iš sporto gyventi dar neišeina. Toje pačioje Amerikoje pasižiūrėjus, jėgos sporto atstovės uždirba daugiau pinigų negu vyrai, nes jų lygis daug aukštesnis.“
Paskaičiuokime, kiek Viktorijai reikia pajamų, kad ramia galva galėtų ruoštis naujiems startams. „Grubiai skaičiuojant – tūkstančio litų mėnesiui tikrai reikia.
Bet tai per maža suma. Jeigu skaičiuojant su maistu, papildais, masažais ir treniruotėmis – mėnesiui reikėtų penkių šešių tūkstančių litų.

Galima įvardinti, kad kultūrizmas, jėgos sportas iš tikrųjų reikalauja didelių investicijų, jeigu nori sportuoti profesionaliai ir pasiekti gerų rezultatų“, - pripažįsta merginos treneris.
 
Gydomąsias procedūras darosi pats 
„Anksčiau mumis rūpinosi amžiną atilsį Algirdas Brazauskas: kai prieš daugelį metų buvo prezidentas, mums nupirko sportinę įrangą, kurią ir dabar naudojame varžybose.
Tai toks būtų paskutinis mūsų apčiuopiamas parėmimas“, - sako aukštais laimėjimais Lietuvos vardą pasaulyje garsinantis galiūnas Vidas Blekaitis.
Ar tuomet, kai daugiau nei du dešimtmečius galiūnų sporte besisukantis sportininkas vyksta į pasaulines varžybas, jam iš paskos seka palaikymo komanda – kaip antai medikas, masažuotojas, galų gale psichologas?
Patyręs sportininkas šypsosi: „Deja, aš pats esu viskas viename vaidmenyje. Tai kainuoja tikrai nemažas lėšas, kad kažkas lydėtų. Mūsų sporto šaka nėra olimpinė, mes patys ir pasimasažuojame, ir susitepame šildomaisiais tepalais, ir pasimeldžiame prieš rungtį.
Į varžybas vežuosi įvairių relaksacinių priemonių – visokių adatėlių, šildomųjų tepalų, ultragarso aparatus, infraraudonųjų spindulių dirželius... Ir, atsikėlęs ryte ar prieš užmiegant, pats pasidarau mikroprocedūras. Nieko nedarant šitame sporte tiesiog neįmanoma“, - sako 42-ejų sportininkas iš Birštono.
 
Inventorius – brangus
Ne vieną talentą išugdęs ir tebeugdantis sunkiosios atletikos, svarsčių kilnojimo, jėgos trikovės treneris Rimantas Cijūnėlis sako, kad pradedančiajam sportininkui pakanka įsigyti patogią sportinę aprangą bei avalynę.
„Iš pat pradžių nebūtinai reikalingi papildai, kol techniką išmoksti ir pagerini fizinius duomenis, praeina keleri metai, o kuo toliau eini – tuo daugiau reikia ir išteklių.
Mūsų atveju, kai važiuojame į varžybas, universitetas kelionę apmoka, sportinę aprangą nuperka, o visa kita – sportininko ir trenerio rūpestis.
Tarkime, geros kokybės bintai, dedami ant kojų arba kelių, kainuoja pusantro šimto, triko - iki penkių šimtų litų, spaudimo rungties marškinėliai - iki tūkstančio litų. Inventorius - brangus.
Pavyzdžiui, štanga kainuoja iki 15 tūkstančių litų, bet su ja treniruojasi ne vienas sportininkas“, - pasakoja treneris.
Jis pripažįsta, kad neretai auklėtinius nutveria pavartojus neleistinų preparatų: „Aš niekada nesiūlau nei vienam sportininkui tokių dalykų. Bet vis tiek sužinau, kada jie vartoja. Sakyčiau, Lietuvos mastu dar per maža sportininkų kontrolė“, - apgailestauja R.Cijūnėlis

 
Mini interviu
Stipriausias pasaulio žmogus Žydrūnas Savickas:
 - Sakoma, kad esate bene vienintelis galiūnas, kuris sugeba išgyventi iš šio sporto.

- Pasauliniu mastu tikrai nesu daugiausiai uždirbantis galiūnas, nes mūsų šalies rinka yra maža. Amerikos, Skandinavijos šalių galiūnai uždirba žymiai didesnius pinigus. Aš galbūt esu iš tų sportininkų, kurie varžybose yra laimėję daugiausiai piniginių prizų, nes daug metų dalyvauju ir laimiu pačius didžiausius prizus.
 
- Kiek pinigų per mėnesį išleidžiate sportui?
- Labai sunku pasakyti.
Kadangi esu pasaulio čempionas, gaunu viską iš rėmėjų, man nereikia to pirkti. Kai esi geriausias, tau niekas nekainuoja. (Šypsosi.)
 
- Vis dėlto nuo kurios sumos reikėtų atsispirti pradedančiam jėgos sporto atstovui?
- O ko jūs apie pinigus taip klausinėjate? Man paskutinėje vietoje yra pinigai! Tai - neįdomu!
Sportininkui niekada nebūna per daug pinigų, visada norisi daugiau ir daugiau, nes kuo tu daugiau jų turi, tuo daugiau gali investuoti į sportą ir pakelti savo lygį.
Aišku, kad pasaulio čempionui reikia dešimt tūkstančių litų per mėnesį, o pradedančiajam galbūt užtenka ir trijų šimtų litų.

Tačiau galiūnų sporto šaka nėra viena brangiausių. Esmė ta, kad sportininkai dideli, daug sveria, reikia daugiau valgyti. Tai šiek tiek daugiau kainuoja maisto požiūriu. Bet tai nėra techninė šaka, kurios yra labai brangios, kur vienos varžybos kainuoja tūkstančius.
 
- Ne paslaptis, galiūnams tenka susidurti su fizinėmis traumomis. O su psichologinėmis? Pasitaiko atvejų, kai reikalinga psichologų pagalba?
- Man niekada net nebūtų šovusi mintis eiti pas psichologą. Aš niekada nepakelčiau svorių, jeigu man reikėtų psichologinės pagalbos. (Šypsosi.) Tai yra silpnumo požymis. O galiūnas yra stiprus.
Galiu drąsiai pasakyti, kad nei vienas galiūnas neturi psichologo.
 
Komentarai
Gydytojas Dalius Barkauskas:

- Galiūnų sporte dažniausiai pasitaiko įvairios sąnarių patologijos. Jeigu sportininkas iki galo neišsigydė traumos, atsiranda galimybė gauti tokią traumą, kuri gali paguldyti ant chirurginio stalo. Tada kalbama apie tai, kad gali sausgyslė nuplyšti arba kremzlė gali būti sužalota.
Tokios traumos ilgam laikui išveda iš rikiuotės arba netgi priverčia baigti karjerą.
Kalbant apie steroidus, jų šalutiniai poveikiai yra ištyrinėti ir plačiai žinomi.
Pagrindinis dalykas - poveikis kepenims ir įvairi kepenų pertempimo patologija.
Reikia pažymėti, kad steroidai plačiausiai yra paplitę profesionaliame kultūrizme. Galiūnų sportas yra maksimalios jėgos formavimas, kultūrizmas – raumenų apimčių formavimas. Kitaip tariant, profesionalus kultūrizmas praktiškai be steroidų yra neįmanomas, nes užsiauginti tokias mases yra neįmanoma. Dėl galiūnų sporto... Galbūt galima išvengti dirbant labai protingai, bet tada laiko sąnaudos labai didelės.
 
Profesorius kardiologas Algimantas Kirkutis:

- Šis sportas stipriai treniruoja žmogaus raumenų sistemą. Reiškia, stiprėja visi raumenys, o pats didžiausias žmogaus raumuo yra širdis. Atitinkamai padidėjus raumenų masei, padidėja ir širdies raumens masė. Tačiau, jeigu treniruočių programa būna per sunki, tada pradeda didėti spaudimas, slėgis širdies viduje ir gali hipertrofuotis į širdies skilvelį, ypač kairįjį. Širdis pradeda per daug plėstis. Pasekmės gali būti įvairiausios.
Netgi žinoma atvejų, kad širdis plyšta, kai yra per didelis krūvis.


 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris