Kada baigti sportininko karjerą? Blaivus protas įsijungia ne visada

Deimantė Zailskaitė
2015-02-26
„Kada su tavimi vienoje grupėje pradeda varžytis tavo mokiniai – nelabai gražu“, - sako sportinių šokių šokėja, o dabar trenerė Eglė Visockaitė. Bet kurios sporto šakos atstovui pasakyti, kad jam jau laikas atsisveikinti su profesionalia karjera – misija neįmanoma. Sportininkai vengia apie tai galvoti, netgi stengiasi nežiūrėti į pasą. Savo ruožtu sporto medikai akcentuoja, kad karjeros pabaigą lemia ne pase įrašytas, bet biologinis amžius, kuris sportininkams yra skirtingas.
Kada baigti sportininko karjerą? Blaivus protas įsijungia ne visada
„Man atrodo, reikia aukščiausiame taške baigti karjerą, o ne laukti, kol tu nebepaeisi ir visi kalbės: kaip gražiai šoko ar sportavo prieš tiek metų, o dabar graudu žiūrėti...“, - sako sportinių šokių šokėja, daugkartinė čempionė Eglė Visockaitė-Damaševičienė.

Įsijungia blaivus protas
„Mano atveju sprendimas buvo apgalvotas, nes turėjau įsitikinimą, kad moteris, būdama tam tikro amžiaus, vis tiek turi galvoti apie šeimos kūrimą, vaikus, o ne vien apie sportą. Ir, jeigu to neišeina suderinti, tada reikia atsisakyti sporto, - sako sportinių šokių šokėja, daugkartinė čempionė Eglė Visockaitė-Damaševičienė. – Visada žiūrėdavau į gerokai vyresnius šokėjus: kada su tavimi vienoje grupėje pradeda varžytis tavo mokiniai – man atrodo nebe labai gražu. Vis dėlto fizinės galimybės, kada žmogus yra aštuoniolikos ir trisdešimt metų, skiriasi.
Žinoma, vyresnio sportininko, jeigu jis yra pasiekęs aukštą meistriškumo lygį, technika yra geresnė. Bet man atrodo, reikia aukščiausiame taške baigti karjerą, o ne laukti, kol tu nebepaeisi ir visi kalbės: kaip gražiai šoko ar sportavo prieš tiek metų, o dabar graudu žiūrėti... Matydavau situacijas, kai vyresni sportininkai vis grįžta, nesusitaiko su karjeros nutraukimu. Būdavo labai gaila tokių žmonių.
Visąlaik galvojau, kad man šitaip neatsitiks.“
Šiuo metu šokių trenere dirbanti E.Visockaitė prisimena ir kuriozinių situacijų iš šokių pasaulio: „Vienas šokėjas, keturiolika kartų tapęs pasaulio čempionu, tris kartus bandė baigti profesionaliąją karjerą ir vis sugrįždavo. Jam buvo keturiasdešimt penkeri, gal ir daugiau. Jo partnerė buvo visa išoperuota, atliktos plastinės operacijos, kad estetinis vaizdas būtų nors kiek geresnis.
Bet fizinės galimybės visai ne tos. Būtent apie juos ir kalbėdavo: kaip seniau buvo gražu į juos žiūrėti. Paskui, jie sugalvojo atsijauninti – ji šoko su dvidešimties metų berniuku, o jis su panašaus amžiaus mergaite. Bandė atskirai tęsti karjerą, bet dar juokingiau atrodė. (Šypsosi.) O visai neseniai buvo atvejis: trenerė, jau seniai baigusi karjerą, sumąstė su mokiniu eiti šokti, pagalvojo, kad ji dar visai gerai atrodytų varžybose. (Juokiasi.) Atšoko vienerias varžybas, turbūt suprato, kokią klaidą padarė, bet pokalbiams peno davė kokiems metams į priekį. Taigi kai iš šalies matai tokius pavyzdžius, įsijungia blaivus protas.“

Šokėja E.Visockaitė atkreipė dėmesį, kad Lietuvoje sportininkai pakankamai jauni baigia profesionaliąją karjerą. Taigi kur yra tas viduriukas? „Manau, kad sportinių šokių šokėjui riba yra trisdešimt metų. Aišku, yra išimčių – pavyzdžiui, puikiai šoka Edita Daniūtė, bet tai jau yra vienetai. Manau, ji irgi laiku sustojo“, - sako E.Visockaitė.
 
Tuštumą užpildo šeima
Prieš kelerius metus su profesionalia karjera atsisveikinęs penkiakovininkas Edvinas Krungolcas tikina, kad jam nebuvo jokios tragedijos. „Visada galvojau, kad išauš rytas, kai reikės atsisveikinti su sportininko karjera. Bet kokiu atveju tai yra neišvengiama. Reikia filosofiškai apie tai pagalvoti, tada viskas stoja į savas vietas. Ypač sporte įtakos gali turėti ir traumos, ir nuovargis, ir amžius, žinoma, motyvacija, priešininkai. Šie dalykai, ko gero, po truputį ir lėmė, kad atėjo laikas atsisveikinti su didžiuoju sportu“, - sako penkiakovininkas.
Anot E.Krungolco, jeigu sportininkas dar turėdamas jėgų atsisveikina su sportu, suprantama, jam yra sunkiau, nes jį priverčia sustoti aplinkybės.
„Bet žmonės, kurie jau yra „amžiuje“, supranta. Juolab kai žvelgiant atgal, karjera nėra tokia bloga ir kartėlio nejunti. Jeigu atvirai, su kitais sportininkais netenka kalbėtis šia tema. Tikiu, tai yra didžiulė problema, viduje atsiranda nenusakoma tuštuma“. Šią tuštumą E.Krungolcui užpildo šeima.
 
Sporto ilgaamžiai
„Vis dėlto sporte yra svarbu rezultatai. Jeigu jie tenkina, gali treniruotis, bet jeigu ne, vadinasi, reikia keisti veiklos sritį, - sako disko metikas Virgilijus Alekna, pernai atsisveikinęs su profesionalia sportininko karjera.
„Sporte esu labai seniai. Didžiajame sporte – apie dvidešimt metų. Dalyvavau pasaulio čempionatuose, olimpinėse žaidynėse, Europos čempionatuose – nežinau, ar Lietuvoje yra daug sportininkų, kurie tiek laiko praleido profesionaliai sportuodami.
Man buvo laikas atsisveikinti su sportininko karjera, galbūt tai padaryti reikėjo ir anksčiau, bet nusprendžiau tik pernai“, - pasakoja disko metikas.
Apie karjeros pabaigą V.Alekna buvo paskelbęs net kelis kartus, tačiau vis sugrįždavo į didįjį sportą.
„Beveik šimtas procentų sportininkų atsisveikina dėlto, kad rezultatai jau būna netinkami. Karjerą baigia ir trisdešimties, ir trisdešimt penkerių, ir keturiasdešimties.
Berods, olimpiniu čempionu disko metikas yra tapęs arti keturiasdešimties. Mūsų sporto šaka yra pakankamai ilgaamžiška. Tiksliau, ne sporto šaka, o rungtis, nes sprinteriai lengvoje atletikoje gali trumpiau bėgioti.

Mes, diskininkai, pakankamai sporto ilgaamžiai“, - sako žinomas sportininkas, šiuo metu dirbantis Vidaus reikalų ministerijoje.
 
 
Mini interviu
 Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Sporto traumų ir artroskopijos sektoriaus vadovas ortopedas traumatologas prof. Rimtautas Gudas.
 

- Žvelgiant iš medikų pusės, ar yra amžiaus riba, kurią peržengus patariama atsisveikinti su profesionalia sportininko karjera?
- Kiekvienam amžiaus riba yra skirtinga: keturiasdešimties metų, priklausomai kokia sporto šaka yra užsiimama, trisdešimt penkerių, trisdešimt aštuonerių...
Tai lemia ne paso, bet biologinis amžius. Paprastai kiekvienas sportininkas jaučia amžiaus limitą, bet vis tiek sportuoja su jaunesniais ir nori atlikti tą patį, kaip ir prieš dešimt metų.
Jeigu jaučia, kad pradeda atsilikti, prisideda psichologiniai niuansai, kurie priverčia priimti sprendimą baigti sportininko karjerą. Ko gero, dažniausiai vyrauja psichologiniai motyvai. O konkreti trauma vienokiu ar kitokiu būdu yra kompensuojama, nes yra daugybė priemonių, kurios padeda ilgam išlaikyti sportininko darbingumą, išsaugoti sąnarius ir visa kita.
 
- Kokios sporto šakos atstovams dažniausiai tenka padėti ant kojų atsistot?
- Greičiausia, kad krepšininkams. Šiuolaikinė sporto traumatologija arba sporto medicina yra tokia pajėgi, kad net ir patyrus traumą, sportininkas po gydymo gali sugrįžti ir saugiai sportuoti, bet su tam tikromis pasekmėmis. Gali pasireikšti įvairios tromboembolinės komplikacijos, kurios pavojingos gyvybei ir kurių priežastys iki galo nėra aiškios. Tuomet galima svarstyti apie karjeros pabaigą, bet vis tiek sprendžia pats sportininkas. Mes rekomenduojame, įspėjame, kad po tam tikro laiko gali kilti sveikatos problemų, tarkime, sąnarių. Dažniausiai jie vis tiek sportuoja, toliau tęsia karjerą, o kaip jau ten bus toliau, matome, kada jie tampa veteranai.
Reti atvejai, kuomet sportininkas karjerą baigia, būdamas jauno amžiaus.
Sporto medicina, sporto traumatologija dabar tiek ištobulėjusi, kad mes kartais patys stebimės, jog ribų ir limitų sportininko karjerai nebėra.
 
- Ar daug žinote Lietuvos sportininkų, kuriems kaip ir būtų laikas pamąstyti apie karjeros pabaigą? 
- Nepasakyčiau, kad daug. Yra, kuriems tikrai sunkiau ir kurie turi tam tikrų bėdų – ne tik krepšininkai, yra ir lengvaatlečių, ir ieties metikų, ir rankininkų, ir tinklininkų. Kartais sunkiau sekasi ir plaukikams. Neretais atvejais sportininkas jau būna nusprendęs baigti karjerą, o mes jam padedame susitvarkyti sveikatos bėdas, padrąsiname ir jis kaip tik tęsia sportininko karjerą.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris