Jauniausias naujagimis Kauno klinikų istorijoje švenčia metukus

Saulė Norvilaitė
2016-06-06
Šiaulietė Ilona Pikienė (30) jau metus gyvena Kauno klinikose kartu su savo pirmagimiu Arlandu, kuris prieš mėnesį šventė pirmąjį gimtadienį. Vaikas į pasaulį atėjo kur kas anksčiau, nei buvo laukta, vos dvidešimt keturių savaičių amžiaus.
Jauniausias naujagimis Kauno klinikų istorijoje švenčia metukus
Vos gimęs Arlandas svėrė 609 gramus, o prieš mėnesį jis šventė metukų gimtadienį. Po beveik metų praleistų ligoninėje Arlandas po mėnesio turėtų iškeliauti į namus.

Metai ligoninėje
Vos gimęs Arlandas svėrė 609 gramus. Porą mėnesių jis buvo intubuotas, kad su aparatais galėtų kvėpuotų. Po gimimo praėjus kelioms savaitėms vaikas patyrė pirmąją operaciją, nes trūko žarnynas. Vėliau mažyliui sustreikavo inkstai, jis tindavo, kaupdavosi skysčiai. Vaiko tėvai gyveno nuolatinėje baimėje, nes nežinojo, ar jis išgyvens, vilties buvo labai mažai.
 
Po keturių mėnesių Arlandui buvo nuimtas aparatas, kad galėtų kvėpuoti pats. Vėliau jis buvo perkeltas į kitą skyrių ir palatoje jau galėjo gyventi kartu su mama.
 
„Paskui išleido mus namo. Ten praleidome vos kelias dienas ir sūnų ištiko apnėja, jis nebeįkvėpė. Vyras nesutriko, padarė dirbtinį kvėpavimą, tada išsikvietėme greitąją ir mus vėl išvežė į ligoninę. Buvome penkias dienas Šiaulių ligoninėje, bet plaučių būklė prastėjo ir mus išvežė į Kauno klinikas. Čia jau esame nuo praėjusių metų rugsėjo. Pusę metų Arlandas buvo reanimacijoje“, – pasakojo I.Pikienė.

 
Kadangi plaučių būklė buvo sudėtinga, berniukui įstatyta tracheostoma. Dėl to vaikas negalėjo būti maitinamas pro burną. Buvo atlikta dar viena operacija, įvesta gastrostoma, kad būtų galima naujagimį valgydinti. Taip pat Arlandui buvo atlikta ir širdies operacija, nes širdies latakas buvo atviras ir strigo kraujotaka. Vaikui vėl leista būti vienoje palatoje su mama. Jis pratinamas kvėpuoti savarankiškai.
 
Nėštumo metu nebuvo jokių ženklų
„Nėštumas buvo visiškai nesudėtingas. Tiesiog šoniniai vandenys staiga pradėjo bėgti, o gydytojas man liepė kuo skubiau atvykti į akušerijos skyrių. Tuomet mane tiesiai iš Šiaulių atvežė į Kauno klinikas, o ten pasakė, kad gimda jau atsidariusi kelis centimetrus. Ligoninėje gulimu režimu praleidau dvi savaites. Savijauta pagerėjo. Bet... Nežinau, kodėl taip atsitiko. Minėjo, kad buvo gal kokia infekcija, kurios pati nejutau, o vaikas juto. Tikriausiai jautė pavojų ir norėjo ateiti į šitą pasaulį. Man net gydytojai neatsakė į klausimą, kodėl taip nutiko“, – pasakojo Arlando mama.
 
Jeigu viskas klostysis pagal planą, vaikui gydytojai išims treacheostomą ir jis kvėpuos pats. Po mėnesio moteris su sūnumi galės vykti namo. I.Pikienė sako, jau apsipratusi su esama padėtimi, o pati pradžia labai baugino. Moteris prisimena, kaip kiekvieną dieną eidama į reanimaciją nežinodavo, ką gydytojai šį kartą pasakys, ar vaikutis bus gyvas. Visai šeimai tai buvo sunki patirtis.
 
„Bijau grįžti namo. Vis klausiu gydytojų, jeigu išims tracheostomą, ar bus rizika, kad Arlandas vėl neįkvėps. Mane ramina tai, kad kol esame ligoninėje, jį reikia mokyti kvėpuoti. Vamzdelio netrauks, kol patys gydytojai neįsitikins, kad nėra pavojaus. Čia yra slaugytojos, todėl jei kas nors nutiktų, pagalba būtų greitai suteikta, o namie jau kyla grėsmė. Bet visą gyvenimą negyvensi ligoninėje. Tikrai įvyko stebuklas, nes niekas nesitikėjo, kad Arlandas išgyvens“, – sakė I.Pikienė.

 
Interviu
Kalbamės su Kauno klinikų Vaikų intensyviosios terapijos skyriaus vadovu ir gydytoju doc. Vaidotu Gurskiu.
 
- Kuo išskirtinis Arlando atvejis?

- Mūsų skyriuje dar nėra buvę tokio jauno amžiaus dvidešimt keturių savaičių naujagimio. Tai - pirmasis atvejis mūsų istorijoje. Tokio amžiaus žmonės neišgyvendavo, todėl vaikų ligų specialistams netekdavo jų prižiūrėti. Arlando situacija buvo sudėtinga dėl to, kad dėl neišnešiotumo buvo pažeistos įvairios organizmo sistemos. Buvo daromos įvairios žarnyno operacijos.
 
Galiausiai suformuotas maitinimo vamzdelis skrandyje – gastrostoma, kad būtų užtikrintas pilnavertis saugus maitinimas. Dėl plaučių pažeidimų ilgą laiką reikėjo pagalbinės ventiliacijos įvairiais režimais ir vamzdelio trachėjos suformavimo. Dabar vaikas jau atjungtas nuo aparatūros ir yra ruošiamas kvėpavimui be aparatų ir galbūt be treacheostominio vamzdelio.
 
Kaip prižiūrėti tokį sudėtingą pacientą?
- Apskritai šitas ligonio gydymas ir priežiūra yra neįsivaizduojama be šiuolaikinės kvalifikuotos slaugos. Slaugytojų vaidmuo šiuo atveju yra ypač didelis. Nes jiems tenka būti prie jo visą parą, kiekvieną valandą. Ne tik pamaitinti ar pakeisti sauskelnes, bet ir stebėti visus gyvybinius parametrus bei suvokti, ką reiškia vienokie ar kitokie rodikliai.
 

Jie privalo informuoti gydytoją, kai iškyla grėsminga situacija, arba net nelaukiant gydytojo suteikti pagalbą: spausti krūtinę ir pūsti orą. Tai įmanoma tik aukšto lygio šiuolaikinėje ligoninėje, kur yra suderinta ir darbuotojų kvalifikacija, ir techninis aprūpinimas, ir darbo organizacija. Šis atvejis yra šiuolaikinės medicinos galimybių ir pasiekimų rodiklis.
 
Kas tokio likimo vaiko laukia ateityje?
Vaikui augant sveikatos sutrikimai turi mažėti. Yra tikimybė, kad jis, pasiekęs mokyklinį amžių, jau bus lygiavertis su bendraamžiais. Bet ateitis parodys, kaip jam seksis. Skiepai gali jį apsaugoti nuo pavojingų infekcijų. Jo svoris ir raumenų masė augs.
 
Bet visas šis procesas turės būti atidžiai stebimas jo šeimos gydytojo, vaikų ligų specialistų. Jis nenutols nuo Kauno klinikų. Yra tikimybė, kad jam reikės į namus grįžti su tracheostominiu vamzdeliu. Todėl tėvai taip pat mokomi, kaip elgtis su aparatais, ką jie turi daryti, kur kreiptis, kaip prižiūrėti vamzdelį. Slaugytojos tik padeda, nes mama jau dabar viską išmokusi.

 
Komentaras
Kauno klinikų Vaikų pulmonologijos sektoriaus vadovė doc. Valdonė Misevičienė:

- Kuo vaikas labiau neišnešiotas, kuo jis mažesnio amžiaus, kuo jam ilgiau reikėjo deguonies, tuo labiau vėliau tikėtinas lėtinis kvėpavimo takų sutrikimas. Jam ateityje gali išsivystyti astma. Galbūt tai nebūtų tipinė astma, kuri susijusi su alerginiais dalykais, genetiniais veiksniais. Ryšys su neišnešiotų naujagimių plaučiais ir vėliau atsiradusiais plaučių pažeidimais, kvėpavimo sutrikimais, dusuliu labiau sietinas su lėtine obstrukcine plaučių liga nei su astma. Tokia liga labiau būdinga suaugusiems ir dažniausiai nebūna diagnozuojama vaikams. Šiai ligai tinka gydymas, kuris taikomas ir astmos atveju.



    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris