Esi neįgalus ar ligotas? Toli nenuvažiuosi

Deimantė Zailskaitė
2016-02-25
Neįgaliojo vėžimėlyje sėdintys ar prie lovos prikaustyti asmenys, taip pat senyvo amžiaus žmonės susiduria su neįveikiamomis kliūtimis, kuomet jiems reikia nuvykti pas medikus arba sutvarkyti teisinius reikalus.
Kadangi pavežėjimo paslaugų poreikis - didžiulis, sunkiai judantys asmenys sukasi kaip išmano – pagal išgales naudojasi viešuoju transportu arba prašo vairuojančių kaimynų pagalbos.
Esi neįgalus ar ligotas? Toli nenuvažiuosi
„Aš naudojuosi socialiniu taksi. Kaip tik užsisakiau kelionę į knygų mugę, lyg vieną tarpelį ir atradau, o šeštadieniui ir sekmadieniui viskas jau yra užimta. Jeigu noriu kur nors išvykti, turiu užsisakyti transportą prieš porą savaičių“, - pasakoja neįgaliojo vėžimėlyje sėdinti 68-erių Zita Gudanavičienė.

Įkalinti tarp keturių sienų
Neįgaliems arba senyvo amžiaus žmonėms dažniausiai reikia pasiekti gydymo įstaigas, reabilitacijos centrus, susitvarkyti teisinius klausimus. Ne ką mažiau svarbūs ir laisvalaikio užsiėmimai. Tokie žmonės praktiškai neturi galimybės užsiimti mėgstama veikla - lankytis teatruose, koncertuose ar svečiuose.
 
„Aš naudojuosi socialiniu taksi. Esu labai dėkinga tiems, kurie organizuoja šias paslaugas, bet vienos mašinos tikrai per mažai. Kaip tik užsisakiau kelionę į knygų mugę, lyg vieną tarpelį ir atradau, o šeštadieniui ir sekmadieniui viskas jau yra užimta.
Jeigu noriu kur nors išvykti, turiu užsisakyti transportą prieš porą savaičių.
Arba turiu naudotis viešuoju transportu“, - apgailestauja neįgaliojo vėžimėlyje sėdinti 68-erių Zita Gudanavičienė.
 

Moteris pasakoja, kad transportavimo problemų ypač kyla vasarą, kuomet važiuoja į neįgaliųjų stovyklą: „Jeigu į stovyklą užsiregistruoju balandžio mėnesį, iš karto reikia pradėti ieškoti transporto – būna tikrai sudėtinga, o ypač žmogui, kuris sėdi neįgaliojo vežimėlyje. Su paprasta mašina neįmanoma nuvažiuoti.“
 
„Sostinėje labai didelė problema, kuomet žmogus yra gulintis ir gyvena ketvirtame penktame aukšte be lifto - jį reikia nunešti į apačią, nuvežti į reikiamą vietą, paskui vėl parvežti ir užnešti į viršų. Tokie žmonės turi patys susirasti, kas juos nuneš iki automobilio ir kas parveš į namus. Nors situacija po truputį gerėja, transportavimo paslaugų reikia ir reikia. Pavyzdžiui, neįgaliojo vežimėlyje sėdinčiajam nuvažiuoti į kapines ar į teatrą – didžiulė problema“, - sako Vilniaus miesto neįgaliųjų draugijos vadovė Jadvyga Rasovskaja.
 
Tampo kaip maišą
„Judėjimo negalią turintiems žmonėms, tai yra sėdintiems ratukuose, visuomenis trasnportas miestuose traktuojamas kaip prieinamas. Valdžia paskutiniuoju metu perka žemagrindį transportą, bet dažnai nesutvarko infrastruktūros šalia, pavyzdžiui, stotelių. Problemų kyla ir dėl vairuotojų kultūros. Pastarieji, pamatęs žmogų neįgaliojo vežimėlyje, dažnai net ir nesustoja, nežino, kaip su juo elgtis, - pastebi Lietuvos žmonių su negalia sąjungos prezidentė Rasa Kavaliauskaitė. – Labai retai ratukuose sėdintys žmonės mieste naudojasi visuomeniniu transportu. Liūdniausia situacija su tarpmiestiniais autobusais. Lietuvoje nėra nė vieno tarpmiestinio autobuso, kuriuo galėtų važiuoti žmogus „ratukuose“. Jį tampo kaip maišą. Žmonės net nevažiuoja, nes nenori būti žeminami, tampomi arba patys organizuojasi kelionę.“
 
Anot jos, negalią turintys žmonės kreipiasi ir dėl diskriminacijos.
„Jeigu paprastas taksi sužino, kad reikės vežti ratukuose sėdintį žmogų, arba atsisako vežti, arba net paprašo už vėžimėlį sumokėti“, - pasakoja R.Kavaliauskaitė.
Bene vienintelė išeitis negalią turinčiam žmogui - socialinis taksi, kuris neįgaliuosius už simbolinį mokestį Vilniuje veža visą parą.
„Kai kurios nevyriausybinės organizacijos vežioja neįgaliuosius į dienos centus. Visą laiką transportas būna ant ratų. Bet jis sensta ir įsigyti naujo nėra taip paprasta. Pas mus irgi yra vienas visiškai supuvęs ir sugriuvęs automobilis, bet žmones reikia atvešti, ką darysi“, - sako R.Kavaliauskaitė.
 
Neįkandamos sumos 
Pavežėjimo paslaugų poreikį senyviems ir neįgaliesiems žmonėms mato ir Maltos ordino pagalbos tarnyba.

„Pritaikėme projektą remdamiesi Vokietijos patirtimi, kur sveikatos apsaugos sistema garantuoja žmonėms nuvykimą į pagrindines vietas, pavyzdžiui, gydymo įstaigas. Gydytojas gali iškviesti pavežėjimo transportą, kuris žmogų nemokamai paima ir atveža iki ligoninės ar ambulatorijos, - sako Maltos ordino Lietuvoje generalinis sekretorius Eitvydas Bingelis. - Praėjusiais metais ir mes pradėjome vykdyti dvigubą pavežėjimą. Vienas transportas yra pritaikytas neįgaliesiems vežimėlyje, kitas – pavežėjimas gulintiems žmonėms.
 
Mūsų savanoriai ir darbuotojai paima žmogų iš vietos. Tuomet bandome jį nunešti iki automobilio ir nuvežame iki taško – į ligoninę, oro uostą ar stotį. Netgi susiduriame su situacijomis, kuomet vyresnio amžiaus žmogus guli slaugos ligoninėje, jį išrašo ir jis turi važiuoti į kitą miestą, bet nebeturi transporto, su kuriuo galėtų grįžti. Jeigu jis nori nuomotis greitosios pagalbos automobilį, įkainiai milžiniški – apie septyniasdešimt eurų valanda!
 
Dažniausiai prašoma nuvežti į gydymo įstaigas ar pas odontologus.
Kaip organizacija bandome rodyti, kad būtent pavežėjimui galima pigiau organizuoti paslaugas neapkraunant greitosios pagalbos stočių, tai yra išorinę paslaugą organizuojant per nevyriausybines organizacijas.“

 

Komentarai
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Lygių galimybių skyriaus vedėjo pavaduotoja Daiva Zabarauskienė:

- Už transporto paslaugų teikimo organizavimą neįgaliesiems atsako savivaldybės.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, įvertinusi šios problemos aktualumą, nuo šių metų pradeda vykdyti investicinį projektą, kurio tikslas – įsigyti automobilių, pritaikytų neįgaliesiems vežti.
 
Šie automobiliai pagal panaudos sutartis turėtų būti perduoti neįgaliųjų organizacijoms, kad jos teiktų nuolatines transporto paslaugas – vežtų neįgaliuosius į ugdymo, mokymo, lavinimo, užimtumo, reabilitacijos centrus ir tarnybas, darbo vietas. Per trejus metus planuojama  nupirkti šešiasdešimt mikroautobusų, pritaikytų neįgaliesiems vežti, ir juos perduoti neįgaliųjų asociacijoms. Tikimasi, kad tai padės bent iš dalies išspręsti neįgaliųjų pavėžėjimo klausimus.
 
Vilniaus miesto vicemeras Gintautas Paluckas:

- Pavežėjimo paslaugų poreikis tikrai yra. Vilniuje yra unikalus dalykas – socialinio taksi projektas, kuris yra finansuojamas iš Europos Sąjungos lėšų. Mes padedame neįgaliesiems nuvykti, parvykti, pasiekti gydymo įstaigas, socialinės paramos centrus, susitvarkyti dokumentus. Aišku, tiek neįgalius, tiek senyvus asmenis, kuriems reikalinga slauga ir globa, padeda transportuoti ir mūsų greitosios medicinos pagalbos stoties ekipažai.
 
Galbūt girtis labai nereikėtų, bet situacija yra geresnė nei kituose miestuose. Jeigu šių paslaugų poreikis ateityje didės, turėsime į tai atkreipti dėmesį ir paskirti didesnį finansavimą plėtojant tokius projektus kaip socialinis taksi. Šis projektas buvo numatytams trejiems metams, ir mes tikimės, kad finansavimas bus tęsiamas.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Budinti vaistinė


      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

      razinka


      Sveika šeima


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      G.Thunberg – pranašė savame krašte?

      Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Kaip striksi dominatriksė?
      Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

      Naujas numeris