Išsėtine skleroze serganti moteris: ligos pavadinimo nė ištarti negalėjau

Deimantė Zailskaitė
2015-05-29
Išsėtine skleroze susirgusi Kristina Briling (35 m.) be lazdelės žengia vos penkiasdešimt metrų. Visais kitais atvejais jai reikalingas neįgaliojo vežimėlis. Kaip bebūtų gaila, išsėtinė sklerozė kol kas pateikia daugiau klausimų nei atsakymų.
„Vieni ieško „stebuklingų“ vaistų ir gydosi kokiais nors jūros kopūstais, maisto papildais. Aš tikiu tradicine medicina, o ne tokiomis nesąmonėmis“, - sako šia liga susirgusi Kristina.
Išsėtine skleroze serganti moteris: ligos pavadinimo nė ištarti negalėjau
„Turėjau didelių planų ir darbas sekėsi puikiai. Kai susirgau, reikėjo persikvalifikuoti. Dabar administruoju internetinę parduotuvę, taip pat savanoriauju, draugauju su vaikais“, - pasakoja išsėtine skleroze serganti Kristina Briling.

Vargai dėl vaistų
Viskas prasidėjo nuo to, jog Kristina staiga pradėjo nematyti kairiąja akimi. „Tuomet man atliko magnetinio rezonanso tyrimą. Atėjau į gydytojo kabinetą ir išgirdau, jog sergu išsėtine skleroze. Dar paprašiau gydytojos, kad ant popieriaus lapelio užrašytų ligos pavadinimą, kurio negalėjau net ištarti. Po mėnesio prasidėjo paūmėjimas – „užėmė“ dešinę kūno pusę. Po gydymo buvo paskirta reabilitacija. Tik sugrįžau į darbą – ir vėl paūmėjimas. Taip tęsdavosi kas mėnesį“, - pasakoja šeštus metus serganti moteris. Agresyvi ligos forma moterį „sukaustė“ žaibiškai: jau po mėnesio jai prireikė neįgaliojo vežimėlio.
„Buvo stresas, kai negaudavome vaistų. Būdavo siunčiami Ligonių kasoms raštai, po to ten sprendžia, pratęs gydymą ar ne. Jiems iškyla nesklandumų, reikia kažkokių paaiškinimų. Ir kol tie raštai „suvaikšto“, praeina du mėnesiai. O mes (sergantieji išsėtine skleroze – aut past.) laukti negalime. Be vaistų – iš karto pablogėjimas.
Bet nuo kovo 1-osios naujesni vaistai jau yra kompensuojami bendra tvarka.
Prieš tai gėriau įvairių vaistų, bet man niekas nepadėjo. Naujieji bent sustabdė ligos progresavimą. Dabar paūmėjimai būna vieną, du kartus per metus. Žinant, kad anksčiau jie kartodavosi kas mėnesį, mano gyvenimas dabar skiriasi kaip žemė ir dangus“, - gerais pokyčiais džiaugiasi moteris.

 
Skaičiuoja žingsnius
Be lazdelės Kristina žengia vos penkiasdešimt metrų. Neįgaliojo vežimėlis – jai yra būtinas. „Neįgaliems žmonėms Lietuvoje didžiausia problema, jeigu nori kur nors patekti. Prieš tai turi skambinti ir klausti, ar bus aplinka pritaikyta, ar ne.
Būna, mus ir užneša, jeigu pastate nėra pritaikymo judėjimo negalią turintiems žmonėms. O jeigu vyksta vieši renginiai, koncertai ar, pavyzdžiui, norime nuvažiuoti prie ežero į sodybą, dažnai išgirstame: deja, nėra galimybių. Iš tiesų daug daroma tik dėl vaizdo, kad esą aplinka yra pritaikoma neįgaliesiems“, - sako Kristina.
Kol buvo sveika Kristina dirbo SPA specialiste. „Turėjau didelių planų ir darbas sekėsi puikiai. Kai susirgau, reikėjo persikvalifikuoti. Dabar administruoju internetinę parduotuvę, taip pat savanoriauju, draugauju su vaikais“, - pasakoja moteris.
Beje, sunki liga Kristinai nebuvo kliūtis sutikti mylimą žmogų.

 
Specialisto interviu
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Išsėtinės sklerozės centro vadovė, Kauno klinikų Neurologijos klinikos Neurodegeneracinių ligų sektoriaus vadovė doc. dr. Dalia Mickevičienė:
 
Ar išsėtinė sklerozė mūsų šalyje yra „populiari“ liga?

- Kasmet Lietuvoje nustatoma apie aštuoniasdešimt naujų išsėtinės sklerozės (IS) atvejų, ir Lietuva patenka tarp didelio sergamumo šalių. Vienas svarbiausių IS rizikos veiksnių – priklausomybė Šiaurės Europos tautoms arba kilmė iš jų. Dauguma mokslinių tyrimų teigia, kad bendrasis sergamumas IS nesikeičia, tačiau per pastarąjį dešimtmetį stebima šios ligos atvejų daugėjimo tendencija. Taip pat pasikeitė IS sergančių moterų ir vyrų santykis – moterys serga tris kartus dažniau nei vyrai.
 
- Galbūt situacija gerėtų, jeigu pacientams būtų lengviau prieinami išsėtinę sklerozę gydantys kompensuojamieji vaistai? 
- Peržiūrėti ligos diagnostiniai kriterijai, magnetinio rezonanso tomografijos tyrimų geresnis prieinamumas, progresyvesnės technologijos, šeimos gydytojų, neurologų, radiologų, IS specialistų patirtis ir glaudus bendradarbiavimas bei geresnės visuomenės žinios apie ligą leidžia ją diagnozuoti anksčiau ir pradėti gydyti, taip atitolinant ar visiškai užkertant kelią ligos progresavimui ir sergančiojo negaliai.
Lietuvoje IS recidyvuojančia remituojančia ligos eiga sergantiems pacientams prieinami ir kompensuojami visi pagrindiniai pirmos ir antros eilės ligos eigą modifikuojantys medikamentai. Mažiau galimybių padėti progresuojančios formos liga sergantiems pacientams. Bet taip yra visame pasaulyje, ne tik Lietuvoje.
 

- Iki šiol nėra aišku, nei kas sukelia išsėtinę sklerozę, nei kaip ją gydyti. Kokios yra naujausios mokslininkų pateiktos susirgimo šia liga hipotezės?
- IS priežastys iki šiol lieka iki galo neišaiškintos. Įvairūs moksliniai tyrimai teigia, kad ją gali lemti genetinių ir aplinkos veiksnių sąveika. Egzistuoja keletas IS etiologijos hipotezių: infekciniai veiksniai (virusai ir bakterijos), paskatinantys autoimuninius procesus; neinfekciniai veiksniai (vitamino D trūkumas, mitybos ypatumai, rūkymas, lytiniai hormonai, geografinė padėtis, migracija, stresas, toksinai ir kt.); genetiniai veiksniai, nulemiantys imlumą susirgti IS.
 
Kiek įtakos ligai turi rūkymas ar kiti žalingi įpročiai?
- Rūkymas – vienas veiksnių, didinančių riziką susirgti IS. Rūkantys asmenys turi pusantro karto didesnę riziką susirgti IS, lyginant su nerūkančiaisiais. Jau sergantiems IS, rūkymas susijęs su greitesne ligos ir negalios progresavimo tikimybe. Mechanizmai, kaip rūkymas turi įtakos susirgti IS bei ligos eigai, kol kas neaiškūs. Reikalingi tolesni išsamūs moksliniai tyrimai. Tačiau jau dabar pakanka įrodymų, kurie IS pacientams pagrindžia rekomendaciją mesti rūkyti. Saikingas alkoholio vartojimas sergant IS, keleto tyrimų duomenimis, gali turėti teigiamą priešuždegiminį poveikį, bet reikėtų neužmiršti kitų rimtų alkoholio vartojimo sukeliamų pasekmių.
 
- Ar yra būdų šiai ligai užkirsti kelią? Esu girdėjusi įvairių mitų. Esą tikrai nesusirgsi išsėtine skleroze, jei gersi žuvų taukus. 
- Išsėtinė sklerozė – keleto etiologinių veiksnių sąveikos pasekmė. Kol kas nežinomos profilaktikos priemonės, galinčios apsaugoti nuo grėsmės susirgti šia liga. Taigi, teiginys, kad vartojant žuvies taukų galima apsisaugoti nuo IS, nėra teisingas.
Omega-3 riebalų rūgštys, žuvų taukai ir vitaminas D rekomenduojami IS sergantiems pacientams, nes šie papildai turi priešuždegiminį ir galimai neuroprotekcinį poveikį. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Budinti vaistinė


      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

      razinka


      Sveika šeima


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      G.Thunberg – pranašė savame krašte?

      Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Kaip striksi dominatriksė?
      Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

      Naujas numeris