Dėl geresnių rezultatų rizikuojama gyvybe

Žiedūnė Juškytė
2017-10-02
Kai atlikus kratas dviratininko Lino Rumšo komandos būstinėje ir su ja susijusių asmenų namuose buvo rasta įvairių preparatų, imta svarstyti, ar medikamentai galėjo būti žymaus dviratininko Raimondo Rumšo sūnaus mirties priežastimi? Pasak Lietuvos antidopingo agentūros medicinos srities vadybininkės Rūtos Banytės, dauguma draudžiamųjų preparatų anksčiau ar vėliau gali tapti mirties priežastimi.
Dėl geresnių rezultatų rizikuojama gyvybe
Linas Rumšas, kaip ir jo metais vyresnis brolis Raimondas, ne kartą atstovavo Lietuvos jaunių ir jaunimo rinktinėms. Pernai Linas Ignalinoje tapo Lietuvos jaunimo čempionu.

Dešimtys pakuočių amfetamino, insulinas, kepenų veiklą stimuliuojantys preparatai, vėžiu sergantiems pacientams skirti vaistai nuo mažakraujystės, švirkštai – tai rado Italijos pareigūnai, vykdydami kratas. Šių preparatų aptikimas bus įtrauktas į tyrimą dėl dviratininko L.Rumšo mirties.
Dėl disponavimo draudžiamomis medžiagomis ir kitų antidopingo taisyklių pažeidimų įtariami penki asmenys: L.Rumšo tėvas, bene garsiausias praeities Lietuvos dviratininkas Raimondas Rumšas, buvęs „Altopack Eppela“ sporto direktorius Elso Frediani, su komanda taip pat susiję Luca Franceschi, Narciso Franceschi, Maria Luisa Luciani.
Italijos žiniasklaidoje rašoma, jog dalį rastų preparatų įsigyti yra labai sunku, kai kuriems jų reikalingi gydytojų receptai. Artimiausiomis savaitėmis bus apklausiami įtariamieji, vykdomas tyrimas.

 
Apie sportininką

Linas Rumšas, kaip ir jo metais vyresnis brolis Raimondas, ne kartą atstovavo Lietuvos jaunių ir jaunimo rinktinėms. Pernai Linas Ignalinoje tapo Lietuvos jaunimo čempionu.
L.Rumšas mirė gegužės 2 d. Jo kūną šeimos namuose Lukoje (Italijoje, kur šeima seniai gyvena) surado brolis, taip pat dviratininkas Raimondas jaunesnysis. Mirties išvakarėse L. Rumšas skundėsi dusuliu ir buvo nualpęs. Bet Lukos miesto ligoninėje atlikus tyrimus, gydytojai nenustatė nieko grėsmingo ir išleido vaikiną į namus.

 
Dopingas – mirties priežastis?
Kaip sako Lietuvos antidopingo agentūros medicinos srities vadybininkė Rūta Banytė, dauguma draudžiamųjų preparatų anksčiau ar vėliau gali išprovokuoti mirtį – tiek staigią dėl širdies perkrovos, tiek vėlyvą, pavyzdžiui, nuo vėžio.
 

„Kartais sportininkai netyčia pavartoja draudžiamų medžiagų, gerdami maisto papildus. Pavyzdžiui, 2013 m. bėgikė mėgėja mirė po Londono maratono, kadangi maisto papilduose, kuriuos ji vartojo buvo draudžiama medžiaga DMAA“, – pasakojo Lietuvos antidopingo agentūros medicinos srities vadybininkė Rūta Banytė.

 
Specialistė išskyrė tris draudžiamų preparatų grupes: draudžiami visuomet (varžybų ir nevaržybų metu), draudžiami varžybų metu ir draudžiami tam tikrose sporto šakose.
„Visuomet draudžiamų preparatų grupėje esantis dopingas yra pavojingiausias. Vieni iš preparatų yra medžiagos, kurios nepatvirtintos nė vienos valstybės, tačiau kliniškai tiriamos ir bandomos. Pateikiu konkretų pavyzdį: tikrinto Lietuvos sportininko mėginyje buvo rasta medžiaga, juodojoje rinkoje žinoma kaip „Endurobol“.
 
Jos sukūrimas turėjo padėti apsaugoti nuo širdies ir kraujagyslių ligų, o iš tikrųjų sukėlė agresyvias netgi kelių organų vėžines ligas, kurios baigėsi mirtimi. Farmacinės kompanijos, gavusios tokius rezultatus, iškart nutraukė tolesnius bandymus. Kodėl mūsų atletas vartojo šitą prepatą? Todėl, kad norėjo būti ištvermingas ir stiprus. Ar buvo verta? Abejoju“, – pasakojo Lietuvos antidopingo agentūros medicinos srities vadybininkė R.Banytė. - Anaboliniai preparatai, gali sukelti sunkias fiziologines būkles (pakinta hormonų balansas organizme,) paveikti psichiką.
 

Rugpjūtį, kaip manoma, nuo steroidų poveikio širdžiai mirė kultūristas Rich Piana. Šis žmogus teigė, kad be dopingo neįsivaizduoja kultūrizmo, tačiau mirė 46 metų. Jauni kultūristai Oli Cooney (20 m.) ir Aziz Shavershian (22 m.), mirė nuo širdies smūgio. Broliai Chad mirė sulaikyti policijos pareigūnų, kurie buvo iškviesti dėl agresyvaus ir nekontroliuojamo jų elgesio sporto salėje. Jų namuose ir organizme buvo aptikti dideli kiekiai steroidų, kurie ir sukėlė delyrą.“
 
R.Banytė papasakojo, kad seniau buvo madingi stimuliantai. Pavyzdžiui, 1950–1960 m. italų dviratininkai masiškai vartojo amfetaminą tam, kad išliktų budrūs. Tais laikais nebuvo griežtai žiūrima tiek į pačias medžiagas, tiek į dopingo kontrolę, tačiau danų dviratininko Knudo Enemarko Dženseno (Knud Enemark Jensen) mirtis per 1960 m. Romos olimpines žaidynes padidino spaudimą sporto valdžiai įvesti dopingo kontrolę. Skrodimas atskleidė, kad jis vartojo amfetaminą.
 
„Kai kurios medžiagos skatina kraujo kūnelių gamybą. Sergantiems asmenims terapinės dozės padeda, o sveikiems žmonėms dėl padidėjusio kraujo klampuotumo gali sukelti mirtį. Šios medžiagos pradėtos naudoti sporte tada, kai buvo pastebėtas jų poveikis ištvermei. Tačiau 1987–1990 m. 20 belgų ir olandų dviratininkų mirė nuo širdies veiklos sutrikimų. Šiais laikais dviratininkai miršta nuo staigaus širdies veiklos sutrikimo, – pasakojo R.Banytė. – Kiti, žinomi kaip šlapimą padedantis išskirti vaistai, išbalansuoja naudingų elektrolitų balansą žmogaus organizme, o tai irgi gali būti mirties priežastis.“

 

Tarp kitko



Kultūrizmo bendruomenę atviru prisipažinimu apie vartojamus anabolinius steoroidus nuolat šokiravęs ir taip išgarsėjęs 46-ių metų Richas Piana, kuris Anapilin iškeliavo po patirto širdies priepuolio.
Ekstremalus kultūristas nuolat atviravo, kad nuo 18 metų vartoja anabolinius steroidus ir pabrėždavo, kad kultūrizme be šio dopingo pasiekti ko nors neįmanoma. „Tu tiesiog neturi kito pasirinkimo“, – viename vaizdo įraše 2016 metais teigė jis. R.Piana turėjo papildų liniją ir mėgavosi populiarumu socialiniuose tinkluose – vien „Instagram“ sekėjų turėjo per 1,2 milijono.
 
Neaišku, ar anaboliniai steroidai suvaidino lemiamą vaidmenį vyro gyvenimo istorijoje, tačiau gelbėtojai R.Pianos bute rado 20 butelių steroidų, baltų miltelių ir kreditinę kortelę ant stalo. Spėjama, kad dėl mirties gali būti kaltas nesėkmingas kultūristo kritimas – žmona kirpo jam plaukus, kai jis staiga neteko sąmonės ir krisdamas trenkėsi galva į grindis. Teigiama, kad ji mėgino jį „sugauti“, tačiau tai pasirodė neįmanoma, turint galvoje vyro kūno sudėjimą.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris