Gyvenimo skonį privertė atrasti klastingoji vilkligė

Aigustė Tavoraitė
2018-05-10
Jau dešimtmetį liguistos būsenos lydima kaunietė Daiva Povilaitė (44 m.) sisteminės raudonosios vilkligės diagnozę išgirdo tik prieš keletą metų. Nors liga viską apvertė aukštyn kojom, moteris tikina iš naujo pajutusi gyvenimo skonį.
Gyvenimo skonį privertė atrasti klastingoji vilkligė
Daivos įsitikinimu, su vilklige susidūręs žmogus pirmiausia pats privalo prisiimti atsakomybę už savo sveikatą, peržiūrėti gyvenimo būdą, mitybą, o ne visko reikalauti iš gydytojų: „Vilkligė nėra pagydoma, bet gali būti kontroliuojama pasirinkus tinkamą gyvenseną ir derinant vaistus“, - sako terapinės jogos studiją atidariusi moteris.

Ilgus metus gyveno nežinioje
Daiva su liga pirmąkart susidūrė kažkur prieš dešimtmetį, kai pradėjo varginti neaiškūs sąnarių skausmai ir anksčiau laiko degeneruoti stuburas. „Gydytojai stebėjosi, kad jis atrodo taip, lyg būtų traumuotas, panašus į septyniasdešimtmečio žmogaus“, – pasakojo moteris.
 
Tuo metu vilkligė liko nediagnozuota. Simptomai nebuvo specifiniai, todėl ilgą laiką moterį tyrė dėl reumatoidinio artrito. „Vis nebuvo aišku, kas man yra... Galop pradėjau galvoti, gal „įsikalbėjau“ ligą ir nustojau vaikščioti pas gydytojus“, – prisiminė Daiva.
Į medikų duris moteris vėl pasibeldė prieš trejetą metų atsiradus dėmelėms nuo saulės nepridengtose odos vietose – ant rankų, sprando ir krūtinės. Ryškiomis, didelėmis raudonomis dėmėmis nusėtą odą pabandžiusi nuraminti įvairiais tepalais įtarusi alergiją nuo saulės Daiva kreipėsi į dermatologę.  
„Gydytoja iškart įtarė kitą priežastį, mat simetriški plaštakės formą primenantys bėrimai – būdingiausias raudonosios vilkligės požymis“, – kalbėjo pašnekovė.

 
Gydosi judesiu
Moteris atvira – išgirdus diagnozę pirmiausia aplankė palengvėjimas. „Pagaliau sužinojau nuolat nepaleidžiančios prastos būsenos priežastį. Kai žinai, kuo sergi, gali imtis konkrečių pagalbos priemonių. Pradėjau intensyviai domėtis liga, perskaičiau galybę mokslinių straipsnių“, – sakė ji.
Daivos įsitikinimu, su tokia liga susidūręs žmogus pirmiausia pats privalo prisiimti atsakomybę už savo sveikatą, peržiūrėti gyvenimo būdą, mitybą, o ne visko reikalauti iš gydytojų: „Vilkligė nėra pagydoma, bet gali būti kontroliuojama pasirinkus tinkamą gyvenseną ir derinant vaistus.“
 
Pašnekovė pasakojo vartojanti tik dalį rekomenduotų medikamentų – šalutinis hormoninių preparatų poveikis pasirodė stipresnis už naudą: „Aišku, „smūginio“ jų vartojimo neišvengiu, kai pakliūnu į ligoninę, tačiau rečiau juos vartojant nejaučiu tokių pasekmių. Be abejo, be kitų vaistų sunkiai apsieičiau, pradeda varginti skausmas.“
Nors sergantiesiems vilklige intensyvus fizinis aktyvumas nėra rekomenduojamas, moteris pajuto, kad kasdienis judesys yra raktas jos gerai savijautai palaikyti. Jau kurį laiką jogą, pilatesą praktikavusi Daiva pradėjo tuo užsiimti rimčiau, intensyviai mokytis terapinės jogos, atidarė studiją „IDA Saugi Joga“. Moteris padeda ir kitiems, turintiesiems sąnarių, stuburo problemų.
 
„Kadangi pati su tuo susidūriau, galiu geriausiai padėti. Užsiėmimuose jogą derinu su mediciniškai saugiu judesiu, – sakė profesionaliai tuo ne vienerius metus užsiimanti moteris. – Aišku, specialistams dar lieka klausimų, ar tokia veikla – ne per didelis krūvis sąnariams, tačiau nereikia persistengti. Bet kuriuo atveju tai jokiu būdu nėra visuotinis receptas, kiekvieno liga vystosi labai individualiai.“


Tarp kitko
Vienas būdingesnių vilkligės požymių – plaštakės formos odos bėrimas, „nugulantis“ ant veido, nosies, kurio atsiradimą skatina buvimas saulėje.
Vilklige dažniau serga moterys, paprastai – jaunos, vaisingo amžiaus. Sergantieji šia liga turėtų vengti saulės vonių, soliariumų, netinka darbas su chemikalais, intensyviais kvapais. Fizinį krūvį reikėtų rinktis individualiai pagal savo pajėgumą, priklausomai kiek yra pažeisti sąnariai, kiti organai.


  
Išmokė kitokio gyvenimo ritmo
Liga apvertusi Daivos gyvenimą aukštyn kojom. Iki tol sparčiai karjeros laiptais kopusi, sėkmingai vadove dirbusi moteris buvo priversta „pristabdyti traukinį“. „Greičiausiai iš dalies pati prisišaukiau ligą – labai daug dirbau, šeima, buities rūpesčiai, paskolos buvo ant mano pečių. Viską tempiau it koks arklys...“ – konstatavo moteris. Ji pridūrė, ligą galbūt galėjo paskatinti ir genetiniai veiksniai. Be to, neigiamos įtakos greičiausiai turėjo radiacija, mat įvykus Černobylio avarijai laiką dar maža būdama leido paplūdimyje, zonoje, kur slinko didžiulis radioaktyvių dulkių debesis.
 
Su vilklige gyventi besimokanti moteris džiaugiasi iš naujo atradusi gyvenimo skonį. Ne tik jogai, bet ir tapybai ir rašymui laiką lygiomis dalimis skirianti Daiva sakė išmokusi išties mėgautis gyvenimu – džiaugtis bet kokiu oru ir metų laiku, skirti laiko sau, gerai knygai, filmui. Pagaliau daugiau laiko gali skirti šeimai, trims vaikams.
„Jei sakyčiau, kad skauda ir neturiu jėgų atsikelti iš lovos, būčiau visiškai teisi. Bet jei leisčiau sau tokios būsenos užsibūti, virsčiau visišku ligoniu. Kai turi motyvaciją, veiklos, kuo pasidžiaugti, skausmas „nueina“ į antrą planą. Taip, dalis žmonių išties negali pakilti iš lovos. Bet jei tik yra kiek jėgų, reikia stotis. Tikiu, kad vidinės galios mobilizuoja ir gydo“, – kalbėjo Daiva.

 

Interviu
VUL Santaros klinikų gydytoja reumatologė dr. Dalia Miltinienė:

Kokie simptomai galėtų padėti atpažinti raudonąją vilkligę?
Sisteminė raudonoji vilkligė – tai lėtinė uždegiminė autoimuninė liga, pažeidžianti įvairias organų sistemas ir organus, todėl sudėtinga būtų įvardyti ligai būdingus specifinius simptomus. Vilkligė dažniausiai nustatoma iš jų visumos ir laboratorinių tyrimų. Vienas būdingesnių požymių – plaštakės formos odos bėrimas, „nugulantis“ ant veido, nosies, kurio atsiradimą skatina buvimas saulėje. Šiems pacientams apskritai būdingas jautrumas saulei. Bėrimai gali atsirasti įvairiose kūno vietose, taip pat – žaizdelės burnoje ir kitose gleivinėse. Ligai būdingi sąnarių skausmai, artritas, ypač iš vieno į kitą sąnarį „migruojantys“ skausmai, stiprus plaukų slinkimas, bendras didelis nuovargis, silpnumas. Tolesni simptomai priklauso nuo to, kokie organai yra pažeidžiami. Liga gali paveikti tiek inkstus, širdį, kraujagyslių sistemą, plaučius, pilvo organus, nervų sistemą. Komplikacijos rimtos ir gali sukelti grėsmę gyvybei, jei laiku negydoma.
 
- Dažni tokie atvejai, kai diagnozė nustatoma tik po kurio laiko?
Kadangi ši liga pasireiškia labai įvairiai, nėra daug specifinių simptomų, dėl to ir diagnozuota gali būti po kurio laiko. Juo labiau sergančiojo būklė gali labai skirtis – žmogus gali atsidurti ligoninėje ir būti išsamiai tiriamas, bet esant lengvai ligos eigai ir nežymiems simptomams jis gali ilgai nesikreipti į gydytojus. Arba iš pradžių yra ieškoma kitų sutrikimo priežasčių.
 
Nevartojant visų gydytojo paskirtų vaistų rizikuojama komplikacijomis?
Viskas yra individualu. Ši liga dažniausiai yra „banguojančio“ pobūdžio, ją lydi paūmėjimai ir ramybės epizodai. Galbūt pastarojo periodu galima sumažinti vaistų kiekį ar visai nutraukti jų vartojimą. Tačiau prieš tą darant būtinai reiktų pasitarti su gydytoju, kartais paciento savijauta neatspindi tikrosios situacijos. Žmogus gali jaustis gerai, bet liga daryti juodą darbą. Taigi yra atliekami laboratoriniai tyrimai, kurie rodo, ar liga visgi „rusena“ organizme, ar yra visiškai rami. Tai būtina, kad liga netikėtai nepaūmėtų. Taip pat būtina žinoti, kad hormoniniai vaistai turi būti mažinami palengva.
 
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Budinti vaistinė


      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

      razinka


      Sveika šeima


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      G.Thunberg – pranašė savame krašte?

      Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Kaip striksi dominatriksė?
      Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

      Naujas numeris