Apie pragaro ambulatoriją ir jaunatvišką entuziazmą

Evelina Machova
2017-02-24
Kolegos skubiosios medicinos gydytoją rezidentą Andrių Černauską (27 m.) vadina geriausiu rašytoju tarp gydytojų ir geriausiu gydytoju tarp rašytojų. „Šeštame kurse medicinos studentai išgyvena psichozę: „Aš nebenoriu būti gydytojas!“, nes nuolat yra gąsdinami pacientų skundais, vadovų, ligonių kasos patikrinimais, mažomis algomis. Bet rezidentūroje viskas pasikeičia. Tereikia užsiauginti šarvą“, - sako Andrius. 
Apie pragaro ambulatoriją ir jaunatvišką entuziazmą
„Dabar mums keliami milžiniški reikalavimai, iš mūsų visi tikisi tik geriausio rezultato, dėl kurio turime „susiplėšyti“ į daug mažų dalelių. Deja, atlyginimas labiau primena pašalpą. Dėl per didelio darbo krūvio perdegame, tada dingstame iš medicinos arba emigruojame“, - sako skubiosios medicinos gydytojas rezidentas Andrius Černauskas.

- Neklausiu, kodėl nusprendei parašyti knygą, bet smalsu, ar aprašytos situacijos - realios, o gal jas šiek tiek pagražinai?
- Kai kurios iš tiesų truputį pagražintos, kitos - papildytos ar net iš kelių istorijų sulipdytos į vieną. Tačiau tai nėra pasakos. Esu gydytojas ir gerbdamas pacientus niekada nepažeidžiu svarbiausio įstatymo – konfidencialumo.
 
- Teko iš pacientų išgirsti: „Čia jūs tas gydytojas parašęs knygą“?
- Kol kas dar niekas to į akis nesakė. Tik kolegos pasakojo, kad girdėjo, kai iš pacientas sakė: „Kaip „faina“, gydytojas knygas rašo ir dar dirba.“ Kiti gal ir atpažįsta, bet nieko nesako. Knygos viršelio nuotrauka daryta prieš metus. Matyt, pasenau, barzda užaugo ir naktiniai budėjimai jaunystę tik atitolino. Po jų kai pasižiūriu veidrodį, visada pagalvoju, kas čia per veido spalva, forma, tekstūra ir ar tai iš vis mano... Bet esu dar jaunas maksimalistas ir pacientui stengiuosi niekada neparodyti, kad esu neišsimiegojęs, pavargęs.
 

- Imiesi kokių priemonių, kad pacientui net naktinių budėjimu metu atrodytum žvalus?
- Niekada neeinu pas pacientą susišiaušęs. Be to žinau, kad kabinete jis matys vieną mano veido pusę, todėl stengiuosi ant jos neprigulti... Geriu daug vandens. Nors būna iš vyresnių kolegų kartais išgirstu, jog nereikia slėpti nuo paciento, kad tave ką tik pažadino ir taip parodyti, jog ir gydytojas yra žmogus. Dėl pastarojo teiginio sutinku, bet toks yra mūsų darbas, kad ir kaip nevertinamas.
 
- Kaip supratau perskaičiusi knygą, tau ne kartą pacientai norėdami atsidėkoti siūlė vokelį. Jei atvirai, nelabai įsivaizduoju, kaip visa tai atrodo. Eini koridoriumi ir girdi kaip kažkas sako: „Pss, gydytojau, čia jums, gal galite greičiau apžiūrėti?“
- Yra tokia žmonių kategorija, kuri įsivaizduoja, kad be vokelio tikrai nieko neįvyks. Tarkim, kabinete sėdžiu aš (rezidentas) ir gydytojas, ateina pacientė ir klausia: „Kuris iš jūsų gydytojas? Noriu atsiskaityti...“ Ir kiša vokelį... Tenka ir toną pakelti ir net apsauga pagrasinti. Tokios situacijos žeidžia, jautiesi kaip iš Raudonųjų žibintų kvartalo. Žmogui atrodo, kad jei jau įkiš vokelį, gydytojas taps visagalis ir visažinis, staiga viską darys taip, kaip nori pacientas. Bet taip niekada nebuvo ir nebus.
 
Man keista, kai bando įkišti vokelį. Juk mes gauname atlyginimą kaip ir visi dirbantieji. Ganėtinai apgailėtiną, bet gauname. Žinoma, galima sakyti, kad kol esame jauni, esame principingi. Suprantu vyresnės kartos medikus, kuriems jau ne dvidešimt septyneri kaip man: jie turi šeimas, įsipareigojimus, o gaunamas atlyginimas nedidėja ir tie pinigai už tokią atsakomybę, tokį darbo krūvį yra labiau pašalpa ar, tiksliau, išmalda. Galbūt kai kurie ir susigundo. Bet aš tokios ateities nenoriu.

- Prieš metus, berods, sukėlei nemenką audrą paviešinęs savo algalapį. Kiek pamenu, buvo nemažai pažadų dėl šviesesnio rytojaus. Ar situacija pasikeitė?
- Kalbant apie algą, jokių pokyčių neįvyko. Visiškai jokių. Rezidentų algos visur vienodos, valstybė mūsų vienodai nemyli, vienintelis tarpelis, kur dar buvo galima bent kiek situaciją gelbėti ir algą kilstelėti iš PSD fondo – naktiniai budėjimai. Tačiau kaip gaudavome iki pusantro euro už naktinio darbo valandą, taip ir gauname. Taigi nuvažiavimui į budėjimą ir maistui išleidžiame daugiau, nei gauname už visą nakties darbą.
 
- Atsiprašau už tokį tiesmuką klausimą, koks tavo atlyginimas ir ar už jį realu pragyventi Lietuvoje?

- Su stipendija susidaro apie septyni šimtai eurų. Kad išgyventum, dirbi dviem ar trimis etatais ir, žinoma, budi naktimis. Būna, kad su sužadėtine namuose pasimatau tik kas keletą dienų. Bet tai - mūsų sąmoningas pasirinkimas. Nepažįstu nė vieno gydytojo, kuris lengvai išgyventų dirbdamas vienu etatu. Dėl persidirbimo, po kurio seka ir perdegimo sindromas kyla nemažai problemų. Mano nuomone, reikėtų vieną dieną visiems medikams susivienyti, nedirbti savaitę ir objektyviai parodyti, koks iš tikrųjų yra medikų darbas – reikalingas jis ar ne. Man ir daugeliui mąstančių žmonių atsakymas jau dabar aiškus, bet kažkas nuolat naudojasi, kad medikai tyliai kenčia, o kol dirba už tiek, kiek duoda, niekas ir nesikeičia.
 
- Svarstei viską mesti ir emigruoti?
- Žinoma, kad svarsčiau. Kol kas dar ir metas tam geras. Neturiu vaikų, paskolų bankui, nors vargu ar su tokiomis pajamomis ją man kas duotų. O gimines ir draugus visuomet smagu aplankyti. Mano kolegė rezidentė dirba Vokietijoje vienu etatu. Jei dirba savaitgalio dieną, namo grįžta su trim šimtais eurų (nesakau, kad mums reikia vokiškų algų, mums pakaktų adekvačios lietuviškos). Turi pakankamai laiko ir mokslinei, ir grožinei literatūrai. Be vargo gali įsigyti automobilį, būstą. Po tokių pasakojimų kyla įvairių minčių, bet man vis dėlto norisi ką nors gero padaryti čia. Manau, situacija turi keisti, nes jau priėjome lūžio tašką. O gal esu naivus?..
 
- Svetur gydytojams rezidentams sudaromos sąlygos dalyvauti įvairiuose tarptautiniuose mokymuose. Kaip Lietuvoje?

- Tokių galimybių iš principo yra. Esu du kartus pasinaudojęs rezidentų mobilumo lėšomis: važiavau į mokymus Kroatijoje ir Turkijoje. Tiesa, kiek gauni lėšų, maždaug tiek pat reikia pridėti iš savo kišenės. Visi kursai turi nario mokesčius, tad ne visus įperkame. Tarkim, vykdamas į Kroatiją gavau daugiau nei tris šimtus eurų vadinamųjų mobilumo lėšų, už kurias sumokėjau dalyvio mokestį, nusipirkau bilietą į vieną pusę ir nakvynę svečių namuose.
 
Vykdamas į Turkiją gavau perpus mažiau, išėjo tik skrydis į vieną pusę ir liko apie penkiasdešimt eurų. Viešbutis, nario mokestis (200 eur.) ir septynių dienų pragyvenimas - iš savo kišenės. Mano specialybėje, skaitant daug literatūros, gali tapti puse gero specialisto. Bet dar lieka labai svarbi praktinė dalis, o ką jau kalbėti apie chirurgus. Jiems praktiniai kursai būtini, be išlavinto mąstymo turi puikiai dirbti rankos. Jei mane operuotų, norėčiau, kad gydytojas puikai žinotų ką daro. Pas mus dažnai sakoma, kai pradėsi dirbti gydytoju, išmoksi „ant pacientų“. Nemanau, kad tai geras požiūris. Gautume normalias algas – užtektų ir mokymams, ir jėgoms atgauti, o kai gauname išmaldą...

- Tačiau tu vis dar Lietuvoje, vis dar studijuoji ir, kaip suprantu, bent kol kas neketini emigruoti. Kokių pokyčių viliesi sveikatos apsaugos sistemoje per artimiausius metus?
- Manau, kad mūsų sistema turi nemažai pliusų, tačiau turime eiti draudiminės medicinos link. Tačiau sprendimai ir pokyčiai turėtų vykti ne grasinant, kad gydymo įstaigą uždarysime, jei ji nepasieks užbrėžtų tikslų per pusmetį, kad uždrausim dirbti medikams ne vienoje vietoje.
 
Ir žinoma, laikas spręsti medikų atlyginimo klausimą iš esmės. Galbūt mes turime per daug gydytojų ir dėl to negalime mokėti adekvataus darbo užmokesčio visiems, galbūt nemokame skirstyti nemenko sveikatos apsaugos biudžeto, klausimas, kur nuteka krūvos pinigų? Dėl daugelio dalykų kaltiname medikus, nors jie sistemoje tėra sraigteliai. Čia jau kalbu apie politikus, kurie turėtų būti autoritetai, intelektualūs, o priimdami sprendimus remtųsi mokslu, pažanga, pasiekimais, inovacijomis, o ne viduramžių dogmomis. 

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Budinti vaistinė


      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

      razinka


      Sveika šeima


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      G.Thunberg – pranašė savame krašte?

      Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Kaip striksi dominatriksė?
      Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

      Naujas numeris