Azoto oksido dujos išgelbėjo kūdikio gyvybę

Deimantė Zailskaitė
2015-08-06
„Nežinome, ar jūsų vaikas išgyvens“, - šie netikėtai medikų ištarti žodžiai pervėrė kūdikio susilaukusių tėvelių širdis.
Pirmą kartą buvo sėkmingai panaudotos azoto oksido dujos naujagimio sunkiai plautinei hipertenzijai gydyti: namuose tėvai jau džiaugiasi guviu mažyliu, prie kurio dar taip neseniai negalėjo nė prisiliesti.
Azoto oksido dujos išgelbėjo kūdikio gyvybę
Matydama sveiką sūnų Gitana Kmeliauskaitė negali nesišypsoti, nes sunki liga, neramios laukimo valandos, ar gydymas jos ką tik gimusiam sūneliui padės, – jau praeityje

Gitanos Kmeliauskaitės žodžiais, gimdymas buvo visiškai paprastas ir greitas, tad negalėjai nė įtarti, jog nepaprastai lauktam sūneliui gali būti kas nors negerai.
„Jis gimė sveikas ir buvo įvertintas devyniais balais. Po nakties atėjome aplankyti sūnelio, o medikai mus pribloškė: nežinome, ar vaikas gyvens. Sako, padarėme viską, ką tik galėjome. Į savo vaiką galėjau pasižiūrėti tik per atstumą. Būdavo, ateiname, pasėdime šalia ir išeiname.
Bet aš vis tiek nešiau pienuką kas tris valandas, nors medikai įspėjo, kad apie kūdikio maitinimą negali būti nė kalbos: jis nekvėpuoja, pažiūrėkite, jis yra visas mėlynas“, - tai prisiminusi graudinasi 33 metų mama.
Netruko atvykti Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų medikai.
„Iš pradžių sūnelio negalėjo net į reanimobilį perkelti. Atvažiavusi gydytoja tiesiai šviesiai pasakė: aš apsiimu rizikuoti, bet sprendimas turi būti jūsų, nes mes negalime garantuoti, kad jis nuvažiuos iki mūsų klinikų. Mes su vyru, aišku, buvome šokiruoti.
Klausiame gydytojos patarimo, kaip mums pasielgti. Gydytoja sako: reikia vaikui duoti šansą. Ir surizikavome. Baisiausia buvo, kad vaikas gali taip ir nenuvažiuoti į Santariškių klinikas“, - kraupias laukimo minutes prisimena Gitana, be sūnelio, dar auginanti mažametę dukterį.
Emilis gimė balandžio 15-ąją.O kitą dieną, nustačius sunkią plautinę hipertenziją, iš Antakalnio jau buvo pervežamas į VU ligoninės Santariškių klinikas.

„Visos tos dienos buvo vienas ilgas laukimo košmaras.
Balandžio devynioliktąją jį krikštijome vien dėlto, kad medikai pasakė: nežinome, ar jis ištemps naktį.
Taigi, vėlai vakare pasikvietėme Santariškių klinikų (Dievo Gailestingumo koplyčios – aut. past.) kapelioną, kuris yra labai šiltas žmogus, ir pakrikštijome kartu su slaugytojomis.
Paskui po truputį sūnelis pradėjo kabintis į gyvenimą. Su džiaugsmu prisimename, kai mums jau buvo leista prie sūnelio prisiliesti ir paimti jį ant rankų“, - pasakoja sunkius išgyvenimus patyrusi mama.

 
Interviu
Vaikų ligoninės Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų filialo Neonatologijos centro vadovas jas dr. Arūnas Liubšys:
 
- Sakykite, kodėl naujagimiai pirmomis gyvenimo dienomis suserga plautine hipertenzija?
- Plautinės hipertenzijos priežasčių yra įvairių – jos gali būti įgimtos arba įgytos. Yra ir nežinomų priežasčių: pavyzdžiui, idiopatinė plautinė hipertenzija. Bet kokiu atveju tai yra būklė, kuomet žymiai padidėjęs plaučių kraujagyslių pasipriešinimas ir spaudimas plaučių apytakos rate. Dėl to sutrinka kraujo įsotinimas deguonimi ir jo pernešimas į audinius. Vaiką ištinka hipoksemija, hipoksija, kurioms progresuojant ir nesusitvarkant, pastaroji paprastai lemia blogą išeitį.
Pagrindinis uždavinys, kai yra gydoma plautinė hipertenzija – kad sisteminis kraujospūdis turi būti didesnis už vadinamąjį kraujospūdį plaučių kraujagyslių baseine.
Jeigu naudojami įprasti kraujagysles plečiantys vaistai, jie išplečia ir sistemines, ir plaučių kraujagysles. O mums šito visiškai nereikia.
Dėl to vienas iš nedaugelio medikamentų šiuo metu yra azoto oksidas, kuris veikia labai specifiškai tik plaučių kraujagysles – išplečia jas, sugrąžindamas joms normalią funkciją.
Šiam naujagimiui mes pirmą kartą gydant tokią būklę panaudojome azoto oksidą, nors apie tai galvojome ir ruošėmės labai seniai. Bet buvo visokiausių kliūčių: tai azoto oksidas buvo neregistruotas Lietuvoje kaip medicininės dujos, tai paskui buvo reikalinga speciali įranga.
Dešimt metų ruošiamės šiai procedūrai. Bet užtat dabar turime gerą atsaką į šį gydymą – pavyko susitvarkyti su plautine hipertenzija.

 
- Ar plautinė hipertenzija tokiems naujagimiams nebepasikartos?
- Neturėtų pasikartoti, nes, kaip sakau, tai yra praeinanti būklė.
Paprastai, jeigu nesusitvarkoma su ja, mirštamumas yra labai didelis. Iki penkiasdešimt – šešiasdešimt procentų tokių naujagimių numiršta, jeigu nepavyksta susitvarkyti su plautine hipertenzija.
Plautinės hipertenzijos atvejų, kuomet vaikai būna kritinės būklės, turime keturis šešis per metus.
Kardiochirurgai su tokiomis situacijomis susiduria dar dažniau, nes neretai plautinė hipertenzija būna susijusi su įgimtomis širdies ydomis.
 

- Ar naudo gydymo būdo – tai yra azoto oksido dujų – pritaikymas iš tiesų pagerins tokių pacientų išgyvenamumo rodiklius?
- Be abejonės, tai yra jau seniai pasaulyje pripažintas ir, gydant plautinę hipertenziją, vienas plačiausiai taikomų metodų. Galiu pasidžiaugti, kad mes dabar irgi turime šią gydymo priemonę. Dar yra vienas būdas, kuris vadinasi ekstrakorporinė membraninė oksigenacija. Bet jos poreikis yra labai mažas: per metus būtų vienas arba du naujagimiai.
Vis dėlto didesnę dalį problemų pavyksta išspręsti su azoto oksido dujomis.
Aišku, labai svarbu, kad ta būklė būtų laiku diagnozuota ir pas mus vaikas patektų laiku. Priešingu atveju, gero rezultato sunku tikėtis.
Mūsų kolegos neonatologai žino, kad jeigu kūdikiui įtariama plautinė hipertenzija, vaikas kaip galima greičiau turi atsirasti pas mus.
Tam mes turime priemones, reanimobilį, gerai pasiruošusią komandą, kuri važiuoja ir pasiima vaiką iš bet kurios vietos.
 
Kalbant apie plautinę hipertenziją, kiek svarbi kūdikio lytis?
- Įdomu tai, kad berniukams pasitaiko dažniau negu mergaitėms. Taigi, berniukai yra silpnoji lytis. Bet tai lemia ne lyties faktorius.
Tiesiog yra kitos ligos arba lydinčios būklės, kurios užveda plautinės hipertenzijos mechanizmą.
Kaip minėjau, labai svarbu, kad gydymas būtų pradėtas laiku.
Bet galiu nuraminti mažylių laukiančius tėvelius, jog plautinė hipertenzija pasitaiko itin retai.
Tačiau būklė būna nepaprastai sunki. Naujagimių intensyviosios terapijos skyriuje plautinė hipertenzija yra viena pačių sudėtingiausių būklių, kurias mums tenka gydyti. Tai yra valandų klausimas: arba tu ligą, arba ji tave.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris