Išgyvenusi klinikinę mirtį vėl ryžosi gimdyti

Aigustė Tavoraitė
2018-12-21
Po retos gimdymo komplikacijos – embolijos vaisiaus vandenimis – prieš ketvertą metų iš mirties gniaužtų išplėšta Agnė Hofmanienė (38 m.) sako šiemet jau sulaukusi didžiausio stebuklo – šeima džiaugiasi gimusia sveika dukrele.
Išgyvenusi klinikinę mirtį vėl ryžosi gimdyti
Kelių mėnesių dukrą šiandien sūpuojanti Agnė Hofmanienė sako sunkiai galinti patikėti, kad prieš kelerius metus buvusi per žingsnį nuo anapusinio pasaulio. Nuotr. – su vyru ir vaikais.

Širdies masažas truko valandą
Kelių mėnesių dukrą šiandien sūpuojanti Agnė sako sunkiai galinti patikėti, kad prieš kelerius metus buvusi per žingsnį nuo anapusinio pasaulio. Atvežtos gimdyti antro vaikelio į Mažylio gimdymo namus moters laukė kraupi žinia – padarius echoskopiją paaiškėjo, kad vaikelis jau nebegyvas. „Tačiau man pasakė, kad tokiais atvejais vis tiek turiu gimdyti pati ir nusiuntė į Kauno klinikas“, – prisiminė Agnė.
 
Gimdykloje moteris buvo supažindinta, kas gali atsitikti tokiu atveju, kad gali reikėti daryti kraujo perpylimą, tačiau nei ji, nei medikai neįsivaizdavo, kokių pajėgų prireiks siekiant išgelbėti gimdyvės gyvybę.
„Taip atsitiko, kad sąrėmiai ėmė retėti ir retėti, bet nuleidus vandenis šie staiga suintensyvėjo, tad slaugytoja išėjo kviesti anesteziologo. Tuo metu man pradėjo darytis bloga – tirpti rankos, kojos, temti akyse. Supratau, kad kuo skubiau reikia kviestis pagalbos. Atsistoti dar atsistojau, bet kaip nuėjau iki durų, jau nelabai atsimenu, pradėjo dinginėti sąmonė. Spėjau tik išėjusi į koridorių pradėti šauktis pagalbos ir nualpau. Tada viskas ir „užsikūrė“...“ – pasakojo Agnė.

 
Ji prisiminė negalėjusi kvėpuoti, gydytojai iškart ir nesupratę, kas nutiko. Gelbėjant moterį pasitelktos visų reikiamų specialistų pajėgos, perpilant kraują reikėjo bene 24 donorų kraujo plazmos, kone valandą darytas širdies masažas. „Man pasisekė, kad buvo rytas, gydytojai kaip tik susirinkę į penkiaminutę. Esu jiems labai dėkinga“, – sakė pašnekovė.
 
Baimė gydytojų akyse
Agnė džiaugiasi, kad išvengė neurologinių pakitimų ir jai pavyko išsaugoti gimdą, todėl vėl galėjo susilaukti vaikelio. „Taip, tuo metu netekus kūdikio buvo ir liūdna, ir baisu. Kelias savaites paverkiau, pasinervinau, o po to susimąsčiau, kad fakto pakeisti negaliu. Tad teko susitaikyti ir gyventi toliau. Užtat šiandien turime didelį džiaugsmą“, – sakė ji ir pridūrė, kad išgyventi sunkų metą jai pavyko pačios ir artimiausių žmonių pastangomis.
 
Moteris neslėpė, jog kai atvyko į ligoninę vėl pavykus pastoti, gydytojų akyse išvydo baimę. „Pati tiek nebijojau. Jie sakė, kad dažniausiai moterys, net jei ir turi galimybę, nesiryžta po tokių komplikacijų gimdyti. Juo labiau kad nėra mokslinės literatūros tokiais atvejais, kaip reikėtų priimti gimdymą. Pamenu, anesteziologas pasakė: „Jūs – drąsi moteris“, – šypsojosi pašnekovė.
 
Ji pamena, kad didžiausia baimė aplankė, kai jau buvo vežama į gimdyklą. „Dar prieš porą savaičių, kai darė echoskopiją, buvo pastebėta, kad ir šitai mergytei buvo apsisukusi virkštelė. Tai labai nugąsdino. Vis tikrinausi, bet sakė, kad ji neužsiveržusi, tad viskas gerai. Gimdymas praėjo be didesnių netikėtumų“, – pasakojo Agnė. Moteris atviravo neatmetanti galimybės susilaukti ir dar vieno vaikelio. „Aišku, bus matyti, kaip viskas susiklostys, bet ir vyresnėlis spaudžia, kad norėtų broliuko“, – šypsojosi ji.

 
Interviu 
Kauno klinikų Gimdymo skyriaus vadovas prof. Mindaugas Kliučinskas:


- Kas tai per patologija – embolija vaisiaus vandenimis?
Tai – klinikinė situacija, kuomet vaisiaus vandenims ir juose esančioms vaisiaus dalelėms (plaukams, odos ar kitoms vaisiaus paviršiaus dalelėms) patekus į mamos plaučių kraujotaką staiga išsivysto kvėpavimo ir širdies sistemų nepakankamumas. Taip pat gali sutrikti krešumo sistema ir moteris pradeda stipriai kraujuoti. Ši situacija yra labai pavojinga, nes gali pasireikšti tiek nėštumo, tiek gimdymo natūraliais gimdymo takais ar cezario pjūvio operacijos metu bei ką tik pagimdžius. Visa laimė, kad tai pasitaiko pakankamai retai: įvairių autorių duomenimis, vienai moteriai – iš 40–80 tūkstančių gimdančiųjų. Jei Lietuvoje per metus yra 27–28 tūkstančiai gimdymų, per dvejus ketverius metus statistiškai turėtų pasitaikyti vienas toks atvejis. Mūsų ligoninėje turėjome tris patvirtintus atvejus, tik šis vienas jų buvo sėkmingas.
 
- Išgelbėti moterį tokiu atveju – tikras stebuklas?
Literatūros duomenimis, esant embolizacijai vaisiaus vandenimis miršta 60–80 procentų gimdyvių net teikiant aukščiausio lygio medicininę pagalbą. Tikimybė padėti moteriai priklauso nuo to, kaip komplikacija pasireiškia kliniškai. Spazmavus širdies kraujagyslėms ir sustojus širdžiai mirtingumas siekia virš 90 procentų. Jei moterys ir išgyvena, dažniausiai jos turi didelių neurologinių problemų, nes smegenys nukenčia nuo deguonies stygiaus (hipoksijos). Didesnė tikimybė išgelbėti moterį yra, jei pirmiausiai vystosi kvėpavimo sistemos nepakankamumas. Tai pasireiškia dusuliu, oro trūkumu, dėl to vystosi deguonies trūkumas ir kituose organuose, pirmiausia – širdyje, trinka jos veikla. Dar vienas mechanizmas – kai dėl tiksliai nežinomų priežasčių sutrinka kraujo krešumo sistema ir moteris pradeda gausiai kraujuoti. Tuomet taip pat yra didesnė tikimybė moterį išgelbėti. Aptariamu atveju viskas prasidėjo kvėpavimo funkcijos nepakankamumu, po to prisidėjo kraujavimas, nekrešumas. Toliau pradėjo trikti širdies ritmas, reikėjo atlikti dirbtinį širdies masažą, moterį buvo ištikusi klinikinė mirtis. Palanku buvo tai, kad viskas prasidėjo ne širdies sustojimu (asistolija).

 
Naujagimių išgyvenamumas tokiais atvejais yra didesnis, siekia 70 procentų. Tam įtakos turi tai, kad naujagimis jau būna gimęs prieš įvykstant tokiai situacijai. Literatūros duomenimis, apie 59 procentų atvejų įvyksta po gimdymo. Visgi liūdina faktas, kad apie pusė likusių gyvų tokių naujagimių irgi turi neurologinių problemų, ypač tais atvejais, jei embolizacija įvyksta gimdymo metu.
 
- Nė viena gimdyvė nėra nuo to apsaugota?
Įvairių autorių duomenimis, gimdančios moters kraujotakoje dažnai galima aptikti vaisiaus vandenų, tačiau vienais atvejais tai sukelia tokius klinikinius simptomus, kitais – ne. Tai tiesiog yra moters organizmo reakcija į vaisiaus vandenis, jo odos ar plaukų daleles, kurios patenka į plaučių kraujotaką. Tai yra neprognozuojamas procesas ir visame pasaulyje nėra jokių profilaktikos būdų. Nėra net konkretaus gydymo algoritmo, gydoma pagal vyraujančią simptomatiką. Tačiau yra pastebėta, kad dažniau ši komplikacija pasitaikė gimdančioms ne pirmą kartą, vyresnėms nei 35 metų amžiaus moterims, kurioms yra atliekama cezario pjūvio operacija, panaudojama vakuumekstakcija ar kiti instrumentiniai metodai gimdymui užbaigti. Taip pat – jeigu vaisius yra vyriškos lyties, yra nutekėję vaisiaus vandenys, jei moterys serga nėščiųjų hipertenzija, esant placentos pirmeigai, priešlaikiniam placentos krašto atsidalinimui.
 
- Kiek rizikinga šiai pacientei buvo vėl gimdyti?
Rizika buvo labai didelė, nerimo teko visai medikų komandai. Buvo suplanuota cezario pjūvio operacija, neturint jokių garantijų, kad ji bus sėkminga. Tačiau planingai buvome pasiruošę galimoms komplikacijoms. Džiugu, kad nėštumas, gimdymas bei pogimdyminis laikotarpis praėjo sklandžiai be jokių nukrypimų. Manau, kad tam labai daug įtakos turėjo moters didžiulis noras ir puikus šeimos nusiteikimas. Beje, kadangi literatūroje pastebėta, kad nesėkmingais atvejais lauktasi vyriškos lyties naujagimių, šįkart faktas, kad turi gimti mergaitė, psichologiškai visus drąsino.
Tačiau noriu pabrėžti, kad bendrai paėmus net 70–80 procentų visų gimdymų turi mažą komplikacijų riziką. Noriu pakviesti visas esančias ir būsimas nėščiąsias mintimis neklysti į skaitinius apie labai nesėkmingai pasibaigusius atvejus, nukreipti mintis į sėkmingas istorijas ir pasitikėti Lietuvoje labai gerai funkcionuojančia nėščiųjų, gimdyvių ir naujagimių sveikatos priežiūra. 
 

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris