Biologiniai vaistai – priemonė suvaldyti žvynelinę

Saulė Norvilaitė
2016-07-25
Jurbarkietė Violeta Stanaitienė (51 m.) ištisus metus negalėjo lankytis kirpykloje, segėti sijono – viskas dėl išbertos ir žvyneliais padengtos odos. Tačiau pacientės gyvenimas pasikeitė prieš penkerius metus, kai moteris pradėjo gydymą naujos kartos biologiniais vaistais.
Biologiniai vaistai – priemonė suvaldyti žvynelinę
Violeta žvyneline susirgo būdama dvidešimt trijų metų. Atsirado bėrimai ant alkūnių, kelių ir galvos. Vėliau sveikatos būklė ėmė sparčiai blogėti. Pirma V. Stanaitienė gydėsi įvairiausiais tepalais, kurie tik nuimdavo žvynelius, bet oda vis tiek likdavo paraudusi.

Drovėdavosi net savo vyro
„Negalėjau eiti į kirpyklą, nes gėdydavausi, kad ant galvos matosi žvyneliai. Karštą vasarą nenešiojau nei šortų, nei palaidinių trumpomis rankovėmis. Net savo vyro drovėdavausi dėl išbėrimų. Kas rytą atsikėlusi siurbdavau visur pribirusias pleiskanas“, – apie kasdienybę sergant žvyneline pasakojo pacientė. V. Stanaitienės gyvenimas pasikeitė po to, kai ji išbandė naują gydymo metodą – biologinius vaistus. Jurbarkietė kelerius metus gydosi šiais vaistais ir džiaugiasi pagerėjusia gyvenimo kokybė. Violetai nebeskauda sąnarių, dingo raudoni išbėrimai ir pleiskanos ant odos.
 
„Sirgdama buvo pamiršusi savo gyvenimo etapą be skausmų. Šiuo metu pasirodo tik vienas kitas rausvas taškelis ant odos, bet liga neatsinaujina. Kas aštuonias savaites važiuoju į klinikas, kur gydytojai man suleidžia vaistus. Pirma jie padaro tyrimus ir kitą dieną pastato lašelinę. Jeigu nėra komplikacijų, galiu tą pačią diena vykti namo. Šiuos vaistus privalėsiu naudoti visą gyvenimą. Esu labai patenkinta, kad juos gavau, ir dėkinga medikams, kad mane įtraukė laukiančiųjų sąrašą, nes mano būklė buvo išties sunki“, – sakė V. Stanaitienė.
 

Iš ligoninės į ligoninę
Violeta žvyneline susirgo būdama dvidešimt trijų metų. Netikėtai atsirado bėrimai ant alkūnių, kelių ir galvos. Vėliau sveikatos būklė ėmė sparčiai blogėti – pradėjo skaudėti sąnarius ir išberdavo didžiulius odos plotus visose kūno vietose. Pirma V. Stanaitienė gydėsi įvairiausiais tepalais, kurie tik nuimdavo žvynelius, bet oda vis tiek likdavo paraudusi. Pažeistos vietos labai niežėdavo, suskildavo ir kraujuodavo. „Būdavo taip, kad reumatologiniame skyriuje porą savaičių gydausi sąnarius, apmalšinu skausmą, tada savaitgalį praleidžiu namuose ir pirmadienį grįžtu į odos skyrių, kur gydausi dar dvi savaites“, – prisiminė Violeta.
 
Prieš keturiolika metų jai pradėta taikyti kvarco terapija, bet efektas būdavo laikinas – bėrimai išnykdavo vos dviem mėnesiams. Vėliau pacientei nustatė psoriazinį artritą, kuris taip surakino sąnarius, jog ji net vaikščioti negalėjo. Dėl sunkios žvynelinės V. Stanaitienei buvo nustatytas antros grupės neįgalumas. „Šią ligą paveldėjau iš tėvo pusės. Kiek žinau, sunkia žvynelinės forma sirgo jo brolis ir sesuo. Mano dėdė buvo jau senas žmogus ir gulėdavo lovoje, nes jo sąnariai buvo stipriai pažeisti. Atstūmimo iš šeimos pusės nepajutau. Jie manęs labai gailėjo, palaikė ir liepė gydytis. Vaistininkė puseserė tik sužinodavusi apie naujus vaistus tuoj pat pranešdavo man“, – pasakojo jurbarkietė.  

 
Interviu
Apie gydymą biologiniais vaistais bei sudėtingas žvynelinės formas LS.kalbasi su Kauno klinikų Odos ir venerinių ligų klinikos vadove prof. Skaidra Valiukevičiene.

 
- Kokius metodus pasitelkėte gydydami Violetą sergančią sudėtinga žvynelinės forma?
- Tai sudėtingas atvejis, kurį padėjo suvaldyti naujos kartos biologiniai vaistai. Penktadalis pacientų turi labai sudėtingą ligos formą, kai bėrimai išplinta visame kūne – tokiu atveju nepadeda tradicinis gydymas. Džiugu, kad Lietuvoje pacientai turi galimybę gauti kompensuojamą gydymą biologiniais vaistais. Vaistai yra geriami arba leidžiami, o juos perka ligonių kasos pagal specialistų pateiktus pacientų sąrašus. Pirmieji biologiniai vaistai buvo patvirtinti Europos medicinos agentūros prieš dvyliką metų, o Lietuvoje tapo prieinami tik prieš penkerius metus.
 

Tuo metu mūsų pacientė ir pradėjo šį gydymą. Vaistai jai yra lašinami. Kitus biologinius vaistus pacientai patys gali leistis namuose, tačiau būtina nuolatinė specialistų stebėsena. Biologinius vaistus skiria gydytojai dermatologai tretinio lygio centruose – Kauno ir Vilniaus universitetinėse ligoninėse. Dabar pacientų, kurie gauna sisteminį gydymą šiais vaistais, Lietuvoje yra beveik šimtas. Dar yra laukiančių eilėje, nes ne visiems tinka vienos grupės vaistas. Biologinės terapijos metu svetimas baltymas prisijungia prie uždegimo ląstelės ir blokuoja jos veiklą. Neretai antikūnai vaistą bando suardyti, todėl ilgainiui gali mažėti veiksmingumas ir jį reikia pakeisti kitu.      
 
- Ar yra žinoma, kokie konkretūs veiksniai sukelia žvynelinę?
- Neseniai grįžau iš Paryžiuje surengto pasaulinio žvynelinės kongreso, kuriame sužinojau, kad žvynelinė yra apie 70 proc. atvejų paveldima liga. Ne mažiau svarbūs aplinkos veiksniai, kurie paskatina genų mutaciją. Aplinkos ir genetiniai veiksniai yra labai įvairūs ir dar visiškai neatskleisti. Anksčiau buvo manoma, kad ligą sukelia žalingi įpročiai ir stresas. Dabar paaiškėjo, kad cukrinis diabetas, padidėjęs kraujo spaudimas ir anstvoris padidina riziką susirgti sunkia žvyneline. Todėl mums reikia itin kontroliuoti minėtas ligas.
 
Kita vertus, jeigu pacientas serga sunkia žvyneline, tai neretai jam nustatome ir paslėptą cukrinį diabetą. Angliavandenių apykaitos sutrikimas yra vienodai svarbus cukrinio diabeto ir žvynelinės atsiradimui. Anksčiau buvo manoma, kad daugiau gretutinių ligų turi tik sunkia žvyneline sergantys pacientai. Tačiau naujausi duomenys rodo, kad ir lengva žvynelinės forma sergantieji turi tokią pačią miokardo infarkto tikimybę. Žvynelinė dažniausiai pasireiškia paauglystėje, iki trisdešimties metų.

 
- Kokių nurodymų turėtų laikytis sergantieji žvyneline?
- Pacientams derėtų peržiūrėti mitybą, kad maistas nebūtų perkrautas angliavandeniais. Būtina reguliuoti antsvorį ir imtis fizinių programų. Žmogaus, turinčio anstvorį, organizme yra daugiau riebalų ląstelių, gaminančių uždegimo mediatorius, kurie yra svarbūs žvynelinės pasireiškimui. Antsvoris ne tik paskatina atsirasti, bet ir pasunkina žvynelinės eigą.
 
Jeigu svoris normalus, bet žvynelinė sudėtinga, rekomenduotina pasitarti su gastroenterologu, ar nėra celiakijos požymių. Tai lėtinė imuninės kilmės sisteminė liga, kurią sukelia grūdinių kultūrų baltymas, pažeidžiama plonųjų žarnų gleivinė, atsiranda viduriavimas. Patartina nevengti saulės, nes ultravioletiniai spinduliai mažina odos uždegimą. Žvynelinės išgydyti neįmanoma, nes tai yra lėtinė uždegiminė liga. Tačiau patekus į gerų dermatologų rankas liga suvaldoma.  

 
Apie ligą
Kairiajame paveiksliuke: epidermis, oda, normali oda. Dešiniajame: sustorėjusi oda, negyvos odos sluoksniai, žvynelinė.
Žvynelinė yra lėtinė pasikartojanti liga, pažeidžianti odą ir sunkiais atvejais sąnarius. Oda atrodo lyg padengta žvynais, kuriuos niežti ir skauda, o pakasius gali kraujuoti.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Budinti vaistinė


      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

      razinka


      Sveika šeima


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      G.Thunberg – pranašė savame krašte?

      Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Kaip striksi dominatriksė?
      Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

      Naujas numeris