Garsaus filosofo oro uoste nespėjo atgaivinti

Deimantė Gruodė
2016-09-22
Vakar, ankstų trečiadienio rytą, pasiekė žinia, jog Vilniaus oro uoste laukdamas skrydžio staiga susmuko žinomas filosofas Leonidas Donskis. Pirminiais duomenimis, jam sustojo širdis. Nors oro uoste veikia net trys širdies defibriliatoriai, kurie gelbsti žmonių gyvybes ištikus staigiai mirčiai, oro uosto darbuotojos teigimu, šie prietaisai nebuvo panaudoti.
Garsaus filosofo oro uoste nespėjo atgaivinti
Kaip pranešama, 54-erių L.Donskį mirtis ištiko ruošiantis skrydžiui Vilniaus oro uoste, kai iš šalia esančio viešbučio ėjo registruotis skrydžiui.

„Jis susmuko lauke...“
Kaip pranešama, 54-erių L.Donskį mirtis ištiko ruošiantis skrydžiui Vilniaus oro uoste, kai jis iš šalia esančio viešbučio ėjo registruotis skrydžiui. Atskubėję medikai nesugebėjo išgelbėti filosofo gyvybės. Įtariama, kad jį galėjo ištikti širdies smūgis.
 
Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų kardiologas Pranas Šerpytis yra sakęs, kad Europos gaivinimo tarybos rekomendacijose defibriliatorius įvardinamas kaip efektyviausia pirminė pagalba ištikus staigiai mirčiai. „Europos valstybėse kiekviename oro uoste, lėktuve, kiekvienoje geležinkelio stotyje yra defibriliatoriai. Vokietijoje, prie kiekvieno miesto plano matysite, kur yra pastatytas toks aparatas, kuris labai paprastai naudojamas. Kol gydytojas atvyks, galima panaudoti šį prietaisą ir išgelbėti žmogui gyvybę“, - „Lietuvai sveikatai“ yra sakęs P.Šerpytis.
 
Vilniaus oro uoste stovi trys defibriliatoriai, galintys atkurti sutrikusį širdies ritmą. Ar šis aparatas nors kartą buvo panaudotas, Vilniaus oro uosto Komunikacijos ir rinkodaros skyriaus vadovei Indrei Baltrušaitienei neteko girdėti: „Tiesiog tokių atvejų nėra daug, kaip kartais gali pasirodyti.“
 
Paklausta, kiek metrų buvo nuo defibriliatoriaus ir vietos, kurioje susmuko žinomas filosofas, I.Baltrušaitienė irgi negalėjo pasakyti. „Jis realiai susmuko net ne mūsų teritorijoje, o lauke. Defibriliatoriai stovi saugiose, steriliose vietose - ne Šengeno zonoje, Šengeno zonoje ir pas aviacijos saugumo vadovą. Turime darbuotojų, kurie apmokyti su jais dirbti“, - patikino I.Baltrušaitienė.
 
Svarbu, kad prietaisas būtų po ranka
Į panašią situaciją, tiesa, kuri baigėsi laimingai, prieš kelerius metus buvo patekęs žinomas kardiologas Vilius Grabauskas. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorių infarktas, o vėliau ir klinikinė mirtis ištiko laukiant skrydžio Frankfurto oro uoste. Kauniečio gyvybę išgelbėjo laiku suteikta medikų pagalba. 
 
„Daug priklauso nuo to, kaip susiklosto aplinkybės ir kurioje vietoje įvyksta nelaimė. Man pasisekė. Iš tiesų Frankfurto oro uostas yra parengtas tokiems atvejams. Ten gyvybių gelbėjimui yra gerai pasiruošta ir širdies veiklą atkuriančių aparatų stovi ne vienas. Prie kiekvieno išėjimo yra defibriliatoriai, budinčių medikų komanda. Taigi man pasisekė, kad netoli buvo aparatas, medikai, kurie profesionaliai suteikė pagalbą“, - prisimena profesorius V.Grabauskas.
 
Ilgametę patirtį sukaupusio kardiologo nuomone, jei laiku panaudojamas aparatas, žmogui galima išgelbėti gyvybę. „Pagrindinis dalykas – kuo skubiau atkurti širdies ritmą. Oro uostose, tiesą sakant, nėra netikėtas atvejis, kuomet keleivis staiga numiršta, sutrinka širdies ritmas ir įvyksta klinikinė mirtis. Ko gero, oro uostas – ta vieta, kur dažniausiai įvyksta tokios nelaimės. 
 
Svarbiausia – kuo įmanoma greičiau „trinktelėti“ aukštos įtampos srove. Mūsų laikais kardiologus mokydavo, kad jeigu nepavyksta per dvi minutes atkurti širdies ritmo, praktiškai jau nulinė tikimybė, kad žmogus gyvens. Bet dabar tas periodas, per kurį galima atgaivinti ir išgelbėti žmogų, būtų iki penkių minučių“, - sakė kardiologas.
 
Atrodė darbingas ir energingas
Ar žmogus gali įtarti, jog su juo kas nors negerai? „Matote, širdies smūgis yra daugiau bendrinė sąvoka. Iš esmės, jeigu pasireiškia kiti požymiai, pavyzdžiui, formuojasi infarktas, žmogus gali jausti tam tikrus požymius. Bet jeigu sutrinka širdies ritmas, gali ir nieko nejausti. Aš, tuomet skrisdamas į Pasaulio sveikatos asamblėją, jaučiausi puikiai. 
 
Tad, jeigu filosofas staiga susmuko, turbūt sutriko širdies ritmas, prisidėjo skilvelio virpėjimas. Mechanizmas nėra iki galo aiškus, nežinia, kokie buvo kiti rizikos veiksniai, koks buvo jo kraujospūdis. Jis turbūt anksti prieš kelionę buvo neišsimiegojęs, ko gero, dar prisidėjo įtampa, nes reikėjo pasirengti pranešimui. Didžiausias rizikos veiksnys gyvenime visokie stresai. 
 
O jis turėjo įvairiausių funkcijų. Visuomenėje buvo labai aktyvus. Ne taip paprasta išdėlioti mintis, parengti rimtą straipsnį ir dar filosofinį. Jis man atrodė darbingas, sveikas, energingas žmogus. Greičiausiai buvo ir kraujospūdžio pakilimų. Žodžiu, klaustukų yra labai daug“, - dėl filosofo mirties apgailestavo žinomas kardiologas.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris