Iliuzionistų kūnai paveikti ekstremalių išbandymų

Deimantė Zailskaitė
2015-01-06
Iliuzionistų bei magų gretose sklando šmaikštus posakis, jog šios profesijos atstovai gali dirbti tol, kol dar pajėgia užlipti ant scenos. Panašu, jog šis pasakymas ne iš piršto laužtas. Štai prieš kelias dienas žinomas šalies magas Arvydas Gaičiūnas, padedamas sesers Dianos, atliko magišką triuką: kabodamas žemyn galva išsinėrė iš tramdomųjų marškinių. Retas žiūrovas žinojo, jog repeticijų metu šio triuko atlikimas galėjo baigtis tragiškai.
Iliuzionistų kūnai paveikti ekstremalių išbandymų
Magijos teatro „DiArchy“ artistai Arvydas Gaičiūnas ir Diana Gaičiūnaitė- Dirmė pripažįsta, jog jų demonstruojami ekstremalūs triukai sveikatos neprideda.

Žuvo dvylika magų
Magijos teatro „DiArchy“ artistas Arvydas Gaičiūnas žiūrovams pirmą kartą pademonstravo pavojingą triuką „Išsilaisvinimo galia“, kurį prieš šimtmetį atliko legendinis magas Haris Gudinis.
„Šis triukas mažai kuo susijęs su iliuzijomis: mane pakabina aukštai virš žiūrovų galvų, ir aš, kabėdamas žemyn galva, turiu išsilaisvinti iš tramdomųjų marškinių. Reikėjo didžiulio pasiruošimo. Galiu pasakyti, jog berepetuojant galėjo įvykti tragedija: negaliu atskleisti visų detalių, tačiau rizikavau nukristi iš didelio aukščio. Be to, ilgai reikia kabėti žemyn galva – tai irgi pavojinga. Daugelis pasaulio magų bandė pakartoti šį triuką, kuris Lietuvoje rodomas pirmą kartą, tačiau ne visiems pavyksta“, - pasakoja A.Gaičiūnas.
Brolis ir sesuo yra nusitaikę į dar vieną ne mažiau pavojingą triuką. „Mes jo negalime pademonstruoti, nes jis susijęs su ginklu – tai kulkų gaudytojų triukas, per kurį žuvo net dvylika magų. Šio triuko kita versija yra rusiška ruletė.
Tai žaidimas su likimu. Bet koks Lietuvos pilietis gali turėti savigynai ginklą, bet jis negali jo ištraukti prieš kitus žmones, jeigu negresia pavojus jo gyvybei, ypač koncertuose ar televizijos projektuose“, - pasakoja magas, ieškodamas galimybių atlikti kvapą gniaužiantį pasirodymą.
Nenoromis A.Gaičiūnas prisipažįsta, kad jam, buvusiam cirko akrobatui, kartais paskauda sąnarius, retkarčiais „išlenda“ problemos dėl nugaros. „Be abejo, mano kūnas paveiktas ekstremalių išbandymų“, - antrina Diana Gaičiūnaitė-Dirmė.
Profesija stipriai paveikė moters sveikatą, ekstremalūs triukai, kaip spėja, netgi galėjo sukelti nevaisingumo problemas.

„Ekstremaliausias mūsų eksperimentas, be abejo, yra užsišaldymas lede, kuomet mums pavyko pasiekti pasaulio rekordą – išbūti lede beveik tris paras be miego, maisto, ekstremaliomis sąlygomis. Po to buvome išvežti į ligoninę, jog būtų patikrinta mūsų sveikata, - pasakoja Diana Gaičiūnaitė- Dirmė, pripažindama, jog tokie eksperimentai sveikatos neprideda. - Kalbant apie ekstremalius triukus, norėčiau priminti, jog buvo pasiektas ir rekordas po vandeniu: Arvydas išbuvo beveik šešiolika minučių, mano laikas - vienuolika minučių. O dabar, ruošdami įspūdingą triuką iš legendinio mago ir išsilaisvinimų karaliaus Hario Gudinio repertuaro, planavome jį atlikti dviese, tačiau nebuvo techninių galimybių“, - pasakoja Diana.
 
Didžiausias iliuzionisto turtas

„Didžiausias iliuzionisto turtas yra rankos. Iliuzija yra apgaulės menas, ir kartais reikia tam tikrus dalykus su rankomis padaryti taip, jog nepastebėtų žiūrovas – rankos turi būti pakankamai jautrios, prižiūrimos. Žiemos laikotarpiu rankos šiek tiek pašąla, tampa sausos, todėl turime nešioti pirštines, naudoti rankų kremus“, - kaip saugoma svarbiausia kūno dalis pasakoja iliuzionistas Arvydas Stonys (nuotr.).
Paklausiau, ar tiek metų puoselėjant iliuzijos meną dažnai suskauda rankų pirštų sąnarius?
„Mes neturime tiek darbo, kad pradėtų sąnarius skaudėti. (Juokiasi.) Jeigu tai yra paprasti fokusininkai, kaip daugelis Lietuvoje, rizikos nėra, nebent dirbama su aštriais daiktais, ugnimi. Bet užsienyje yra daug visokiausių variantų: dirbant dideliuose šou, atsiranda ugnis, peiliai, strėlės, įvairiausi šou elementai“, - pasakoja A.Stonys.
„Iš tikrųjų scenoje niekada neatlikinėjau ir neatlikinėju jokių pavojingų triukų, - sako iliuzionistas Mantas Žmuidinavičius - Wizard. Tai yra šiuolaikinis scenos atlikėjo principas.
Netgi Deivido Koperfildo pasirodymuose niekada nerodomi pavojingi triukai. Kodėl? Nes, atliekant šimtą pasirodymų, vieną kartą gali nepavykti.
Aš noriu, kad mano triukai būtų šimtu procentų saugūs man ir mano asistentei.
Bet jie gali sukurti iliuziją, kad tai yra pavojinga.
Pavyzdžiui, rodau vieną triuką, kuomet mano asistentė įlenda į dėžę ir aš susmaigstau tris degančias ietis. Mano asistentė turi vos kelias sekundes magiškai dingti iš dėžės.
Atlikinėjant didesnius triukus, neišvengiami nuolatiniai nusibrozdinimai, sumušimai, mėlynės“, - pasakoja Mantas.
Anot iliuzionisto, pats sudėtingiausias dalykas yra psichologiniai iššūkiai.

„Artistas neturi teisės sirgti arba turėti sveikatos problemų. Šiuo atveju jis privalo save psichologiškai prievartauti: lipti į sceną ir vaidinti, kad jam linksma.
Todėl nieko nuostabaus, jog labai daug artistų suserga depresija, priklausomybės ligomis.
Vienintelis dalykas, kuris man neleidžia nerti į priklausomybių liūną - jog mano darbas reikalauja stipraus susikaupimo ir geros reakcijos. Man tinka nebent juoda arbata arba kava.
Prieš renginius negaliu valgyti, išgeriu tik sulčių stiklinę, nors renginys vakare. Taigi stipriai išbalansuojamas mitybos ritmas. Mums, iliuzionistams, tenka dirbti naktimis – taigi išsimuša miego ritmas, prisideda stresas, kurį patiriame nuolatos.
O jeigu pats nebūsi sveikas, niekada nepadovanosi stebuklo kitam žmogui. Kaip sako mano mokytojas Arvydas Stonys, iliuzionistas gali dirbti tol, kol dar pajėgia užlipti ant scenos. Aš sakyčiau, kad jis gali dirbti tol, kol pajėgia užlipti ir išlaikyti techninę darbo kokybę, rankų miklumą.
Aš vengiu sporto rūšių, kurios galėtų kelti riziką mano rankoms. Netgi sužeistas pirštelis galėtų kainuoti pusę metų sunkaus karjeros darbo“, - pasakoja Mantas.

 

Mini interviu
Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Vidaus ligų centro vadovas profesorius Virginijus Šapoka:

- Sakykite, profesoriau, kaip organizmą veikia ilgos valandos kabojimo žemyn galva?
- Jeigu žmogus nuolat kabo žemyn galva arba atlieka tam tikrus jogos pratimus, nieko blogo neatsitinka, nes mūsų kraujagyslės adaptuojasi prie tam tikrų krūvių. Daug yra tokių profesijų, kaip akrobatinio meistriškumo lakūnai, gimnastai, kitų sporto šakų atstovai, kurie turi milžiniškas apkrovas ir dažnai kabo žemyn galva.
Tai nėra kas nors neįprasto, kas galėtų sukelti sveikatos problemas.
Tačiau, jeigu tai būtų senyvo, netgi jauno amžiaus žmogus, kuris niekada nėra stovėjęs ant galvos, gali trūkti kraujagyslės, persiformuoti kraujotaka, truputį centralizuotis. Tačiau tiems žmonėms, kurie tuo užsiima nuolat, sveikatai pavojaus tikrai nėra. Be to, pradedantieji tai daro iš lėto, valandomis nekaba žemyn galva, nes galvospūdis tuo metu labai padidėjęs.
 
- Bene įspūdingiausias Lietuvos magų atliekamas eksperimentas – užsišaldymas lede. Ar tai gali turėti pasekmių sveikatai?
- Reikėtų žiūrėti, kiek realiai tai būna užsišaldymas, nes žmogaus organizmas šaltį toleruoja iki tam tikro lygio, kada atšalimas yra galimas, suderinamas su gyvybe. Toliau sustoja visi svarbūs gyvybinei organai.
Atšalimas iš esmės sulėtina medžiagų apykaitą ir tokiu būdu sumažėja mūsų medžiagų apykaitos greitumas, sunaudojame labai mažai deguonies, įsijungia taupusis genotipas. Atšaldymas vyksta iki tam tikros ribos, paskui sutrinka sąmonė.
Manau, kad tai yra tiesiog iliuzija.
Pabūkite pusė dienos ar dieną šaldymo kameroje, jeigu neturite kitų šildymo priemonių – tarkime, yra žinoma metodų, kuomet galima šiek tiek sušildyti kraują, skrandyje pridėjus šildančių kapsulių. Bet vis tiek kūno periferija, jeigu yra šaldoma, visą laiką spazmuos.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris