Doc. Valdonė Misevičienė: „Laiminga šeima – dalis vaiko sveikatos“

Aigustė Tavoraitė
2016-09-05
„Kartais labiau rūpinamės atskirais vaiką užklupusiais simptomais – sloga, kosuliu, niežuliu ar pilvo skausmu, o nuolatinio dėmesio jam pritrūksta. Naujausia aparatūra ir gydymo metodai – labai gerai, tačiau ne mažiau svarbus pokalbis su vaiku, jo emocinis palaikymas, sveika mityba bei fizinis aktyvumas“, – sako LSMU ligoninės Kauno klinikų Vaikų lėtinių kvėpavimo organų ligų centro vadovė, vaikų gydytoja pulmonologė doc. Valdonė Misevičienė.
Doc. Valdonė Misevičienė: „Laiminga šeima – dalis vaiko sveikatos“
„Vaikus atveda tėvai, tad neretai tenka pakliūti ir į visos šeimos problemų sūkurį, dalyvauti jas sprendžiant – juk supranti, kad nuo paciento aplinkos priklauso ir jo emocinė būklė bei sveikata“, - sako vaikų gydytoja pulmonologė doc. Valdonė Misevičienė.

- Kauno klinikose ką tik įdiegta viena pažangiausių šalyje vaikų miego ir kvėpavimo sutrikimų diagnostikos aparatūra. Kokias gydymo galimybes atveria ši naujovė?
- Polisomnografijos tyrimas – ne naujiena Lietuvoje, ypač suaugusiųjų pacientų obstrukcinėms miego apnėjoms diagnozuoti, tačiau kūdikiams ir mažiems vaikams tokie tyrimai iki šiol nebuvo atliekami. Dabar galime padėti ir ne rečiau šio sutrikimo kamuojamiems vaikams. Skaičiuojama, kad pasaulyje tokių mažųjų pacientų yra apie du procentus. Dažniausia to priežastis – padidėjusios tonzilės ir adenoidai.
 
Naujoji aparatūra stipriai išplečia galimybes įvertinti ne tik miego obstrukcinę apnėją bet ir visas vaikų kvėpavimo sutrikimų priežastis miego metu. Dažnai tai – kvėpavimo sutrikimai dėl nervų raumenų, širdies ir kraujagyslių, taip pat lėtinių plaučių ligų bei centrinės kilmės apnėjos. Dėl to glaudžiai bendradarbiaujame ir su kolegomis neurologais, kitais specialistais.
 
Ši diagnostinė aparatūra padeda užfiksuoti daug svarbių parametrų – tyrimo metu užrašoma kardiograma, encefalograma, įvertinamos miego fazės, kvėpavimo, galūnių raumenų darbas, akių judesiai, matuojamas oro srautas vaikui kvėpuojant bei kraujo dujų sudėtis. Yra įmontuota ir vaizdo kamera, leidžianti stebėti vaiko elgesį nakties metu. Įranga pritaikyta įvairiausio amžiaus mažiesiems pacientams – nuo naujagimio iki aštuoniolikmečio. Mūsų klinikų Vaikų lėtinių kvėpavimo organų ligų centras yra vienintelis Lietuvoje, kur galima atlikti tokį tyrimą.

 
- Jūsų vadovaujamo centro specialistai prieš vienuolika metų buvo pirmieji šalyje pradėję teikti ir pagalbinės plaučių ventiliacijos paslaugas namuose. Ar naujoji aparatūra ir jiems bus naudinga?
- Lietuvoje dabar yra vienuolika vaikų, kuriems reikalinga pagalbinė plaučių ventiliacija. Naujoji diagnostinė aparatūra leis įvertinti neinvazinės ventiliacijos nakties metu adekvatumą, nuspręsti, ar nereikia jų koreguoti. Taip pat pagelbės išaiškinti, kokiems ligoniams reikia taikyti dirbtinę plaučių ventiliaciją, o kuriems reikalingas kitas gydymas. Manau, kad pacientų, kuriems reikia atlikti tokį tyrimą, ratas ateityje tik didės.
 
- Kaip šiandien apskritai kinta vaikų sergamumas kvėpavimo takų ligomis?
- Išskiriami du pacientų srautai. Vienas jų – iš esmės sveiki vaikai, susergantis ūmiomis sezoninėmis kvėpavimo takų ligomis, kurias kartais lydi ir rimtos komplikacijos, tačiau yra pasveikstama ir ilgesnės gydytojo priežiūros neprireikia. Kita grupė – lėtiniai ligoniai, dažniausiai varginami obstrukcinių ir lėtinių pūlingų plaučių ligų. Astma ir kitomis obstrukcinėmis plaučių ligomis sergančiųjų daugėja visame pasaulyje.
 
Tai lemia ir dažnėjantis genetinis polinkis sirgti alerginėmis ligomis, kintantys aplinkos rizikos veiksniai. Visgi astma medikų šiandien yra gana gerai kontroliuojama. Daugiau rūpesčio kelia tokios lėtinės genetinės ligos kaip, pavyzdžiui, cistinė fibrozė, nervų raumenų ligos, įvairūs kiti genetiniai ir sklaidos defektai. Šios ligos stipriai veikia žmogaus gyvenimo kokybę, reikalauja daug multidisciplininės priežiūros. Be to, pagerėjus neišnešiotų naujagimių išgyvenamumui dažniau prireikia pagalbos ir patiems mažiausiems pacientams, stebint jų būklę.
 
- Sparčiai daugėja ir alergiškų vaikų. Tvirtinama, kad po dešimtmečio alergija sirgs bemaž kas antras europietis.
- Tokias tendencijas stebime ir mes – ne tik dažnesnius bronchų astmos, bet ir alerginės slogos, atopinio dermatito bei maisto alergijų atvejus. Jų atsiradimą paskatina jau minėti aplinkos rizikos veiksniai, genetika, mitybos ypatumai. Galime pastebėti, jog jei sunkių lėtinių ligų nepavyksta visiškai sėkmingai kontroliuoti, tai alerginius sutrikimus suvaldome tikrai neblogai. Efektyviai padėti galima taikant imunoterapiją, mokome šeimas, kaip suprasti ligą, patiems tvarkytis su problema, nes čia vaiką prižiūrinčių asmenų indėlis – ypač svarbus.
 
- Vaikų gydytojo kasdienybė – ne tik gydyti mažąjį pacientą, bet ir psichologiškai nuteikti jo šeimą.

- Mane visada domino paciento psichologija, jo nusiteikimo įtaka sveikatai ir kaip šia prasme galima žmogui padėti. Būtent dėl to ir pasirinkau medicinos studijas.  Neatsitiktinai ir į pediatriją mane atvedė dar studijų metais sutiktas ligoniukas iš vaikų globos namų – bendravimas su juo stipriai sujaudino, mačiau, kaip jo savijauta pokalbių metu pagerėdavo.
 
Būdama pediatrė matau, kad prireikia daug psichologinių žinių – reikia mokėti bendrauti su vaiku, užmegzti su juo ryšį, pelnyti pasitikėjimą. Vaikus atveda tėvai, tad neretai tenka pakliūti ir į visos šeimos problemų sūkurį, dalyvauti jas sprendžiant – juk supranti, kad nuo paciento aplinkos priklauso ir jo emocinė būklė bei sveikata. Taigi stengiesi ne tik kad vaikas būtų sveikas, bet ir šeima patenkinta. Laiminga šeima – dalis vaiko sveikatos.

 
Dosjė
1990 m. – gydytoja, 1992 m. – vaikų ligų gydytoja, Kauno Medicinos akademija.

1992–1995 m. – Kauno Akademinių Klinikų, vaikų reanimacijos-intensyviosios terapijos sk. gydytoja.
1992–1996m. – Kulautuvos vaikų tuberkuliozės sanatorija, direktoriaus pavaduotoja gydymo reikalams.
1994 m. – Vaikų ftiziatrė, Maskvos gydytojų tobulinimosi institutas, LR SAM.
1997 m. – gydytoja vaikų pulmonologė, Lietuvos Medicinos Universitetas.
1999 m. – gydytoja vaikų alergologė, Lietuvos Medicinos Universitetas.
1999–2008 m. Kauno Šilainių poliklinika, vaikų pulmonologė-alergologė.
2002 m. apginta medicinos mokslų daktaro disertacija: „Kūdikių ir mažų vaikų bronchų astmos diagnostika“.
2002–2005m. Šiaulių universitetas, lektorė.
Nuo 2002 m. – LSMUL KK Vaikų ligų klinika, vaikų pulmonologė, vaikų alergologė
2005–20013m. LSMU, lektorė.
Nuo 2013m. – LSMU, docentė. LSMUL KK Vaikų lėtinių kvėpavimo organų ligų centro vadovė.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Budinti vaistinė


      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

      razinka


      Sveika šeima


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      G.Thunberg – pranašė savame krašte?

      Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Kaip striksi dominatriksė?
      Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

      Naujas numeris