Dainininkas metė iššūkį ligai

Monika Pavasarytė
2018-11-22
Prie to, kad žmonėms, išgirdus siaubingą diagnozę – vėžys, pavyksta savyje suvaldyti neviltį ir kačią, prisideda ir kitų panašaus likimo ligonių atviri prisipažinimai bei pasakojkimai apie nueitą kelią ligos įveikimo bei pasveikimo link. Žinomo dainininko Stanislavo Stavickio-Stano ligos istorija irgi pasitarnavo šiam kilniam tikslui.
Dainininkas metė iššūkį ligai
„Nežinau, ar su Dievo pagalba, ar atsitiktinumo dėka, nepadariau klaidų, kurias neretai padaro žmonės, atsidūrę mano situacijoje. Neieškojau informacijos apie ligą kur nereikia, nes ji greičiausiai nebūtų manęs nudžiuginusi. Kai pajutau, kad pats su savimi jau nebesusitvarkau, kreipiausi į psichologę, kuri dirba su onkologiniais pacientais“, – pasakojo daininikas Stano, šią savaitę viešai paskelbęs apie kovą su onkologine liga.

Tarp šou pasaulio atstovų jau seniai sklido kalbos, kad greičiausiai Stano ištiko kažkokia baisi, galbūt nepagydoma liga. Pats dainininkas apie tai ilgai nekalbėjo.
Tačiau prieš kelias dienas nusprendė nutraukti tylos įžadus ir atvirai papasakojo apie išgyvenimus bei patyrimus nuo to laiko, kai vieną dieną išgirdo, kuo serga.
 
Jokių simptomų nejautė
„Jokių simptomų, kurie, kaip vėliau sužinojau, būdingi limfomai, nejaučiau. Nei nuovargio, nei svorio kritimo, naktinio prakaitavimo ar kitų dalykų nepatyriau. Atvirkščiai, su kolega Deivydu Zvonkum intensyviai sportavome, tikėdamiesi per vasarą bent šiek tiek nusmesti svorio, bet mums nesisekė“, – dabar jau linksmai prisiminė Stano.
Jį kurį laiką neramino tik vienintelis dalykas – keistas tempimas krūtinės srityje. Tarsi joje būtų atsiradęs kažkoks svetimkūnis. Manė, kad galbūt nemalonūs pojūčiai atsinaujino dėl to, kad kažkada buvo trūkęs plautis.
 
Todėl dainininkas nusprendė pasidaryti plaučių rentgenogramą. Iš karto paaiškėjo, kad nemaloniems pojūčiams įtakos turi, matyt, jau prieš kurį laiką tarp plaučių atsiradęs auglys.
„Kaip man buvo paaiškinta, auglys susiformavo dėl limfomos“, – dalijosi patirtimi Stano. Auglio operuoti nereikėjo. Jam tirpinti prireikė chemoterapijos.

 
Spėjo apie daug ką pagalvoti
„Per pirmąsias dienas po diagnozės nustatymo spėjau apie daug ką pagalvoti. Ir teigiamų minčių buvo tikrai nedaug. Šviesesnis žvilgsnis į rytojų atsirado kur kas vėliau“, – atviravo Stano.
Jis patyrė ir nemenką baimę, ir depresiją, ir jau buvo įvairiais būdais pats save palaidojęs.
Laimė, kad tokie išgyvenimai kankino tik kelias savaites ir neišsirutuliojo į liūdnesnes pasekmes atnešančius sprendimus.
 
„Nežinau, ar su Dievo pagalba, ar atsitiktinumo dėka, nepadariau klaidų, kurias neretai padaro žmonės, atsidūrę mano situacijoje. Neieškojau informacijos apie ligą kur nereikia, nes ji greičiausiai nebūtų manęs nudžiuginusi. Kai pajutau, kad pats su savimi jau nebesusitvarkau, kreipiausi į psichologę, kuri dirba su onkologiniais pacientais“, – pasakojo Stano.
Psichologė ir konsultavę bei gydę gydytojai-onkologai greitai padėjo jam sugrįžti į normalias gyvenimo vėžes.
 
Atsisakė tik koncertų
Iš karto po diagnozės nustatymo Stano buvo paskirta chemoterapija. Tačiau ji neprivertė kardinaliai pakeisti gyvenimo būdą ar įpročius.
Dainininkas, kaip buvo pratęs anksčiau, kiekvieną rytą nuveždavo vaikus į darželį ar mokyklą, po to važiuodavo dirbti į studiją, o vakare namie įprastai bendraudavo su artimaisiais ar draugais.
Vienintelis dalykas, kurio teko atsisakyti, prižiūrinčių gydytojų patarimu, buvo koncertai ar vietos, kur susirenka daug žmonių. To reikėjo, saugant imunitetą nuo galimų infekcijų ar virusų.
 
„Chemoterapija mane veikė, tačiau ne taip, kaip vadovauajntis stereotipais ši diagnozė piešiama labai juodai. Tik atsirado silpnumas, kuris priversdavo dienos menu prigulti, o vakare nežaisti su vaikais taip azartiškai, kaip anksčiau“, – prisipažino dainininkas.
Jam teko patirti šešis chemoterapijos kursus – kas dvi savaites po dvi dienas ligoninėje būdavo lašinami vaistai.
Po viso chemoterapijos kurso Stano nebesinorėdavo kurį laiką išeiti iš namų. Teko atsisveikinti ir su plaukais. Bet, kadangi, palaikydamas kompaniją, plikai nusikirpo ir draugas D.Zvonkus, aplinkiniai net nesuprato, kas lėmė tokį kardinalų išvaizdos pasikeitimą.
 

Laiko atgal neatsukinėja
Kas būtų, jeigu būtų anksčiau pasitikrinęs sveikatą ar save labiau tausojęs, Stano nemąsto, nes taip galima prigalvoti nebūtų dalykų.
Jokių alternatyvių gydymo būdų taip pat nesiėmė ir neišbandė kokių nors žolių, grybų ar panašių terapijų.
„Nors dabar mano organizme aktyvių vėžinių ląstelių nėrą, puikiai suprantu, kad susirgau ne liga, kurios atveju pavartoji tam tikrus vaistus ir pasveiksti. Aš dar bent penkerius metus būsiu rizikos zonoje“, – dalijosi patirtimi Stano.
 
Kol kas jokių vaistų jam vartoti nereikia, tik būtina paisyti sveikos gyvensenos. Geriau vietoj kiaulienos rinktis kalakutieną arba, apskritai, apsieti be mėsos. Nevartoti nesveikų riebalų, daugiau laiko praleisti gryname ore, pasportuoti.
„Manau, kad viską galima vėžiu sergantiems žmonėms vartoti. Juk nežinia kada ir kodėl mutuoja ta vėžinė ląstelė? Greičiausiai ji mutuotų, jei žmogus būtų gyvas tik šventu vandeniu“, – šyptelėjo Stano.
 
Žinią planavo pranešti seniai

Paklaustas, kodėl nusprendė viešai pranešti apie ligą bei pasidalinti išgyvenimais, Stano neslėpė, kad žinutę apie išbandymus norėjęs paskelbti jau prieš kurį laiką, tik vis delsė.
„Buvo nedrąsu, buvo įvairiausių baimių. Vieną dieną norėjosi prisipažinti, kad susirgau, kitą – ne. Tačiau dabar jau aiškiai suvokiu, kad priežaščių kalbėti apie ligą yra daug ir jos visos logiškos“, – neslėpė dainininkas.
Jis prisipažino, kad tekstą apie susirgimo istoriją buvo parašęs seniai. Iš pradžių jį viešinti stabdė gėdos jausmas. Po to buvo nusprendęs prabilti, kai sužinos tyrimų rezultatus. Apie tai, kad jie – geri, sužinojo dar rugsėjį, bet vis tiek tylėjo.
„Supykęs ant savęs, kad pasiduodu neteisingiems jausmams, nusprendžiau žinią apie ligą paskelbti facebook‘e“, – atviravo Stano.

 
Komentaras 

Limfomai gydyti – puikios galimybės

Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Hematologijos, onkologijos ir transfuziologijos centro Kaulų čiulpų transplantacijos poskyrio vyr. ordinatorius Valdas Pečeliūnas:

Limfomos rūšių yra daug. Jos skirstomos pagal riziką. Nustačius tikslią diagnozę ir ligos išplitimo lygį, skiriamas gydymas. Jei prieš dešimt pekiolika metų žmonės būdavo gydomi panašiai, šiuo metu siekiama kiekvienam pacientui gydymą taikyti individuliai. Jis gali skirtis netgi nuo tų pacientų, kurie serga ta pačia limfomos rūšimi ar grupe, gydymo. Tačiau niekada neįmanoma pasakyti žmogui, ar jis jau pasveiko ar ne, nes, esant net pačiai mažiausiai recidyvo rizikai, liga gali atsinaujinti. Jei žmogus išgyvena dešimt metų be jokių ligos atsinaujinimo požymių, mes jį laikome praktiškai pasveikusiu. Gali limfoma atsinaujinti ir po penkerių metų, tačiau, kalbėdami apie prognozes, dažniausiai vertiname tikimybes, kad liga jau nebegrįš arba koks – tikimybės procentas, kad grįš.
 
Gydant limfomas, proveržis pasiektas apie 2010-uosius. Ilgalaikis ligonių išgyvenamumas šiuo metu siekai apie aštuoniasdešint procentų.
Kadangi limfoma – sisteminė liga, operacinis gydymas praktiškai netaikomas. Taikoma chemoterapija, taikinių terapija, imunoterapijos preparatai ir kamieninių ląstelių transplantacija. Kita vertus, kadangi medicina vystosi labai sparčiai, žvelgiant į ateitį, yra labai didelė tikimybė, kad netrukus kiekvieno žmogaus liga bus vertinama individuliai ir bus parenkamas tik jam reikalingas gydymas.
 

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris