Donorinė kūdikio širdis – dar didesnė retenybė

Deimantė Zailskaitė
2015-03-16
Žaibiškai Lietuvą apskriejusi mažosios Estrėjos istorija, kuomet metų ir dviejų mėnesių mergytei buvo persodinta iš Prancūzijos atgabenta donoro širdis, nuteikia pozityviai. Širdies chirurgai kaip opiausią ir skaudžiausią problemą vis dar įvardija donorų trūkumą. Ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje. Donoras kūdikis arba mažas vaikas – dar didesnė retenybė. Šiuo metu Lietuvoje donorinio organo laukia trys mažamečiai pacientai.
Donorinė kūdikio širdis – dar didesnė retenybė
P.Katauskio nuotraukoje – mažosios Estrėjos širdies persodinimo operacijos akimirka.

Trūksta visame pasaulyje
Iš Prancūzijos atskraidinta donoro širdis, laimei, jau plaka mažosios Estrėjos krūtinėje.
Pastaruosius mėnesius mergaitė, kuriai dėl antrojo laipsnio širdies nepakankamumo, kardiomiopatijos – transplantacija buvo neišvengiama, gyveno su dirbtine, dar vadinama Berlyno širdimi. Kiekviena diena mažajai pacientei, laukiant donoro, galėjo būti lemtinga.
„Donorų trūksta visame pasaulyje. Tai lemia ir gerėjančios sveikatos apsaugos paslaugos – daugiau išgelbėjama vaikų.
Kitas faktorius – anksčiau dalis donorų po eismo įvykių atsirasdavo. Dabar mašinos yra saugesnės, todėl eismo įvykiai rečiau baigiasi mirtinomis traumomis. Pasaulyje šiek tiek jaučiama donorų mažėjimo tendencija“, - konstatuoja Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Širdies chirurgijos centro vadovas profesorius Kęstutis Ručinskas.
„Su vaikais yra šiek tiek kitaip. Laikui bėgant potencialus donoras turi būti vis kitoks.
Jeigu pacientas ūgtelėja, tai jau tam tikros grupės donorai, kurie yra už jį mažesni, nebetinka. O vaikai, kaip žinote, greitai auga, ypač maži. Taigi svoriui didėjant, keičiasi ir donoro parametrai.

Jeigu širdies laukia suaugęs žmogus, žinome, kad jam tinka tokio ar kitokio dydžio, svorio donoras. Blogiausiu atveju galime prijungti sustojančią kraujotaką, su kuria jie gali išgyventi ir metus, ir dvejus. Vaikams, laukiantiems donoro, tokių prietaisų nėra“, - pasakoja medikas.
Vienas iš transplantacijos operacijai vadovavusių Širdies chirurgijos centro gydytojų Virgilijus Tarutis spaudos konferencijoje sakė, kad beveik pusmetį, kai teko palaikyti mergaitės gyvybę pagalbine kraujotaka, buvo sunku numatyti, atsiras donoras ar ne. Nei mūsų šalyje, nei gretimose valstybėse tinkamo donoro vis nebūdavo.
Tuomet devynių mėnesių mergaitė tapo mažiausia paciente, kuriai buvo prijungti dirbtiniai kraujo apytaką palaikantys aparatai.
„Kai kuriose šalyse, pavyzdžiui, Prancūzijoje įstatymu leidžiama, kad kitos šalies piliečiui būtų persodintas organas, jeigu pacientas yra įtrauktas į jų šalies sąrašus. Kitur galima persodinti tuo atveju, jeigu organas netinka savos šalies piliečiui. Žodžiu, įstatymai kiekvienoje šalyje skiriasi. Užklausos buvo siųstos į daugelį Europos šalių.
Tiksliau, į tas šalis, iš kurių per penkias valandas galima atgabenti širdį“, - pasakoja K.Ručinskas.
Atsiradus kūdikio donoro širdžiai Prancūzijoje, į Vilnių ją atskraidino lėktuvas, o iš oro uosto į Santariškes donorinis organas buvo pristatytas sraigtasparniu.
„Operacija yra žinoma, ne pirmą kartą atliekama, tik tiek, kad dar pakankamai mažas vaikas. Kadangi tai buvo pirmas atvejis, kai širdis buvo atgabenta iš toli (turėjome donorą iš Rygos), matome, kad galime ir iš Vakarų Europos sulaukti donorų“, - sako K.Ručinskas.
 
Menas – kaip kalbėti su artimaisiais
Tokie atvejai, kai naujos širdies prireikia kūdikiui – patys sudėtingiausi.
Donoras turi būti vaikas, o jo transplantuojama širdis turi atitikti laukiančiojo duomenis (ūgį ir svorį). Pastaruoju metu Lietuvoje buvo tik vienas donoras kūdikis, bet jo tėvai nesutiko organų paaukoti transplantacijai.
„Visi suprantame, kad organai transplantacijai atsiranda tik kam nors mirus. O staigios mirtys tarp vaikų yra retos, ypač dabar, sumažėjus traumų skaičiui. Todėl vaikų šansai sulaukti donoro yra mažesni negu suaugusiųjų“, - sako Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Organų transplantacijos koordinavimo centro vadovas Arūnas Želvys. – Situacija, kai reikia klausti artimųjų, ar jie sutiktų paaukoti mirusio šeimos nario organus, iš tikrųjų sudėtinga. Pirmieji su artimųjų reakcija susiduria reanimatologai, nes transplantacijos specialistams, kurie užsiima transplantacija, net draudžiama pagal įstatymą daryti įtaką mirusiojo artimųjų sprendimui.
Reanimatologai lanko specialius kursus. Negalima iš karto, pranešus apie paciento mirtį, artimųjų klausinėti apie donorystę. Jie dar nesuvokia, kad mirė jų mažas vaikas. Tik praėjus tam tikram laikui, nemažiau keturioms valandoms, galima atsargiai užsiminti. Staiga netinkamai paklausus, galima sulaukti priešiškos reakcijos. Tai yra tam tikras menas, kaip su artimaisiais kalbėti, tam tikros taisyklės. Mūsų transplantacijos biuras nuolat instruktuoja reanimatologus.“
Nacionalinio transplantacijos biuro duomenimis, šiuo metu visuomenėje yra apie keturiasdešimt procentų atsisakymų, kad artimųjų organai nebūtų paaukoti transplantacijos tikslais.

„Tai nuo daug ko priklauso. Daugiausiai nuo pasitikėjimo medikais. Jeigu spaudoje apie transplantaciją kiekvieną dieną skaitysime neigiamus dalykus, atsisakymų bus daugiau.
Vieną kartą važiavau automobiliu ir išgirdau, kaip naujai paskirtas aukštas pareigūnas staiga sako, kad gauna pranešimų, jog Lietuvoje kažkas vagia vaikus, tikriausiai transplantacijos tikslais. Ir reikia sutelkti policijos pajėgas bei patruliuoti prekybos centruose. Žinote, visiškas absurdas!
Po tokio pareiškimo, kaip paklausti medikui artimojo, ar sutiktumėte aukoti?
O jeigu viskas yra daroma skaidriai ir viešai, jeigu spauda gali dalyvauti transplantacijos procese, filmuoti, pasiklausti artimųjų, medikų, – atsisakymų mažės“, - įsitikinęs A.Želvys.

Svarbu
Šiuo metu širdies transplantacijos laukia 3 vaikai (iš jų 2 - laikinai ne recipientai).

Kepenų transplantacijos šiuo metu laukia 13 vaikų (iš jų 7 - laikinai ne recipientai).
Šiuo metu inkstų transplantacijos laukia 1 vaikas (aktyvus).

Svetur
JAV transplantacija atlikta vos kelių dienų kūdikiui
 
„Medicinos pažanga - stulbinama. Negalėjome patikėti, kad gydytojams pavyks išgelbėti mūsų sūnų“, - sakė jauniausio vaikelio, kuriam prieš porą savaičių buvo persodinta širdis, mama. Oliveris (nuotr.) tapo jauniausiu vaiku Jungtinėse Amerikos Valstijose, kuriam atlikta širdies persodinimo operacija.

Arizonos valstijoje gyvenanti vaikelio mama Caylyn Otto apie gresiančias problemas sužinojo dar būdama nėščia. Dvidešimtąją nėštumo savaitę gydytojai perspėjo ją ir jos partnerį Chrisą Crawfordą, kad jų sūnelio širdis yra gerokai išsiplėtusi, todėl reikia pasiruošti blogiausiam. Jam buvo diagnozuota išplėstinė kardiomiopatija – širdis nepajėgė tinkamai varinėti kraujo. Medikai netgi baiminosi, jog vaisius gali neišgyventi. Laimei, suklydo. Oliveris, taip berniuką pavadino tėvai, gimė gyvas, tiesa, septyniomis savaitėmis per anksti. Iš karto po gimdymo medikai nusprendė, jog vaikui reikalinga širdies transplantacija. Nors dažniausiai teigiama, kad norint sėkmingai atlikti tokio tipo operaciją, vaikas turi būti būti bent kelių mėnesių, Oliveris išimties tvarka buvo įtrauktas į laukiančiųjų transplantacijos sąrašą.

Vaikų kardiochirurgas dr. Johnas Nigro sakė, jog Oliverio širdis yra neįprastai didelė ir prilygsta penkiamečio vaiko širdžiai. Prasidėjo plaučių ir inkstų pažeidimai. Laimei, Oliveriui tinkama širdis atsirado jau po kelių dienų. Medikai tuojau pat ryžosi dešimt valandų truksiančiai operacijai. „Negalėjome nei delsti, nei atsisakyti. Mums buvo suteikta puiki proga. Jei ją praleistume, kita širdis galėjo ir neatsirasti. Oliveris - tikras kovotojas. Dėl to nekyla jokių abejonių. Todėl operacija pavyko sėkmingai“, - sakė operacijai vadovavęs dr. Johnas Nigro. 

Savo ruožtu Chrisas Crawfordas sakė, kad po operacijos jo sūnus atrodė lyg kitas kūdikis, jo nebekankino liga. „Taip, aš suprantu, kad visą likusį gyvenimą jam teks vartoti vaistus, tačiau mes vis tiek džiaugiamės. Jis gyvas ir galės gyventi normalų gyvenimą – eiti į mokyklą, netgi sportuoti“, - pasakojo Oliverio tėvas. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris