Dantų skausmą kenčiantys neįgalieji neprisišaukia pagalbos

Deimantė Zailskaitė
2015-06-29
„Kad suskaustų kam nors širdį taip, kaip tam vaikeliui kartais suskausta dantuką“, – sako neįgalią dukrą prižiūrinti mama.
Sveikatos politikai dantų skausmo, panašu, nelaiko rimta problema.
Mat nesiskubina pajudinti piršto, kad iš skausmo net pajuodavę neįgalieji, vaikai ir suaugusieji, laiku sulauktų odontologinės pagalbos.
Dantų skausmą kenčiantys neįgalieji neprisišaukia pagalbos
„Nelabai kam rūpi tokie vaikai, - liūdnai konstatuoja neįgalią dukrą Laurą, kuriai jau trisdešimt metų, prižiūrinti Alvyra Karosienė. – Per trisdešimt metų, kad bent kartą kas nors būtų pasidomėjęs, kaip tavo vaiko danteliai. Niekam tai neaktualu.“

Niekam nerūpi
„Nelabai kam rūpi tokie vaikai, - liūdnai konstatuoja neįgalią dukrą Laurą, kuriai jau trisdešimt metų, prižiūrinti Alvyra Karosienė. – Per trisdešimt metų, kad bent kartą kas nors būtų pasidomėjęs, kaip tavo vaiko danteliai. Niekam tai neaktualu. Sunkią negalią turintį vaiką nelabai gali nuvežti pas odontologą, juolab jį pražiodyti – tai irgi nelengvas uždavinys. Ieškau gerų žmonių, kurie man padėtų: važiuojame į klinikas, kur su pilna narkoze dukrai kartą per metus atliekamas dantų gydymas. Poliklinikoje pas odontologą taip nė karto ir nebuvome.“
Kadangi poliklinikoje eilės kilometrinės, moteris renkasi privačius odontologų kabinetus, nors tai atsieina nemažus pinigus. Be to, poliklinikoje, kurioje prirašyta dukra, odontologų kabinetas įrengtas antrame aukšte ir nėra keltuvo, o laiptais užnešti sunkią negalią turintį žmogutį – neįmanoma.
Tačiau ir privačiose klinikose neįgalią dukrą prižiūrinti moteris susiduria su medikų abejingumu:
„Buvo netgi vienas nemalonus atvejis: kadangi dukra nenulaiko pusiausvyros ir gali išgriūti, ji yra pririšama prie vežimėlio. Vienas gydytojas manęs paklausė: o ką, gal labai agresyvi jūsų mergaitė, kad jūs ją pririšate? Žinokite, mano, mamos, širdis vos neplyšo iš skausmo po tokių žodžių. Apsisukome ir išėjome iš odontologo kabineto...“
Vilniuje gyvenanti moteris skaičiuoja, kad privačioms odontologų paslaugoms iš šeimos biudžeto pakloja nemenkas sumas.

„Kadangi procedūra atliekama su narkoze, reikalingas anesteziologas, gydytojas odontologas, taip pat aptarnaujantis personalas – visiems reikia mokėti. Taigi, sumos susidaro gana „džiugios“, bet ką darysi. Būna taip, kad pradeda skaudėti dantį, dukra rėkia iki pajuodimo, o padėti jai negali.
Kad susirūpintų kas nors iš valdžios, kad kam nors suskaustų širdį taip, kaip tam vaikeliui kartais suskausta dantuką... Per tiek metų tikrai nesutikau žmogaus, kuris tiesiog pasiūlytų: gal mes ką nors galėsime padėti“, - atsidūsta moteris.
 
Ekstra atveju nepateksi
„Viskas labai negražu ir nežmoniška. Todėl, kad daugeliui, ypač sutrikusio intelekto vaikų ir suaugusiųjų dantis reikia tvarkyti duodant narkozę.
Vilniuje tai moka ir gali daryti Žalgirio gatvėje esanti klinika, kur eilėje laukti tenka apie šešis mėnesius, taip pat Kaune. Dabar jau ir Panevėžyje atidaryta privati klinika, - sako Lietuvos sutrikusio intelekto žmonių globos bendrijos „Viltis“ vadovė Dana Migaliova. – Situacija yra tokia, kad į mano minėtas klinikas, jeigu vaikui ar suaugusiam skauda dantį, skubiai pas odontologą nepateksi. Privalai gauti siuntimą iš šeimos gydytojo, registruotis ir laukti, kada prieis eilė. Kai eilė prieina ir pacientas „užmigdomas“, niekas negydo tų dantų, juos tiesiog elementariai išrauna, kad nereikėtų pakartotino gydymo.
Pati turiu neįgalų sūnų. Kelis kartus, kai priėjo mūsų eilė pas odontologą, jis susirgdavo, o gi niekas negydys dantų, jeigu yra sloga, pakyla temperatūra arba sergama kita liga. Tad aš vėl turėdavau kreiptis į šeimos gydytoją ir gauti siuntimą. Tvarka tikrai yra nežmoniška. Ne kartą kreipėmės į Sveikatos apsaugos ministeriją, prašydami išspręsti šį klausimą.“
Anot D.Migaliovos, dar sunkesnė padėtis socialinės globos įstaigose.
„Atsimenu apsilankymą Visagino socialinės globos namuose, kur grupėje buvo sunkūs neįgalieji. Klausiu: o kur vaikų dantų šepetukai, kaip jie valo dantis? Man atsakė: tai, kad jie neturi dantų...“ – sukrečiantį atvejį pasakojo moteris.
Panašu, kol politikai sukrus ir imsis konkrečių veiksmų, sunkios negalios prispaustas vaikas ar suaugęs žmogus gali ir „numirti“ nuo dantų skausmo.
„Žinau atvejį, kai tėvai nesuprato, kas nutiko jų autistui sūnui - jaunam vyrui. Šis
klykė iš skausmo, naktimis nemiegojo. Jam siūlė ir raminamuosius, ir skausmą malšinančius vaistus, o mamai užteko tvirtybės išreikalauti, kad skubos tvarka būtų patikrinti sūnaus dantys. Jį užmigdė ir pamatė, kad yra atviras danties nervas...
Pažįstu dar vieną šeimą iš Pietų Lietuvos, kuomet Dauno sindromą turinčiai merginai gydytojai nesiėmė protezuoti dantų. Vilniuje atsirado gydytoja, kuri savo privačiam kabinete sutvarkė merginos dantis.
Bet turiu ir gerų žinių: iš medicinos universiteto Odontologijos katedros pas mus į stovyklą siunčiami du mokslus baigiantys studentai, kurie nori patys patyrinėti neįgaliųjų burnos higienos situaciją. Tada galvosime, ką galima padaryti, kad jie galėtų specializuotis šioje srityje“, - viliasi D.Migaliova.

 
Komentarai
Sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė:

- Dabar mes jau pradedame ir manome, kad siekiant padidinti vaikų burnos sveikatos priežiūros profilaktiką, taikant kompleksines priemones, bus sukurta vaikų burnos sveikatos būklės stebėsenos sistema. Tai reiškia, kad ir burnos higienistai dirbs su vaikais, kad įpratintų juos prie dantukų valymo ir jų prižiūrėjimo.
Į mūsų teikiamų paslaugų apimtį įeina visos paslaugos – čia priklauso tik nuo to, kaip patys tėvai rūpinasi neįgalių vaikų dantukais. Mes tikrai jų neišskiriame, būtent ir su nejautra yra daroma, taikomi patys geriausi metodai, kokius galime užtikrinti, kad vaikų dantys būtų sugydyti, prižiūrėti, apžiūrėti, kad būtų suteikta reikiama pagalba.

Pastaruoju metu tikrai daug dėmesio skiriame vaikų dantukų profilaktikai ir pagalbai.
Manau, kadangi pas mus dar tebedirba darbo grupė, nesame pabaigę priimti paskutinių sprendimų dėl burnos higienistų, dėl pačių gydytojų pareigų ir aprašų, dėl jų funkcijų, ir jeigu nėra numatyta, kad neįgaliems vaikams turi būti taikomas prioritetas ir eilėse, ir paslaugos suteikimo greitume, tikrai papildysime tai. Sutinku, kad tai yra būtina ir reikalinga įgyvendinti.
 
Vilniaus universiteto ligoninės Žalgirio klinikos vyriausioji gydytoja Alina Pūrienė:

- Negali Žalgirio klinika visų išgydyti. Mes priimame pačius sunkiausius, pačius „komplikuočiausius“ pacientus. Priimame ir neįgaliuosius. Tiesa, jiems eilės daug ilgesnės.
Dabar pradėsime neįgaliųjų europinį projektą, tad eilės laikinai dar padidės, bet vykdydami projektą galėsime įsirengti dar vieną narkozės vietą. Mums reikia paruošti visą anesteziologinę tarnybą. Tam turi būti ir pinigai, ir specialistai. Ir jie per vieną dieną neatsiranda.
 
Lietuvos neįgaliųjų draugijos pirmininkas Zigmantas Jančauskis:

- Didžiulė problema su odontologinių paslaugų teikimu, kai negalią turintis vaikas maža juda, kai yra daugiau gulintis... Kaip tada? Odontologai į namus nevažiuoja.
Kiek girdėjau, estai turi autobusiuką, panašų kaip pas mus rožinis „Nedelsk“. Ir pas mus galėtų važinėti toks autobusiukas ir teikti odontologines paslaugas. Estai teikia mobilią odontologinę pagalbą, o pas mus visur skaičiuojama, ar tikrai verta. Sakyčiau, kad tikrai verta. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris