Gydytojai odontologai užsiaugina kuprą

Deimantė Zailskaitė
2014-12-05
Lietuvoje gydytojai odontologai pirmiausia užsiaugina storą odą, nes į jų darbo kabinetą koją įkelia įvairaus plauko žmonės – ateina ir rimtai sergančių, ir agresyviai nusiteikusių.
Na, o jau tada suriečia ir nugaros skausmai. Mat, kaip juokauja odontologai,  stuburo iškrypimai – jų profesinės ligos.
Gydytojai odontologai užsiaugina kuprą
Gydytojas odontologas Leonas Juodvalkis jau pastebi ne vieną nuo darbo kunktelėjusį ar sulinkusį kolegą. Kad to išvengtų – vyras kiekvieną dieną mankštinasi.

Tarp pavojingiausių profesijų
Gydytojas odontologas Leonas Juodvalkis, kurį prisimename iš televizijos šokių projekto, tik įžengęs į darbo kabinetą pirmiausiai išsivėdina patalpas – baiminasi alergijų cheminėms medžiagoms.
„Kai kurių medžiagų turėjau atsisakyti dėl paprasčiausios priežasties – negalėjau dirbti su jomis, nes labai agresyviai dirgino kvėpavimo takus.
Anksčiau gydytojams didžiausią pavojų keldavo sidabro amalgama, - ji buvo maišoma rankomis, o kvėpuojama - gyvsidabrio garais. Dabar ši medžiaga, galima sakyti, pavojinga tik vienu atveju, kai uždedama arba šalinama plomba“, - apie darbo ypatumus pasakoja gydytojas odontologas.
„Pagal Amerikos duomenis, odontologai pakliūna į sudėtingiausių ir pavojingiausių profesijų penketuką. Pavojingumas pasireiškia dėl galimybės užsikrėsti infekcijomis. Neseniai pirmą kartą buvau pasigavęs pūslelinę. Pajaučiau, kad kyla darinukas, ir jį sustabdžiau lazeriu. Supratau, kad buvau užsikrėtęs nuo paciento.
Tuo labiau, kad gręžiant iš žmogaus burnos eina aerozolis, kuris gali patekti gydytojui ant akies arba nosies gleivinės, dirbant netgi ištrykšta kraujo. Taigi nemažai galimybių pasigauti hepatitą, jau nekalbant apie minėtą pūslelinę, kuria apsikrečiama labai greitai“, - riziką įvardija L.Juodvalkis.
 

Nakčiai „ima“ raminamųjų
„Neseniai turėjau pacientą, kuris serga AIDS. Apie tai pranešė jo mama. Žinoma, mes ėmėmės sustiprintų apsaugos priemonių – dvigubos pirštinės ir atskirai ruošiami instrumentai. Mano klinikoje pagal reikalavimus klientai užpildo anketą, kurioje nurodo, kokiomis ligomis serga.
Maža kas – ar cukrinis diabetas, ar chirurginės intervencijos, ar vartojamas aspirinas – aš turiu žinoti, kokius vaistus jis vartoja šiuo metu“, - sako gydytoja odontologė Asta Dambrauskienė, apgailestaudama, kad kitą kartą pacientas ir nutyli apie sveikatos problemas.
„Prieš penketą metų buvo apsilankęs iš kalėjimo išėjęs vyras, ir sėsdamas supjaustė naujos kėdės apdangalą.
Kadangi jis pasikėlė megztinį, aš pamačiau, kad jo kišenės prikištos peiliukų, žirklučių, atsuktuvų ir panašių dalykų. Bet mes išsiskyrėme gražiai, nes jis man sumokėjo.
Prieš keletą metų įsiveržė narkomanas, laukiamajame išdaužė baldus, pagrobė gręžimo prietaiso antgalį, kainuojantį apie tris tūkstančius litų, ir išbėgo“, - šiurpias istorijas prisiminė A.Dambrauskienė.
Jos žodžiais tariant, seniau žmonės nebuvo tokie pikti kaip dabar.
„Kartais atrodo, kad pacientai tau pakerta sparnus. Socialinė situacija tokia, kad žmonės nedaug uždirba, jų darbas nestabilus, pensijos nedidelės - žmonės dabar ypač įjautrinti.
Dirbu ir su ligonių kasomis – pas mane ateina pensininkai, ir jie daug ko nesupranta, yra pikti ant Vyriausybės, ligonių kasų, viso pasaulio. Ir jie tavimi nepasitiki.
Kiti gydytojai gal paprasčiau reaguoja. Aš noriu su žmonėmis išlaikyti gražius santykius, ir kartais taip nervinuosi, kad mane pradeda pykinti. Nakčiai vartoju raminamųjų, migdomųjų vaistų, nes visą laiką išgyvenu dėl savo pacientų“, - prisipažįsta medikė.
Ne paslaptis, A.Dambrauskienę buvo užklupusi ir onkologinė liga. Moteris neatmeta galimybės, jog įtakos galėjo turėti ir fiziškai bei psichologiškai sunkus darbas.
 
Pirmoje vietoje – stuburo skausmai
„Odontologo darbas itin įtemptas, todėl dažnai pasitaiko ir psichinės sveikatos sutrikimų. Pavyzdžiui, Vokietijoje tarp privačiai dirbančių sveikatos specialistų odontologai pirmauja pagal savižudybių skaičių“, - liūdną statistiką pateikia Vokietijoje studijavęs ir dirbęs gydytojas odontologas Tadas Koržinskas.
„Aišku, pirmiausia reiktų paminėti stuburo skausmus. Priverstinė darbo padėtis, kuri nekinta valandomis, sukelia raumenų įsitempimus, vėliau stuburo išvaržas ir slankstelių deformacijas.
Yra tekę bendrauti su vyresniais kolegomis, kuriems ši problema sukėlė rankų ar kojų tirpimą. Deja, šį „malonumą“ teko patirti ir man. (Šypsosi.) Išsisukti pavyko geros masažistės ir osteopato dėka“, - sako pašnekovas.

Stuburo pažeidimai ilgainiui neigiamai veikia ir vidaus organų veiklą.
„Pavyzdžiui, ilgai nekintanti sėdima padėtis su į priekį palinkusia viršutine kūno dalimi gali turėti įtakos žarnyno peristaltikos pakitimams.
Darbas su greitaeigėmis turbinomis, ultragarsiniais aparatais pakenkia klausai. Darbas su ultravioletinėmis kompozitinių medžiagų kietinimo lempomis arba dentaliniais lazeriais be specialių apsauginių akinių gali sukelti regos sutrikimų. Dezinfekuojamosios medžiagos kenkia odai, plaučiams, sukelia alergijas“, - pasakoja T.Koržinskas.
Jis apgailestauja, kad dažniausiai medikai per mažai dėmesio skiria savo sveikatai: „Tarybų Sąjungoje atliktais tyrimais pagal fizinės ir psichinės apkrovos lygį darbo vietoje, stomatologija buvo tarp pirmų trijų profesijų. Stipri sveikata, geras fizinis pasiruošimas būtinas mūsų kasdieniame darbe. Deja, daugelis kolegų apie būtinumą stiprinti sveikatą suvokia tik po to, kai pasireiškia pirmieji sveikatos sutrikimai.
Vokietijoje šią problemą pradėjo akcentuoti ir universitetai, daug dėmesio skirdami darbo ergonomikai bei skatindami studentų fizinį aktyvumą, sudarydami jiems geras sąlygas dalyvauti sportinėje veikloje.“
 
Komentarai

 Profesorius infektologas Arvydas Laiškonis: 

- Kada gręžiant dantis įvedė aušinimą vandeniu – iš burnos išeina tikrai labai didelis aerozolio kiekis, išsisklaido po visą patalpą, labai daug lieka ir ant gydytojo akinių, ir ant pirštinių, ir ant chalato. Be to, paciento burnoje yra daug įvairiausių mikroorganizmų. Savaime aišku, dėl to darbas surištas su tam tikra rizika, nes burnoje yra ir patogeninių mikroorganizmų – ir stafilokokų, ir pneumokokų, ir visokių kitokių. Taigi odontologų darbas vienareikšmiškai yra pavojingas.
 

Sveikatos apsaugos ministerijos vyriausioji krašto specialistė Šiaulių kraštui Elvyra Kameneckienė:

- Man kartą yra pasakiusi viena ūkininkė: koks čia tavo darbas. Aš turiu dvidešimt karvių, man reikia keltis penktą valandą ryto, kad jas visas pamelžčiau, tegul ir su aparatais, ir išvesčiau į ganyklą. O tau kas – užsidėjai baltą chalatėlį, ant kėdutės pasėdėjai, ir viskas baigta. (Juokiasi.)
Iš tikrųjų taip nėra. Odontologams gresia iškreipti stuburai, skaudamos nugaros, naktimis tirpstančios rankos. Ir ką, nueini pas neurologus, pasižiūri, padaro nuotrauką ir sako: brangioji, užspaustas nervas.
Būna visokių gyvenimiškų situacijų.
Pavyzdžiui, paprašai žmogaus spjauti, tai spjauti, aš suprantu, kur – į spjaudyklę, o jis spjauna tau tiesiai į akis.
Nesvarbu, ar pūlingas, ar nepūlingas sekretas, jis pakliūna ant tavo veido ir chalato. Vaikai ir įkanda.
Dar yra labai didžiulis moralinis faktorius, nes - darbas su žmonėmis, puikiai suprantate, pats sunkiausias. Pacientai įsivaizduoja, kad internetas yra visagalis, ir kas internete yra parašyta, jie viską žino.
Pavyzdžiui, jeigu kas jiems nepatinka, jie ateina ir drasko akis. Netgi man yra pasakę: jūs geriau paimkite ir pasiskaitykite internete“. Nors mano darbo stažas jau keturiasdešimt metų.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris